Classic Layout

дан-полиције-2026-(13)

Дан Министарства унутрашњих послова, Дан полиције и слава обележени су 1. јуна, у знак сећања на догађаје из јуна 1862. године, када је српска жандармерија одиграла кључну улогу у сукобу с Турцима после убиства српског дечака код Чукур чесме, као и током турског бомбардовања Београда.

Свечану заклетву, испред Градске куће положило је и 11 нових полицијских службеника, који су у протеклих годину дана постали део система безбедности. Нови припадници Полицијске управе заклели су се да ће у свом раду поступати по Уставу и служити часно отаџбини и народу.

На Свечаној академији организованој поводом обележавања окупљеним представницима полицијских станица из нашег града и округа и Мађарске, локалне самоуправе на челу са градоначелником Младеном Богданом, и гостима обратио се начелник ПУ Кикинда пуковник Павле Рајков:

-Ово је дан када се присећамо свих припадника полиције који су кроз историју часно служили свом народну, као и свих који данас обављају један од најтежих и најодговорнијих послова – очување безбедности и заштите. Наша мисија је очување мира, стабилности и безбедности свих грађана. У претходном периоду остварили смо одличне резултате рада. Проценат расветљавања кривичних дела је на високом нивоу, успешно чувамо јавни ред и мир, а кроз превентивне активности значајно је боља безбедност у саобраћају и школама.  Резултати су плод системског рада свих наших службеника и њиховој посвећености. Хвала и нашим суграђанима са којима имамо отворену комуникацију и који имају поверења у полицију, што је стуб безбедности нашег друштва. Највећа захвалност је породицама полицајца на разумевању, подршци и жртви коју подносе. Они су највећи ослонац сваком запосленом.

Бити полицајац је позив, а овај посао захтева храброст, част, одговорност, спремност, али и љубав.

-Свим припадницима Министарства унутрашњих послова хвала  на несебичној пожртвованости и на свему што чине да би наш град био сигуран, а грађани заштићени – казао је градоначелник Богдан. – Заједно градимо Србију као земљу мира, правде и снажних институција. Локална самоуправа, кроз Савет за безбедност саобраћаја, значајно помаже рад свих јединица полиције како би остали један од најбезбеднијих градова наше земље.

Захвалнице су уручене главном јавном тужиоцу у Кикинди Марку Миљановићу, главном јавном тужиоцу у Сенти магистру Мирку Гашовићу и начелнику СБО Небојши Јованову.

На Градском тргу и  све јединице Полицијске управе учествовале су у тактичко техничком збоду. Суграђани, али и деца имали су прилику да се упознају са људством и опремом коју поседују.

Овим поводом положени су  и венци на спомен плочу у холу зграде Полицијске управе у Кикинди која је посвећена храбрим полицајцима који су животе положили на Косову и Метохији 1998. и 1999. године.

Дан полиције је установљен у знак сећања на 1862. годину, када је српска Жандармерија одиграла пресудну улогу у сукобима код београдске Чукур чесме, као и током турског бомбардовања Београда наредног дана, и ове године је на Духове.

 

 

1.6.-спортски-савез-кикинде-1

Мајска награда највише друштвено-спортско признање у Републици Србији у организаци Спортског савеза Србије додељује се од 1961. године, а у петак, у Дому Народне скупштине, у категорији територијалних спортских савеза добитник је Спортски савез Кикинде.

У присуству министра спорта Зорана Гајића, министра Ненада Вујића и Јелене Жарић Ковачевић, државних секретара, председника Олимпијског комитета Србије Дејана Томашевића, Покрајинског секретара за спорт Дане Басте и великог броја чланова гранских и територијалних спортскох савеза и лауреата, председник Спортског савеза Србије и некадашњи олимпијски шампион у рвању Давор Штефанек уручио је лауреатима награде на церемонији након редовне седнице Скупштине ССС и истакао да Мајске награде деценијама представљају најважније спортско признање и знак поштовања према онима који су свој живот посветили спорту, раду и љубави према Србији.

– Данас не славимо само медаље и победе. Данас славимо карактер, људе који су својим примером показали како се воли спорт, како се воле људи и како се воли своја земља. Србија је земља спорта и земља победника – рекао је Штефанек.

Министар спорта Зоран Гајић додао је да је посебна вредност Мајске награде у томе што она подједнако поштује врхунски резултат, али и године преданог рада иза сцене свих тренера, професора, лекара, спортских новинара и спортских функционера, без чега не било великих успеха.

дан-полиције

Полицијска управа Кикинда обележавање Дана полиције започела је полагањем венаца у холу Полицијске управе Кикинда, чиме је одата почаст страдалим припадницима МУП-а.

У наставку свечаности, биће одржана свечана церемонија полагања заклетве нових припадника Министарство унутрашњих послова Србије. Заклетву ће положити 11 полицијских службеника који су у радни однос примљени у последњих годину дана.

Након церемоније, у Свечаној сали Градске куће биће одржана Свечана академија, на којој ће бити обележен овај значајан датум за припаднике полиције и безбедносног система.

Дан полиције установљен је у знак сећања на 1862. годину, један од кључних тренутака у историји српске полиције и њеног развоја.

манастир-св-тројице-слава-2026-(4)

Манастир Свете Тројице прославио је славу, други Дан духова. У присуству великог броја верника, свештеника и монахиња из околних места, свету архијерејску Литургију служио је митрополит банатски Никанор.

-Честитам славу манастира и придружујем се свим молитвама Богу. Господ на данашњи дан испуњава све оно што је Бог, отац Син и Дух свети на сабору Свете Тројице одлучио да се догоди са светом и свему што је у свету– рекао је митрополит банатски Никанор.

Слави је присуствовао и градоначелник Младен Богдан. Ове године кумови славе била је породица Фијатов из Зрењанина.

– Манастир Свете Тројице пружа  утеху и благодет нашој породици. Поштујемо манастир и мајку Василију – сазнајемо од породице Љубише Фијатова.

Протојереј Бобан Петровић, старешина храма Светих Козме и Дамјана даровао је кумове славе и пожелео им напредак. Додао је и да према манастиру гаји посебну емоцију:

-Ове године започињемо прославу јубилеја с обзиром на то да наредне године дочекујемо 160 година од изградње ове светиње. Манастир је задужбина и на то треба скренути пажњу. До наредне године планирамо да адаптирамо манастир који је комплетно обновљен у претходном периоду. Потребно га је окречити и рестаурирати иконе и иконостас. Свечаним академијама и предавањима скренућемо пажњу и Меланију Гаичић која је живела испред свог времена. Потребно је пробудити свест о задужбинарству код данашњих генерација. Немамо сви могућности да изградимо целу цркву, али имамо да себе уградимо.

У њему тренутно живе две монахиње Василија и Магдалена.

-Мати Магдалена је у Болници и сама сам у манастиру. Даће Бог да нас буде више. Кикинђани треба да знају какво благо имају у овом манастиру – навела је сестра Василија.

Свештенство и монахиње константно подсећају да је велико богатство у овом манастиру какво нема у Војводини, а можда ни у Србији. Постоји веровање да када загрми и спрема се олуја звона која се чују из овог манастира терају невреме и град. Зато и данас када долази невреме монахиње звоне из манастира.

Како обичају налажу приликом служење Литургије  манастирски под прекривен је травом и цвећем, а по завршетку плели су се венчићи.

У години јубилеја кумови славе биће суграђани Иван Гаврилов, Игор Голијанин и Мирослав Вуколић.

А.Ђ.

полиција-опсте-(8)

Стање безбедности саобраћаја од почетка године је повољније у односу на исти период претходне године, јер је на нашим путевима забележено девет одсто мање погинулих и пет процената мање повређених лица, што представља позитиван тренд смањења страдања и значајно унапређење безбедности саобраћаја.

Овакви резултати потврђују да активности свих субјеката система безбедности саобраћаја дају ефекте, али и да одговорно понашање учесника у саобраћају има пресудан значај. И поред повољнијих показатеља, сваки изгубљени живот и свака повреда представљају озбиљно упозорење да нема места опуштању. Поштовање прописа из области безбедности саобраћаја није само законска обавеза, већ и потреба сваког учесника у саобраћају.

-Одговорним понашањем, поштовањем ограничења брзине, коришћењем сигурносног појаса и
избегавањем алкохола током вожње чувамо свој живот и животе других – поручују у МУП-у.

Током претходне недеље у Републици Србији догодиле су се 722 саобраћајне незгоде у којима је погинуло осам, а повређена су 424 лица. Током претходне недеље на подручју Полицијске управе Кикинда догодило се шест саобраћајних незгода у којима је повређено 6 лица.

кристина-раду-(2)

Кристина Раду, ученица шестог разреда  ОШ „Свети Сава“, на 52. смотри литерарног стваралаштва „Извор живе речи“ освојила је друго место за причу „Мрачна тајна броја 5“.

Литерарни конкурс организује Основна школа „Илија Милосављевић Коларац“ у Коларима, Кристини је ово био први пут да учествује, на шта ју је подстакла наставница српског језика Зита Херцег.

Манифестација, која се традиционално одржава у месту Колари код Смедерева, деценијама представља једну од најзначајнијих тачака на мапи школских књижевних такмичења у Србији. Смотра има за циљ неговање српског језика, културе читања и подстицање деце на ауторски рад, окупљајући најбоље младе литерате из целе земље.

рцт-дрзавнно-2026-(1)

На 68. Државном такмичењу талената одржаном у су Панчеву 11 полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ освојило је 17 републичких награда.

Гимназијалка Доротеа Бореновић из физике је освојила прво место и прву награда за најбољи научно- истраживачки рад, Марија Попов, матуранткиња Гимназије и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца из енглеског језика била је прва и другу награду добила је за најбољи научно- истраживачки рад. Илија Цвијан, гимназијалац, први је из српског језика и другу награду добио је за најбољи научно-истраживачки рад.

Милана Баштованов ученица Гимназије „Душан Васиљев“ била је друга из књижевности. Из исте школе Теодора Иветић била је друга  из психологије. Наум Игњатов из Гимназије и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца из географије је био други и прву награду добио је за најбољи научно- истраживачки рад.

 

Матурант кикиндске Гимназије Богдан Завишин трећи је из историје. Такође гимназијалка Мајда Хелдрих трећа је из биологије и исто место освојила је за научно- истраживачки рад. И Ђурђина Петровић из исте школе такође је трећа из биологије. Треће место припало је, али из психологије, и гимназијалки Владислави Петровић. Треће место и прву награду за најбољи научно-истраживачки рад добила је Јелена Попов из географија из Гимназије и стручне школа „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца треће место и

На 68. Државном такмичењу талената основаца одржаном у Бору, Марко Блажић из ОШ Вук Караџић, освојио је друго место из географије.

Куриозитет овогодишњег Државног такмичења талената средњошколаца јесте стопроцентна успешност полазника кикиндског Центра − сви полазници освојили су државне награде, што ову генерацију полазника издваја од свих претходних.

црња-дан-полиције-2026

Простор испред дворца у Српској Црњи данас је био испуњен посетиоцима свих генерација који су присуствовали централној свечаности Полицијске управе Зрењанин поводом обележавања Дана полиције и Дана Министарства унутрашњих послова. Грађани су имали прилику да изблиза виде полицијска возила, опрему и материјално-техничка средства, као и да се упознају са радом ватрогасно-спасилачких јединица.

Посебно одушевљење најмлађих изазвало је несвакидашње „језеро од пене“, а међу садржајима који су посебно привукли малишане биле су и бојанке посвећене полицајцима и ватрогасцима. Уз дружење, игру и едукацију, малишани су имали прилику да на занимљив начин упознају оне који свакодневно брину о безбедности грађана.

Председник општине Нова Црња Драган Даничић истакао је да је ово први пут да се централна прослава Дана полиције за Полицијску управу Зрењанин организује ван града Зрењанина.

– Имамо част да будемо домаћини обележавања Дана полиције за Полицијску управу Зрењанин. Ово је први пут да је нека општина ван Зрењанина домаћин оваквог догађаја и драго ми је што је избор пао на Српску Црњу и простор испред овог прелепог дворца – рекао је Даничић.

Он је нагласио да је циљ манифестације да се грађанима приближи рад полиције, ватрогасаца и других служби које свакодневно брину о безбедности грађана.

– Желели смо да прикажемо возила, опрему и рад полиције, као и рад ватрогасно-спасилачких јединица. У организацију су се укључили и Црвени крст, који је спровео акцију добровољног давања крви, као и Агенција за безбедност саобраћаја, која је припремила показне вежбе и едукативне садржаје – додао је Даничић.

Велики број посетилаца потврдио је да је оваква манифестација пун погодак.

– Драго нам је што је оволико људи дошло. То показује да годинама успешно сарађујемо са институцијама Републике Србије и да заједнички можемо да организујемо догађаје који су значајни за локалну заједницу. Ово је прилика да покажемо резултате те сарадње са полицијом, сектором за ванредне ситуације, Црвеним крстом и Агенцијом за безбедност саобраћаја – поручио је председник општине.

Обележавање Дана полиције организује се широм Србије, са циљем неговања традиције и јачања поверења између полиције и грађана.

хансмартинпаул-нон-смокинг-2497308-1920

Светски дан без дуванског дима обележава се и данас, 31. маја са циљем подизања свести о штетним последицама коришћења дуванских производа, а под слоганом “Разоткривање привлачности: супротстављање зависности од никотина и дувана”.
Светска здравствена организација наводи да 40 милиона адолесцената, узраста 13 до 15 година, широм света користи дуван. Према њиховим подацима, 15 милиона адолесцената широм света већ користи електронске цигарете. У земљама са доступним подацима, адолесценти су у просеку девет пута склонији вејпингу него одрасли.

Овогодишња кампања тежи да укаже на начине на које индустрија дувана и никотина наставља да изнова осмишљава и преобликује своје производе како би привукла нову генерацију корисника, посебно децу и адолесценте, истовремено избегавајући строже мере контроле дувана широм света.

Студије показују да употреба електронских цигарета може повећати вероватноћу преласка на класичне цигарете, посебно међу младима који претходно нису пушили, готово три пута, чиме се озбиљно подривају досадашњи глобални напори у области контроле дувана.

Последњих година тржиште су преплавили нови дувански и никотински производи који представљају значајан изазов у области контроле дувана, а према подацима истраживања 18,4 одсто одраслих становника Србије је макар једном пробало електронске цигарете, при чему је највећа заступљеност забележена у старосној групи од 25 до 34 године (26,9 одсто).

Државе чланице Светске здравствене организације установиле су Светски дан без дуванског дима 1987. године како би скренуле глобалну пажњу на епидемију коришћења дувана и смртне случајеве и болести које он изазива.

младост-омољица-офк-кикинда

Омољица – Судија: Урош Радиновић (Беочин). Стрелци: Радисављевић 17, Да. Новићевић (казнени ударац) 28. и 44. за Младост, Вујовић 12, Лекај 31, Трифуновић 34. и Пашић 75. за ОФК Кикинду. Жути картони: Радисављевић (Младост).
МЛАДОСТ: Максимовић (Лукић), Ђурић (Ђокић), Ракић, Самуровић, Крстић, Радисављевић, Ди. Новићевић (Петровић), Да. Новићевић, Цетић, Обрадовић, Јуришић.
ОФК КИКИНДА: Адамовић, Зечевић, Чутовић (Пашић), Кецман (Степанчев), Молнар, Трифуновић (Чудан), Лекај, Белош, Милосављевић, Ћировић, Вујовић.
У сусрету клубова који ће и од предстојећег августа бити ривали, али надметаће се у Војвођанској лиги „Исток”, славили су Кикинђани, прекинувши црни низ од седам пораза. У првом полувремену – голеада, а у наставку, тренутак одлуке у 75. минуту, забио је за наше млађани Александар Пашић.
Д. П.

error: Content is protected !!