Classic Layout

sv-vasilije-slava-(3)

Crkva Svetog Vasilija Ostroškog u Banatskom Velikom Selu Svetom liturgijom obeležila je svoju slavu. Obeležavanju važnog datuma prisustvovali su vernici, a ove godine kumovi su bili deca, Lenka i Luka Vujović, ističe jerej Nemanja Milinković. Prethodnog dana, 11. maja, prilikom  Bdenija prisutni su mogli da čuju više o Svetom Vasiliju Ostroškom Čudotvorcu.

Naš sagovornik napominje i da je, zahvaljujući, pre svega, vernom narodu puno toga urađeno na hramu u prethodnom periodu.

-U planu je da uradimo grejanje u crkvi s obzirom na to da su zime hladne. Ipak, prioritet je krov koji prokišnjava i tražimo pravo rešenje za ove radove. Tek kada se uradi krov, možemo da razmišljamo o ostalim radovima. Isto tako želimo da dovršimo fasadu s obzirom na to da su kupola i zvonik završeni – precizirao je jerej Nemanja Milinković.

Izgradnja crkve u Banatskom Velikom Selu započeta je 2006. godine. Za 20 godina urađeno je puno toga.

-U toku je i freskopisanje za koje očekujemo da će biti završeno ove godine – dodaje sveštenik Milinković.

Liturgija se služi nedeljom, i praznicima, a vernici mogu da prisustvuju i pred liturgiji odnosno službi subotom uveče. Bogosluženja su posećena i u proseku je tridesetak vernika.

Inicijativu za gradnju hrama u Banatskom Velikom Selu pokrenuli su meštani 1992, a 1995. godine dobijen je adekvatan prostor za gradnju hrama. Temelji su izliveni  2006, kada je i započeto zidanje hrama, koje je završeno 2012.godine.

A.Đ.

 

bicikli-(2)

Sugrađani koji žele da konkurišu za subvenciju za kupovinu bicikla kao ekološki prihvatljivog prevoznog sredstva moći će to da učine od četvrtka, 14. maja do utroška sredstava, a javni poziv objavljen je juče (ponedeljak). U gradskom budžetu za ovu namenu opredeljena su 1,6 miliona dinara, a svaki građanin koji ispuni uslove konkursa dobiće 10.000 dinara.

-Objavljena je lista firmi kod kojih će moći da se kupe bicikli uz pomoć Grada. To su ove godine „Apolo bajk“, „Etalon“ i „Đak“ Građani mogu da odu, odaberu bicikl i preuzmu predračun koji im je potreban za konkurs – saznajemo od Miroslave Narančić, sekretarke Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

Na sajtu grada objavljeni su obrasci sa izjavama koje treba popuniti. Uz ovaj dokument neophodni su i očitana lična karta i predračun iz jedne od pomenute tri firme. Na konkurs mogu da se jave svi koji imaju ličnu kartu sa teritorije Kikinde.

– Samo jedan član porodičnog gazdinstva može da dobije sredstva po ovom pozivu, ukoliko nisu koristili pravo za nabavki novog bicikla u prethodne dve godine. Na dan kada se predaju prijave ispred Gradske uprave deliće se brojevi prema redosledu kako ko stigne. Po njima će moći da se prati i preliminarna i konačna lista za dobijanje podsticaja za kupovinu bicikala. Primaće se samo dokumentacija u koverti, a jedan građanin moći će da preda jednu kovertu – dodala je naša sagovornica.

Prošle godine konkurs je otvoren i zatvoren za jedan dan, što govori o tome kolika je zainteresovanost za ovu subvenciju.

A.Đ.

 

nasa-kuca-slava-(1)

Korisnici usluga i zaposleni u Centru za pružanje usluga socijalne zaštite „Naša kuća“ obeležili su slavu Svetog Vasilija Ostroškog. Osim centra ovaj dan je slava i udruženja roditelja „Naša kuća“, navela je Nikoleta Pavlov, v.d. direktorica:

-Osluškujemo potrebe sugrađana, tako da ćemo već od jeseni uvesti novu uslugu. Mladi sa smetnjama u razvoju uzrasta od 15 do 26 godina su zapostavljeni. Naša ustanova je Dnevni boravak za odrasle osobe, a u socijalnoj zaštiti to je uzrast od 26 godina i više. Mladi koji završe osnovnu ili srednju školu do 26. godine nemaju priliku da budu uključeni u bilo koju uslugu, te smo došli na ideju da oformimo klub za njih. On će imati slične aktivnosti kao i odrasli koji borave u centru, uz sve standarde i propise. Klub će se nalaziti u drugom prostoru u centru grada, prilagođen njihovim potrebama.

Rezanju slavskog kolača prisustvovali su Mladen Bogdan, gradonačelnik i Tamara Radlović, članica Gradskog veća.

-Centar za pružanje usluga socijalne zaštite ima posebnu emociju, a brine o svojim korisnicima sa puno ljubavi. Lokalna samouprava maksimalno je posvećena tome da ova ustanova i zaposleni imaju sve što im je neophodno kako bi usluge koje pružaju bile što bolje. Na nama je da pomognemo da se razvija i da odgovori na potrebe korisnika, tako da intenzivno radimo na otvaranju Inkluzivnog kluba za  decu i mlade – precizirao je gradonačelnik Bogdan.

Slavi su prisustvovali i nekadašnji korisnici „Naše kuće“, a sada se nalaze u Domu za lica ometena u razvoju „Othon“ u Staroj Moravici. Trenutno je u pomenutoj ustanovi 24 korisnika koji koriste uslugu Dnevni boravak za odrasle.

A.Đ.

 

 

strelicarstvo-II

Na streličarskom Centralnoevropskom kupu, minule subote na stadionu ŽAK-a, Vašarištu, prvi put u istoriji našeg streličarstva, postavljen je evropski rekord, a reč je ženskom sastavu: Nataša Stojković, Ingrid Tarnocki, Valentina Stoševski. Podsetimo, na takmičenju je učestvovalo 17 klubova iz Srbije i 23 iz inostranstva: Mađarske, Rumunije, Hrvatske, Slovenije, Austije i Slovačke.
Dodajmo još, u nedelju, u prvom kolu Kupa Srbije, od članova i članica kikindskog Apola, četvrte su bile juniorka Ana Lukić i seniorka Sara Zamurović, a nastupili su i veterani: Dragan Čobić, Borilav Stankić i Jožef Olah, dok Snežana Zamurović nije imala protivnice.

vladimir-karanovic

Narodno pozorište Kikinda oprostilo se od svog dugogodišnjeg kolege Vladimira Karanovića, koji je više od 20 godina radio kao tonac i bio jedan od prepoznatljivih ljudi iza scene kikindskog teatra.

Vest o njegovoj iznenadnoj smrti duboko je potresla kolektiv pozorišta, čiji su se članovi od Karanovića oprostili emotivnim rečima, ističući da je bio mnogo više od kolege.

– Njegov odlazak ostavlja dubok trag u srcima svih nas koji smo imali privilegiju da radimo sa njim. Vladimir je bio ne samo kolega, već i divan prijatelj i podrška svima oko njega. Vladimir će zauvek ostati u našim srcima, a njegov duh će zauvek ostati u našem pozorištu – poručili su iz Narodnog pozorišta.

Tokom više od dve decenije rada, Vladimir Karanović bio je deo brojnih predstava, premijera i pozorišnih događaja, a kolege će ga pamtiti kao predanog i pouzdanog saradnika koji je svoj posao obavljao sa velikom posvećenošću.

Iz Narodnog pozorišta uputili su najdublje saučešće porodici, prijateljima i svima koji su poznavali Vladimira Karanovića.

Večerašnje izvođenje predstave “Siroti mali hrčki” otkazano je, obavestili su iz publiku.

 

predavanje-jp

Javno preduzeće „Kikinda“ nastavlja sa sprovođenjem edukativnih aktivnosti usmerenih ka najmlađim sugrađanima, sa ciljem razvijanja svesti o značaju odgovornog i humanog odnosa prema životinjama. Kroz ovakve programe deca imaju priliku da od ranog uzrasta nauče koliko su briga, pažnja i ljubav važni kada je reč o kućnim ljubimcima, ali i o odnosu prema zajednici u celini.

U Kulturnom centru u petak je organizovano interaktivno predavanje za učenike drugog razreda Osnovne škole „Vuk Karadžić“. Predstavnici JP „Kikinda“ razgovarali su sa mališanima o tome šta podrazumeva odgovorno vlasništvo nad kućnim ljubimcima, koliko je važna pravilna nega životinja, kao i zbog čega je neophodno razvijati empatiju i humanost prema svim živim bićima.

Kroz primere iz svakodnevnog života i interaktivan pristup, deca su aktivno učestvovala u razgovoru i pokazala veliko interesovanje za teme koje se tiču brige o životinjama. Posebna pažnja tokom predavanja posvećena je udomljavanju pasa iz prihvatilišta.

Učenicima je predstavljena mogućnost da, ukoliko žele kućnog ljubimca i uz saglasnost roditelja, posete prihvatilište za pse i možda baš tamo pronađu svog budućeg četvoronožnog prijatelja. Mališani su sa pažnjom slušali priče o psima koji čekaju novi dom, a nisu izostala ni brojna pitanja o obavezama i odgovornosti koje vlasništvo nad ljubimcem nosi.

Tokom druženja najavljena je i treća Izložba pasa mešanaca, koju će JP „Kikinda“ i ove godine organizovati krajem leta. Kako je istaknuto, cilj manifestacije je promocija udomljavanja, odgovornog vlasništva i ljubavi prema životinjama, ali i prilika da vlasnici udomljenih ljubimaca predstave svoje pse.

Iz JP „Kikinda“ poručuju da će i u narednom periodu nastaviti sa sličnim aktivnostima, jer ovakvi susreti imaju važnu ulogu u stvaranju odgovornog i humanog društva, posebno kada je reč o edukaciji najmlađih.

saobracaj-teretna-vozila-(4)

Završena je sedmodnevna međunarodna akcija pojačane kontrole saobraćaja usmerena na otkrivanje i sankcionisanje prekršaja i krivičnih dela koje čine vozači autobusa i teretnih vozila, u okviru koje je kontrolisano preko 9.200 vozila i vozača.

Tehnički neispravno bilo je 11 autobusa i 210 teretnih vozila, dok je kod više od 1.300 vozača utvrđeno da su prekoračili dozvoljeno vreme upravljanja vozilom. Čak 33 vozača teretnog vozila su bila pod dejstvom alkohola, dok je kod četvoro utvrđeno da su pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.

Tokom prethodnog dana u Republici Srbiji dogodilo se 80 saobraćajnih nezgoda u kojima nije bilo poginulih lica, a povređeno je 35 lica. Tokom prethodnog dana na području PU Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj nije bilo povređenih lica.

-Smanjite brzinu vozila, povećajte oprez, ne upravljajte vozilom ukoliko ste prethodno konzumirali alkohol ili druge supstance koje negativno utiču na opažanje i preduzimanje radnji. Pokažite dodatnu pažnju i obzir ukoliko u vozilu prevozite dete – poručuju u MUP-u.

IMG-9748

Srpska pravoslavna crkva danas obeležava praznik Svetog Vasilija Ostroškog, jednog od najpoštovanijih svetitelja i čudotvoraca. Njegove mošti već više od tri veka počivaju u manastiru Ostrog u Crnoj Gori, koji predstavlja veliko svetilište i mesto hodočašća za vernike različitih veroispovesti.

Veruje se da su njegove mošti čudotvorne, pa ljudi svih konfesija dolaze da im se poklone i mole za isceljenje najtežih bolesti.

Tradicionalni dan velikog okupljanja vernika je 12. maj, ali i Trojičin dan, kada se održava Veliki narodni sabor u Ostrogu.Slavi se i kao krsna slava.

Prema narodnom običajnom kalendaru, danas se ne rade teški poslovi, ali valja da se očisti kuća da bi, veruje se, čitave godine u domu vladali harmonija i mir.

skupstina-fsg-ki-1

Na redovnoj Izbornoj skupštini FSG Kikinde, na kojoj je od 19 članova bilo prisutno njih 15, za novog predsednika, do 2030. godine, jednoglasno je izabran Žolt Gačka, prvi čovek OFK Kikinde.

U Izvršnom odboru FSG biće: Ivan Blažin (KMF Tisa, Novi Bečej), Dušan Marjanović (Crvena zvezda, Rusko Selo), Marko Čavka (Sloboda, Novi Kozarci), Dalibor Vlajkov (ŽAK, Kikinda), Miloš Zečević (ŠF Mladi Vukovi, Kikinda), Neven Zekonja (organizacija fudbalskih sudija), Nebojša Đukić (organizacija fudbalskih trenera) i dr Radoslav Bečejac (organizacija zdravstvenih radnika u fudbalu). Nadzorni odbor u pomenutom periodu činiće: Oskar Balint (Napredak, Banatska Topola), Rajko Varadinac („2. oktobar”, Kumane) i Kristian Draganov (Polet, Nakovo).

– Hoćemo da podignemo fudbal na području Saveza na mnogo viši nivo, a najveća muka u ovom trenutku je što se susrećemo s problemom manjka dece, naročito u selima, ali i u gradu Kikindi nije mnogo bolja situacija, pa ćemo morati svi zajedno, i klubovi sa sela i dva gradska kluba, da nađemo način kako da što bolje sarađujemo i budemo konkurentni s klubovima iz drugih saveza u Vojvodini – rekao je Gačka.

Napomenuo je novi prvi čovek Saveza još i da je potrebno i trenersku i sudijsku organizaciju podići na viši nivo.

– Želimo da stvaramo nove, mlade trenere, najpre da ih zainteresujemo za to, a onda i da ih edukujemo, jer evidentno je da imamo i manjak struke kada je reč o mladim stručnjacima. I sudijska organizacija iz našeg Saveza mora mnogo više imati predstavnika u višim rangovima, u najgorem slučaju u Srpskoj ligi „Vojvodina”, od sadašnjeg jednog jedinog, pa zašto ne i u saveznom rangu takmičenja, po čemu je nekada Kikinda bila poznata – jasan je bio Gačka.

Skup su pozdravili i gradski većnik Bojan Mikalački i predsednica Sportskog saveza Kikinde Jelena Čudanov.

D. P.

fizicka-aktivnost-(12)

Međunarodni dan fizičke aktivnosti obeležen je na Starom jezeru u organizaciji Turističke organizacije, Doma zdravlja, ZZJZ i Crvenog krsta.  Dr Branislav Hačko, šef Odseka za promociju zdravlja u ZZJZ dodao je da je fizička neaktivnost jedan je od vodećih faktora rizika na globalnom nivou.

-Vreme i život su pokazali da fizička aktivnost unapređuje naše zdravlje. Porazno je da svega jedna trećina ljudi na našoj kugli zemaljskoj fizički aktivna. Zabrinjava i istraživanje iz 2022. godine da je svega 16 procenata devojčica u našoj zemlji fizički aktivno. Naša je dužnost da promovišemo kretanje koje dovodi ka boljem zdravlju. Ono je najjednostavniji lek, leva i desna noga su dva naša najbolja lekara.

Organizator je Turistička organizacija, v.d. direktorica Jasmina Orašanin istakla je da je 22 grupe promovisalo fizičku aktivnost i zdrave stilove života:

-Briga o zdravlju je zajednička odgovornost svih nas i hvala svim koji su se odazvali i podržali ovaj događaj.

Olivera Vučković Popov, glavna sestra Doma zdravlja i koordinatorka Škole za trudnice podsetila je da je naziv kampanje „Kretanjem do zdravlja“.

– Cilj je da se podigne svest o značaju redovnog kretanja i fizičke aktivnosti za zdravlje pojedinca i društva, da podstakne ljude svih uzrasta da se više kreću. Ujedno ovakvi događaji povezuju porodicu koja je glavni cilj svakog okupljanja – rekla je Vučković Popov.

Obeležavanje je podržala i lokalna samouprava, a zajedno sa brojnim sugrađanima bili su i članovi Gradskog veća Tihomir Farkaš i Marijana Mirkov, kao i predsednica Sportskog saveza grada Jelena Čudanov.

-Već petu godinu zaredom okupimo se na prostoru Starog jezera da bi obeležili ovaj dan. Svakodnevne obaveze nam oduzimaju puno vremena, tako da smo zaboravili da mislimo na sebe i svoje zdravlje i svoj duh. Upravo ovakvi događaji su tu da nas podsete šta je najvažnije, a to je zdrav život – dodala je Marijana Mirkov.

Učestvovali su članovi školice „Champ 07“, Savet za zdravlje, Gradsko udruženje penzionera, odred izviđača „Proka S. Plavi“, „Sova“,  sportsko udruženje „Sunce“, ADZNM „Gusle“,  balet za odrasle KC, Sportiko kids, KSC „Jezero“, AK „Partizan“, GŽOK „Kikinda 0230“, KK „Velika Kikinda“, RK „Orka“, RK „Grindeks“, KK „Feniks“, DžK „Partizan“, FK „Kikinda“, OK „Severni Banat“, mame koje su prošetale sa decom u kolicima.

A.Đ.

 

 

error: Content is protected !!