Classic Layout

еуромеланом-2025-(2)

У оквиру овогодишње кампање за борбу против рака коже Еуромеланома, широм Србије биће организовани бесплатни превентивни дерматолошки-дермоскопски прегледи за грађане у понедељак 18. маја. Прегледи ће у нашем граду моћи да се обаве и у Општој болници у амбуланти за дерматовенерологију и у клиници „Дерма идеале“.

Од 11. до 14. маја од 9 до 17 часова преко кол-центра  заказивање је могуће на бесплатан број телефона 011/411-99-66 за заказивање превентивног дерматолошког прегледа. Прегледи ће моћи да се закажу за 18. мај и то у месту које је најближе пацијенту и путем интернет и веб странице https://www.euromelanoma.eu/sr-rs/

Ове године, у целој Србији опредељено је 1.580 термина за превентивне прегледе у 23 града, а учествоваће 148 дерматолога. Циљ је рано откривање промена на кожи и очувањем здравља становништва.

Ове године фокус је на дезинформацијама о излагању сунцу и о превенцији рака коже које круже друштвеним мрежама, посебно међу адолесцентима. Недавни трендови на платформама као што су ТикТок и Инстаграм показују све више обмањујућих порука које подстичу ризична понашања попут намерних опекотина од сунца или обесхрабривање употребе мера заштите од сунца. Да би се решио овакав изазов, кампања Еуромеланома 2026 усваја комуникациону стратегију усмерену на дигиталне технологије и према адолесцентима и млађим одраслима путем друштвених мрежа.

славски-колац

Поводом славе Града летњег Светог Николе, 22. маја, и ове године локална самоуправа организује такмичење за најбољи славски колач, најбољи изглед славског колача и најбољу структуру и укус славског колача.

Позив да учествују упућен је грађанима, удружењима грађана и осталим заинтересованим појединцима. Пријављивање је најкасније до 18. маја на бројеве телефона 426-300 и 064/857-40-44.

Славски колачи предаваће се на сам дан славе Града од 10 до 11 сати у Свечаној сали Градске куће.

гимназија-цеска-(2)

Гимназија „Душан Васиљев“ домаћин је кампа под називом „Кикинда град који спаја људе“ који је окупио гимназијалце из нашег града и Чешке. Замишљен да се ученици међусобно упознају, али и средину у којој бораве. Међу онима који су учесници је и петнаестогодишња Барбара Мала која је смештена у породици Хелдрих.

-Први пут сам у Кикинди, али и у Србији. Пуно сам читала о самој земљи, али и о граду, међутим оно што сам видела ме је одушевило. Град је леп, посебно трг, препун старих зграда. Породица у којој сам смештена је дивна, а посебан утисак на мене је оставио сладолед који смо јели нигде није толико леп и обиман. Надам се да ћемо и у будућности наставити пријатељство двеју школа и да ћемо имати прилику да и ми будемо добри домаћини у нашем граду Велики Мезеричи – рекла је Барбара.

Ана Војводић, ученица је Гимназије домаћица је Чехињи која се такође зове Барбара.

-Још фебруара, пошто сам сазнала ко ће бити моја гошћа, ступила сам у контакт са Барбаром. Већ тада смо почеле да се упознајемо и комуницирамо. Јако ми се свидела и сада када сам је упознала мој утисак је комплетан. Имала сам прилику да јој покажем град који је за њу, наспрам места у којем живи, велико село. Највећи утисак су јој куће у којим има доста дворишног простора, као и то што имамо кућне љубимце – открива Ана.

Велики Мезеричи налази се на југоистоку Чешке и природа је потпуно другачија у односу на Банат, сазнали смо од професорице енглеског језика Дрита Месеј.

-Узбуђени смо што смо у Кикинди и радујемо се стицању нових пријатеља и сарадњи. Све активности које имамо су изузетно занимљиве и корисне. Размена искустава ученика и упознавање других култура изузетно је важно за развој младих људи. Град је диван, има прелепе зграде и историју – казала је Дрита Месеј.

Камп је део програма „Интеркултура“  са којим Гимназија сарађује више деценија. Углавном се размењују ђаци, а сада је на ред дошла и размена одељења, навела је Миљана Китановић, психолог:

-У размени учествује 20 ученика и две професорице. Сматрамо да су овакви сусрети важни јер помажу у превазилажењу предрасуда, размењивању пријатељства, учењу једни од других, поштовању различитости. Посебно је значајан боравак у породицама јер је то прави начин да наши гости у потпуности упознају средину у коју су дошли и културно-историјско наслеђе које имамо.

Током посете, која траје до суботе, осмишљен је занимљив програм. Заједнички су организоване радионице чија је тема  упознавање, гости су представили свој град и школу, а имали су прилику и да истражују  Кикинди у оквиру програма „Седам кикиндских чуда“. На седам локација  домаћини и гости, подељени у исто толико група упознавали су се по једним чудом након чега су имали задатак да на креативан начин прикажу оно што су истражили.

Узвратна посета Кикинђана планирана је током октобра.

А.Ђ.

маxманн-цар-аццидент-2273475-1920

На подручју Полицијске управе у Кикинди у данима викенда догодило се пет саобраћајних незгода у којима су две особе задобиле теже, а три лакше телесне повреде. Међу њима је и  седмогодишњи дечак на којег је у недељу у 18.30 сати налетео аутомобил БВМ, кикиндских регистарских ознака, којим је управљала женска особа. Несрећа се догодила у Албертовој улици, а према изјавама сведока дечак се играо са другарима и у тренутку када га је ударио аутомобил чекао је да пређе пут. На лице места врло брзо стигле су екипе Хитне помоћи и Саобраћајне полиције, као и Вишег јавног тужилаштва. Након збрињавања у Општој болници, дечак је превезен на новосадски Институт за здравствену заштиту деце и омлдине.
Саобраћајне незгоде су се догодиле због непрописне радње од стране возача  и неуступања првенства пролаза.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно је санкционисан 121 учесник у саобраћају. Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 16 возача, од којих су четири возача задржана у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 11 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 58 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 37 осталих прекршаја.

23698304-матра-моунтаинс-6682206-1920

Током претходне недење у Републици Србији догодило се 665 саобраћајних незгода у којима је погинуло девет, а повређено 310 лица. Током претходне недеље на подручју Полицијске управе Кикинда догодило се пет саобраћајних незгода у којима је повређено исто толико особа.

Возачи двоточкаша најрањивија категорија учесника у саобраћају, што потврђује чињеница да је од почетка априла на нашим путевима старадало 10 возача мотоцикла и два возача бицикла.

Из МУП-а апелују на све учеснике у саобраћају да обрате посебну пажњу на бициклисте и мотоциклисте, нарочито у раскрсницама и приликом претицања, јер је њихова безбедност
често угрожена и најмањом непажњом.

-Скрећемо пажњу возачима двоточкаша да је безбедност у саобраћају на првом месту. Поштујте саобраћајне прописе, прилагодите брзину условима на путу и водите рачуна о другим учесницима у саобраћају. Посебно наглашавамо значај ношења заштитне кациге, која може спасити животе и значајно смањити последице саобраћајних незгода.Важно је да мотоциклисти користе заштитну опрему и буду видљиви на путу – истичу у МУП-у.

ујз

Како преноси портал Српски угао, хиљаде младих у Немачкој су изашли на улице да протестују против планова за увођење обавезног војног рока, а минхенска полиција лишила је слободе двадесетогодишњу девојку због транспарента са натписом „Мерз стирб селбст ан дер Остфронт“ – „Мерц, умри сам на Источном фронту“. Како извештавају немачки медији попут ,,Аполло Неwс“ и ,,Деутсцхланд Куриер“ против ње је покренут поступак, а плакат је заплењен.

Девојка је била део протеста против политике канцелара Фридриха Мерца и његове владе, која све отвореније говори о јачању војске и враћању обавезног служења. Полиција је интервенисала и применила непосредну принуду, образлажући поступање садржајем поруке на плакату. Слични случајеви заплене транспарената и интервенција због оштрих парола бележе се и на другим скуповима.

Протести у Берлину, Минхену, Хамбургу и другим градовима окупили су младе који поручују да не желе повратак војног рока нити улогу топовског меса у геополитичким сукобима између Европске уније и Русије. Њихови слогани често су оштри и провокативни, али иза њих стоји реалан страх генерације која одраста у атмосфери криза, рата у Европи и све већих издвајања за наоружање.

Док немачка јавност све више губи поверење у ЦДУ и канцелара Фридриха Мерца – чији лични рејтинг је пао на историјски минимум од свега 15% позитивних оцена, а опозициона АфД предводи анкете са 27-28% подршке – већина грађана оштро се противи даљој финансијској и војној помоћи Украјини. Према бројним испитивањима јавног мњења, готово половина Немаца захтева потпуно обустављање слања оружја и новца Кијеву, видећи у томе приоритет сопствене економије и безбедности пред растућим трошковима енергената и инфлације.

Уместо да саслуша сопствени народ, Мерцова влада убрзано наоружава Бундесвер и шаље милијарде у Украјину, чиме Немачка све више улази у зону кршења ранијих мировних обавеза и конвенција о ограничењу наоружавања. Питање које се намеће само од себе гласи- против кога се заправо наоружава највећа европска економија, ако не против Русије? Оваква политика не само да игнорише вољу већине грађана, већ и води ка опасној милитаризацији континента.

Поглед редакције портала Српски Угао

Овај случај поново је отворио питање границе између слободе изражавања и кажњивог говора на политичким протестима. Док једни сматрају да држава мора реаговати на поруке које се могу тумачити као позив на смрт политичара, други упозоравају да власт све чешће користи полицију против грађана који јавно критикују ратну и безбедносну политику.

Пише: Нина Стојановић

Извор: Српски угао

ФГ-3-1024x576.јпг.пагеспеед.це.КБцw5ВЕСОП

Активисти Српске напредне странке (СНС) данас су организовали акцију чишћења Фрушке горе.

Председник СНС-а Милош Вучевић рекао је да о Националном парку Фрушка гора мора да се води рачуна, како би што више грађана уживало у њему.

„Лепо јутро на Фрушкој гори, драго ми је да је велики број активиста дошао да покажемо бригу и однос према нашој природи, бисеру Панонске низије“, рекао је Вучевић.

Додао је да Фрушка гора није само место окупљања, већ и место на које треба посебно да се пази на пролеће и лето, јер тада долази већи број грађана.

„На овај начин волонтерски показујемо бригу за животну средину, али и показујемо свима да треба да воде рачуна ако хоћемо да уживамо на Фрушкој гори“, навео је Вучевић.

Он је нагласио да на Фрушку гору долазе људи из Новог Сада, Сремске Митровице, Београда, па ова планина заслужује пажњу, али не само од запослених у Националном парку.

„Долазимо овде на дружења, па морамо и средину да одржавамо. Уживајмо у њој, чувајмо је. Овде је и велики број младих и студената и није им тешко да недељом рано устану и учествују“, рекао је Вучевић.

Према његовим речима, чишћење Националног парка планирано је из више праваца, како би било што обухватније и да ће се овакве акције понављати у будућности.

„Ако хоћемо промене, мењајмо прво себе. Нек нико не оставља отпад иза себе, нек угаси жар после роштиља. Поштујмо институције, када сви пођемо од себе, десиће се промене које желимо“, истакао је председник Српске напредне странке.

Студент економије Максим Стојковић рекао је да су се чланови Српске напредне странке окупили да очисте Фрушку гору, како би била лепа за све генерације, а да су са њима и високи функционери странке да би им дали подршку.

Дипломирани новинар Дарија Ђилас рекла је да је ово само једна од акција активиста Српске напредне странке и да планирају још оваквих акција.

Илијана Павловић навела је да је велики број активиста дошао да чисти Фрушку гору како би помогао својој Србији.

У акцији чишћења Фрушке горе учествовали су и чланови председништва СНС-а Маја Гојковић и Сара Павков, као и чланица ГО СНС-а Адријана Месаровић.

Месаровић: Очување животне средине – одговорност према будућим генерацијама ​

Потпредседница Владе Србије и министарка привреде Адријана Месаровић учествовала је данас у акцији чишћења Фрушке горе, коју је организовала Српска напредна странка (СНС), поручивши да је очување животне средине одговорност према будућим генерацијама.

„Управо зато је важно да личним примером покажемо колико су брига о природи, уређење јавних простора и заштита наших националних богатстава важни за Србију“, нагласила је Месаровић, која је чланица ГО СНС.

Како је истакла, Фрушка гора је један од симбол Србије и наша је обавеза да је чувамо, унапређујемо и оставимо чисту и уређену генерацијама које долазе.

Она је захвалила волонтерима, активистима и грађанима који су данас показали заједништво, одговорност и љубав према Србији.

Извор: нс уживо

снс-велико-село-3

Активисти Српске напредне странке данас су у Банатском Великом Селу организовали радну акцију уређења простора вртића, школе и спортских терена, места која свакодневно користе најмлађи мештани.

Од раних јутарњих сати радило се на чишћењу и уређењу простора, са јасним циљем да деца имају лепше и безбедније окружење за боравак, игру и одрастање. У акцију су се укључили и активисти из суседних места.

– Ми смо данас из Месне заједнице Иђош дошли да помогнемо нашим колегама из Великог Села, да им пружимо подршку у овој радној акцији. Пре свега смо пријатељи, али и једна велика породица– истакао је Горан Станчул.

Сличну поруку послали су и домаћини, наглашавајући да се кроз овакве активности показује конкретан рад на терену.

– Овај простор користе наши најмлађи мештани, који су уједно и украс нашег места. Зато желимо да им обезбедимо што боље услове и да покажемо да заједништво није само реч, већ дело. На овај начин Српска напредна странка показује да је једна велика породица и ради конкретно велико спремање у Великом Селу, а не на трибинама,пленумима и зборовима – поручио је Миодраг Булајић.

Слика из Банатског Великог Села данас је јасна: док једни држе говоре, други раде. Иза ове акције остају уређени простори и видљиви резултати – оно што грађани најбрже препознају.

Јер, како се данас показало на терену, разлика између речи и дела види се већ на први поглед.

 

стони-тенис-x-2

Окончана је лигашка сезона у другом женском односно трећем мушком рангу, а стонотенисерке Галадске завршиле су на осмом месту табеле и нису сигурне јесу ли опстале, зависиће то од једног клуба из трећег степена, јужне групе, а мушка секција у свом такмичењу шеста је на лествици.
У последњем колу, девојке су код куће биле боље, 4:2, од Темерина, док је мушки тим уписао бодове службеним резултатом 4:0, јер се Подриње из Мачванске Митровице није појавило у Кикинди.
Д. П.

ДСЦ-2282-(2)-24-1

Кикинда – Гледалаца: 100. Судија: Вања Филиповић (Суботица). Стрелци: Ковачић 53. и 83. и Лолић 75. Жути картони: Чутовић (ОФК Кикинда), Јаковљевић и М. Малиновић (Младост).
ОФК КИКИНДА: Видаковић, Зечевић, Чутовић, Молнар, Оторан, Трифуновић, Белош (Степанчев), Милисављевић, Вучетић, Вујовић, Стојановић (Пашић).
МЛАДОСТ (БЈ): Пајфер, Ђурђевић, Јаковљевић, Боровница (Лолић), О. Малиновић, Ерак (Зец), Виола, Пролић, Ковачић, М. Малиновић (Новчић), Пилић.
По један опаснији ударац на обе стране и брисани простор за млађаног Зечевића који је покушао асистенцију, уместо да сам повуче лопту, избије пред голмана гостију и потом га матира, било је све у обострано бесадржајном првом делу.
У наставку, боља игра Јарачана и одмах поклон голмана домаћих Видаковића, али се потом и искупио одбранивши зицер из близине. Међутим, Младост је повела недуго затим, након корнера, на првој стативи Ковачић је забио главом. Бивши фудбалер Кикинђана Лолић, удвостручио је предност ближе крају, предриблао је двојицу домаћих дефанзиваца, закорачио у казнени простор и елегентно пласирао лопту у мрежу немоћног Видаковића. До, ипак, превисоке победе, гости су дошли у финишу, опет је Ковачић био стрелац, тада се наместио, нациљао и ефектно тукао под пречку.
Д. П. 

error: Content is protected !!