Classic Layout

данце-н-солул

Чланице кикиндског Плесног клуба „ Данце Н Соул“ оствариле су одличан успех на међународном такмичењу „Еуропеан Данце Цуп” одржаном у Темишвару, где су све три такмичарске групе освојиле друго место у својим категоријама.

„Плаве шљокице“ заблистале су у опен категорији, „Наранџасте шљокице“ наступиле су у популарној к-поп категорији, док су „Црвене шљокице“ вицешампионско место освојиле у стреет стајл дисциплини.

Још једном су млади плесачи показали таленат, енергију и тимски дух, а успех у Темишвару представља сјајан завршетак такмичарске сезоне за старије чланове клуба.

Одмора, ипак, нема много, јер Данце Н Соул већ припрема нове кореографије и наступе. Следећи изазов очекује их 6. јуна на такмичењу „Инфинити Палић“, где ће боје клуба бранити најмлађи и средњи чланови.

Уз медаље, осмехе и аплаузе, кикиндски плесачи још једном су доказали да се рад, труд и љубав према плесу препознају.

сестре-гобовиц

У оквиру обележавања градске славе – летњег Светог Николе, Кикинђани су вечерас уживали у посебној музичкој вечери. Публику су освојиле сестре Гобовић, близнакиње и интерпретаторке традиционалне изворне музике, које су још једном показале зашто важе за једне од најпрепознатљивијих чуварки српске музичке традиције.

– Посебна нам је част и задовољство што смо вечерас овде у Кикинди да обележимо славу града. Припремиле смо диван програм и искрено се надамо да ће сви уживати – поручиле су сестре Гобовић пред концерт.

Фото: Град Кикинда

Њихови наступи одавно су превазишли границе Србије. Како кажу, публика их једнако срдачно дочекује и у земљи и широм света, а управо у томе виде потврду да традиција и даље живи међу људима.

– Имамо много концерата како у нашој лепој Србији, тако и по целом свету. Оно што нас посебно радује јесте што су наши концерти веома посећени и запажени. Изводимо аутентичну изворну музику, али и песме у модернијим аранжманима, тако да спајамо традицију и ново време – истакле су уметнице.

Посебну пажњу привукла је прича о њиховом недавном гостовању у Кини, где су публику изненадиле извођењем чак три песме на кинеском језику.

– Када год путујемо у неку земљу, волимо да припремимо песму тог народа. Тако смо у Кини певале три песме на кинеском језику, а вечерас смо и кикиндској публици представиле песме других земаља, између осталог и кинеску песму. Сматрамо да је традиција универзални језик који повезује људе – рекле су сестре Гобовић.

Публика у Кикинди имала је прилику да чује и нумере са њиховог осмог албума „Траг вечности“, посвећеног великанима српске историје и културе.

– Певамо о Милунки Савић, Карађорђу, патријарху Павлу, Милутину Миланковићу… То су људи који су оставили траг у времену својим делима и достигнућима. Веома смо поносне на тај албум – навеле су уметнице.

Марина и Марија Гобовић истичу да им посебно признање представља Сретењски орден, који су добиле од председника Србије за допринос очувању традиционалне музике.

– То је круна наше досадашње каријере и велики подстрек да наставимо нашу мисију. Више од 20 година бавимо се овим музичким правцем и верујемо да традиција мора да се чува и преноси даље – поручиле су.

Фото: Град Кикинда

слава-града-2026-(3)

Уз резање славског колача и у присуству представника локалне самоуправе, гостију, суграђана у Градској кући обележена је слава Летњи Свети Никола. Ове године кумови су били успешни ученици и спортисти Хелена Грујић, Милан Панић, Алекса Коцкар, Сташа Радак, Илијана Лазичић и Драгана Гавриловић.

Протојереј Бобан Петровић, старешина Храма Светих Козме и Дамјана је истакао да је радост је овако прославити славу.

-Храмовна слава слави се одувек, али данас је то било уз саборност заједништва свештенства, Градске управе, народа и највеће радости деце. На нама је велика одговорност, јер ми, Кикинђани, имамо на кога да се угледамо на заштитника нашег града Светог Николу. Желим да се захвалим многобројним ђацима који су били део Литије који су на овај начин учили шта је Литија и зашто је она – поручио је протојереј Петровић.

Окупљене је поздравио градоначелник Младен Богдан.

-Ми смо данас у Кикинди једно и сви се окупили да заједно, уједињени и јединствени, као породица прославимо славу. Летњи Свети Никола је део наше историје и треба да га обележавамо сваке године чиме одајемо поштовање онима који су градили, волели и бранили наш град. Она је и наше сабирање, време када показујемо колико смо јединствени пред најтежим изазовима и да тежимо ка истом циљу да развијамо нашу земљу и наш град. Посебно желим да се захвалим нашим ратним ветеранима, кумовима храмовне славе, који су бранили и бране нашу отаџбину. Своје животе су ризиковали, бранећи наше – истакао је први човек града.

Организовано је и такмичење за најбољи славски колач и ове године у конкуренцији је било рекордних 31 колач. Према оцени стручног жирија, председника кувара Радована Субина, Биљане Кикић, заменице градоначелника Биљане Кикић и представника Дома ученика „Никола Војводић“  нај колач умесила је Марија Накрајкућин (67), пензионерка.

-Рецепт за славски колач пренела ми је бака Дара Микалачки која има 90 година. Живела сам код ње и она је научила да месим тесто. Рецепт је већ 40 година исти увек исти брашно, квасац, млеко, маслиново уље и три жуманца. Најважније је како се ради руком, а потребно је да тесто премесите више пута и да га оставите да кисне.

Награду за најукуснији славски колач добила је Косана Татомир из Иђоша, док је титула најлепшег припала Боји Ољачи из Нових Козараца.

А.Ђ.

литија-2026-(2)

Слава града Кикинде прославља се данас, 22. маја. Уједно је и слава Храма Светог Оца Николе и обележава се од 1769. године када је започета изградња цркве.

Након Другог светског рата обележавање славе је укинуто, а обновљено је 2006. године. Од 2017. године Град и Црквена општина заједнички обележавају  овај важан датум, када је први пут одржана и свечана Литија, пренос мошти Светог Оца Николе.

 

Свечана Литија, коју су предводили свештеници, представници града и црквени кумови, чланови удружења „Српски ратни ветерани“, окупила је више стотина суграђана.

 

Част да носе икону, припала је рукометашима „Кикинде Гриндекс“.

 

Заједно су прошетали улицама Кикинде, од цркве, улицама Браће Татић, Генерала Драпшина, Чанадске до кружног тока, Краља Петра Првог поред Народне библиотеке, Католичке цркве и назад до Храма. Свечана поворка, са крстовима, хоругвама и иконама, праћена је молитвом и песмом.

У прошлости, литија се служила и за престанак кише, суше, рата, неке заразне болести. Стога су се у цркви грађанима делити струкови пшенице како би род „хлебног“ зрна био што богатији.

 

смарт

Регионална привредна комора Севернобанатског управног округа у Кикинди била је домаћин презентације „Новог програма подршке почетницима у пословању“. Овај свеобухватни програм лансиран је крајем марта ове године као заједничка иницијатива Привредне коморе Србије и Српске фондације за предузетништво, уз подршку Владе Савезне Републике Немачке, преко Немачке развојне банке КфW.

Милана Вујовић, виши саветник Центра за програме подршке привреди и МСП Привредне коморе Србије истакла је главни циљ ове иницијативе, а то је стварање стимулативног амбијента за развој локалног предузетништва, подстицање одрживих пословних идеја и отварање нових радних места. Уз комбинацију финансијских и нефинансијских мера, понуђена је комплетна подршка свима који тек започињу сопствени посао или су у његовој раној фази развоја.

 Фото: РПК Кикинда

Програм је намењен појединцима који имају јасну пословну идеју, новооснованим предузетницима, као и микро и малим предузећима. Временски оквир за пријаву је јасно дефинисан: то могу да буду новоосновани предузетници, микро и мала предузећа која послују најдуже до 36 месеци, односно до 48 месеци, ако је реч о женском предузетништву и под условом да је већински власник жена.

Финансијски део програма реализује се кроз наменске кредите код једне од шест партнерских пословних банака, а максимални износ средстава је до 30.000 евра у динарској противвредности. Посебну погодност представљају бесповратна средства која износе до 20 одсто вредности одобреног кредита (максимално 3.000 евра). Овај грант се исплаћује на крају, као својеврсна награда за кориснике који уредно отплаћују кредит и успешно наставе да развијају свој посао.

Као обавезан услов за добијање новца, сви кандидати претходно морају да прођу кроз петодневну бесплатну обуку коју организује Привредна комора Србије, где ће уз помоћ стручњака научити како да поставе одржив бизнис план и успешно воде сопствено предузеће.

 

АКЦИЈА-САОБРАЦАЈ-(5)

Током претходног дана у Републици Србији догодило се 106 саобраћајних незгода, у којима је погинула једна особа, а повређено је 55. На територији Полицијске управе Кикинда није било саобраћајних незгода претходног дана.

Имајући у виду да предстоје дани викенда, када се чешће конзумирају алкохолна пића из МУП-а апелују на све грађане да се понашају одговорно и савесно ради личне и безбедности других.

-Алкохол и вожња и даље су међу најчешћим узроцима саобраћајних незгода са тешким последицама, нарочито током ноћних сати и викендом. Апелујемо на грађане да не управљају возилом уколико су конзумирали алкохол, јер алкохол представља један од најзначајнијих фактора ризика у саобраћају, утиче на смањење психофизичких способности возача, успорава
реакције и повећава могућност настанка саобраћајних незгода. Ако сте пили алкохол – не седајте за волан – поручују у МУП-у.

мат-парада-групна

Најлепшу слику из нашег града послали су матуранти све четири средње школе. Око 300 њих, уз звуке из Штраусове опере „Слепи миш”-  кадрил на тргу испред Градске куће, плесали су 19. пут и на тај начин опростили се од једне од најлепших животних етапа.

У највећем синхронизованом плесу на свету у оквиру параде „Плес са Европом“ учествовала је и Наталија Трајковски из ССШ „Милош Црњански“.

– Брзо су прошле ове четири године и још увек не могу да верујем да је крај. За читав живот остаће ми успомене на дружење и време проведено заједно. Завршавам за лаборанта и у плану ми је да упишем Медицински факултет у Новом Саду- сазнајемо од Наталије.

Вељко Барбулов завршава смер електротехничар рачунара у Техничкој школи „Михајло Пупин“:

-Плес је прави начин да се сви заједно опростимо. Године су пролетеле, а ја сам стекао пријатеље за читав живот. Надам се да ћу успети да упишем Факултет техничких наука на смеру саобраћај- транспорт – рекао је Вељко.

Настасија Недељков из Гимназије „Душан Васиљев“ такође истиче да ће заувек памтити средњошколске дане.

-Ово је најлепши период живота и сећаћу га се са осмехом на лицу. Жао ми је што се растајемо, али се радујем и ономе што следи. Планирам да упишем Факултет организационих наука у Београду и надам се да ће ми се жеља остварити – додала је Настасија.

Завршетак школовања не може да се замисли без матурантског плеса, а са средњошколцима је плесао и градоначелник Младен Богдан:

-Млади су најлепша слика нашег града и желим им да буду успешни, али и мудри у одлукама које ће надаље усмерити њихов живот. Матурантска парада један је од најлепших догађаја које имамо на Градском тргу. Емотивно доживљавам све ово с обзиром на то да је моја генерација била прва која је плесала. Младе подржавамо и помажемо им.

Парада ће следеће године прославља јубилеј, две деценије, подсетио је Марко Марковљев.

-Међу првих десет градова смо у којима је почела да се одржава Матурантска парада и без обзира на околности свака генерација имала је прилику да буде део ње. Више од 6.000 матураната на овај начин завршило је средњу школу-   напоменуо је Марко Марковљев.

 

Већ по традицији плес је завршен играњем ужичког кола. Младима су се придружили родитељи, пријатељи и сви који су дошли да буду део овог свечаног дана.

А.Ђ.

 

предузетници-новац-2026-(2)

У Градској кући потписани су уговори са власницима малих, микро и средњих предузећа са територије града, који су на конкурсу  локалне самоуправе аплицирали за средства, а испунили су услове. Уговоре је доделио градоначелник Младен Богдан, а између осталих, подстицај је добила и фирма „Артис 1973“ која послује у Руском Селу и запошљава 15 радника.

-Бавимо се производњом интегралних грисина, овсених и протеинских чоколадица – истакла је Јована Кулизић, комерцијални директор. – И у ранијем периоду имали смо подршку од града, а овога пута одобрено нам је 200.000 динара за линије „екструдер“ и за сушење интегралних грисина. Послујемо четири године.

Печењара „Рашевић КИ“ добила је 190.000 динара, напоменуо је власник Жељко Рашевић:

-У плану је куповина машине пунилица за кобасице, за млевење меса и фуруне за печење меса. Помоћ нам пуно значи, а са новом опремом повећаћемо капацитет производа и себи олакшати свакодневни рад. Радимо већ четири године и ово је први пут да конкуришемо за средства.

Субвенције су намењене за унапређење производње. На конкурс је пристигло 34 захтева, а подстицаји су одобрени власницима 21 фирме, прецизирао је градоначелник Богдан.

– Желимо да вам помогнемо да купите алате и машине неопходне за рад ради побољшања услова и квалитета посла. Локалне фирме нам пуно значе и верујем да ће вам средства помоћи. Увек можете да рачунате на нашу подршку  – прецизирао је Младен Богдан.

Право на подстицаје за развој предузетништва имала су микро, мала и средња предузећа до 100 запослених, а за ову меру опредељено је три милиона динара динара, и то за суфинансирање набавке машина и опреме, нове и половне до седам година старости. Најмањи износ средстава који је одобрен је 75.000 динара, а највећи је 400.000 динара.

А.Ђ.

 

 

зопас

У Кикинду стиже нови инвеститор, најавио је градоначелник Младен Богдан. Скоро годину дана разговара са са озбиљним, европским, инвеститором који би требало да  замени „Зопас“.

-Јутрос сам добио информацију да ће финализација договора бити завршена 27. маја. Реч је о озбиљној компанији која ће преузети део власништва „Зопаса“ који ће, према најава, напустити Србију – сазнајемо од првог човека града. – Моја је молба, да се према запосленима понашају што коректније и да заједнички решавамо проблеме.

Младен Богдан најавио је и одлазак у „Зопас“:

-Већ 28. или 29. маја посетићу ову фабрику и разговарати са људима јер можемо да им помогнемо. И Министарство привреде и Развојна агенција предузели су кораке да „Зопас“ што дуже остане у Кикинди.

И фабрика „Гриндекс“ има проблема у пословању и они су почели са почетком рата у Украјини. Везани су за наплату потраживања са једне и поскупљења сировина са друге стране.

-И у овој фирми има отпуштања, али ће они који су остали без посла имати прилику да раде и у другим фирмама јер су тражени. Нови инвеститор, чије име још увек могу да откријем,  биће значајан замајац привреде у нашем граду и верујем да ће преузети раднике „Гриндекса“ јер ће им требати оператери на ЦНЦ машинама и машински инжењери – закључио је градоначелник Богдан

 

сис

Публика у Кикинди сутра у Народном позоришту од 19 сати имаће прилику да ужива у наступу сестара Гобовић, познатих по неговању традиционалне и етно музике. Марија и Марина Гобовић годинама су препознатљиве по вишегласном певању и споју изворног звука са савременим музичким изразом, а наступале су широм Србије и иностранства.

Сестре Гобовић недавно су представиле и нови албум „Траг вечности“, објављен у издању ПГП РТС, посвећен српским великанима и очувању културног наслеђа.

Њихови концерти познати су по снажној емоцији, традиционалним мелодијама и атмосфери која публику враћа коренима и духовности, па се и сутрашњи наступ у Кикинди очекује са великим интересовањем.

Концерт организују Град Кикинда и Културни центар Кикинда, а улаз је бесплатан.

error: Content is protected !!