Classic Layout

kolektvni-ugovori-grad-(2)

U Gradskoj kući organizovano je potpisivanje kolektivnih ugovora između Grada Kikinde i reprezentativnih sindikalnih organizacija u javnim ustanovama čiji je osnivač lokalna samouprava. Sa predstavnicima reprezentativnih sindikalnih organizacija Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“, Narodnog pozorišta, Narodne biblioteke „Jovan Popović“, Narodnog muzeja, Istorijskog arhiva, Kulturnog centra, Turističke organizacije, PU „Dragoljub Udicki“, Centra za stručno usavršavanje ugovore je potpisao gradonačelnik Mladen Bogdan.

Događaju su prisustvovali i predstavnici Veća Saveza samostalnog sindikata  za Kikindu, Čoku, Novu Crnju i Novi Kneževac. Predsednik Veća SSS Ilija Drljić kolektivni ugovor ocenio je kao vrlo dobar:

-Novine u kolektivnom ugovoru odnose se na prekovremeni rad koji je povećan za 30 odsto. Kada je reč o solidarnim davanjima postoje opcije kojih nema u državi, ali kako se očekuju zakonske izmene, očekujem i njihovu primenu. Kada se steknu uslovi biće primenljivo i isplaćivati topli obrok i regres. Uvedeno je i više plaćenih dana, primera radi, sada će pet dana imati i roditelji čije dete polazi u vrtić. U ugovoru postoji i mogućnost prevencije rekreativnog oporavka. Pošto se primeni sve što je u ugovoru kvalifikovano da poslodavac može, u poslodavac je dužan, kolektivni ugovor će biti izvrstan.

Potpisivanje kolektivnih ugovora predstavlja nastavak socijalnog dijaloga između lokalne samouprave i sindikalnih organizacija, sa ciljem unapređenja prava i položaja zaposlenih u ustanovama kulture, obrazovanja i javnih službi, naveo je gradonačelnik Bogdan.

-Pregovori su bili dugi i iscrpni jer smo želeli da dođemo do najboljeg rešenja za sve radnike. Prema izjavama sindikalaca imamo jedan od najboljih kolektivnih ugovora u zemlji. Na to smo ponosni. Novinama, koje smo uveli, unapredili smo prava zaposlenih poput plaćenih dana, godišnjeg odmora, solidarne pomoći koja će moći da se koristi i za vantelesnu oplodnju. Razmišljali smo dugoročno, ali smo bili i oprezni prilikom sastavljanja kolektivnog ugovora, i siguran sam da smo došli do najboljeg rešenja u ovom trenutku – zaključio je Mladen Bogdan.

A.Đ.

 

 

jovan-popovic-zdravo-rastimo

Savez za školski sport Srbije organizovao je akciju “Zdravo rastimo” u kojem su učenički timovi iz osnovnih škola sa teritorije cele republike trebali da snime kratki film o zdravom načinu života.

Ukupno se u završnici našlo osam kratkih filmova koje su snimili učenici osnovnih škola iz Batočine, Smedereva, Ostojićeva, Čačka, Karavukova i Kikinde. Boje našeg grada predstavljali su đaci Osnovne škole “Jovan Popović”, koji su uz pomoć nastavnika fizičkog Gorana Arnuša snimili dvominutni efektan film o značaju zdravog života.

-Naša škola već godinama učestvuje u svim akcijama koje organizuje Savez za školski sport Srbije, kaže Jelena Krvopić, direktorka osmoletke koja brani boje našeg grada. -Ove godine je Savez sproveo i konkurs koje je takmičarskog karaktera, a propozicije su predviđale da ekipe škole snime kratki film o značaju zdravog odrastanja. Film su snimili učenici 6. i 7. razreda naše škole uz pomoć nastavnika fizičkog Gorana Arnuša. Ovim filmom su objedinjeno prikazane naša eko bašta i značaj fizičke aktivnosti-navela je Jelena Krvopić.

Podsetimo, već nekoliko godina dvorište ove škole krasi lepa organska bašta. I ovog proleća ovaj vrt je doneo zdrave plodove u vidu organskog povrća. Pored aktivnosti koju zahteva uzganje bašte, učenici su u filmu naveli i značaj fizičke aktivnosti, kako na nastavi fizičkog vaspitanja, tako i na vanškolskim aktivnostima.

Konkurs za kratki film je nagradnog karaktera, a Savez za školski sport je predvideo vrlo vredne nagrade. Najuspešnija, odnosno škola čiji film bude imao najviše glasova, dobiće profesionalnu kameru vrednosti 1000 evra, drugoplasirani kameru i rekvizite u vrednosti 500 evra, dok treće mesto predviđa rekvizite u protivvrednosrti 200 evra.

Za sada, prema onlajn glasovima “Jovan Popović” vodi, a za leđima joj je škola iz Batočine. Da bi osigurali pobedu, potrebna je i podrška sugrađana.

Link koji će, nadamo se, uz glasove Kikinđana, da dovede do pobede školu “Jovan Popović” je OVDE. 

N.S.

 

balet-kck-(4)

Rotari klub iz Kikinde ovog četvrtka 28. maja organizuje humanitarnu predstavu pod nazivom „Deca za decu“.

Sugrađani će imati priliku da od 18 časova u Narodnom pozorištu podrže nastup najmlađih talenata Baletske škole. Ovu akciju mogu podržati kupovinom karte u iznosu od 1.000 dinara.

Prihod od prodatih ulaznica namenjen je Domu zdravlja Kikinda i Osnovnoj baletskoj školi u Kikindi.

sss-krov-gradonacelnik-(3)

U Srednjoj stručnoj školi „Miloš Crnjanski“ završena je rekonstrukcija dela krova. Investiciju je podržao Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice, a ovu obrazovnu ustanovu posetili su gradonačelnik Mladen Bogdan i član Gradskog veća Tihomir Farkaš.

Emil Hofgezang, v.d. direktor pomenute škole istakao je da je urađen krov na krilo zgrade koje se nalazi odmah do Tehničke škole „Mihajlo Pupin“:

-Stari krov je prokišnjavao, a datirao je iz šezdesetih godina prošlog veka. Na njemu su se nalazile eval ploče koje su zamenjene čeličnom konstrukcijom sa limenim krovom od pocinkovanog plastificiranog lima.

Gradonačelnik Bogdan još jednom je podvukao da je naša sredina jedno od najvećih gradilišta, kada je reč obrazovnoj infrastrukturi, u našoj zemlji:

-Završena je još jedna važna investicija za koju je izdvojeno 6,2 miliona dinara. I dalje nastavljamo sa ulaganjima u obrazovanje jer nam je cilj da naše škole budu što bolje. Svaka investicija donosi i bolje uslove za rad za učenike i zaposlene – precizirao je prvi čovek grada.

Kako je istaknuto ovom prilikom u narednom periodu neophodno je zameniti i okapnicu na fiskulturnoj sali. SSŠ „Miloš Crnjanski“ ima 357 učenika, od kojih je 84 maturanta.

A.Đ.

struja-1

Zbog radova na električnoj mreži sutra, 28. maja, od 8 do 12.30 sati bez struje će biti sledeće ulice u Kikindi: stadion FK Kikinda, Omladinsko naselje kod teniskih terena, sportski tereni iza hale Jezero, Distrička od Slobodanke Acigan do broja 49, Dragoljuba Udickog, Slobodanke Acigan od Distričke do Feješ Klare, Feješ Klare od Slobodanke Acigan do Dragoljuba Udickog, Milana Sivčeva od Dragoljuba Udickog do broja 21, Nićifora Brandića od Distričke do Milana Sivčeva, Distrička od broja 49 do Nićifora Brandića, Feješ Klare od Dragoljuba Udickog do broja 69, Nićifora Brandića od Slobodanke Acigan do Milana Sivčeva, Slobodanke Acigan od Dragoljuba Udickog do Nićifora Brandića, Milana Sivčeva od broja 21 do Mokrinskog druma, Mokrinski drum, Stara klanica, Metereolpška stanica, Distrička od Nićifora Brandića do Mokrinski drum.

surprising-media-girl-5087960-1920

Tokom prethodnog dana u Republici Srbiji dogodilo se 120 saobraćajnih nezgoda u kojima su povređena 64 lica. Tokom prethodnog dana na putevima koje pokriva Policijska uprava Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj je povređeno jedna osoba.

I dalje traje centralna akcija pojačane kontrole učesnika u saobraćaju, tokom koje saobraćajna policija maksimalno angažuje sve raspoložive resurse i opremu u cilju zaštite ranjivih kategorija učesnika u saobraćaju – pešaka i vozača dvotočkaša.

Od početka maja 28 lica je izgubilo život na našim putevima, od kojih je šest u svojstvu pešaka, što je svako peto poginulo lice.

-Budite vidljivi vozaču. Dobro osmotrite, ne budite iznenađenje, uverite se da možete bezbedno da stupite i pređete kolovoz. Ne koristite slušalice niti mobilni telefon. Budite uočljivi i noću – nije svejedno koje je boje odeća. Ne zaboravite, dobra vidljivost i oprez čuvaju život. Ni na pešačkom prelazu niste potpuno zaštićeni – svaki peti pešak pogine na pešačkom prelazu. Uvek provirite i budite sigurni da vas je vozač uočio i počeo da koči. Budite dobar primer drugima, a pre svega deci, koji svoje samostalno učešće u saobraćaju započinju prvo kao pešaci. Smanjite brzinu u naselju, na prolasku puta kroz naselje, u zonama škola, igrališta, u blizini pešačkih prelaza, autobuskih stajališta, kao i na trasama povećanog kretanja pešaka i dece – kažu u MUP-u.

streljastvo-1

U trećem kolu Kupa Streljačkog saveza Srbije, u Novom Sadu, pištoljaš SD Kikinda Duško Petrov osvojio je zlatne medalje u obe neolimpijske discipline pištoljem – standardnim i pištoljem središnjeg paljenja. U takmičenju standardnim pištoljem, zahvaljujući boljoj seriji, Petrov je nadmašio dugoplasiranog Milovića, koji je pucajući i iz pištolja središnjeg paljenja bio drugi, ali je u toj disciplini Petrov zabeležio uverljiv trijumf, oborivi državni rekord iz 2000. godine. U prvopomenutoj disciplini pak popravio je najbolji lični rezultat, a istovremeno i rekord. Po 10 najboljih na osnovu bodova iz sva tri kola, učestvovaće u finalu Kupa, sredinom juna u Novom Sadu.
Rezultati, standardni pištolj: 1.Duško Petrov (Kikinda) 559, 2.Srđan Milović (Univerzal M) 559, 3.Petar Nikolić (Akademac) 557…, pištolj središnjeg paljenja: 1.Duško Petrov 582, 2.Srđan Milović 570, 3.Nemanja Mladenović („Dragan Jevtić Škepo”) 562…

dragana-i-mama-laptop

Dragana Gavrilović, učenica šestog razreda OŠ „1. Oktobar“ iz Bašaida osvojila je prvo mesto na Republičkom takmičenju iz matematike, održanom u Beogradu. Na nedavno održanom prijemu kod gradonačelnika Mladena Bogdana istakla je da je za takmičenje pripremala mama, a da od malena voli brojeve i matematiku. Tada je rečeno i da nema računar na kojem bi radila i još bolje savladavala gradivo.

Ova informacija o uspehu podstakla je ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Dejana Vuka Stankovića da organizuje prijem za Draganu tokom kojeg joj je uručio laptop. Isidora Grošin, Draganina majka, za naš portal kaže da su prijatno iznenađeni gestom ministra koji nisu očekivali.

-Drago mi je što je prepoznat trud i rad koji je Dragana uložila pripremajući se za takmičenje. Zajedno sa njom radila sam „lakše“ zadatke, a sa nastavnicom Ivanom Dobrijević, savladavala je teže. Dragana nije imala računar i sve smo radili „peške“, uz pomoć papira i olovke. Nije bilo lako, ali smo postigli najviši cilj. Obradovao me je i sam poziv ministra Stankovića da upozna i razgovara sa Draganom, a laptop koji joj je tom prilikom uručen pomoći će joj u daljem učenju. Čast nam je što smo bili u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i što se vrednuju uspesi u obrazovanju. Ujedno ovo je i podstrek kako za Draganu, tako i za druge đake da se maksimalno trude i postižu što bolje rezultate – rekla je Isidora Grošin.

Na prijemu kod ministra sa Draganom su, osim majke, bili i mlađa sestra Lara i Nikola tata.

 

 

 

beba-

Humanitarni biciklistički karavan „Pedaliraj za bebino srculence“ počinje 1. juna. Reč je o akciji za decu sa urođenim srčanim manama, za unapređenje uslova njihovog lečenja.

Cilj je da se za sedam dana obiđe velik broj mesta u Srbiji, da ljudi više saznaju o srčanim manama kod dece, ali i da se prikupi novac koji će biti doniran Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj. Inicijator je Bojan Čolak iz Bašaida čija ćerka je imala dve operacije na srcu, a njegov kolega Milan Mićunović će voziti bicikl.

– Na nama je da širimo svest o bolestima srca kod dece i da uključimo što više ljudi. Tokom dana prelazićemo, u proseku, oko 150 kilometara. Ruta od oko hiljadu kilometara je spremna, a na našem putu pridružiće nam se sportisti,  kao i građani koji žele da nas podrže. Biće organizovane i tribine – kaže Čolak.

Simbolično, polazak je 1. juna iz zatvora na Klisi gde obojica rade, a kraj puta je dečija klinika u Tiršovoj 8. juna.

-U Bašaidu smo 1. juna u 14 sati. Od kružnog toka vozićemo glavnom ulicom do stadiona na kojem će biti održana tribina. Uključiće se i članovi fudbalskog i karate kluba, deca iz Osnovne škole „1. Oktobar“. Nakon toga nastavlja se do Kikinde. Maršruta obuhvata i Sombor, Šabac, Čačak, Sokobanju i Donji Milanovac – naveo je Bojan Čolak.

A.Đ.

macke-jp

U petak su u Zoohigijenu stigli tek rođeni mačići sisanci, potpuno nemoćni i zavisni od ljudske brige. Od tog trenutka zaposleni ulažu ogroman trud kako bi im pružili sve što im je potrebno za opstanak. Mačići ne ostaju sami ni nakon završetka radnog vremena – zaposleni ih nose svojim kućama, a zatim ih vraćaju na posao kako bi neprekidno brinuli o njima. Hrane ih na svaka tri sata, menjaju im prostirku, održavaju odgovarajuću temperaturu i vode računa o svakom detalju koji im može pomoći da prežive i napreduju. Ispod njihovog ležaja nalazi se termos sa toplom vodom kako bi imali neophodnu toplotu, jer u ovom uzrastu ne mogu sami da regulišu telesnu temperaturu.

– Ukoliko postoji neko ko ima dovoljno vremena, strpljenja, iskustva i ljubavi da preuzme brigu o mačićima neka se javi . Ako se ne pronađe udomitelj, nastavićemo da dajemo sve od sebe da ih održimo u životu i odgajimo dok ne stasaju – ističu u Zoohigijeni

Za više informacija i prijavu za privremeni smeštaj ili udomljavanje zainteresovani mogu da odu u prihvatilište, koje se nalazi na adresi Topolski put broj 10, da pozovu broj telefona: 0230/308-380 ili da pišu na mejl zoohigijena@jpkikinda.rs.

error: Content is protected !!