Видео

Šuma Mokrin 1

Ђаци ОШ “Васа Стајић” у Мокрину данас су учествовали у садњи своје Школске шуме. У делу познатом као Некина бара засађено је 400 стабала бреста, тополе, храста и врбе „дафине”. У садњи су помогли чланови Удружења грађана “Некина бара” и радници расадника “Викумак”. Акцију “Школске шуме” локална самоуправа предузима од 2014. године, а Град је, само у 2022. години, засадио 17 хиљада стабала.

Пошумљавање у Кикинди и околини спроводи се и као део кампање „Засади шуму“, чији су покретачи „Adria Media Group“ и „dm drogerie markt“, уз подршку Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управе за шуме, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, ЈП „Србијашуме“, ЈП „Војводинашуме“, Покрета горана Србије, Привредне коморе Србије, Ботаничке баште „Јевремовац“, Биолошког факултета Универзитета у Београду, Шумарског факултета у Београду, Шумарске школе Краљево, Завода за заштиту природе, Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине и Института за шумарство.

Данашњој садњи у Мокрину присуствовао је и градоначелник Никола Лукач са сарадницима.

Mirna i Aleksandra

У знаку плеса и хуманости протекао је четврти „Ki Dance Fest“. Публика је уживала у наступима више од 200 учесника на подијуму СЦ „Језеро“. Сав приход од улазница намењен је лечењу суграђанина Дамјана Петрова.

Уз плесаче из удружења „Dance N Soul Ritmik“, које је организатор фестивала, наступили су и гости: мажореткиње из Студија „Венус плус“ из Аде и „Лана“ из Панчева, хип-хоп групе „Style“ из Суботице и „M Dance“ из Сенте, „Quick Dance“ из Новог Кнежевца и бубњарска секција Студија „Mаус“.

Фестивал је подржао Град као и спонзори који су за подршку награђени захвалницама. У Удружењу спортског плеса „Dance N Soul Ritmik“, суграђанке Мирна Крнић и Александра Ђилас модерном плесу уче око 130 деце од четири до 14 година.

На плесно-хуманираном фестивалу ове године сакупљено је 124.000 динара за Дамјана Петрова.

Пакетићи

Дивна вест за све малишане у Кикинди и околини који су писмо Деда Мразу убацили у Кутију жеља! Деда Мраз и Снежна Краљица почели су да доносе пакетиће! Међу првима поклоне су добили Стефан, Анђела и Дуња. Стефану је испуњена жеља да добије коку и петла, а Анђела и Дуња у пакетићима су добиле лутке. Са Деда Мразом је данас био и градоначелник, Никола Лукач који је рекао да ће поклоне до 31. децембра добити сва деца која су писала Деда Мразу.

сунчана јесен

„Нисмо стари, само нам је младост умножена, и тако се и осећамо”- поручују у Културно уметничком друштву „Сунчана јесен” које је данас, уз дружење, песму, игру, музику, као и госте из Бечеја, ОШ „Вук Караџић” и КУД-а „Еђшег”, прославило вредан јубилеј- 50 година активног рада. У знак пажње и подршке активностима Удружења пензионера, у оквиру кога ради КУД, председник градске скупштине Младен Богдан уручио је два клима уређаја.

Nikola Lukač škole

Јасно опредељење Града је да се створе што бољи услови у вртићима, основним и средњим школама. И у години на измаку, значајна средства у градском буџету опредељена су за улагања у објекте предшколске установе, као и у школе у Кикинди и месним заједницама.

– Знање је највреднија имовина, а Град ће увек настојати да инвестира у знање и образовање јер је то будућност нашег града- истиче градоначелник Никола Лукач.

„Jezero” domaćin bokserima. „Kikindska zlatna rukavica” 44. put

Дворана „Језеро” угостила је данас 80 боксера и боксерки из 35 домаћих клубова у оквиру 10. кола Лиге Србије свих узраста, а истовремено то је и традиционална „Кикиндска златна рукавица”. Манифестацију је свечано отворио градоначелник Кикинде Никола Лукач.

– Настављамо традицију боксерског спорта у Кикинди, а захваљујем кикиндском клубу и Боксерском савезу што нам је то омогућио. Сигуран сам да ћете уживати у нашем граду и да ће момци и девојке дати све од себе да племениту вештину представе у лепом светлу и у духу ферплеја – рекао је Лукач и поделио прве трофеје на турниру.

Милан Шкапик председник кикиндског Боксерског клуба Одред КИ 1945, напоменуо је:

– Хвала Граду Кикинди који је спонзор ове манифестације, хвала и Боксерском савезу Србије који нам је доделио организацију 10. кола Лиге Србије. Имамо 130 клубова и добити организацију кола Лиге, велика је част и обавеза. Имамо тројицу боксера на овом надметању, а један од њих је и Никола Шибул, треоструки вицешампион државе у својој категорији и узрасту и он је добитник клупског трофеја „Вујкетова златна рукавица” који Одред додељује свом најстакнутијем члану у години за нама.

Градски већник Драган Пецарски истакао је:

– Бокс у Кикинди има изузетно дугу традицију, а доказ је и ова манифестација која се одржава од 1975. и није у минулом периоду одржана само двапут 1999. и 2020. године због познатих догађаја и околности. Зато је нама из градске управе велика част да подржимо овакву манифестацију коју треба неговати, унапредити и омасовити.

Јован Панић, технички делегат Боксерског савеза Србије закључио је:

– Имамо такмичаре од Врања па до Суботице, а све што вреди у српском  боксу у свим узрастима од пионира па навише, овде је у Кикинди данас окупљено. Велику захвалност дугујемо Граду Кикинди, на челу с господином градоначелником Лукачем, која много помаже бокс у вашем граду, а иначе је наш спорт доласком Ненада Боровчанина на чело Савеза, у последњим годинама много напредовао па узимамо медаље на свим значајним међународним надметањима. Очекујемо да овај кикиндски турнир већ од наредне године прерасте у међународни, а и овако смо га већ подигли на висок ниво.    

povratak na selo

Село хвали, а у граду живи- не важи у случају породице Ћук. Ивана и Горан, родитељи четворогодишње Саре и тромесечне Софије, одлучили су да своју породичну оазу направе на селу. Ту су видели могућност да живе комфорније, здравије и деци пруже свакодневни додир са природом.

Горан је као дечак са породицом избегао из Хрватске, а Ивана је из Новог Кнежевца. После подстанарског живота у Кикинди, прилику да дођу до свог крова над главом пружио им је програм доделе сеоских кућа избеглим лицима који је Комесаријат за избеглице реализовао са Градом.

Свој дом су пронашли у Руском Селу.

Banka hrane Vojvodine

Банка хране Војводине донирала је 240 паковања супе у коцкама и слане грицкалице Црвеном крсту Кикинда за потребе корисника Народне кухиње. Први пут прикључила се и традиционалној акцији града „Кутија жеља“ како би се припремили новогодишњи пакетићи за децу. Хуманитарна организација која се бави прикупљањем вишкова хране и и њеном дистрибуцијом социјално угроженима неколико месеци раније, донирала је пакете хране Народној кухињи и „Нашој кући“.

-Сарађујемо са бројним компанијама и нисмо први пут у Кикинди. За наредну годину планирамо више акција- рекао је Срђан Будимчић, директор Банке хране Војводине.

Донација кикиндском Црвеном крсту намењена је за 220 породица корисника Народне кухиње. Средства за функцинисање Народне кухиње обезбеђују се у градском буџету.

-Издвајамо значајна средства за програм Народне кухиње. Имамо одличну сарадњу са Банком хране Војводине као и са Црвеним крстом како бисмо заједнички помогли социјално угроженим грађанима. „Кутија жеља“ обрадоваће малишане ево већ десети пут, прикључују нам се бројне компаније и удружења, а друге локалне самоуправе узимају ово као модел. Први пут нам се прикључује и Банка хране Војводине истакао је градоначелник Лукач.

Секретарка Црвеног крста Данијела Бјељац наводи да допунске артикле хране за припрему куваних јела за Народну кухињу обезбеђују Црвени крст Србије и Војводине.

-Од великог значаја су нам и донације компанија и појединаца како би се програм одвијао несметано- указала је Бјељац.

Међународни дан волонтера

Пети децембар обележава се као Међународни дан волонтера. Црвени крст је највећа и најстарија волонтерска организација у земљи. У Кикинди окупља 60 старијих и више од стотину младих волонтера. Честитке поводом овог датума, упутили су волонтерима градоначелник Никола Лукач и секретарка ЦК Кикинда Данијела Бјељац.

 

ватрогасци

Статистика и искуство Ватрогасно-спасилачке јединице у Кикинди показују да смо прилично немарни када су у питању инсталације за грејање, грејна тела, одлагање пепела.

Пожара на објектима ове године било је нешто мање, али непажње и даље има, док су ризици бројни и свакодневни.

 

 

 

slađanine haljine od mašte

Свој уметнички пут Кикинђанка Слађана Томашев започела је у Удружењу „Уникат“ у којем су жене израђивале рукотворине. Када је њен уметнички израз добио нове димензије, решила је да му се потпуно посвети.

Тако је основан „Етно Арт“, радионица у којој настају најмаштовитије одевне креације. Свака је уникат и свака се прави као посебно уметничко дело. Слађанин слоган је „Негујте љубав у себи и на себи“. Погледајте како.

 

 

error: Content is protected !!