Classic Layout

иио

Поводом 9. маја, Дана победе над фашизмом, у Новом Саду је данас организована спектакуларна пловидба Дунавом, којом је још једном одата почаст свим жртвама Другог светског рата, уз подсетник на значај слободе, мира и антифашистичких вредности.

Колона чамаца и мањих пловила, украшених заставама и пригодним обележјима, уз поруку „Србија побеђује“ прошла је Дунавом испод новосадских мостова, привлачећи пажњу грађана који су догађај пратили са Кеја.

На овај начин Нови Сад је још једном показао да негује културу сећања и чува успомену на историјску победу над фашизмом.

У духу обележавања овог великог јубилеја, председник Александар Вучић истакао је да су Србија и српски народ, без обзира где живели, још током четрдесетих година прошлог века јасно стали на страну борбе против фашизма. Како је навео, 9. мај за наш народ представља симбол победе добра над злом, наде над страхом, живота над смрћу и жртве над тлачењем. Поруком „Живела Србија“, председник је указао на трајни дух слободе и отпора који српски народ носи кроз своју историју.

Дан победе над фашизмом обележава се широм Европе као сећање на капитулацију нацистичке Немачке 1945. године, а Нови Сад се и ове године придружио градовима који овај датум обележавају достојанствено и симболично.

Подсетимо, на Жежељевом мосту у Новом Саду јуче је развијен велики транспарент са поруком „Србија побеђује“. Транспарент је постављен преко централног дела моста и привукао је пажњу бројних грађана и пролазника дуж кеја и Дунава. Како је то изгледало, погледајте ОВДЕ.

Извор: нсузиво.рс

мале-рукометасице-1

Завршни турнир Лиге млађих категорија Војводине, за девојчице до 12 година из шест клубова, у организацији ЖОРК Кикинда одржан је данас у „Језеру”, а домаће су заузеле треће место.

Првакиње Војводине девојчице су Спартака из Дебељаче, а други је Апатин. Признања најбољима уручили су Јелена Чуданов, Јелена Агбаба и градоначелник Кикинде Младен Богдан.

– Видео сам велику срчаност, жељу, борбу, труд и таленат, било је и суза радосница и суза туге, али треба да знате, сваки ваш излазак на терен је победа и сви сте ви победници и то може да вам покаже ова публика на трибинама, а имали сте толико публике да је нема неки мушки тим у озбиљнијој лиги. Сигурно је да смо овде имали прилике да видимо и неке будуће репрезентативке, а битно вам је да научите спортски ферплеј и спортско заједништво и колективни дух, а ми смо град који је препознат по добром раду у женском рукомету и сигурно је да ће женски рукомет у неком наредном периоду имати светлију будућност – рекао је Богдан.

Д. П.

дан-победе-(2)

Шетњом „Бесмртног пука“ градским тргом, полагањем венаца и окупљањем потомака бораца, Кикинђани и њихови гости данас су обележили Дан победе над фашизмом, шаљући снажну поруку да се жртве предака не смеју заборавити.

Колона учесника најпре је положила венац на спомен-плочу Драгутину Ристићу у холу Градске куће, а потом прошла до спомен-обележја „Туга“, да би се зауставила код монументалног споменика жртвама фашизма, подигнутог 1961. године, који се сматра првим апстрактним спомеником на простору некадашње Југославије. Тамо је, поред полагања венаца, уприличен и програм за окупљене.

Обележавању су присуствовали саветник председника Владе Републике Србије генерал-мајор Милорад Ступар, градоначелник Кикинде Младен Богдан, заменица градоначелника Биљана Кикић, представници амбасаде Русије, Гарнизона Бачка Топола, Министарства унутрашњих послова, Министарства одбране, потомци бораца и бројни грађани.

Посебно емотивни били су тренуци када су учесници у рукама носили фотографије својих очева, дедова и прадедова, људи који су преживели ратове или у њима страдали.

Душан Чипчић понео је фотографију свог оца Милана, артиљерца који је мобилисан 1941. године и ратовао до краја Другог светског рата.

– Ово на слици ми је тата. Имао је 22 године када је мобилисан. Био је артиљерац и борио се до краја рата. И ја сам 1991. године био у Вуковару. Хвала Богу, остао сам жив. Не би било лепо да се рат понови, да друга генерација поново ратује. Најлепше је бити у миру – поручио је Чипчић.

Своје сећање на оца поделио је и Раде Ступар.

– Мој покојни отац рођен је у Мркоњићу и учествовао је у рату од 1941. до 1945. године. После рата колонизован је у Нове Козарце. Овај дан за мене представља успомену на њега и док сам жив носићу га у срцу и поносити се њиме – казао је Ступар.

Генерал-мајор Милорад Ступар нагласио је да је српски народ међу првима у Европи устао против фашизма и поднео огромне жртве у борби за слободу.

– Српски народ положио је више од милион живота у Другом светском рату. Банаћани су 9. мај 1945. године дочекали ослобађајући словеначко приморје, Трст и Сплит. Ту жртву су нам заборавили. Зато морамо бити довољно јаки да сачувамо своју државу и мир. Српски народ ако не буде војно спреман и привредно јак, неће моћи да опстане. Ми морамо бити спремни да одбранимо сваки педаљ наше државе а то је немогуће без враћања обавезног служења војног рока.  – рекао је Ступар.

Председник СУБНОР-а Сава Орељ подсетио је на огромне жртве које је српски народ поднео током Другог светског рата и нагласио да је Дан победе један од најзначајнијих датума европске историје.

– Капитулацијом Немачке стављена је тачка на најкрвавији сукоб који је свет видео. Страдало је више од 70 милиона људи. Кикинда је дала више од хиљаду жртава. Овај дан је и опомена у времену када се покушава ревизија историје. Наша улога је да негујемо културу сећања – рекао је Орељ.

Градоначелник Младен Богдан истакао је да „Бесмртни пук“ симболизује борбу за слободу и мир.

– Када „Бесмртни пук“ пролази нашим градом, показује за шта су се борили наши преци, али и ми са њима свих ових година, а то су слобода, мир и будућност. Наш народ је много страдао, поготово у 20. веку. Србија више нема људи за нове погибије и зато је важно да чувамо мир – поручио је Богдан.

Т. Д.

 

стрелицарство-1

Кикиндски Аполо, на стадиону ЖАК-а, домаћин је другог кола Централноевропског купа, а на отварању обратио се градоначелник Кикинде Младен Богдан.
– Увек је задовољство када имамо оволико људи који долазе у наш град, а наш клуб Аполо је познат и освајач бројних признања и није ни чудо што у Кикинди имамо овакав скуп и надам се да се неће наши гости само такмичити већ да ће и проћи нашим градом и упознати га и да осете шта је то Кикинда и да када оду кућама да могу да кажу где су били и шта су посетили. То је нама најважније, да се чује, зна и прича о Кикинди, а овде имамо такмичаре врхунског квалитета и велика нам је част што смо домаћини оваквог турнира и увек ћемо да с трудимо да то унапређујемо и да наш град буде домаћин не само регионалних већ и европских и светских такмичења – поручио је Богдан.
Саша Танацков, у име Апола, надовезао се:
– Данас је Европа у Кикинди, а ту су стреличари из: Аустрије, Румуније, Словачке, Словеније, Хрватске, Мађарске и домаћина Србије, држава чланица Стреличарског савеза централне Европе, укупно 107 такмичара из 23 страна и 17 клубова Србије.
Сара Замуровић, портпаролка Апола и сама стреличарка, додала је:
– Сви су одушевљени травнатим тереном ЖАК-а, надају се сви и добрим резултатима, а наш клуб данас ће представљати Ана Лукић, која је и актуелна сениорска првакиња Србије, као и двојица ветерана, наши Бора и Чобић, а ја ћу се, уз остале наше стреличаре, сутра, на истом месту такмичтити у другом коло Купа Србије.
Д. П.

струја-радови

Услед радова на електричној мрежи сутра, 10. маја од 8 до 13 сати струје неће бити у следећим улицама Кикинди: Теремијски друм, Виноградска, Стрелиште, Стара кланица, Железнички нови ред, Николе Тесле, Ослобођења, Браће Арсенов, Милана Петровића, Ивана Милутиновића, Јована Поповића, НиколеПашића од Војводе Путника до Краља Петра И, Карађорђева, Јаше Томића од Краља Петра И до Доситејеве, Душана Васиљева, Чанадска, Шабачка, Браће Средојев, Саве Текелије од Генерала Драпшина до Стевана Сремца, Мали бедем, Браће Опсенице, Марије Бурсаћ, Вашариште, Стевана Сремца, Цара Душана, Браће Богарошки од Саве Текелије до Ослобођења, Ђуре Јакшића, Светозара Милетића, Генерала Драпшина од броја 43 и 54 до Ослобођења, Краља Петра И од броја 23 и 26 до Ослобођења, Доситејева од Семлачке до Николе Тесле, Војводе Путника од Николе Пашића до Николе Тесле, Браће Лаковић од Семлачке до Николе Тесле, Југовићева од Николе Пашића до Николе Тесле, Југовићево сокаче, Косте Кљајића, Веселина Кљајина, Милана Петровића, Пере Сегединца.

Комплетно Наково и Банатско Велико Село од центра према Накову.

 

аналогицус-герман-3504961-1280-(1)

Генерални секретар немачке владајуће партије ЦДУ, Карстен Линеман, интерно је упозорио на могући талас иступања из странке, преноси немачки „Билд“, позивајући се на изворе из партијског врха. Према тој процени, уколико се садашњи тренд настави, ЦДУ би до краја мандата могла да остане без чак 50.000 чланова.

Како наводе немачки медији, Линеман је о томе говорио на затвореној седници Председништва ЦДУ. Странка која је 2024. године бележила снажан прилив нових чланова и успела да престигне СПД сада се суочава са потпуно обрнутим процесом – знатно више људи напушта партију него што у њу улази. Бројка од 50.000 чланова означена је као најцрњи сценарио, али се у врху ЦДУ отворено признаје да је незадовољство унутар базе већ сада веома високо и да постоји реална опасност од масовнијег одласка.

Разлози се траже пре свега у курсу актуелне црно-црвене коалиције и политици канцелара Фридриха Мерца. Део чланства му отворено замера превелике компромисе са СПД-ом, нарочито у кључним питањима економије, миграција, буџетске дисциплине и енергетске политике. Ниска популарност владе додатно притиска базу ЦДУ, која све гласније и нестрпљивије тражи јаснији конзервативни заокрет и повратак правим хришћанско-демократским вредностима.

Линеман није желео јавно да коментарише наводе, али се из партијских кругова поручује да је проблем озбиљан и да га не треба потцењивати. За ЦДУ, која је традиционално важила за једну од најорганизованијих, најдисциплинованијих и најмасовнијих немачких странака, могући губитак десетина хиљада чланова представљао би тежак политички ударац и озбиљан изазов пред наредне изборне циклусе на савезном и покрајинском нивоу.

Поглед редакције портала Српски Угао

ЦДУ Фридриха Мерца дошла је на власт уз велика обећања о конзервативном заокрету, али сада плаћа високу цену компромиса са левицом. Када странка почне да губи сопствену базу, то је јасан знак да се озбиљно удаљила од политике због које су јој бирачи и чланови дали поверење. Чланови који су веровали у чвршћу политику и заштиту немачких интереса сада одлазе, разочарани што је Мерц брзо одустао од предизборних обећања и наставио са старим естаблишмент компромисима.

Уместо да ојача десно крило странке и донесе видљиве промене у миграционој политици, економији и буџету, Мерц је изабрао пут континуитета са претходним политиком. Резултат је видљив – незадовољство расте, чланство се осипа, а популарност црно-црвене коалиције је на веома ниском нивоу. За Немачку, али и за целу Европу, ово је јасно упозорење да политичке елите које игноришу глас сопствених присталица на крају ризикују да изгубе не само чланство, већ и легитимитет. Ако ЦДУ настави овим курсом, могла би да изгуби далеко више од десетина хиљада чланова – могла би да изгуби и поверење шире бирачке базе, која све више окреће патриотској опцији партији АфД.

Пише: Нина Стојановић

Извор: Српски угао

кркобабиц-р-село-(5)

Посета министра за бригу о селу Милана Кркобабића Руском Селу, уз домаћине Младена Богдана, градоначелник и Душан Марјановић, председник Савета Месне заједнице започета је у Дому омладине. Уређење овог простора помогло је са 5,1 милион динара управо Министарство за бригу о селу , а поменутим средствима простор је саниран, а купљени су нови столови и столице, као и нова аудио опрема: озвучење, звучници, носачи и миксета.

У Дому омладине је министар Кркобабић имао прилику да разговара са присутним представницима града, Савета Месне заједнице, удружења грађана и фирми које раде у селу, мештанима, члановима спортских клубова, Добровољног ватрогасног друштва.

– У Руском Селу, од почетка програма куповине кућа на селу, свој дом пронашло је 27 младих брачних парова, а у Кикинди је чак 173-оје супружника добило кров над главом у оквиру овог конкурса. Ово је изузетно место и атипично је село у Србији. Одлично организовано и успео сам да упознам најмлађе и најстарије генерације. Међунационална толеранција је изражена и оно је пример другим месним заједницама. И даље ћемо наставити да помажемо да буде још боље и да ниједна кућа у овом месту не буде празна. На нама је и да Руско Село промовишемо младим из других градова да дођу и да се скуће овде – истакао је министар Кркобабић.

Градоначелник Младен Богдан захвалио је министру Милану Кркобабићу на доласку и навео колико је важна добра сарадња републике и локалних самоуправа у решавању свих важних питања.

-Уз велику помоћ Министарства за бригу о селу сала, која је место окупљања свих мештана, данас изгледа потпуно другачије. Средствима локалне самоуправе потрудићемо се да завршимо фасаду на згради која је неопходна. Број породица које су успеле да добију кров над главом показатељ је колико је овај програм важан. Разговор са мештанима о проблемима такође је важан како бисмо им заједнички помогли. Сигуран сам да ћемо и у наредном периоду заједнички урадити пуно добрих ствари за наша села с обзиром на то да смо разговарали о програмима које ће ово  Министарство расписати и на које можемо конкурисати.

Министар Кркобабић са домаћинима и гостима посетио је и породицу Тепавац која је породично гнездо свила уз помоћ средстава која се додељују за куповину кућа на селу. Дочекали су га Јована, Немања и тромесечни Ненад.

-Кућу смо купили 2024. године и мени и супругу је пуно значила финансијска помоћ коју смо добили од Министарства.  Као млади брачни пар добили смо прилику да живимо у своме, да улажемо и оставимо деци. Кућа је одлична, нисмо журили приликом куповине и где год можемо ми афирмишемо овај програм јер је то најбољи и најсигурнији начин да се млади осамостале – појаснила је Јована Тепавац.

Бошко Добранић, председник Земљорадничке задруге имао је питање везано за земљу која је била део судског спора који траје већ дуго година, Жељко Коњик, сувласник фирме која се бави производњом протеинских чоколадица указао је да би улагања у инфраструктуру помогла доласку нових фирми, а председник ДВД-а Кристијан Молнар представио је удружење и истакао проблем недостатка опреме.

-Задружна својина није ни приватна ни државна и она је неприкосновена. На томе треба инсистирати и ја ћу овај проблем изнети на Влади Србије – рекао је Милан Кркобабић. – Сва добровољна ватрогасна друштва могу да конкуришу за опрему, али и ватрогасна возила која су у свим селима у лошем стању. У нашој земљи има их више од 300 од чега је у Војводини 251.

Руско Село, према последњем попису има 2.151 становника. У овом месту активно је 14 удружења грађана, казао је Душан Марјановић:

-Захваљујући конкурсу за куповину кућа на селу имамо више младих. Наша сала за којом је велика потреба, сада ће се више користити. Мештани су имали несвакидашњу прилику да разговарају са министром и сигуран сам да су веома задовољни  одговорима које су добили. Свима нама је част што смо угостили, али и показали лепоте и указали на проблеме са којима се Руско Село сусреће.

Интересовања је било и за мини бус који се додељује на конкурсу Министарства за бригу о селу.  Додељује се 7,5 милиона за куповину возила. Издвајајући средства за набавку мини бусева, држава потврђује своју спремност да посебну пажњу посвети сеоским срединама, речено је овом приликом.

Министар Милан Кркобабић положио је венац и на споменик Арсенију ИИИ Чарнојевићу,  обишао је породичну гробницу на месном гробљу и посетио је цркву Успења Пресвете Богородице.

 

 

 

 

мандарин-геронтолоски-3

У времену када су брзе поруке и друштвене мреже потиснуле лепу реч, једно топло и искрено дружење у Геронтолошком центру подсетило је колико поезија и даље уме да дотакне људе. Млади песник Веселин Мандарин посетио је кориснике ове установе и кроз стихове, разговор и емоцију улепшао им дан.

Током дружења, Мандарин је читао песме из своје збирке „Вечност је крива“, али и нове стихове које је недавно написао. Сусрет је био интерактиван, а корисници су радо делили своје утиске и размишљања.

– Заиста сам јако поносан на овај дан. Наши старији суграђани заслужују пажњу и поштовање, а ја сам желео да им пружим осећај припадности и значаја. Поезија нас спаја и враћа у прошлост – рекао је Веселин Мандарин.

В.д. директора Геронтолошког центра Драган Стјепановић истакао је да овакви сусрети имају посебну вредност за кориснике установе.

– Код наших корисника ова посета изазвала је емоције и одушевљење. Није нам циљ само да бринемо о њиховом здрављу, већ и да им донесемо радост, емоцију и осећај припадности. Наставићемо да негујемо културу, уметност и повезивање генерација – поручио је Стјепановић.

Да је дружење оставило снажан утисак, потврђују и сами корисници. Јелена Марић (77) каже да овакви сусрети разбијају свакодневну монотонију и враћају лепе успомене.

– Веселин и његова поезија зраче лепотом и племенитошћу. Подсећају ме на младост и то ми прија. Волим да читам и оваква дружења нам много значе – рекла је Јелена Марић.

Млади песник већ сутра путује у Немачку, где ће одржати седам промоција своје збирке поезије на српском и немачком језику, а након повратка најављује и нову збирку стихова.

Т. Д.

дан-црвеног-крста

Поводом Светског дана Црвеног крста и Црвеног полумесеца, као и јубилеја – 150 година од оснивања Црвеног крста Србије, у дворишту Основне школе „Вук Караџић“ одржан је XВИИ Фестивал „Младости, хуманости, љубави и лепоте“, који је окупио бројне основце, волонтере и сараднике Црвеног крста.

Кроз едукативне и забавне полигоне, такмичарске екипе школа са територије града имале су прилику да провере знање о активностима Црвеног крста, али и да науче важне вештине из прве помоћи, солидарности и бриге о другима. Учествовали су ученици основних школа „Жарко Зрењанин“, „Фејеш Клара“, „Вук Караџић“, „Јован Поповић“, „Свети Сава“, Центра за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа“, као и школа „Миливој Оморац“ из Иђоша и „Васа Стајић“ из Мокрина.

Секретарка Црвеног крста Кикинда, Данијела Бјељац, подсетила је да се 8. маја обележава рођење Анрија Динана, оснивача ове хуманитарне организације, али и велики јубилеј Црвеног крста Србије.

–Желимо да деца кроз дружење и такмичење науче колико су важни хуманост, солидарност и помоћ другима. Апелујемо на заједницу да буде солидарна и да се укључи како бисмо помогли онима којима је помоћ потребна – истакла је Бјељац.

Она је додала да је фестивал посвећен младима, које Црвени крст Кикинда кроз различите програме и активности подстиче да постану волонтери и активни чланови своје заједнице.

Да су поруке хуманости стигле до најмлађих, показали су и сами учесници.

Једанаестогодишња Наталија Иличин из ОШ „Јован Поповић“ каже да би волела да једног дана постане волонтерка Црвеног крста.

– За мене је хуманост спремност да помогнеш некоме коме је помоћ потребна. Ово такмичење ми је веома занимљиво и лепо је што смо данас сви заједно – рекла је Наталија.

Њен школски друг, дванаестогодишњи Илија Аћамовић, додаје да се за такмичење озбиљно припремао.

– Најзанимљивије ми је било да учим о болестима и првој помоћи. Хуманост за мене значи да будемо добри једни према другима и да помогнемо када је некоме тешко – поручио је Илија.

Т. Д.

музицка-богдан-(4)

Радови на звучној изолацији у Основној музичкој школи „Слободан Малбашки” су завршени и ученици сада имају много боље услове за стицање знања. У то се уверио и градоначелник Младен Богдан који је заједно са чланом  Градског већа Тихомиром Фаркашем посетио ову установу.

-Наше учионице су мале, а зидови танки, па су се звуци из једне чули и у другој учионици, што је ометало наставу. Звучна изолација са преградним зидовима много нам значити и допринела је бољем квалитету рада ђака и наставника. – појаснила директорка Музичке школе Маргита Детари.

Средства, 4,8 милиона динара обезбедио је Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне  мањине.

-Кикинда је највеће градилиште у Србији по улагањима у образовну инфраструктуру и а ми смо поносни на ту чињеницу. У Основној музичкој школи има велики број ученика, а уз агилно руководство и похађање часова сада је знатно боље. И у наредном периоду планирају се улагања у ову установу, о чему смо и разговарали са директорицом – истакао је Богдан.

У школи има 16 учионица и похађа је 383 ђака, а постоје и два припремна одељења.

– Провера способности почиње 30. маја и ми очекујемо вели одзив с обзиром на то да смо организовали промотивне концерте у свим школама. У наредној школској години имаћемо 10 одсека и новина је да ће деца моћи да се упишу и на одсек удараљки – бубњева – казала је Детари.

У плану је и звучна изолација врата на учионицама, као и  формирање још три учионице на спрату школе.

А.Ђ.

error: Content is protected !!