Видео

Tribina u Pedagoskoj 2

У Високој школи струковних студија за образовање васпитача (ВШССОВ) у Кикинди данас је одржано последње предавање, трибина о завршеном наставном процесу за добијање лиценци оперативних тренера и спортских учитеља.

Образовање тренера остварено је у сарадњи професора Факултета за спорт и психологију ТИМС из Новог Сада, Градске управе, ВШССОВ и кикиндског Спортског савеза.

– Трибина је епилог програма стручног оспособљавања. Законодавац је предвидео да они који раде у спорту, посебно са децом, морају да имају образовање. Данас сумирамо утиске о самом наставном процесу и његовим резултатима – рекао је проф. др Златко Ахметовић, оснивач ТИМС-а.

Трибини су присуствовали градоначелник Никола Лукач и члан Градског већа задужен за омладину и спорт, Драган Пецарски.

– Свесрдно помажемо да Кикинђанима, спортистима и младим људима, буде доступно адекватно стручно усавршавање. Настављамо већ започете преговоре са ТИМС-ом како бимо у Кикинди отворили одељење овог факултета. Уједно, то је и почетак остваривања плана да у наш град доведемо још неколико високошколских установа – изјавио је градоначелник Никола Лукач.

Факултет за спорт и психологију ТИМС из Новог Сада уписује студенте на два смера: физичко васпитање и спорт, и психологија. Oва установа има акредитацију надлежног министарства, а основне студије трају четири године.

 

.JPG

У Кикинди је данас свечано обележено 40 година од братимљења са румунским Жомбољем и осам година од трајног отварања прелаза Наково-Лунга. У свечаној сали Градске куће, градоначелник Никола Лукач, и председник Општине Жомбољ Дариус Постелнику, потписали су нови протокол о сарадњи, као потврду и најаву наставка партнерства и пријатељства житеља два града.

-Присни односи постоје више од сто година, али је сарадња интензивирана у последњој деценији, учешћем у ИПА пројектима прекограничне сарадње чија реализација је допринела да услови за живот и у Кикинди и Жомбољу буду подигнути на виши ниво. Зелени Банат, Еко-језера, Банат 112, бициклистичке стазе, само су неки од заједничких пројеката – изјавио је Лукач.

Сарадња је, у претходном периоду, обухватила и области културе, спорта, ванредних ситуација и сарадњу младих.

– Ми смо братски народи и ова граница не представља никакву препреку између нас – рекао је председник Општине Жомбољ, Дариус Постелнику – Имамо у плану пројекте за уређење паркова у Кикинди и у Жомбољу, али и друге, нове пројекте којима желимо да подигнемо животни стандард становника.

Свечаности су присуствовали чланови Градског већа и представници Општине Жомбољ, као и шефица Мисије Амбасаде Румуније у Београду, Анка Попа. У програму су учествовали хор „Флорис“ из Жомбоља и хор кикиндског Културног центра, „Атендите“.

По завршетку званичног дела програма, гости и домаћини посетили су Старо језеро и Велики парк. Са скупа је послата порука да, иако не говоримо истим језиком, добро се разумемо и спремни смо да помогнемо једни другима у духу добре комшијске и пријатељске сарадње.

 

Teremija

У Кикинди се ових дана завршавају послови на уређењу путне инфраструктуре и у пешачким зонама на које су, као неопходне, указали грађани. Градоначелник Никола Лукач и члан Градског већа задужен за комуналну инфраструктуру и ванредне ситуације, Мирослав Дучић, обишли су данас радове у Улици Николе Тесле у којој се санирају ударне рупе на коловозу, у дужини од 700 метара.

– Моји сарадници и ја ослушкујемо потребе суграђана и трудимо се да реализујемо све што је у нашој могућности. Тако ћемо чинити и убудуће. Међутим, имамо и у наставку ове улице, на Теремијском друму, озбиљан проблем. Овуда пролазе тешки камиони и неопходни су радови које ћемо предузимати уз  суфинансирање са свима који користе овај пут – рекао је Лукач.

Радови код Теремијског друма део су последњих овогодишњих грађевинских интервенција. Јавном комуналном предузећу „Кикинда“, које управља саобраћајницама у граду, у ту сврху, опредељена су додатна средства септембарским ребалансом буџета.

– Захтеви грађана су били да се поставе паркинг места у Улици Угљеше Терзина, између бившег Радничког дома и Суда, и код Блока И у Микронасељу – објаснио је Чедо Гверо, в.д. директор ЈКП „Кикинда“. – Реконструисан је и део пешачке зоне код Основне школе „Жарко Зрењанин“.

Укупна вредност радова је 12,5 милиона динара, а извођач је „Еко градња“ из Зрењанина.

 

 

 

Zimska služba

У случају снега и леда у Кикинди ће саобраћајнице првог и другог приоритета бити очишћене у року од четири сата, речено је на данашњој смотри механизације Зимске службе којој је присуствовао градоначелник Никола Лукач са сарадницима.

Зимску службу у Кикинди данас су обишли градоначелник Никола Лукач и члан Градског већа задужен за ванредне ситуације и комуналну инфраструктуру, Мирослав Дучић. За одржавање путева у зимском периоду први пут је изабрана компанија „Еко градња“ из Зрењанина. Град је, у ову сврху, издвојио 15 милиона динара.

– Најважније је да се, ако буде потребно, рашчисте путеви до месних заједница, прстен око Кикинде, до болнице, домова здравља, амбуланти, полиције и свих најважнијих институција у првом приоритету. Други приоритет су вртићи и школе; укупно имамо око 130 километара у два приоритета. Извођач је дужан да обезбеди нормално функционисање ових путева у року од четири сата по престанку падавина или стварања леда – рекао је градоначелник Лукач.

„Еко градња“ представила је део своје механизације код Јавног предузећа „Кикинда“. У приправности имају камионе, грејдере, булдожере, утовариваче, унимоге, каже технички директор ове компаније, Зоран Бјелан.

– Имамо око сто тона соли на лагеру и издали смо налог за набавку додатних количина. Такође има и довољно камених агрегата, потпуно смо спремни – тврди Бјелан.

На рашчишћавању путева биће ангажовани радници из Кикинде, кажу у „Еко градњи“. Зимска служба сада је у нултом степену приправности. За брзо и ефикасно чишћење саобраћајница и у највишем, четвртом степену, има довољно механизације и запослених, речено је на данашњој смотри Зимске службе.

 

 

IMG_0122

Као и у многим другим селима, и у Накову је све мање становника. Али, овде су решили нешто и да предузму: прихватили су се великог посла који ће живот у њиховом месту учинити лепшим и квалитетнијим за све. Носиоци радова су Месна заједница и Удружење риболоваца уз подршку Града Кикинде.

Прво су, још пре десетак година, засадили густу шуму на ободу села. Затим су, пре три године, решили да уклоне дивљу депонију. Убрзо, поред „Полетовог“ стадиона, постављени су дечије игралиште и терен за балоте. Захваљујући ентизијастима, поред шуме ископано је и језеро за риболовце. Радови се настављају – сада је у плану још неколико терена, затим угоститељски објекти, кућице за риболовце и туристе, и још много тога.

У Накову планирају храбро, и раде неуморно. Ово је та прича за пример.

сташа терзин

У Кикинди живи трогодишња Сташа која има ретко урођено обољење- ахондроплазију.

Однедавно за ову болест постоји лек који кошта 270 хиљада евра годишње, а дете би требало да га узима до завршетка развоја.

Зато је у нашем граду формирано удружење чије активности су усмерене ка томе да се сва деца са дијагнозом коју има и Сташа, лече у Србији, о трошку државе.

 

predstava ljubavno pismo
Како су нам наши поуздани извори јавили (имена и адресе познате редакцији), у кикиндском Позоришту нешто се спрема. Односно, проба. Да не кажемо – пише. И пева. И много, много се смеје. Јер је дошло до забуне, а у питању је љубавно писмо. Значи, ствар је озбиљна.
Били смо на проби, снимали је, питали присутне о чему се ради и – направили емисију. Њих смо оставили да заврше представу. У нашој емисији видећете и какву. Ствар је озбиљна колико и љубав у писму.
ljubavno pismo
Како су нам наши поуздани извори јавили (имена и адресе познате редакцији), у кикиндском Позоришту нешто се спрема. Односно, проба. Да не кажемо – пише. И пева. И много, много се смеје. Јер је дошло до забуне, а у питању је љубавно писмо. Значи, ствар је озбиљна.
Били смо на проби, снимали је, питали присутне о чему се ради и – направили емисију. Њих смо оставили да заврше представу. У нашој емисији видећете и какву. Ствар је озбиљна колико и љубав у писму.
О „Љубавном писму“ – на Кикиндском порталу! Врло ускоро! Већ сутра!
Nikola-Lukac-i-Danka-Vasiljevic

Градоначелник Кикинде, Никола Лукач, и извршна директорица Јавног водопривредног предузећа “Воде Војводине”, Данка Васиљевић, обишли су данас завршне радове на уређењу каналске мреже на Старом језеру.

– Уређује се око 30 километара канала у трима катастарским општинама: Кикинда, Башаид и Банатска Топола. Уклоњено је више од 260 хиљада квадратних метара вегетације и измуљено је преко 40 хиљада кубних метара из каналске мреже. Део се расипа у околини канала, а тамо где то није могуће, транспортује се на погодне локације. Осим тога, очишћени су и пропусти који су се у претходном периоду зачепили од муља – изјавила је Васиљевићева.

У питању је завршна фаза уређења каналске мреже, коју спроводе Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство, Град Кикинда и „Воде Војводине“. Укупна вредност радова је 40 милиона динара, а извођач је Водопривредно друштво „Средњи Банат“, које је територијално надлежно за ово подручје. Градоначелник Лукач подсетио је да ова сарадња траје већ 15 година.

– Настављамо добру праксу. Сада се уређује северни крак каналске мреже, али ми континуирано радимо на уређењу и одржавању Старог језера. У наредном периоду биће још пројеката за додатно уређење, како би ова оаза у центру града добила нове садржаје и нову димензију. Планирамо да, с румунским партнерима, у оквиру прекограничне сарадње, аплицирамо са пројектима којима бисмо, можда, чак и оживели реку Галадску.

У изградњу парковских површина, 700 метара стаза, мобилијар, клупе и расвету с друге стране канала, Кикинда је, ове године, уложила 413 хиљада евра, од којих је 85 одсто добијено на конкурсу Интерег ИПА програма прекограничне сарадње. Засађене су 34 врсте зеленила и направљено брдо за санкање.

Једина природна водена површина у Кикинди, Старо језеро, укупне површине око 5,1 хектар, остатак је некадашње речице Галадске која је, као огранак реке Мориш, протицала кроз град. После великих поплава у 19. веку, изградњом насипа ради заштите становништва, Галадска је одсечена од Мориша и доток воде је постепено престао.

Шездесетих година прошлог века, Старо језеро или Штефанчева бара, уређена је  као градско купалиште. Проблеми с дотоком текуће воде били су све већи и, временом, само језеро је запуштено, као и простор око њега. Прво веће уређење овог простора предузето је пре петнаестак година. Мостићи су направљени 2016. године, а уређењем површина преко канала, проширен и улепшан простор постаје ексклузивно место за шетњу и рекреацију, како за Кикинђане, тако и за туристе, госте града.

градско веће

Седница Градског већа одржана данас у Етно кући „Торонтал“ у Руском Селу била је прилика да градоначелник Никола Лукач са сарадницима обиђе новоизграђени објекат овог атрактивног комплекса. Изградњом гостинске куће са шест трокреветних соба, са рестораном и пратећим просторијама проширени су смештајни капацитети у „Торонталу“ и дат нови замајац развоју сеоског туризма.

-Удружење „Торонтал“ је основано 2004.године и практично на 18. рођендан можемо да се похвалимо новим садржајем- конкретан је Шандор Талпаи, председник овог удружења.

-Објекат је веома значајан, поготово због тога што у селима нема објеката за смештај туриста,а постоји потреба. Време је да на прави начин кренемо са сеоским туризмом. До сада смо имали две трокреветне собе, али то није било довољно. Поред досадашњег циља –очувања традиције, обичаја и културе мађарског народа, желимо да развијамо сеоски туризам и будемо ослонац развоју предузетништва. Могу да обећам да ће Руско Село бити једно од најразвијенијих у наредном периоду- поручује Талпаи.

У идиличном амбијенту етно-куће посетиоцима се нуде бројни садржаји. Ту је језеро, тениски терени, радионице грнчарије, веза и ткања, сувенирница, ресторан… Изградњу гостинске собе финансирао је Мађарски национални савет и Влада Мађарске са 18 милиона динара, а помоћ је пружио и Град.

-Изузетно нам је драго да видимо да се започети пројекти успешно завршавају, да Град и Месна заједница заједно са националним мањинама и удружењем „Торонтал“ добро сарађују што резултира новим садржајима и напретком- каже градоначелник Никола Лукач.

-Улагања у села су од посебног значаја. Сигуран сам да ће туристи који радо долазе у Кикинду и наша села, бити задовољни. Овде видимо да и други извори финансирања, када постоје добре референце, као што их има „Торонтал“ улажу у развојне пројекте. Водићемо рачуна о грађанима који живе у месним заједницама и уверен сам да ће овај добар пример преузети и друге месне заједнице- истиче Лукач.

Данашња седница Градског већа одржана у Руском Селу наставак је праксе да се седнице одржавају и у месним заједницама како би се заједнички сумирали резултати и дефинисали даљи планови.

-Ми се боримо за сваког становника села, да село одржимо у животу. Сарадња са градом и са „Торонталом“ је врло значајна. На седници Већа желимо и да размотримо даљу сарадњу, и перспективе развоја Руског Села, указује Ведран Ђурасовић, потпредседник Савета Месне заједнице.

error: Content is protected !!