Classic Layout

kolektvni-ugovori-grad-(2)

У Градској кући организовано је потписивање колективних уговора између Града Кикинде и репрезентативних синдикалних организација у јавним установама чији је оснивач локална самоуправа. Са представницима репрезентативних синдикалних организација Центра за ликовну и примењену уметност „Тера“, Народног позоришта, Народне библиотеке „Јован Поповић“, Народног музеја, Историјског архива, Културног центра, Туристичке организације, ПУ „Драгољуб Удицки“, Центра за стручно усавршавање уговоре је потписао градоначелник Младен Богдан.

Догађају су присуствовали и представници Већа Савеза самосталног синдиката  за Кикинду, Чоку, Нову Црњу и Нови Кнежевац. Председник Већа ССС Илија Дрљић колективни уговор оценио је као врло добар:

-Новине у колективном уговору односе се на прековремени рад који је повећан за 30 одсто. Када је реч о солидарним давањима постоје опције којих нема у држави, али како се очекују законске измене, очекујем и њихову примену. Када се стекну услови биће применљиво и исплаћивати топли оброк и регрес. Уведено је и више плаћених дана, примера ради, сада ће пет дана имати и родитељи чије дете полази у вртић. У уговору постоји и могућност превенције рекреативног опоравка. Пошто се примени све што је у уговору квалификовано да послодавац може, у послодавац је дужан, колективни уговор ће бити изврстан.

Потписивање колективних уговора представља наставак социјалног дијалога између локалне самоуправе и синдикалних организација, са циљем унапређења права и положаја запослених у установама културе, образовања и јавних служби, навео је градоначелник Богдан.

-Преговори су били дуги и исцрпни јер смо желели да дођемо до најбољег решења за све раднике. Према изјавама синдикалаца имамо један од најбољих колективних уговора у земљи. На то смо поносни. Новинама, које смо увели, унапредили смо права запослених попут плаћених дана, годишњег одмора, солидарне помоћи која ће моћи да се користи и за вантелесну оплодњу. Размишљали смо дугорочно, али смо били и опрезни приликом састављања колективног уговора, и сигуран сам да смо дошли до најбољег решења у овом тренутку – закључио је Младен Богдан.

А.Ђ.

 

 

jovan-popovic-zdravo-rastimo

Савез за школски спорт Србије организовао је акцију “Здраво растимо” у којем су ученички тимови из основних школа са територије целе републике требали да сниме кратки филм о здравом начину живота.

Укупно се у завршници нашло осам кратких филмова које су снимили ученици основних школа из Баточине, Смедерева, Остојићева, Чачка, Каравукова и Кикинде. Боје нашег града представљали су ђаци Основне школе “Јован Поповић”, који су уз помоћ наставника физичког Горана Арнуша снимили двоминутни ефектан филм о значају здравог живота.

-Наша школа већ годинама учествује у свим акцијама које организује Савез за школски спорт Србије, каже Јелена Крвопић, директорка осмолетке која брани боје нашег града. -Ове године је Савез спровео и конкурс које је такмичарског карактера, а пропозиције су предвиђале да екипе школе сниме кратки филм о значају здравог одрастања. Филм су снимили ученици 6. и 7. разреда наше школе уз помоћ наставника физичког Горана Арнуша. Овим филмом су обједињено приказане наша еко башта и значај физичке активности-навела је Јелена Крвопић.

Подсетимо, већ неколико година двориште ове школе краси лепа органска башта. И овог пролећа овај врт је донео здраве плодове у виду органског поврћа. Поред активности коју захтева узгање баште, ученици су у филму навели и значај физичке активности, како на настави физичког васпитања, тако и на ваншколским активностима.

Конкурс за кратки филм је наградног карактера, а Савез за школски спорт је предвидео врло вредне награде. Најуспешнија, односно школа чији филм буде имао највише гласова, добиће професионалну камеру вредности 1000 евра, другопласирани камеру и реквизите у вредности 500 евра, док треће место предвиђа реквизите у противвредносрти 200 евра.

За сада, према онлајн гласовима “Јован Поповић” води, а за леђима јој је школа из Баточине. Да би осигурали победу, потребна је и подршка суграђана.

Линк који ће, надамо се, уз гласове Кикинђана, да доведе до победе школу “Јован Поповић” je OВДЕ. 

Н.С.

 

balet-kck-(4)

Ротари клуб из Кикинде овог четвртка 28. маја организује хуманитарну представу под називом „Деца за децу“.

Суграђани ће имати прилику да од 18 часова у Народном позоришту подрже наступ најмлађих талената Балетске школе. Ову акцију могу подржати куповином карте у износу од 1.000 динара.

Приход од продатих улазница намењен је Дому здравља Кикинда и Основној балетској школи у Кикинди.

sss-krov-gradonacelnik-(3)

У Средњој стручној школи „Милош Црњански“ завршена је реконструкција дела крова. Инвестицију је подржао Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице, a ову образовну установу посетили су градоначелник Младен Богдан и члан Градског већа Тихомир Фаркаш.

Емил Хофгезанг, в.д. директор поменуте школе истакао је да је урађен кров на крило зграде које се налази одмах до Техничке школе „Михајло Пупин“:

-Стари кров је прокишњавао, а датирао је из шездесетих година прошлог века. На њему су се налазиле евал плоче које су замењене челичном конструкцијом са лименим кровом од поцинкованог пластифицираног лима.

Градоначелник Богдан још једном је подвукао да је наша средина једно од највећих градилишта, када је реч образовној инфраструктури, у нашој земљи:

-Завршена је још једна важна инвестиција за коју је издвојено 6,2 милиона динара. И даље настављамо са улагањима у образовање јер нам је циљ да наше школе буду што боље. Свака инвестиција доноси и боље услове за рад за ученике и запослене – прецизирао је први човек града.

Како је истакнуто овом приликом у наредном периоду неопходно је заменити и окапницу на фискултурној сали. ССШ „Милош Црњански“ има 357 ученика, од којих је 84 матуранта.

А.Ђ.

struja-1

Због радова на електричној мрежи сутра, 28. маја, од 8 до 12.30 сати без струје ће бити следеће улице у Кикинди: стадион ФК Кикинда, Омладинско насеље код тениских терена, спортски терени иза хале Језеро, Дистричка од Слободанке Ациган до броја 49, Драгољуба Удицког, Слободанке Ациган од Дистричке до Фејеш Кларе, Фејеш Кларе од Слободанке Ациган до Драгољуба Удицког, Милана Сивчева од Драгољуба Удицког до броја 21, Нићифора Брандића од Дистричке до Милана Сивчева, Дистричка од броја 49 до Нићифора Брандића, Фејеш Кларе од Драгољуба Удицког до броја 69, Нићифора Брандића од Слободанке Ациган до Милана Сивчева, Слободанке Ациган од Драгољуба Удицког до Нићифора Брандића, Милана Сивчева од броја 21 до Мокринског друма, Мокрински друм, Стара кланица, Метереолпшка станица, Дистричка од Нићифора Брандића до Мокрински друм.

surprising-media-girl-5087960-1920

Током претходног дана у Републици Србији догодилo се 120 саобраћајних незгода у којима су повређена 64 лицa. Током претходног дана на путевима које покрива Полицијска управа Кикинда догодила се једна саобраћајна незгода у којој је повређено једна особа.

И даље траје централна акција појачане контроле учесника у саобраћају, током које саобраћајна полиција максимално ангажује све расположиве ресурсе и опрему у циљу заштите рањивих категорија учесника у саобраћају – пешака и возача двоточкаша.

Од почетка маја 28 лица је изгубило живот на нашим путевима, од којих је шест у својству пешака, што је свако пето погинуло лице.

-Будите видљиви возачу. Добро осмотрите, не будите изненађење, уверите се да можете безбедно да ступите и пређете коловоз. Не користите слушалице нити мобилни телефон. Будите уочљиви и ноћу – није свеједно које је боје одећа. Не заборавите, добра видљивост и опрез чувају живот. Ни на пешачком прелазу нисте потпуно заштићени – сваки пети пешак погине на пешачком прелазу. Увек провирите и будите сигурни да вас је возач уочио и почео да кочи. Будите добар пример другима, а пре свега деци, који своје самостално учешће у саобраћају започињу прво као пешаци. Смањите брзину у насељу, на проласку пута кроз насеље, у зонама школа, игралишта, у близини пешачких прелаза, аутобуских стајалишта, као и на трасама повећаног кретања пешака и деце – кажу у МУП-у.

streljastvo-1

У трећем колу Купа Стрељачког савеза Србије, у Новом Саду, пиштољаш СД Кикинда Душко Петров освојио је златне медаље у обе неолимпијске дисциплине пиштољем – стандардним и пиштољем средишњег паљења. У такмичењу стандардним пиштољем, захваљујући бољој серији, Петров је надмашио дугопласираног Миловића, који је пуцајући и из пиштоља средишњег паљења био други, али је у тој дисциплини Петров забележио уверљив тријумф, обориви државни рекорд из 2000. године. У првопоменутој дисциплини пак поправио је најбољи лични резултат, а истовремено и рекорд. По 10 најбољих на основу бодова из сва три кола, учествоваће у финалу Купа, средином јуна у Новом Саду.
Резултати, стандардни пиштољ: 1.Душко Петров (Кикинда) 559, 2.Срђан Миловић (Универзал М) 559, 3.Петар Николић (Академац) 557…, пиштољ средишњег паљења: 1.Душко Петров 582, 2.Срђан Миловић 570, 3.Немања Младеновић („Драган Јевтић Шкепо”) 562…

dragana-i-mama-laptop

Драгана Гавриловић, ученица шестог разреда ОШ „1. Октобар“ из Башаида освојила је прво место на Републичком такмичењу из математике, одржаном у Београду. На недавно одржаном пријему код градоначелника Младена Богдана истакла је да је за такмичење припремала мама, а да од малена воли бројеве и математику. Тада је речено и да нема рачунар на којем би радила и још боље савладавала градиво.

Ова информација о успеху подстакла је министра просвете, науке и технолошког развоја Дејана Вука Станковића да организује пријем за Драгану током којег јој је уручио лаптоп. Исидора Грошин, Драганина мајка, за наш портал каже да су пријатно изненађени гестом министра који нису очекивали.

-Драго ми је што је препознат труд и рад који је Драгана уложила припремајући се за такмичење. Заједно са њом радила сам „лакше“ задатке, а са наставницом Иваном Добријевић, савладавала је теже. Драгана није имала рачунар и све смо радили „пешке“, уз помоћ папира и оловке. Није било лако, али смо постигли највиши циљ. Обрадовао ме је и сам позив министра Станковића да упозна и разговара са Драганом, а лаптоп који јој је том приликом уручен помоћи ће јој у даљем учењу. Част нам је што смо били у Министарству просвете, науке и технолошког развоја и што се вреднују успеси у образовању. Уједно ово је и подстрек како за Драгану, тако и за друге ђаке да се максимално труде и постижу што боље резултате – рекла је Исидора Грошин.

На пријему код министра са Драганом су, осим мајке, били и млађа сестра Лара и Никола тата.

 

 

 

beba-

Хуманитарни бициклистички караван „Педалирај за бебино срцуленце“ почиње 1. јуна. Реч је о акцији за децу са урођеним срчаним манама, за унапређење услова њиховог лечења.

Циљ је да се за седам дана обиђе велик број места у Србији, да људи више сазнају о срчаним манама код деце, али и да се прикупи новац који ће бити дониран Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој. Иницијатор је Бојан Чолак из Башаида чија ћерка је имала две операције на срцу, а његов колега Милан Мићуновић ће возити бицикл.

– На нама је да ширимо свест о болестима срца код деце и да укључимо што више људи. Током дана прелазићемо, у просеку, око 150 километара. Рута од око хиљаду километара је спремна, а на нашем путу придружиће нам се спортисти,  као и грађани који желе да нас подрже. Биће организоване и трибине – каже Чолак.

Симболично, полазак је 1. јуна из затвора на Клиси где обојица раде, а крај пута је дечија клиника у Тиршовој 8. јуна.

-У Башаиду смо 1. јуна у 14 сати. Од кружног тока возићемо главном улицом до стадиона на којем ће бити одржана трибина. Укључиће се и чланови фудбалског и карате клуба, деца из Основне школе „1. Октобар“. Након тога наставља се до Кикинде. Маршрута обухвата и Сомбор, Шабац, Чачак, Сокобању и Доњи Милановац – навео је Бојан Чолак.

А.Ђ.

macke-jp

У петак су у Зоохигијену стигли тек рођени мачићи сисанци, потпуно немоћни и зависни од људске бриге. Од тог тренутка запослени улажу огроман труд како би им пружили све што им је потребно за опстанак. Мачићи не остају сами ни након завршетка радног времена – запослени их носе својим кућама, а затим их враћају на посао како би непрекидно бринули о њима. Хране их на свака три сата, мењају им простирку, одржавају одговарајућу температуру и воде рачуна о сваком детаљу који им може помоћи да преживе и напредују. Испод њиховог лежаја налази се термос са топлом водом како би имали неопходну топлоту, јер у овом узрасту не могу сами да регулишу телесну температуру.

– Уколико постоји неко ко има довољно времена, стрпљења, искуства и љубави да преузме бригу о мачићима нека се јави . Ако се не пронађе удомитељ, наставићемо да дајемо све од себе да их одржимо у животу и одгајимо док не стасају – истичу у Зоохигијени

За више информација и пријаву за привремени смештај или удомљавање заинтересовани могу да оду у прихватилиште, које се налази на адреси Тополски пут број 10, да позову број телефона: 0230/308-380 или да пишу на мејл zoohigijena@jpkikinda.rs.

error: Content is protected !!