Classic Layout

jivispo1989-bus-5589826-1920

Tokom prethodnog dana na putevima u Republici Srbiji dogodilo se 75 saobraćajna nezgoda, u kojima su poginula dva, a povređeno je 28 lica. Tokom prethodnog dana na putevima koje pokriva Policijska uprava Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj je povređeno jedna osoba.

Saobraćajna policija podseća da se tokom maja i juna značajno povećava broj organizovanih prevoza dece na izlete, ekskurzije i rekreativne nastave.

-Bezbednost dece mora biti apsolutni prioritet svih učesnika – prevoznika, vozača, organizatora i roditelja. Organizovani prevoz dece može se obavljati isključivo vozilima koja ispunjavaju propisane tehničke uslove, uz ispravnu dokumentaciju i vozače koji ispunjavaju zakonske kriterijume – navode u MUP-u.

Saobraćajna policija organizovaće pojačane kontrole autobusa, tehničke ispravnosti i psihofizičkog stanja vozača pre polaska. Organizatore treba da planiraju putovanja odgovorno, a vozači da poštuju brzinu, vreme upravljanja i odmore.

 

zrenjanin

U Zrenjaninu je danas održan skup pod nazivom „Srbija pobeđuje“, sa kojeg je poslata snažna poruka jedinstva, sloge i vere u snagu države. Veliki broj okupljenih građana, koji su u rukama nosili srpske trobojke, poručio je da Srbija ima snage da odgovori na sve izazove i nastavi putem napretka i razvoja.

Kako su istakli okupljeni, Zrenjanin je danas pokazao da veruje u snažnu i stabilnu Srbiju, uz poruku da „Srbija pobeđuje“ uprkos svim izazovima i pritiscima.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura poručio je da će Srbija nastaviti da pobeđuje bez obzira na sve pritiske i pokušaje destabilizacije, naglasivši da je najveća snaga zemlje u narodu koji je uz svoju državu.

– Srbija pobeđuje onda kada je većinska, poštena i pristojna Srbija na strani svoje zemlje. Upravo takva Srbija danas je poslala poruku iz Zrenjanina – poručeno je na skupu.

zastitnik-pacijenata-(2)

Kikinda je bila domaćin sastanku  pokrajinske ombudsmanke docent dr Dragane Ćorić sa savetnicima za zaštitu prava pacijenata i resornim članovima veća u Kikindi i opštinama Kanjiža, Senta, Ada, Čoka i Novi Kneževac.

Ovom prilikom razgovarano je o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju, kao i o pritužbama pacijenata.

-Ove godine je 10 godina od donošenja Zakona koji je ustanovio instituciju zaštitnika pacijenta. U okviru zdravstvenog sistema zaštitnik pacijenata pomaže građanima da ostvare svoja prava u okviru zdravstvene zaštite. Kroz razgovore sa predstavnicima svih lokalnih samouprava želimo da utvrdimo realno stanje, gde ima ili nema zaštitnika pacijenata i sa kojim problemima se suočavaju kako zaštitnici pacijenata tako i zdravstvene ustanove. Pošto obiđemo sve okruge daćemo preporuke i mišljenja. Pacijenti se najviše žale na papirologiju koja je neujednačena, nedostatak informacija i na hronični nedostatak medicinskog osoblja, kako lekara tako i drugih, što onemogućava da dobiju najbolju zdravstvenu zaštitu – rekla je dr Ćorić.

Boris Stupar, zaštitnik prava pacijenata za naš grad naveo sa čim se suočava:

-Ovaj posao obavljam od 2013. godine i žalbe građana podelio bih na dva segmenta. Na onaj na koji možemo da utičemo poput kvalitet rada doktora, ljubaznost, ponašanje, stručne greške. Drugi segment je onaj na koji ne možemo da utičemo kao što je nedovoljan broj termina za zakazivanje koji izdaju lekari specijalisti i gužve koje se stvaraju usled nedostatka doktora. Mesečno ima, u proseku desetak pritužbi – istakao je Stupar.

Na osnovu dosadašnje iskustva, prepoznata je potreba jačanja sistema zaštite prava pacijenata. Zaključak je i da su konstantno otvoreni konkursi za prijem lekara i drugog medicinskog osoblja, ali  da se na njih niko ne javlja.

-Cilj je da uradimo opsežnu analizu i da damo preporuke koje će biti u interesu svih – zaključila je dr Dragana Ćorić.

A.Đ.

 

uzorkovanje-zemljista-(1)

U okviru izrade izveštaja o kvalitetu urbanog zemljišta na teritoriji grada zaposleni u Istraživačko – razvojnom centru „Eko – Morava projekt“ uzorkovali i analiziraće zemljište na više lokacija. Hemijskim analizama biće obuhvaćena zemljišta iz Bloka C2, ispred dečijeg igrališta na Gradskom trgu, kao i zemljišta na igralištu Javnog preduzeća za sport „Jezero“, Eko kutka na Starom jezeru, Mikronaselju između vrtića i škole i park ispred vrtića „Kolibri“.

Profesor Ilija Brčevski iz Instituta „Mol“ istakao je da je ovo početak monitoringa koji će se češće organizovati.

-Uzorkovanjem zemljišta na najprometnijim lokacijama izradićemo ekološki skrining. Analize će obuhvatiti teške metale i potencijalne pesticide. Ukoliko one budu zadovoljavajuće daljih preporuka neće biti. U suprotnom predlažemo sanaciju, remedijaciju i druge mere koje će doprineti da se otklone eventualni nedostaci. Iskustvo pokazuje da su ljudi i njihove aktivnosti glavni uzrok svih zagađenja, pa i zemljišta – pojasnio je Brčevski.

Lokalna samouprava konstantno se bavi unapređenjem životne sredine kroz pošumljavanje, ozelenjavanje, podsetio je gradonačelnik Mladen Bogdan koji je prisustvovao uzorkovanju:

-Uzorkovanje gradskog građevinskog zemljišta nije rađeno od 2017. godine. Želimo da znamo kakvo je zemljište posebno na lokacijama na kojim ima najviše dece, a samim tim i sugrađana. Najviše nas interesuje prisustvo teških metala ili opasnog otpada. One će nam pokazati da li je potrebno i na koji način tretirati zemljište. U razgovoru sa predstavnicima Istraživačko -razvojnog centra jedna smo od retkih sredina koja se bavi stalnim analizama poljoprivrednog zemljišta.

Ovom prilikom najavljeno je da će analize zemljišta biti rađene puno češće. Preporuka je da se one rade na dve do tri godine.

-I investicije i ulaganja takođe su izvesnije ukoliko postoje analize gradskog građevinskog zemljišta i urbanih delova grada – dodao je gradonačelnik Bogdan.

Analize uzorkovanog zemljišta biće gotove u narednih mesec dana.

A.Đ.

 

 

odbojka

Promocija programa „College Star International“, namenjena mladim sportistkinjama koje žele da spoje obrazovanje i profesionalno usavršavanje u sportu  biće održana u četvrtak, 14. maja, sa početkom u 20 časova, u konferencijskoj sali Centra za stručno usavršavanje, u organizaciji Odbojkaškog kluba „Ki 0230“.

Tokom promocije biće predstavljene mogućnosti odlaska na školovanje i sportsko usavršavanje u Sjedinjenim Američkim Državama kroz programe NCAA, NAIA i NJCAA, koji omogućavaju takmičenje u američkim univerzitetskim ligama uz istovremeno sticanje međunarodno priznatih diploma.

Kako ističu organizatori, ovo predstavlja veliku priliku za mlade odbojkašice iz Kikinde da kroz sport ostvare akademske ciljeve i obezbede stipendije za nastavak školovanja u inostranstvu. Ženska odbojka, kao jedan od najpopularnijih i najmasovnijih sportova u Srbiji, pruža značajne mogućnosti za uključivanje u ovakve programe.

O programu će govoriti Dušan Kovačević, CEO i osnivač organizacije „College Star International“, kao i Vladimir Medenica, pomoćni trener U18 reprezentacije Srbije.

Iz OK „Ki 0230“ pozivaju sve zainteresovane sportistkinje, roditelje i članove lokalne zajednice da prisustvuju promociji i informišu se o mogućnostima koje ovaj program pruža.

brzina-na-putu

Tokom prethodnog dana na putevima u Republici Srbiji dogodilo se 89 saobraćajnih nezgoda, u kojima nije bilo poginulih, a povređena su 53 lica. Tokom prethodnog dana na putevima koje pokriva Policijska uprava Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj je povređena jedna osoba.

Prilagođena brzina jedan je od najvažnijih uslova uslova bezbedne vožnje. Bez obzira na to šta piše na saobraćajnom znaku, neophodno je da ona bude usklađena sa stanjem kolovoza, vremenskim prilikama i vidljivošću na putu.

-Usporite kada je kolovoz mokar ili klizav. U takvim uslovima i najiskusniji vozači teže reaguju, a zaustavni put vozila, može biti i nekoliko puta duži nego na suvom putu. Posebno treba da se obrati pažnja prilikom vožnje noću ili pri jakim padavinama, kada je vidljivost značajno smanjen. Uz pravilnu procenu rastojanje, izbegavanje naglih kočenja i ubrzanja, štitite i sebe i druge učesnike u saobraćaju, posebno pešake i bicikliste koji su najugroženiji – kažu u MUP-u.

Svi učesnici u saobraćaju treba da prilagode brzinu uslovima puta i povećaju pažnju, jer je odgovorno ponašanje jedini način da se smanji broj saobraćajnih nezgoda i sačuvaju ljudski životi.

sandra-stankovic-izlozba-(5)

Izložbom u Narodnom muzeju Sandra Stanković, ikonopisac obeležava 25 godina rada. Simboličnog naziva „Simbioza“ spojila je tradiciju, duh i umetnost na jednom mestu. Iako joj ovo nije prva samostalna izložba u Kikindi, koja je bila pre dve decenije kada je izlagala radove na platnu, potpuno je drugačija od onoga što inače radi.

-Sugrađani su navikli da su moji radovi na lipovoj dasci i slično, a ovoga puta podloge likovi svetitelja naslikani su na predmetima koje sam dobijala od dragih ljudi i oni obeležavaju moje stvaranje i moj život. Pretežno su novi radovi, a najstariji je iz 2011. godine kada je bila izložba „Srpske kraljice i princeze“. Posebno mi je značajno što su izložena i tri rada moje ćerke Nataše koja se prvi put predstavlja široj javnosti – otkriva Sandra Stanković.

Do sada je izlagala na brojnim samostalnim i kolektivnim izložbama u Srbiji i regionu, a nosilac je i sertifikata za stare umetničke zanate. Dobitnica je i više priznanja među kojima su nagrada grada Kikinde, „Žena zmaj“, „100 uspešnih žena Srbije“,  ima i sertifikat „Najbolje iz Vojvodine“.

-Imam puno planova za naredni period i nadam se da će se svi ostvariti. Ikonopisanje spada u najstarije zanate na svetu i teško je opstati kao preduzetnik. Ipak, nadam se da se na tržištu prepoznaje kvalitet – napomenula je naša sagovornica.

Prisutne je pozdravio i protojerej Boban Petrović, starešina hrama Svetih Kozme i Damjana. Ovom prilikom on je istakao saradnju sa Stankovićevom na oslikavanju novoizgrađenog hrama.

-Bila je svesna odgovornosti oslikavanja ikonostasa u jedom hramu. S pravom sam insistirao da ga ona oslika jer je on ponos naših Svetih Vračeva. Sandra Stanković živiće kroz svoje ikone i u narednih 100, 200 i 300 godina – rekao je protojerej Petrović.

Na otvaranju izložbe govorio je i Leonard Valenta, profesor istorije iz Bosne i Hercegovine koji je dugogodišnji prijatelj Sandre Stanković.

-Od fejsbuk poruka do upoznavanja od putovanja od Kikinde do Sarajeva, ovo je celoživotno prijateljstvo. Sandra je svojim radom pronašla svoje mesto i u mom udžbeniku iz istorije, ali i u srcima svih nas koji je znamo i vrednujemo njenu umetnost – dodao je Valenta.

Izložbu čini 60 ikona i u narednom periodu može se pogledati u Galeriji „Nova“.

A.Đ.

dan-sestrinstva-2026-(10)

Međunarodni dan sestrinstva, 12. maj, obeležen je u Opštoj bolnici. Ovom priliko dodeljene su plaketa, povelje i pohvalnica najzaslužnijim pojedincima zaposlenim u kikindskim zdravstvenim ustanovama. Najviše priznanje za požrtvovan rad, plaketa, ove godine pripala je Zorici Janić, glavnoj sestri u Dečijem i školskom dispanzeru.

-Već 38 godina sam medicinska sestra. Počela sam u Opštoj bolnici gde imam 20 godina staža, a sada sam u Domu zdravlja gde ću raditi isto toliko. Biti medicinski sestra je najlepši poziv i oduvek sam želela da radim ovaj posao. Imam još godinu i po dana do penzije i drago mi je što ću poslednje godine radnog veka provesti sa decom sa kojom je najlepše raditi – saznali smo od Zorice Janić.

Povelje su pripale Mariji Mutuc iz Doma zdravlja, Sanji Pavlović, Jeleni Srdić, Zoltanu Barni i Moniki Fekete iz Opšte bolnice.

-U januaru sam napunio 40 godina radnog staža. Još uvek nemam godine starosti za penziju, a planiram da radim do kraja godine. Hirurgija je zahtevno odeljenje sa najtežim pacijentima. Posla ima jako puno, a smene su po 12 sati. Nisam planirao da završim u zdravstvu, voleo sam biologiju i 1983. kada sam upisivao srednju školu medicinski tehničar je bio najbliže onome što sam želeo. Prvih mesec dana radio sam na nervnom odeljenju i od tada do danas na hirurgiji. Zavoleo sam ovaj posao vrlo brzo. Više je lepih nego onih manje lepih trenutaka, ali najvažnije je kada doprinesete nečijem ozdravljenju – kaže Zoltan Barna.

Prisutne je pozdravila predsednice Organizacije zdravstvenih radnika Kikinde, glavna sestra Ginekološko-akušerskog odeljenja Melinda Klačak:

-Lekari, sestre i uopšte svi zdravstveni radnici su jedan tim. Važno je da svakog dana radimo zajedno na unapređenju zdravstvene zaštite. Moto za Dan medicinskih sestara, tehničara i babica je da „Osmeh leči“, a posvećen je  u znak sećanja na Florens Najtingejl koja se smatra osnivačem savremenog sestrinstva. Sva priznanja dodeljena su na predlog medicinskih sestara.

Ovo je prilika da se ukaže na to da zdravstveni radnici svoj posao obavljaju profesionalno i bez zadrške.

Ovom prilikom dodeljeno je i 22 pohvalnica, među kojima su i medicinske sestre i tehničari koji su nedavno ili vrlo brzo odlaze u zasluženu penziju.

A.Đ.

error: Content is protected !!