Видео

fijakeri-(6)

Иако је прва овогодишња вожња фијакерима кроз Кикинду била најављена за прошлу недељу, киша је пореметила планове организатора и одложила очекивани почетак сезоне.

Фијакери ће на улице Кикинде изаћи данас (у недељу, 21. јуна), од 19 часова, са добро познате почетне тачке – Доситејеве улице.

Током летњих месеци, Туристичка организација Кикинде и Кикиндски коњички клуб „Банат“ настављају традицију недељних вожњи фијакерима, које из године у годину привлаче велики број суграђана и посетилаца.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

morkin-skup-1

Председник посланичке групе СНС у Скупштини Србије Миленко Јованов поручио је са скупа у Мокрину да они који су ширили лажи о наводној употреби звучног топа морају да одговарају, оценивши да је циљ таквих тврдњи био изазивање нестабилности и грађанског сукоба у Србији.

Обраћајући се окупљенима, Јованов је захвалио члановима и симпатизерима странке на, како је рекао, истрајности током протекле скоро две године.

– Велико хвала свима вама на ономе што сте издржали у протеклих скоро две године, на свим увредама и понижењима која сте претрпели ви и ваше породице. Остали сте доследни, чврсто уз нашу странку и политику председника Александра Вучића – рекао је Јованов.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Он је истакао да се последњих дана отварају афере које јасно показују како су грађани обмањивани причама о звучном топу.

– Није случајно искоришћена реч „топ“. Измислили су причу да би оптужили председника Вучића да је пуцао на сопствени народ, а затим створили атмосферу за сукобе и грађански рат. Мало им је било што су поделили породице, прогањали децу, кварили матурске вечери и доделе диплома. Немају програм, идеју ни политику, па им је остала само мржња – поручио је Јованов.

Додао је да народ Србије сада тражи одговорност за све што се дешавало у претходном периоду.

– Време за извињења је прошло. Сада је време да одговарају они који су покушали да изазову грађански рат у Србији. Свако ко је измислио, пласирао и ширио лажи о звучном топу мора да сноси одговорност – истакао је Јованов.

У обраћању присутнима, позвао је грађане да се мобилишу и пруже подршку политици председника Србије и на великом скупу који ће бити одржан 27. јуна у Београду.

– Показаћемо да нас нису ни уплашили, ни поразили нити поколебали. Стојимо чврсто уз политику Александра Вучића, а када дођу избори победићемо их оловком, достојанствено и пристојно, као и свих претходних година – поручио је Јованов чије је обраћање испраћено громогласним аплаузима.

Члан Главног одбора СНС Владимир Галић истакао је да се широм Србије одржавају скупови са истом поруком.

– Порука народа је јасна: Србија побеђује. Побеђује политика председника Александра Вучића, а не блокадерска политика. Зато позивамо све грађане да 27. јуна дођу у Београд и покажу колико нас има – рекао је Галић.

Велики скуп у Мокрину протекао је у знаку позива на јединство, политичку мобилизацију и подршку државној политици председника Вучића.

bazeni-1

Отворени базени почеће са радом у суботу, 20. јуна, а током предстојећег викенда улаз ће бити бесплатан за све посетиоце у Кикинди и Банатском Великом Селу. Радно време базена биће од 10 до 18 часова.

Према речима директора Културно-спортског центра „Језеро“ Драгана Пецарског, све је спремно за почетак сезоне. Вода је контролисана и исправна, а квалитет је потврдио Завод за јавно здравље.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

– Очекујемо лепо време и велики број посетилаца. Сви услови за безбедан и пријатан боравак на базенима су обезбеђени – истакао је Пецарски.

Тренинзи спортских клубова већ су почели, а базене користе пливачи и рониоци.

Предстојећи викенд, према прогнози метеоролога, донеће право летње време, што ће обрадовати све који планирају да освежење потраже на отвореним базенима.

 

crnja-dan-policije-2026

Простор испред дворца у Српској Црњи данас је био испуњен посетиоцима свих генерација који су присуствовали централној свечаности Полицијске управе Зрењанин поводом обележавања Дана полиције и Дана Министарства унутрашњих послова. Грађани су имали прилику да изблиза виде полицијска возила, опрему и материјално-техничка средства, као и да се упознају са радом ватрогасно-спасилачких јединица.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Посебно одушевљење најмлађих изазвало је несвакидашње „језеро од пене“, а међу садржајима који су посебно привукли малишане биле су и бојанке посвећене полицајцима и ватрогасцима. Уз дружење, игру и едукацију, малишани су имали прилику да на занимљив начин упознају оне који свакодневно брину о безбедности грађана.

Председник општине Нова Црња Драган Даничић истакао је да је ово први пут да се централна прослава Дана полиције за Полицијску управу Зрењанин организује ван града Зрењанина.

– Имамо част да будемо домаћини обележавања Дана полиције за Полицијску управу Зрењанин. Ово је први пут да је нека општина ван Зрењанина домаћин оваквог догађаја и драго ми је што је избор пао на Српску Црњу и простор испред овог прелепог дворца – рекао је Даничић.

Он је нагласио да је циљ манифестације да се грађанима приближи рад полиције, ватрогасаца и других служби које свакодневно брину о безбедности грађана.

– Желели смо да прикажемо возила, опрему и рад полиције, као и рад ватрогасно-спасилачких јединица. У организацију су се укључили и Црвени крст, који је спровео акцију добровољног давања крви, као и Агенција за безбедност саобраћаја, која је припремила показне вежбе и едукативне садржаје – додао је Даничић.

Велики број посетилаца потврдио је да је оваква манифестација пун погодак.

– Драго нам је што је оволико људи дошло. То показује да годинама успешно сарађујемо са институцијама Републике Србије и да заједнички можемо да организујемо догађаје који су значајни за локалну заједницу. Ово је прилика да покажемо резултате те сарадње са полицијом, сектором за ванредне ситуације, Црвеним крстом и Агенцијом за безбедност саобраћаја – поручио је председник општине.

Обележавање Дана полиције организује се широм Србије, са циљем неговања традиције и јачања поверења између полиције и грађана.

mesarovic-(7)

У оквиру акције „Србија наша породица – Кикинђани Кикинђанима“, посвећене представљању резултата рада, развојних пројеката и планова за будућност града и државе, наш град посетила је потпредседница Владе Србије и министарка привреде Адријана Месаровић. Заједно са домаћинима Миленком Јовановим, шефом посланичке групе Српске напредне странке у Народној скупштини, Станиславом Хрњак, шефом посланичке групе Српске напредне странке у Скупштини Војводине, градоначелником Младеном Богданом, грађанима, представницима државних, покрајинских и локалних институција разговарано је о ономе што је урађено у претходних 13 година, али и о пројектима који ће тек бити реализовани.

-Као Кикинђанин могу да сведочим о томе да су нам до пре 13 година говорили да у граду нема потребе за изградњом Индустријске зоне јер неће доћи ниједан инвеститор пошто смо далеко од ауто пута и зато што нису заинтересовани за долазак у наш град – прецизирао је Миленко Јованов. –   Показало се да то није тачно. Када имате способне људе, какав је председник Александар Вучић, који има план, програм, идеју и који се бори за сваки део Србије, онда имате и инвеститоре. Сада размишљамо о томе како да попунимо нову Индустријску зону, на улазу у град, а пре 13 година је стара зона код ЖАК-овог стадиона, била затрављена. Вода, која је годинама била супротна дефиницији, имала је и укус и мирис и боју, данас је хемијски и бактериолошки исправна за пиће, захваљујући Влади Србије која је инвестирала у фабрику воде. Покрајинска влада сада улаже у изградњу мини постројења за пречишћавање пијаће воде у селима, тако да ће сви имати квалитетну воду. Није изостало ни инвестирање у објекте. Комплетно се реконструише Општа болница за коју је бивша власт предвидела затварање. У сваком смислу су је деградирали у жељи да је затворе и сведу на већи Дом здравља, а да се велики број пацијената усмерава на Сенту и Зрењанин. Свака просторија у Болници биће потпуно реновирана од пода до плафона и биће модеран здравствени центар. Обнавља се зграда Културног центра, реконструише се Гимназија „Душан Васиљев“. Очекује нас изградња брзе саобраћајнице „Осмех Војводине“ која ће допринети да коначно Кикинда постане транзитно место. Свако ко из Румуније жели да иде на запад овуда ће бити најкраћи пут. Потребне су нам још две фабрике како би незапосленост била још мања, а већ наредне недеље министарка Адријана Месаровић имаће разговоре о овој теми.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Министарка Месаровић прецизирала је да је императив политике владајуће структуре Србије да се са грађанима што више разговара, како би Кикинда имала још боље услове живота:

-Од 2012. године, урушавање Кикинде је заустављено, захваљујући политици председника Александра Вучића. Посебно се то односи на привредни амбијент јер смо успели да отворимо нова радна места и доведемо инвеститоре. Данас смо поносни на привредно – економску слику Кикинде, а како би била још боља већ наредне недеље разговараћемо са потенцијално великим инвеститором који може да уложи у нову Индустријску зону јер је капацитет постојећих зона попуњен. „Смајли“ ће ваш град учинити конкурентнијим и на нама је да се боримо да испунимо сва очекивања грађана са којима смо данас разговарали. Кикинђани најбоље знају шта им је најпотребније везано за инфраструктурна и друга улагања. Свака породица и сваки појединац нам је важан и важно је да ослушкујемо њихове потребе.

Градоначелник Богдан истакао је одличну сарадњу са Републиком и Покрајином и додао:

-Подсетили смо на то како је катастрофално изгледала Кикинда некада, а како је данас потпуно другачије. Поред свега набројаног ту је и реконструкција Основне школе „Фејеш Клара“, као и изградња фекалне канализације у насељу Стрелиште, што нам је било међу приоритетима. По завршетку радова очекујемо да се овај посао настави и у Железничком Новом Реду. Са нестрпљењем чекамо да започну радови на брзој саобраћајници који ће оживети наш град. Надам се да ћу ускоро моћи своје суграђане да обрадујем синформацијом да нам долази значајан инвеститор. Важно нам је и да квалитетне, младе људе, вратимо у родни град, по завршетку студија.

 

Скупу је присуствовало и више покрајинских секретара у Влади Војводине, као и челници покрајинских институција, представници локалне власти, јавних институција и предузећа. Организован је и базар домаћих произвођача, занатлија и удружења, који су представили своје производе и активности.

-Са произвођачима сам разговарала о томе на који начин држава може да помогне њихово пословање и на која тржишта могу да пласирају робу. Свако од њих истакао је да је у претходних неколико година користио подршку Министарства привреде, а посебно бих истакла оне који се баве старим занатима. Од 2012. године у Кикинди расте број привредника. Сада их је 1.864 регистрована предузетника, мимо привредних субјеката. Међу њима је 700 жена предузетница и 400 је младих до 35 година. Влада Републике Србије чврсто стоји и уз Метанолско-сирћетни комплекс, разматрамо развојне планове и радимо на томе како да се промени део технологије која се примењује, а самим тим доћи ћемо до новог технолошког производа и конкурентности.Чекамо анализу у ком технолошком правцу ћемо га развијати. Циљ је да за крајњим производом постоји потреба. Запослени у МСК редовно добијају зараде без дана кашњења, а све захваљујући стабилној држави – навела је министарка Адријана Месаровић.

Спортски колективи промовисали су спорт, тимски дух и здрав начин живота, за најмлађе је бити организован посебан дечији кутак „Кикинда какву желим“, где су деца цртала, играла се и учествовала у креативним радионицама уз аниматоре.

 

 

mat-parada-grupna

Најлепшу слику из нашег града послали су матуранти све четири средње школе. Око 300 њих, уз звуке из Штраусове опере „Слепи миш”-  кадрил на тргу испред Градске куће, плесали су 19. пут и на тај начин опростили се од једне од најлепших животних етапа.

У највећем синхронизованом плесу на свету у оквиру параде „Плес са Европом“ учествовала је и Наталија Трајковски из ССШ „Милош Црњански“.

– Брзо су прошле ове четири године и још увек не могу да верујем да је крај. За читав живот остаће ми успомене на дружење и време проведено заједно. Завршавам за лаборанта и у плану ми је да упишем Медицински факултет у Новом Саду- сазнајемо од Наталије.

Вељко Барбулов завршава смер електротехничар рачунара у Техничкој школи „Михајло Пупин“:

-Плес је прави начин да се сви заједно опростимо. Године су пролетеле, а ја сам стекао пријатеље за читав живот. Надам се да ћу успети да упишем Факултет техничких наука на смеру саобраћај- транспорт – рекао је Вељко.

Настасија Недељков из Гимназије „Душан Васиљев“ такође истиче да ће заувек памтити средњошколске дане.

-Ово је најлепши период живота и сећаћу га се са осмехом на лицу. Жао ми је што се растајемо, али се радујем и ономе што следи. Планирам да упишем Факултет организационих наука у Београду и надам се да ће ми се жеља остварити – додала је Настасија.

Завршетак школовања не може да се замисли без матурантског плеса, а са средњошколцима је плесао и градоначелник Младен Богдан:

-Млади су најлепша слика нашег града и желим им да буду успешни, али и мудри у одлукама које ће надаље усмерити њихов живот. Матурантска парада један је од најлепших догађаја које имамо на Градском тргу. Емотивно доживљавам све ово с обзиром на то да је моја генерација била прва која је плесала. Младе подржавамо и помажемо им.

Парада ће следеће године прославља јубилеј, две деценије, подсетио је Марко Марковљев.

-Међу првих десет градова смо у којима је почела да се одржава Матурантска парада и без обзира на околности свака генерација имала је прилику да буде део ње. Више од 6.000 матураната на овај начин завршило је средњу школу-   напоменуо је Марко Марковљев.

 

Већ по традицији плес је завршен играњем ужичког кола. Младима су се придружили родитељи, пријатељи и сви који су дошли да буду део овог свечаног дана.

А.Ђ.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

cross-health

У Српској Црњи одржана је почетна конференција прекограничног пројекта CROSS-HEALTH, који доноси конкретне бенефите грађанима – од бесплатних превентивних прегледа до набавке савремене медицинске опреме и унапређења здравствених услуга.

Почетак реализације пројекта „Побољшање приступачности и ефикасности центара за скрининг у прекограничном подручју општина Сечањ, Нова Црња и Дета – CROSS-HEALTH“ обележен је у Српској Црњи, уз присуство представника локалних самоуправа, здравствених установа и партнера из Румуније.

Реч је о значајној иницијативи која има за циљ да приближи здравствене услуге грађанима, омогући рано откривање болести и подигне квалитет здравствене заштите у пограничном региону.

Председник општине Нова Црња, Драган Дaничић, истакао је да овај пројекат има посебну тежину за локалну заједницу:

– Ово је четврти прекогранични пројекат који реализујемо и изузетно је важан јер ће велики број грађана имати прилику да обави превентивне прегледе. Добићемо и савремену опрему која нам недостаје, што ће значајно унапредити услуге Дома здравља – нагласио је он, додајући да општина већ улаже у долазак специјалиста, а да ће нова опрема додатно подићи ниво здравствене заштите.

Пројекат је званично почео са реализацијом 22. августа прошле године и трајаће до 21. фебруара 2027. а укупна вредност је 744.150,18 евра.

Даничић је подсетио и да је Нова Црња већ награђена поводом 20 година прекограничне сарадње Србије и Румуније, изразивши уверење да ће овај пројекат бити најуспешнији до сада.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

В.д. директора Дома здравља Нова Црња, др Младен Будовић, подсетио је на успешну сарадњу из претходног периода.

– Пре десетак година, кроз сличан пројекат добили смо офталмолошки кабинет. Овај пројекат доноси нови искорак – како кроз адаптацију простора, тако и кроз набавку савремене медицинске и техничке опреме – рекао је Будовић.

Планирана је набавка возила са рампом, ултразвучног апарата са кардиолошком сондом, ЕКГ апарата, апарата за мерење притиска, дефибрилатора, стерилизатора, анализатора за испитивање функције штитне жлезде, као и ИТ опреме и намештаја.

– Прегледи ће бити доступнији, а самим тим и здравствена заштита квалитетнија. До сада смо их радили парцијално, а сада ће све бити системски покривено – додао је он.

Са румунске стране, директор болнице у Дети, Алин Лападату, нагласио је значај сарадње.

– Болести не познају границе. Наши грађани се суочавају са истим здравственим изазовима и зато је ова сарадња кључна. Поред нове опреме за скрининг и рано откривање болести, веома је важна и размена знања и искустава између лекара – поручио је Лепедат.

Пројекат CROSS-HEALTH обухвата 6500 корисника као и подизање свести о значају превентивних прегледа, унапређење доступности здравствених услуга, рано откривање болести, као и јачање сарадње здравствених установа са обе стране границе. У складу с тим, биће одржано 17 базара здравља, едукације у 19 школа у све три општине, као и три тренинга за лекаре.

Посебан акценат стављен је на бесплатне превентивне прегледе уз коришћење савремене медицинске опреме, што ће директно утицати на боље здравље становништва у овом региону.

ФОКУС НА ПРЕВЕНЦИЈИ

Бесплатни превентивни прегледи и скрининг усмерени су на најчешће заступљена обољења: кардиоваскуларне болести, болести штитатсте жлезде, дијабетес, карциноме плућа, простате и дебелог црева.

mladen-bogdan-podkast

Крај године је право време за осврт на протекли период и за сагледавање планова за годину која долази.

Шта је обележило 2025. годину и са каквим очекивањима и приоритетима улазимо у нову?

О тим темама разговарамо са градоначелником Младеном Богданом.

 

 

lazar-demic

Улице су тихи хроничари сваког града. Њихова имена чувају сећања на људе, догађаје и епохе које су обликовале локалну историју.

Од времена Аустроугарске до социјалистичке Југославије, као и касније, свака табла на фасади има своје време и поруку.

У Кикинди су свега три улице задржале своје првобитне називе, сазнајемо од Лазара Демића, историчара.

Албертова улица је још једно познато име на мапи града, али данас мало ко зна ко је заправо био Алберт?

 

ugljesa-terzin

Улице чувају сећања једног града. Кроз њихов изглед, али и називе прелама се историја- од славних тренутака до заборављених прича.

Некадашња кикиндска Улица Михајла Полита после Другог светског рата добила је име по команданту Великокикиндског партизанског одреда Угљеши Терзину.

Терзин је потицао из грађанске породице, био је познат под надимком Апостол и учествовао у бројним борбама и акцијама против фашиста. Ипак, упркос свом ангажману, никада није проглашен за народног хероја.

Занимљиве појединости о његовом животу, улози у рату и месту у колективном памћењу, сазнајемо од историчара Милоша Пушаре.

 

error: Content is protected !!