Classic Layout

jivispo1989-bus-5589826-1920

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 75 саобраћајнa незгода, у којима су погинула два, а повређено је 28 лица. Током претходног дана на путевима које покрива Полицијска управа Кикинда догодила се једна саобраћајна незгода у којој је повређено једна особа.

Саобраћајна полиција подсећа да се током маја и јуна значајно повећава број организованих превоза деце на излете, екскурзије и рекреативне наставе.

-Безбедност деце мора бити апсолутни приоритет свих учесника – превозника, возача, организатора и родитеља. Организовани превоз деце може се обављати искључиво возилима која испуњавају прописане техничке услове, уз исправну документацију и возаче који испуњавају законске критеријуме – наводе у МУП-у.

Саобраћајна полиција организоваће појачане контроле аутобуса, техничке исправности и психофизичког стања возача пре поласка. Организаторе треба да планирају путовања одговорно, а возачи да поштују брзину, време управљања и одморе.

 

zrenjanin

У Зрењанину је данас одржан скуп под називом „Србија побеђује“, са којег је послата снажна порука јединства, слоге и вере у снагу државе. Велики број окупљених грађана, који су у рукама носили српске тробојке, поручио је да Србија има снаге да одговори на све изазове и настави путем напретка и развоја.

Како су истакли окупљени, Зрењанин је данас показао да верује у снажну и стабилну Србију, уз поруку да „Србија побеђује“ упркос свим изазовима и притисцима.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Градоначелник Зрењанина Симо Салапура поручио је да ће Србија наставити да побеђује без обзира на све притиске и покушаје дестабилизације, нагласивши да је највећа снага земље у народу који је уз своју државу.

– Србија побеђује онда када је већинска, поштена и пристојна Србија на страни своје земље. Управо таква Србија данас је послала поруку из Зрењанина – поручено је на скупу.

zastitnik-pacijenata-(2)

Кикинда је била домаћин састанку  покрајинске омбудсманке доцент др Драгане Ћорић са саветницима за заштиту права пацијената и ресорним члановима већа у Кикинди и општинама Кањижа, Сента, Ада, Чока и Нови Кнежевац.

Овом приликом разговарано је о здравственој заштити и здравственом осигурању, као и о притужбама пацијената.

-Ове године је 10 година од доношења Закона који је установио институцију заштитника пацијента. У оквиру здравственог система заштитник пацијената помаже грађанима да остваре своја права у оквиру здравствене заштите. Кроз разговоре са представницима свих локалних самоуправа желимо да утврдимо реално стање, где има или нема заштитника пацијената и са којим проблемима се суочавају како заштитници пацијената тако и здравствене установе. Пошто обиђемо све округе даћемо препоруке и мишљења. Пацијенти се највише жале на папирологију која је неуједначена, недостатак информација и на хронични недостатак медицинског особља, како лекара тако и других, што онемогућава да добију најбољу здравствену заштиту – рекла је др Ћорић.

Борис Ступар, заштитник права пацијената за наш град навео са чим се суочава:

-Овај посао обављам од 2013. године и жалбе грађана поделио бих на два сегмента. На онај на који можемо да утичемо попут квалитет рада доктора, љубазност, понашање, стручне грешке. Други сегмент је онај на који не можемо да утичемо као што је недовољан број термина за заказивање који издају лекари специјалисти и гужве које се стварају услед недостатка доктора. Месечно има, у просеку десетак притужби – истакао је Ступар.

На основу досадашње искуства, препозната је потреба јачања система заштите права пацијената. Закључак је и да су константно отворени конкурси за пријем лекара и другог медицинског особља, али  да се на њих нико не јавља.

-Циљ је да урадимо опсежну анализу и да дамо препоруке које ће бити у интересу свих – закључила је др Драгана Ћорић.

А.Ђ.

 

uzorkovanje-zemljista-(1)

У оквиру израде извештаја о квалитету урбаног земљишта на територији града запослени у Истраживачко – развојном центру „Еко – Морава пројект“ узорковали и анализираће земљиште на више локација. Хемијским анализама биће обухваћена земљишта из Блока Ц2, испред дечијег игралишта на Градском тргу, као и земљишта на игралишту Јавног предузећа за спорт „Језеро“, Еко кутка на Старом језеру, Микронасељу између вртића и школе и парк испред вртића „Колибри“.

Професор Илија Брчевски из Института „Мол“ истакао је да је ово почетак мониторинга који ће се чешће организовати.

-Узорковањем земљишта на најпрометнијим локацијама израдићемо еколошки скрининг. Анализе ће обухватити тешке метале и потенцијалне пестициде. Уколико оне буду задовољавајуће даљих препорука неће бити. У супротном предлажемо санацију, ремедијацију и друге мере које ће допринети да се отклоне евентуални недостаци. Искуство показује да су људи и њихове активности главни узрок свих загађења, па и земљишта – појаснио је Брчевски.

Локална самоуправа константно се бави унапређењем животне средине кроз пошумљавање, озелењавање, подсетио је градоначелник Младен Богдан који је присуствовао узорковању:

-Узорковање градског грађевинског земљишта није рађено од 2017. године. Желимо да знамо какво је земљиште посебно на локацијама на којим има највише деце, а самим тим и суграђана. Највише нас интересује присуство тешких метала или опасног отпада. Оне ће нам показати да ли је потребно и на који начин третирати земљиште. У разговору са представницима Истраживачко -развојног центра једна смо од ретких средина која се бави сталним анализама пољопривредног земљишта.

Овом приликом најављено је да ће анализе земљишта бити рађене пуно чешће. Препорука је да се оне раде на две до три године.

-И инвестиције и улагања такође су извесније уколико постоје анализе градског грађевинског земљишта и урбаних делова града – додао је градоначелник Богдан.

Анализе узоркованог земљишта биће готове у наредних месец дана.

А.Ђ.

 

 

odbojka

Промоција програма „College Star International“, намењена младим спортисткињама које желе да споје образовање и професионално усавршавање у спорту  биће одржана у четвртак, 14. маја, са почетком у 20 часова, у конференцијској сали Центра за стручно усавршавање, у организацији Одбојкашког клуба „Ки 0230“.

Током промоције биће представљене могућности одласка на школовање и спортско усавршавање у Сједињеним Америчким Државама кроз програме NCAA, NAIA и NJCAA, који омогућавају такмичење у америчким универзитетским лигама уз истовремено стицање међународно признатих диплома.

Како истичу организатори, ово представља велику прилику за младе одбојкашице из Кикинде да кроз спорт остваре академске циљеве и обезбеде стипендије за наставак школовања у иностранству. Женска одбојка, као један од најпопуларнијих и најмасовнијих спортова у Србији, пружа значајне могућности за укључивање у овакве програме.

О програму ће говорити Душан Ковачевић, CEO и оснивач организације „College Star International“, као и Владимир Меденица, помоћни тренер У18 репрезентације Србије.

Из ОК „Ки 0230“ позивају све заинтересоване спортисткиње, родитеље и чланове локалне заједнице да присуствују промоцији и информишу се о могућностима које овај програм пружа.

brzina-na-putu

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 89 саобраћајних незгода, у којима није било погинулих, а повређена су 53 лица. Током претходног дана на путевима које покрива Полицијска управа Кикинда догодила се једна саобраћајна незгода у којој је повређена једна особа.

Прилагођена брзина један је од најважнијих услова услова безбедне вожње. Без обзира на то шта пише на саобраћајном знаку, неопходно је да она буде усклађена са стањем коловоза, временским приликама и видљивошћу на путу.

-Успорите када је коловоз мокар или клизав. У таквим условима и најискуснији возачи теже реагују, а зауставни пут возила, може бити и неколико пута дужи него на сувом путу. Посебно треба да се обрати пажња приликом вожње ноћу или при јаким падавинама, када је видљивост значајно смањен. Уз правилну процену растојање, избегавање наглих кочења и убрзања, штитите и себе и друге учеснике у саобраћају, посебно пешаке и бициклисте који су најугроженији – кажу у МУП-у.

Сви учесници у саобраћају треба да прилагоде брзину условима пута и повећају пажњу, јер је одговорно понашање једини начин да се смањи број саобраћајних незгода и сачувају људски животи.

sandra-stankovic-izlozba-(5)

Изложбом у Народном музеју Сандра Станковић, иконописац обележава 25 година рада. Симболичног назива „Симбиоза“ спојила је традицију, дух и уметност на једном месту. Иако јој ово није прва самостална изложба у Кикинди, која је била пре две деценије када је излагала радове на платну, потпуно је другачија од онога што иначе ради.

-Суграђани су навикли да су моји радови на липовој дасци и слично, а овога пута подлоге ликови светитеља насликани су на предметима које сам добијала од драгих људи и они обележавају моје стварање и мој живот. Претежно су нови радови, а најстарији је из 2011. године када је била изложба „Српске краљице и принцезе“. Посебно ми је значајно што су изложена и три рада моје ћерке Наташе која се први пут представља широј јавности – открива Сандра Станковић.

До сада је излагала на бројним самосталним и колективним изложбама у Србији и региону, а носилац је и сертификата за старе уметничке занате. Добитница је и више признања међу којима су награда града Кикинде, „Жена змај“, „100 успешних жена Србије“,  има и сертификат „Најбоље из Војводине“.

-Имам пуно планова за наредни период и надам се да ће се сви остварити. Иконописање спада у најстарије занате на свету и тешко је опстати као предузетник. Ипак, надам се да се на тржишту препознаје квалитет – напоменула је наша саговорница.

Присутне је поздравио и протојереј Бобан Петровић, старешина храма Светих Козме и Дамјана. Овом приликом он је истакао сарадњу са Станковићевом на осликавању новоизграђеног храма.

-Била је свесна одговорности осликавања иконостаса у једом храму. С правом сам инсистирао да га она ослика јер је он понос наших Светих Врачева. Сандра Станковић живиће кроз своје иконе и у наредних 100, 200 и 300 година – рекао је протојереј Петровић.

На отварању изложбе говорио је и Леонард Валента, професор историје из Босне и Херцеговине који је дугогодишњи пријатељ Сандре Станковић.

-Од фејсбук порука до упознавања од путовања од Кикинде до Сарајева, ово је целоживотно пријатељство. Сандра је својим радом пронашла своје место и у мом уџбенику из историје, али и у срцима свих нас који је знамо и вреднујемо њену уметност – додао је Валента.

Изложбу чини 60 икона и у наредном периоду може се погледати у Галерији „Нова“.

А.Ђ.

dan-sestrinstva-2026-(10)

Међународни дан сестринства, 12. мај, обележен је у Општој болници. Овом прилико додељене су плакета, повеље и похвалница најзаслужнијим појединцима запосленим у кикиндским здравственим установама. Највише признање за пожртвован рад, плакета, ове године припала је Зорици Јанић, главној сестри у Дечијем и школском диспанзеру.

-Већ 38 година сам медицинска сестра. Почела сам у Општој болници где имам 20 година стажа, а сада сам у Дому здравља где ћу радити исто толико. Бити медицински сестра је најлепши позив и одувек сам желела да радим овај посао. Имам још годину и по дана до пензије и драго ми је што ћу последње године радног века провести са децом са којом је најлепше радити – сазнали смо од Зорице Јанић.

Повеље су припале Марији Мутуц из Дома здравља, Сањи Павловић, Јелени Срдић, Золтану Барни и Моники Фекете из Опште болнице.

-У јануару сам напунио 40 година радног стажа. Још увек немам године старости за пензију, а планирам да радим до краја године. Хирургија је захтевно одељење са најтежим пацијентима. Посла има јако пуно, а смене су по 12 сати. Нисам планирао да завршим у здравству, волео сам биологију и 1983. када сам уписивао средњу школу медицински техничар је био најближе ономе што сам желео. Првих месец дана радио сам на нервном одељењу и од тада до данас на хирургији. Заволео сам овај посао врло брзо. Више је лепих него оних мање лепих тренутака, али најважније је када допринесете нечијем оздрављењу – каже Золтан Барна.

Присутне је поздравила председнице Организације здравствених радника Кикинде, главна сестра Гинеколошко-акушерског одељења Мелинда Клачак:

-Лекари, сестре и уопште сви здравствени радници су један тим. Важно је да сваког дана радимо заједно на унапређењу здравствене заштите. Мото за Дан медицинских сестара, техничара и бабица је да „Осмех лечи“, а посвећен је  у знак сећања на Флоренс Најтингејл која се сматра оснивачем савременог сестринства. Сва признања додељена су на предлог медицинских сестара.

Ово је прилика да се укаже на то да здравствени радници свој посао обављају професионално и без задршке.

Овом приликом додељено је и 22 похвалница, међу којима су и медицинске сестре и техничари који су недавно или врло брзо одлазе у заслужену пензију.

А.Ђ.

error: Content is protected !!