Classic Layout

мабеламбер-ман-3704749

Суграђани који желе да конкуришу за субвенцију за куповину бицикла као еколошки прихватљивог превозног средства моћи ће то да учине одмах после првомајских празника. Сваки грађанин који испуни услове конкурса добиће 10.000 динара.

Од 20. до 27. априла траје јавни позив града за избор привредних субјеката код којих ће моћи да се набаве бицикли уз суфинансирање локалне самоуправе, сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-Након што се заврши рок за пријављивање и донесе се коначна одлука о директним корисницима односно фирмама, биће расписан и јавни позив за све суграђане. Очекујем да то буде одмах након празника, у првој недељи маја – наводи наша саговорница.

 

 

На конкурс за добијање субвенције могу да пријаве све пунолетне особе са територије Кикинде.

-Не могу да конкуришу они чија домаћинства су учествовала у овом конкурсу током претходне две године. На сајту града биће објављени обрасци са изјавама које треба попунити. Уз овај документ неопходни су и очитана лична карта и предрачун из једне од фирми које буду изабране. Обрасци су непромењени у односу на раније године. Примаће се само документација у коверти, а један грађанин моћи ће да преда једну коверту – прецизира Мирослава Наранчић.

Све пријаве које стигну ће се разматрати, и у зависности од тога да ли је сва документација прикупљена и да ли они који конкуришу испуњавају услове, биће објављена ранг листа.

-Поред тога што је бицикл најповољније превозно средство, он је и еколошки најприхватљивији. Вожња бициклом чува здравље и подстиче суграђане на здрав живот. За ову меру увек имамо велики број заинтересованих  – закључила је Наранчић.

Све информације могу да се прате на званичној страници града www.кикинда.орг.рс. Доступан је и број телефона 315-905 за сва додатна питања.

А.Ђ.

стипендије-(10)

Додељивање уговора за стипендије и подстицаје уприличено је у Градској кући. Ове године, градоначелник Младен Богдан потписао је укупно 304 уговора са младима који су стекли право да добију средства.

Међу стипендистима је и Теодора Мајсторовић, студенткиња прве године Факултета техничких наука у Новом Саду, смер примењено софтверско инжењерство .

-Средства увек добро дођу, посебно студентима, Почео је испитни рок и сваки излазак на испит се плаћа, тако да ћу новац искористити како бих пријавила што више предмета. Стипендија ће уједно олакшати и нашим родитељима и веома сам захвална граду што мисли на нас – истакла је Теодора.

Михаило Танацков је на мастеру информационих технологија, модул софтверско инжењерство. На факултету је Техничких наука „Михајло Пупин“ у Зрењанину.

-Стипендија ми пуно значи. И ову, као и претходне, утрошићу на куповину неопходних уџбеника. Исто тако средства добро дођу за свакодневне трошкове  – казао нам је Михаило.

Присутнима се обратио први човек града који је додао да се локална самоуправа потрудила да се уговори, за које је издвојено 20 милиона динара, потпишу што пре.

-Драго ми је што имамо велики број успешних студената и пожелео бих вам да наредних година будете још успешнији. Нама, који водимо град, је важно да имамо квалитетне младе и образоване људе који ће знањем, које ће стећи студирањем, а потом и искуством помоћи да се наша средина развија. Наш задатак је обезбедимо што боље услове како бисте се вратили и градили вашу будућност у Кикинди – прецизирао је градоначелник Богдан.

Градска управа и на овај начин показује опредељење да подржава образовање, рекао је овом приликом Тихомир Фаркаш, члан Градског већа:

-Наша жеља била је да што више младих добије стипендије и подстицаје. То је награда свим студентима који су се трудили и постигли одличне резултате. Ово је и подстрек да наставе тако и убудуће, а ми ћемо се трудити да створимо окружење које ће их привући да се након завршених студија врате у родни град.

Одобрено је 223 стипендије, док је подстицаје добио 81 студент.

А.Ђ.

 

 

поздрав-пролецу-б

Кикинда ће у среду бити у знаку пролећа, музике, дечје радости и свечаног програма, јер ће у Културном центру и у просторијама КУД-а „Еђшег“ бити одржана традиционална манифестација „Поздрав пролећу“.

Програм почиње у 10 сати концертом Бранимира Росића „Авантуре летеће гитаре“, који ће отворити дан испуњен садржајима за најмлађе и све суграђане.

За 12 часова заказана је трка беба „Нај кића“, намењена бебама до 16 месеци, која је и ове године један од најсимпатичнијих делова манифестације.

Централна приредба биће одржана у 15 часова, у просторијама КУД-а „Еђшег“, док је у 17 часова у Галерији КЦК планирана и додела награда ликовног конкурса.

Манифестацију организују Културни центар и Град Кикинда, а програм обећава лепо дружење, ведру атмосферу и свечани дочек пролећа у срцу града.

Т. Д.

 

позористе-4

Премијера представе „Шећер је ситан, осим кад је коцка“, по тексту Николе Пејаковића, у режији Дајане Јосиповић, биће одржана у петак у 20 часова на великој сцени Народног позоришта.

Како је саопштено из позоришта, влада велико интересовање публике, те ће се комад играти управо на великој сцени. Реч је о комедији која кроз препознатљиве животне ситуације и односе.

У представи играју глумци ансамбла кикиндског позоришта, а публика ће имати прилику да ужива у духовитој, али и животној причи у којој ће се многи препознати.

Улазнице је могуће резервисати путем телефона 0230/422-638.

струја-радови

Због планираних радова на електромрежи, у четвртак од 9 до 12 часова, доћи ће до искључења електричне енергије у више улица у Кикинди.

Без струје ће бити делови следећих улица:

Чанадска (од Краља Петра И до Светозара Милетића), Краља Петра И (од Чанадске до Душана Васиљева, као и од Семлачке до Јаше Томића, уз поједине делове леве и десне стране улице), Петра Драпшина (од Чанадске до броја 54 и до Душана Васиљева), Трг српских добровољаца (од броја 25 до Семлачке), Светозара Милетића (од Душана Васиљева до Ивана Милутиновића), Генерала Драпшина (од Душана Васиљева до Карађорђеве), Карађорђева (од Краља Петра И до Ђуре Јакшића), Душана Васиљева (од Краља Петра И до Генерала Драпшина), Доситејева (од Семлачке до Јована Поповића), Јаше Томића (од Доситејеве до Краља Петра И), као и Николе Пашића (од Војводе Путника до Краља Петра И).

У петак, у периоду од 8.30 до 13.30 часова, планирано је искључење струје у Руском Селу и Новим Козарцима, као и половини Банатског Великог Села – од центра насеља према Новим Козарцима.

 

томиц-саобрацај-1

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 104 саобраћајних незгода, у којима није било погинулих, а повређено је 46 лица. На подручју Полицијске управе Кикинда догодиле су се три саобраћајне незгоде у којима су повређене две особе.

Завршена је седмодневна међународна акција појачане контроле брзине, током које је контролисано више од 55.000 возила и возача. Упркос бројним апелима да се поштују обавезе и ограничења у циљу заштите живота на нашим путевима, откривено је више од 45.000 прекршаја прекорачења дозвољене  брзине кретања возила, од којих близу 5.000 прекршаја у зони пешачких прелаза и више од 5.000 прекршаја у зони школе.

Такође, током акције откривено је близу 900 прекршаја управљања возилом под дејством алкохола и више од 80 прекршаја управљања возилом под дејством психоактивних супстанци.

Из МУП-а апелују на возаче да поштујту ограничења и обавезе у саобраћају, да буду одговорни учесници, да  допринесу безбедности на нашим путевима као појединци и да буду пример другима, јер су скоро сви тежи прекршаји директан узрок саобраћајне незгоде.

дан-отворених-врата-вссов

У Високој школи струковних студија за образовање васпитача у суботу, 25. априла од 13 до 14 часова, организују је Дан отворених врата. Циљ је да се заинтересовани, будући студенти, упознају са школом, предметима, начином рада.

Биће доступне информације о студијским програмима, упису, као и и о ваннаставним активностима.

У школској 2026/2027. години у понуди су основне студије на смеру струковни васпитач деце предшколског узраста и струковни социјални радника, као и мастер студије за струковног васпитача.

А.Ђ.

 

стони-тенис-1

Стонотенисерке Галадске, на домаћем терену, поражене су 4:1 од Рапида из Николинаца и пале су на осмо место другог степена надметања, а до краја неће бити познато испадају ли са те позиције или не, ако ту и остану.
У трећем мушком рангу пак Галадска је у Новом Саду, 4:1, савлдала СТК Ћурић и три кола пре краја, осигурала седмо место односно опстанак.
Д. П.

Сцреенсхот-2026-04-20-105833-1140x570

Док угледни швајцарски лист „Неуе Зüрцхер Зеитунг“ оштро критикује немачког канцелара Фридриха Мерца због злоупотребе параграфа 188 Кривичног законика, који се од алата за заштиту локалних политичара претворио у репресивно оружје против сопственог народа, Србија се све јасније профилисала као прави бастион слободе говора у Европи. У Немачкој хиљаде истрага против грађана због критике власти сведоче о „ефекту хлађења“ демократије, а у Србији председник Александар Вучић истрајава на принципу толеранције према оштрим, често и бруталним критикама, одбијајући да иде путем немачке репресије и то упркос томе што је лично мета координисаног таласа мржње и претњи.

У Немачкој, како истиче новинар Себастијан Ланге у НЗЗ-у, параграф 188 постао је средство врхунских моћника да ућуткају сваку непријатну критику. Уместо да штити општинске одборнике, закон служи канцелару Мерцу и његовим сарадницима да покрећу хиљаде поступака против грађана који их на друштвеним мрежама називају „народним штеточинама“ или „слабићима“. Специјализоване адвокатске канцеларије лове увреде по интернету, а судови су преоптерећени. Мерц је лично постао симбол ове праксе, још из периода опозиције поднео је стотине тужби, а агенције попут „Со Доне“ систематски скенирају мреже и финансирају се узимајући половину одштете, претварајући државни апарат у лични извор прихода и политичке контроле.

Потпуно супротно томе, Србија на челу са председником Вучићем показује завидну отпорност на говор мржње. Председник је током протекле године био изложен бруталном таласу увреда, лажи и претњи, које су саставни део блокадерског насиља. Учесници протеста и блокада на друштвеним мрежама објавили су хиљаде претњи смрћу и вулгарних увреда упућених њему и члановима његове породице. Ти напади неретко прелазе у отворену криминализацију личног живота и породице, али држава није посезала за масовним кривичним гоњењем обичних грађана због изречених речи, што сведочи о дубокој разлици у политичкој култури.

На недавној конференцији за новинаре председник Вучић је јасно поручио да неће ићи стопама немачког канцелара. „Нећу радити исто што и Мерц“, изјавио је, наглашавајући да верује у снагу аргумената, а не у репресију државног апарата против слободног изражавања мишљења, ма колико оно било непријатно или нефер. Тиме је још једном потврдио да Србија бира пут отвореног дијалога уместо немачког модела који подразумева посебан третман за политичаре.

Док Фридрих Мерц користи параграф 188 као лични штит и извор финансирања кроз масовне тужбе, председник Србије Александар Вучић показује праву државничку зрелост. Он не само да трпи најтеже нападе, већ активно осуђује оне који прелазе границу вербалног насиља и улазе у претње и кампању лажи усмерену против њега и његове породице. Тиме Србија доказује да је могуће бранити достојанство институција без гушења слободе говора, лекција коју Берлин очигледно још није спреман да научи.

Поглед редакције портала Српски Угао

Фридрих Мерц показао се као типичан представник европске политичке елите која слободу говора види само као привилегију за себе и своје. Уместо да се суочи са критиком, он је претворио правосуђе у оруђе личне одмазде, финансирајући се и политички јачајући преко тужби против сопственог народа, класичан пример моћника који се плаше да изађу из својих кабинета. Насупрот њему, наш председник остаје пример политичара који, упркос бруталним нападима, лажима, претњама својој породици и криминализацији личног живота, одбија да уведе немачки модел цензуре. То не значи да треба толерисати оне који шире мржњу и претње, такви заслужују јасну осуду и законску реакцију када пређу у директно насиље.

Пише: Нина Стојановић

Фото: принтскрин

Извор: Српски угао

милан-викало-2

Деведесетогодишњи Кикинђанин Милан Викало, преживели логораш Јасеновца, угостио је градоначелника Младена Богдана у свом дому, где је поделио део животне приче која и данас опомиње, али и сведочи о снази људског духа.

Посета је организована на Викалову иницијативу, а протекла је у разговору који је далеко превазишао уобичајене сусрете – у знаку сећања, поштовања и поруке да прошлост не сме бити заборављена.

– Мајка и ја смо се сакрили у грму. Држала ми је руку на устима да не заплачем. Усташе су нас пронашле и пуцале. Мајка је рањена, а мене су одвели. Имао сам шест година – присетио се Викало.

 

Као дечак, одведен је у Јасеновац, али каже да се самог боравка мало сећа, јер није ни умео да разуме шта се дешава. Истину о том периоду свог живота, додаје, сазнао је касније.

Спас је, истиче, стигао захваљујући оцу који је успео да пронађе њега и чланове породице и изведе их из ратног вихора.

После рата, живот је наставио у Новим Козарцима, школовао се, засновао породицу и радио у Босни, да би се у Кикинду вратио 2018. године.

Иако носи тешко животно искуство, Викало и данас остаје активан – велики је љубитељ шаха и пише поезију, инспирисан завичајем, животом и савременим темама.

– Хтео сам да упознам првог човека града. Пишем песме, па и о држави и људима који је воде – каже Викало.

Градоначелник Младен Богдан нагласио је да је овај сусрет од посебног значаја.

– Ваша прича треба далеко да се чује. Сви који су преживели такве судбине имају шта да пренесу нама и будућим генерацијама. Важно је да се овакве ствари никада не забораве – поручио је Богдан.

Он је додао да су приче попут ове део колективног памћења и опомена за будућност.

Сусрет у Сувачарској улици био је више од протоколарне посете – био је подсетник да историја није само у књигама, већ у живим сведоцима који својим животом носе најснажније поруке.

Т. Д.

error: Content is protected !!