Видео

Šuma Mokrin 1

Đaci OŠ “Vasa Stajić” u Mokrinu danas su učestvovali u sadnji svoje Školske šume. U delu poznatom kao Nekina bara zasađeno je 400 stabala bresta, topole, hrasta i vrbe „dafine”. U sadnji su pomogli članovi Udruženja građana “Nekina bara” i radnici rasadnika “Vikumak”. Akciju “Školske šume” lokalna samouprava preduzima od 2014. godine, a Grad je, samo u 2022. godini, zasadio 17 hiljada stabala.

Pošumljavanje u Kikindi i okolini sprovodi se i kao deo kampanje „Zasadi šumu“, čiji su pokretači „Adria Media Group“ i „dm drogerie markt“, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprave za šume, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, JP „Srbijašume“, JP „Vojvodinašume“, Pokreta gorana Srbije, Privredne komore Srbije, Botaničke bašte „Jevremovac“, Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Šumarskog fakulteta u Beogradu, Šumarske škole Kraljevo, Zavoda za zaštitu prirode, Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine i Instituta za šumarstvo.

Današnjoj sadnji u Mokrinu prisustvovao je i gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima.

Mirna i Aleksandra

U znaku plesa i humanosti protekao je četvrti „Ki Dance Fest“. Publika je uživala u nastupima više od 200 učesnika na podijumu SC „Jezero“. Sav prihod od ulaznica namenjen je lečenju sugrađanina Damjana Petrova.

Uz plesače iz udruženja „Dance N Soul Ritmik“, koje je organizator festivala, nastupili su i gosti: mažoretkinje iz Studija „Venus plus“ iz Ade i „Lana“ iz Pančeva, hip-hop grupe „Style“ iz Subotice i „M Dance“ iz Sente, „Quick Dance“ iz Novog Kneževca i bubnjarska sekcija Studija „Maus“.

Festival je podržao Grad kao i sponzori koji su za podršku nagrađeni zahvalnicama. U Udruženju sportskog plesa „Dance N Soul Ritmik“, sugrađanke Mirna Krnić i Aleksandra Đilas modernom plesu uče oko 130 dece od četiri do 14 godina.

Na plesno-humaniranom festivalu ove godine sakupljeno je 124.000 dinara za Damjana Petrova.

Paketići

Divna vest za sve mališane u Kikindi i okolini koji su pismo Deda Mrazu ubacili u Kutiju želja! Deda Mraz i Snežna Kraljica počeli su da donose paketiće! Među prvima poklone su dobili Stefan, Anđela i Dunja. Stefanu je ispunjena želja da dobije koku i petla, a Anđela i Dunja u paketićima su dobile lutke. Sa Deda Mrazom je danas bio i gradonačelnik, Nikola Lukač koji je rekao da će poklone do 31. decembra dobiti sva deca koja su pisala Deda Mrazu.

sunčana jesen

„Nismo stari, samo nam je mladost umnožena, i tako se i osećamo”- poručuju u Kulturno umetničkom društvu „Sunčana jesen” koje je danas, uz druženje, pesmu, igru, muziku, kao i goste iz Bečeja, OŠ „Vuk Karadžić” i KUD-a „Eđšeg”, proslavilo vredan jubilej- 50 godina aktivnog rada. U znak pažnje i podrške aktivnostima Udruženja penzionera, u okviru koga radi KUD, predsednik gradske skupštine Mladen Bogdan uručio je dva klima uređaja.

Nikola Lukač škole

Jasno opredeljenje Grada je da se stvore što bolji uslovi u vrtićima, osnovnim i srednjim školama. I u godini na izmaku, značajna sredstva u gradskom budžetu opredeljena su za ulaganja u objekte predškolske ustanove, kao i u škole u Kikindi i mesnim zajednicama.

– Znanje je najvrednija imovina, a Grad će uvek nastojati da investira u znanje i obrazovanje jer je to budućnost našeg grada- ističe gradonačelnik Nikola Lukač.

„Jezero” domaćin bokserima. „Kikindska zlatna rukavica” 44. put

Dvorana „Jezero” ugostila je danas 80 boksera i bokserki iz 35 domaćih klubova u okviru 10. kola Lige Srbije svih uzrasta, a istovremeno to je i tradicionalna „Kikindska zlatna rukavica”. Manifestaciju je svečano otvorio gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač.

– Nastavljamo tradiciju bokserskog sporta u Kikindi, a zahvaljujem kikindskom klubu i Bokserskom savezu što nam je to omogućio. Siguran sam da ćete uživati u našem gradu i da će momci i devojke dati sve od sebe da plemenitu veštinu predstave u lepom svetlu i u duhu ferpleja – rekao je Lukač i podelio prve trofeje na turniru.

Milan Škapik predsednik kikindskog Bokserskog kluba Odred KI 1945, napomenuo je:

– Hvala Gradu Kikindi koji je sponzor ove manifestacije, hvala i Bokserskom savezu Srbije koji nam je dodelio organizaciju 10. kola Lige Srbije. Imamo 130 klubova i dobiti organizaciju kola Lige, velika je čast i obaveza. Imamo trojicu boksera na ovom nadmetanju, a jedan od njih je i Nikola Šibul, treostruki vicešampion države u svojoj kategoriji i uzrastu i on je dobitnik klupskog trofeja „Vujketova zlatna rukavica” koji Odred dodeljuje svom najstaknutijem članu u godini za nama.

Gradski većnik Dragan Pecarski istakao je:

– Boks u Kikindi ima izuzetno dugu tradiciju, a dokaz je i ova manifestacija koja se održava od 1975. i nije u minulom periodu održana samo dvaput 1999. i 2020. godine zbog poznatih događaja i okolnosti. Zato je nama iz gradske uprave velika čast da podržimo ovakvu manifestaciju koju treba negovati, unaprediti i omasoviti.

Jovan Panić, tehnički delegat Bokserskog saveza Srbije zaključio je:

– Imamo takmičare od Vranja pa do Subotice, a sve što vredi u srpskom  boksu u svim uzrastima od pionira pa naviše, ovde je u Kikindi danas okupljeno. Veliku zahvalnost dugujemo Gradu Kikindi, na čelu s gospodinom gradonačelnikom Lukačem, koja mnogo pomaže boks u vašem gradu, a inače je naš sport dolaskom Nenada Borovčanina na čelo Saveza, u poslednjim godinama mnogo napredovao pa uzimamo medalje na svim značajnim međunarodnim nadmetanjima. Očekujemo da ovaj kikindski turnir već od naredne godine preraste u međunarodni, a i ovako smo ga već podigli na visok nivo.    

povratak na selo

Selo hvali, a u gradu živi- ne važi u slučaju porodice Ćuk. Ivana i Goran, roditelji četvorogodišnje Sare i tromesečne Sofije, odlučili su da svoju porodičnu oazu naprave na selu. Tu su videli mogućnost da žive komfornije, zdravije i deci pruže svakodnevni dodir sa prirodom.

Goran je kao dečak sa porodicom izbegao iz Hrvatske, a Ivana je iz Novog Kneževca. Posle podstanarskog života u Kikindi, priliku da dođu do svog krova nad glavom pružio im je program dodele seoskih kuća izbeglim licima koji je Komesarijat za izbeglice realizovao sa Gradom.

Svoj dom su pronašli u Ruskom Selu.

Banka hrane Vojvodine

Banka hrane Vojvodine donirala je 240 pakovanja supe u kockama i slane grickalice Crvenom krstu Kikinda za potrebe korisnika Narodne kuhinje. Prvi put priključila se i tradicionalnoj akciji grada „Kutija želja“ kako bi se pripremili novogodišnji paketići za decu. Humanitarna organizacija koja se bavi prikupljanjem viškova hrane i i njenom distribucijom socijalno ugroženima nekoliko meseci ranije, donirala je pakete hrane Narodnoj kuhinji i „Našoj kući“.

-Sarađujemo sa brojnim kompanijama i nismo prvi put u Kikindi. Za narednu godinu planiramo više akcija- rekao je Srđan Budimčić, direktor Banke hrane Vojvodine.

Donacija kikindskom Crvenom krstu namenjena je za 220 porodica korisnika Narodne kuhinje. Sredstva za funkcinisanje Narodne kuhinje obezbeđuju se u gradskom budžetu.

-Izdvajamo značajna sredstva za program Narodne kuhinje. Imamo odličnu saradnju sa Bankom hrane Vojvodine kao i sa Crvenim krstom kako bismo zajednički pomogli socijalno ugroženim građanima. „Kutija želja“ obradovaće mališane evo već deseti put, priključuju nam se brojne kompanije i udruženja, a druge lokalne samouprave uzimaju ovo kao model. Prvi put nam se priključuje i Banka hrane Vojvodine istakao je gradonačelnik Lukač.

Sekretarka Crvenog krsta Danijela Bjeljac navodi da dopunske artikle hrane za pripremu kuvanih jela za Narodnu kuhinju obezbeđuju Crveni krst Srbije i Vojvodine.

-Od velikog značaja su nam i donacije kompanija i pojedinaca kako bi se program odvijao nesmetano- ukazala je Bjeljac.

Međunarodni dan volontera

Peti decembar obeležava se kao Međunarodni dan volontera. Crveni krst je najveća i najstarija volonterska organizacija u zemlji. U Kikindi okuplja 60 starijih i više od stotinu mladih volontera. Čestitke povodom ovog datuma, uputili su volonterima gradonačelnik Nikola Lukač i sekretarka CK Kikinda Danijela Bjeljac.

 

vatrogasci

Statistika i iskustvo Vatrogasno-spasilačke jedinice u Kikindi pokazuju da smo prilično nemarni kada su u pitanju instalacije za grejanje, grejna tela, odlaganje pepela.

Požara na objektima ove godine bilo je nešto manje, ali nepažnje i dalje ima, dok su rizici brojni i svakodnevni.

 

 

 

slađanine haljine od mašte

Svoj umetnički put Kikinđanka Slađana Tomašev započela je u Udruženju „Unikat“ u kojem su žene izrađivale rukotvorine. Kada je njen umetnički izraz dobio nove dimenzije, rešila je da mu se potpuno posveti.

Tako je osnovan „Etno Art“, radionica u kojoj nastaju najmaštovitije odevne kreacije. Svaka je unikat i svaka se pravi kao posebno umetničko delo. Slađanin slogan je „Negujte ljubav u sebi i na sebi“. Pogledajte kako.

 

 

error: Content is protected !!