Classic Layout

литија-(6)

Обележавање градске и храмовне славе, летњег Светог Николе, сутра ће почети свечаном литургијом у Храму Светог Оца Николе, у 9 часова. Након богослужења, од 10 сати и 30 минута окупљени грађани кренуће у свечану литију улицама града.

По завршетку литије у Храму Светог Николе биће обављено свечано сечење славског колача, док ће исти обред нешто касније бити уприличен и на свечаности у Градској кући. Традиционално, и ове године биће уручене награде за најлепше и најбоље припремљене славске колаче.

У оквиру свечаног обележавања градске славе, сутра (петак) од 19 сати у Народног позоришту биће одржан концерт сестара Гобовић. Музички тандем који изводи традиционалну музику чине близнакиње Марина и Марија Гобовић, које су за свој рад добиле златну Медаљу за заслуге Републике Србије. Лауреаткиње су бројних награда и признања за очување српске изворне музике, допринос култури, уметничко стваралаштво и рад са најмлађима.[

офк-кикинда

У резултатски небитном мечу за оба такмаца у Дивошу, ОФК Кикинда поражена је 6:4 од Хајдука. Иако су Кикинђани на одмору водили 3:1, почетком наставка уследио преокрет домаћина који је, ипак, оправдао улогу фаворита.
– Прво полувреме одиграли смо скоро па савршено, постигли три поготка, али онда у наставку, након што је домаћин убацио четворицу свежих играча, начинили доста индивидуалних грешака, поготово у задњој линији, рано примили први гол у другом делу и још забили аутогол. Дошло је и до енергетског пада у нашим редовима и уз скраћени избор играча које имам на располагању, на крају смо платили цех – истиче тренер ОФК Кикинде Милан Ћулум.
У суботу, од 17 сати, на Градском стадиону гостоваће Словен из Руме.
– Покушаћемо да победимо, пре свега да дамо максимум и пружимо добру партију за све људе у и око клуба, који нас подржавају и да целу ситуацију барем мало усмеримо на позитивну страну – каже Ћулум.
Резултати 27. кола: Јединство – Слобода 0:4, Инђија – Нафтагас 0:3, Врбас – Динамо 2:2, Словен – Железничар 1:0, Младост (БЈ) – Ветерник 1:2, Омладинац – Слога 1:4 Младост (О) – Бачка 0:0, Хајдук – ОФК Кикинда 6:4.
ПОРЕДАК: Нафтагас 63, Железничар 51, Јединство 51, Хајдук 47, Словен 41, Младост (БЈ) 40, Врбас 39, Динамо 38, Бачка 35, Ветерник 35, Слобода 34, Слога 31, Омладинац 28, Младост (О) 26, Инђија 21, ОФК Кикинда 15
У 28. колу, у суботу (17.00), играће: Слога – Младост (БЈ), Ветерник – Хајдук, ОФК Кикинда – Словен, Железничар – Младост (О), Бачка – Врбас, Динамо – Инђија, Нафтагас – Јединство, Слобода – Омладинац.
Д. П.

пиxел-миxер-црасх-тест-1620608-1920-(1)

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 97 саобраћајних незгода, у којима су повређена 44 лица. Током претходног дана на путевима које покрива Полицијска управа Кикинда догодиле су се две саобраћајне незгоде у којима су повређене четири особе.

Прилагођена брзина један је од најважнијих услова безбедне вожње,  те она  увек треда да је усклађена са стањем коловоза, временским приликама и видљивошћу на путу.

-Успорите када је коловоз мокар или клизав. У таквим условима и најискуснији возачи теже реагују, а зауставни пут возила, може бити и неколико пута дужи него на сувом путу. Посебно обратите пажњу приликом вожње ноћу и када је видљивост значајно смањена. Правилно процените растојање, избегавајте нагла кочења и убрзања. Тиме штитите и себе и друге учеснике у саобраћају, посебно пешаке и бициклисте који су најугроженији – кажу у МУП-у.

Одговорно понашање једини је начин да се смањи број саобраћајних незгода и сачувају људски животи, закључују у МУП-у.

спасовдан

Православни верници обележавају Спасовдан, један од најзначајнијих празника у црквеном календару, који се увек слави четвртком, четрдесети дан после Васкрса.

Овај велики празник посвећен је Вазнесењу Господа Исуса Христа, односно тренутку када се Христос, након васкрсења и четрдесет дана проведених са својим ученицима, узнео на небо пред њиховим очима и благословио их подигнутих руку.

Празник који симболизује утеху и спасење. У многим местима широм Србије овај празник дубоко је укорењен и у народној традицији, па се уз црквене обреде чувају и бројни обичаји који се преносе генерацијама.

Спасовдан није само црвено слово у календару, већ празник који вернике подсећа на веру, наду, заједништво и поруку да Господ никада не оставља свој народ.

Зато се на овај дан често изговара молитва: „Спаси, Господе, народ Твој!“

мрк-кикинда-радницки-кг-1

Дворана: „Језеро”. Гледалаца: 70. Судије: Секулић и Јовандић (обојица Панчево). Седмерци: МРК Кикинда 3(1), Раднички 3(3). Искључења: МРК Кикинда 8 минута, Раднички 2 минута.
МРК КИКИНДА: Балабан 1, Давидовић 1, Јокић 5(1), Лисица, Јовановић 4, Ћосић 2, Мишков 1, Тодоров, М. Панић 1, Китановић, Гајски 1, Л. Панић 7, Косановић 2, Петровић 2, Ковачевић 1, Гаћиновић.
РАДНИЧКИ: С. Ђерић, Колаковић 2, Папрић 3, Мутавџић, Леповић Медић 3(3), Касаловић, Петровић, Хорват, Карановић 7, Л. Ђерић 7, Станојев 6, Живановић 2, Јовановић, Барјактаревић 1.
Играч утакмице: Славко Мишков (МРК Кикинда).
Крагујевчани су лагано и без стреса прошетали кикиндским „Језером” и опстали у најјачој конкуренцији. Симболично, за најзапаженијег појединца проглашен је голман Кикинђана Славко Мишков који је завршио каријеру у сезони испадања свог клуба, а у последњим секундама сусрета сви су на терену застали како би се и Мишков, са своје половине, уписао међу стрелце.
Д. П. 

болница-др-томин-(4)

Министарство за јавна улагања финансира и реконструкцију Опште болнице, што је један од најзначајнијих пројеката у области здравства у овом делу Војводине. Приликом посете министар Дарко Глишић истакао је да је све спремно за почетак друге фазе радова.

-Грађевински радови који су планирани у другој фази, не могу да започну док се не створе услови да се пацијенти преместе у зграду која је завршена. Тек након што се опреми објекат у којем су Дечије одељење, Палијативна нега и друге службе можемо да наставимо реконструкцију. Када се уређују здравствени објекти најважније је да се обезбеде места за све пацијенте који леже у Болници. То није мали број људи, с обзиром на то да кикиндска здравствена установа има лежећих болесника из читавог округа – појаснио је министар Глишић.

Грађевински радови у оквиру прве фазе су завршени.

-Недостаје намештај и медицинска опрема коју ће финансирати Покрајина. Ради се о улагању већем од 100 милиона динара, што нису мала средства. Оно што је важно напоменути је и чињеница да се на медицинску опрему чека између шест и девет месеци – додао је министар Дарко Глишић.

Локална самоуправа била је у обавези да обезбеди средства за изградњу паркинг места око Опште болнице пре почетка друге фазе радова, рекао је градоначелник Младен Богдан:

-Ми смо то учинили и све што је било до нас је урађено. Упорни смо и у томе да се опремање реконструисаног објекта заврши што пре и разговарамо са надлежнима у Покрајини која ће нам помоћи у овом сегменту.

У реконструисаном делу Опште болнице планирана је нова, савремена, медицинска опрема, као и нови намештај што ће значајно унапредити здравствену заштиту.

гимназија-глисиц-(6)

Министар за јавна улагања Дарко Глишић, у оквиру посете Кикинди, заједно са градоначелником Младеном Богданом и његовим сарадницима, обишао је зграду Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско – трговинске школе у којој је у току  свеобухватна реконструкција. Радови на једном од најзначајнијих образовних и културно-историјских здања у нашем граду су комплексни и било је непредвиђених околности.

-Више од 850 милиона динара уложиће се у овај образовни објекат и надам се да ће бити испоштован задати рок за завршетак, крај године. Помно пратимо како посао напредује, али никада не знате да ли ће доћи до непредвиђених околности с обзиром на то колико је ова установа стара. Већ сада размишљамо и о томе да се исходују све неопходне дозволе, као и да зграда буде опремљена новим намештајем и опремом – навео је министар Глишић.

Међу скелама, радницима и машинама које већ увелико мењају изглед старог објекта, министар је још једном послао јасну поруку, да је држава  озбиљно усмерила инвестиције ка северу Баната.

На градилишту је у току реконструкција крова, као и замена инсталација у учионицама, радови на зидовима и подовима, а како су истакли представници извођача радова, сада су и повољни временски услови за радове на фасади.  Реконструкција Гимназије, старе више од једног века, један је од највећих инфраструктурних пројеката у области образовања у овом делу Србије, подсетио је градоначелник Богдан:

-Свакодневно добијамо извештаје о напретку радова од извођача радова, али и од директора обе школе. Зграда у којој сваког дана борави око 700 средњошколаца стара је више од 120 година и до сада никада није била реконструисана у овом обиму. Када отпочну радови, неретко се наиђе на непредвиђене проблеме. Без обзира на све поменуто, верујем да ће све бити завршено у планираном року, како би се почетком године средњошколци две школе вратили у своје учионице.

Циљ је да Кикинда добије потпуно обновљен, модеран и функционалан објекат, али без губитка препознатљивог изгледа гимназије која представља један од симбола градског језгра. И унутрашњост ће бити потпуно модернизована, а школа ће по први пут добити и лифт, како би била приступачна и особама са инвалидитетом.

Овом приликом истакнуто је и да локална самоуправа има припремљену документацију за реконструкцију водоводне мреже.

-Ради се о једној петини водоводних цеви у граду и на свим селима и сигуран сам да ће нам Министарство за јавна улагања помоћи. Након изградње фабрике воде, неопходно је заменити све дотрајале цеви како би квалитет пијаће воде био још бољи – напоменуо је Младен Богдан.

стаса,-драгана-илијана-пријем-(4)

Младе суграђанке Сташа Радак, Илијана Лазичић и Драгана Гавриловић оствариле су успехе на републичком и регионалном нивоу, те је за њих пријем у Градској кући организовао градоначелник Младен Богдан.

 

Сташа Радак, ученица Основне музичке школе „Слободан Малбашки“, освојила је прву награду у свирању саксофона на 31. Републичком такмичењу одржаном у Београду. Како истиче дуго се припремала за ово надметање, а у протеклом периоду освојила је и друга вредна признања.

-У петом разреду била сам концерту Николине Сувајџић, наставнице у Музичкој школи, која такође свира саксофон, и тада сам одлучила да и сама научим да свирам овај инструмент. Пуно труда и рада сам уложила спремајући се за такмичења, а ових дана положила сам и пријемни испит и од септембра ћу бити ученица средње Музичке школе „Исидор Бајић“ у Новом Саду – рекла је Сташа.

 

Илијана Лазичић, чланица Дечјег хора „Чуперак“ освојила је прво место на Међународном фестивалу „Распјеване пахуљице“, одржаном у Мркоњић Граду, а друга је била у Трсту где је учествовала на манифестацији „Ангел Воице“.

-Певала сам нумеру „Жеља“ по тексту Тоде Николетића, у аранжману Ладе Леша, а музику је урадила Светлана Милић. Јула прошле године почела сам да се такмичим на музичким фестивалима. Већ са пет година постала сам чланица хора „Чуперак“. Циљ ми је да будем још успешнија – додала је Ивана.

Драгана Гавриловић, ученица шестог разреда ОШ „1. Октобар“ из Башаида освојила је прво место на Републичком такмичењу из математике, одржаном у Београду.

-За такмичење ме је припремала мама, а од малена волим бројеве и математику. Од пет задатака на Републичком надметању један је био тежак, остале сам лако савладала. У математици највише волим геометрију – открила нам је Драгана.

Уз првог човека града, који је талентованим суграђанкама уручио поклоне, пријему су присуствовали и чланови Градског већа Тихомир Фаркаш и Бојан Микалачки. Градоначелник Богдан пожелео им је да наставе да нижу овакве успехе:

-Честитам вам на постигнутим резултатима, а осим тога што сте на најбољи начин представиле себе, ви сте промовисале и свој град. У Градској кући увек ћете имати подршку и помоћ у свему што вам је неопходно да бисте биле још боље и успешније. Ови успеси нису дошли преко ноћи него је за њих био потребан предан рад и залагање.

А.Ђ.

ласте

Док многи беже из села, оне му се сваке године враћају – и то право из Африке. Сеоске ласте, неуморни путници који прелазе и до 6.000 километара, поново бирају домаћинства широм Србије у којима ће савити своја гнезда, а управо та домаћинства могу освојити вредне награде – чак тону кукуруза, пшенице или јечма.

Друштво за заштиту и проучавање птица Србије по десети пут организује јединствено такмичење „Домаћинство које су ласте изабрале“, које је током година постало једно од најлепших и најнеобичнијих надметања у земљи.

У центру пажње нису ни трактори, ни приноси, већ – гнезда ласта. Што их је више у шталама и помоћним објектима једног домаћинства, веће су шансе за победу и вредне награде.

Прво место доноси тону кукуруза, друго тону пшенице, а треће тону јечма. Осим тога, сва домаћинства која имају макар једно активно гнездо улазе у посебно извлачење за саднице воћа вредне 24.000 динара.

Из ДЗППС поручују да су ласте најбољи показатељ здравог села и очуване природе, али упозоравају да их је из године у годину све мање. Савремена градња, нестанак стоке, пестициди и климатске промене озбиљно угрожавају ову птицу која је вековима живела уз човека.

– Веза између људи и ласта је невероватна. Када нас људи зову да пријаве домаћинство, често причају о ластама као о члановима породице – каже Вилмош Баркоци из ДЗППС.

За десет година трајања конкурса пријављено је више од 1.600 домаћинстава широм Србије, а организатори очекују да ће и ове године интересовање бити велико.

Пријаве су отворене до 29. маја путем формулара на сајту Друштва, као и телефонским путем радним данима од 9 до 17 часова. Победници ће бити проглашени 13. и 14. јуна на друштвеним мрежама организатора.

везивања-појаса

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 98 саобраћајних незгода у којима је погинуло једно, а повређено је 45 лица. На територији Полицијске управе Кикинда није било саобраћајних незгода претходног дана.

Сигурносни појас није само законска обавеза, већ и основна потреба за виши ниво безбедности свих учесника у саобраћају. Његова улога је да у случају саобраћајне незгоде, наглог кочења или судара спречи неконтролисано кретање тела унутар возила и ублажи последице повређивања.

Већ при мањим брзинама, тело услед силе инерције наставља кретање истом брзином којом се возило кретало пре судара. Без сигурносног појаса, возач и путници могу ударити у волан, командну таблу, ветробранско стакло или бити збачени из возила, што значајно повећава ризик од тешких повреда и смртног страдања.

– Посебно апелујемо на возаче и путнике да сигурносни појас користе на свим седиштима и на свим релацијама, без обзира на дужину путовања. Само неколико секунди потребно је да вежете појас, а управо те секунде могу спаситин живот – наводе у МУП-у.

error: Content is protected !!