Спорт

muzej žeravica 0

Danas je u Novom Miloševu otvoren Muzej Ranko Žeravica, a u među zvanicama bio je i legendarni reprezentativac bivše države, Nikola Plećaš, stigao je na otvaranje iz Pule, u Hrvatskoj.

– Sve je zabeleženo i zapisano što je Ranko učinio za razvoj i kvalitet i jugoslovenske i košarke u svim Republikama nekadašnje države, a imao je veliki uticaj. Bio je vizionar, nije se držao postojećih standarda i hteo je nešto više. Uspeo je, osvojio je prvo srebro na Olimpijskim igrama, prvo zlato na Svetskom prvenstvu i sve evropske medalje. Čovek s tolikom reputacijom, uspehom i znanjem koje je prenosio i na mlađe trenere, više je nego zaslužio da mu se podigne ovako nešto, da ima jedan spomen koji je mnogo veći i lepši nego ime neke dvorane. Moram biti iskren i reći da sam zadivljen familijom Žeravica koja je uspela napraviti ovo, što će biti nezaboravno i gde će ove i buduće generacije moći svedočiti kako je stvarana košarka kod nas i ko je bio jedan od najvećih trenera s ovih područja – rekao je Plećaš.

Rankova udovica, Zagorka Žeravica napomenula je:

– Osmah posle Rankove sahrane, došli smo na ideju i dugo godina trajala je borba da stignemo do ovoga, ali sam prijatno iznenađenja koliko je sve ovo dobro sređeno. Morali smo sve sami i možda mi se baš zato još više i sviđa. Pošto su ovde sva mesta blizu, nadam se da će mnogi ljudi dolaziti i uživati u ovome.

Predsednik Skupštine Grada Kikinda Mladen Bogdan, istakao je:

– Veliki Ranko imao je običaj da kaže da mu je Kikinda najlepši grad na svetu i to je tako ostalo do kraja, bez obzira što je obišao ceo svet. Grad Kikinda odužio mu se na više načina, proglašen je počasnim građaninom našeg grada, a imamo i memorijalni turnir s njegovim imenom na kojem svake godine učestvuje veliki broj dece, što je nama važno, jer Kikinda je grad sporta. Pružili smo podršku Fondaciji Ranko Žeravica i svima onima koji su se zalagali za otvaranje ovog muzeja, jer smatramo da se tako odužujemo našem velikom stručnjaku.

Saša Maksimović, predsednik Opštine Novi Bečej, zaključio je:

– Ovakav spomen kompleks biće na čast svima, ne samo građanima Opštine Novi Bečej nego i Kikinđanima i svima onim koji žele da dođu i da odaju počast Ranku, da ga se sete ili da nauče ko je bio on.  

Čerupanje OFK Kikinde

Kao što je bilo poznato i to gotovo mesec dana pre kraja sezone, OFK Kikinda prvak je Vojvođanske i novi-stari član Srpske lige, no nije se takmičenje zvanično ni završilo, a vesti za nevericu počele su kolati kikindskom fudbalskom čaršijom da bi poslednjih dana dobile nadrealne obrise, pa se ljubitelji fudbala, i oni kojima je OFK Kikinda pri srcu i onima koji je ne vole, s pravom mogu zapitati je li na delu pokušaj čerupanja OFK Kikinde, jedinog fudbalskog kolektiva na teritoriji nekadašnje opštine u kojem postoji sistem, usmerenost i posvećenost u radu s apsolutno svim postojećem uzrasnim fudbalskim kategorijama, od najmlađih do najstarijih!?

Niko, izuzimajući OFK Kikindu, dakle, s mlađim kategorijama, dodali bismo i nažalost, niti na izbliza potrebnom nivou ne radi s mladima. Čak štaviše, u ogromnoj većini naših klubova postoji tek po jedna takmičarska selekcija kao jadno i mizerno  tek formalno ispunjenje uslova za nadmetanje prvog tima u seniorskoj ligi, te sve tako dobija još i karikaturalne oblike.

No, kao što smo svedoci, to ne sprečava mnoge da se poput jastreba ustreme na mlade igrače kluba s Gradskog stadiona, koji ima čak pet selekcija ispod prvog tima s plaćenim stručnjacima.

Neviđene relacije, dakle, caruju, na severnobanatskoj fudbalskoj pozornici. Dok se fudbalski delatnici s ruba Velikog parka trude da proizvedu igrače, pa još u vremenu opšteg opadanja broja stanovnika u nas – usto i tokom savremenog doba kada mlade više zanimaju video imitacije fudbalske igre preko ekrana računara nego pravi fudbal na travnatom terenu, ostali ležerno sede sa strane, čekaju da se taj proces prozivodnje igrača na Gradskom stadionu okonča i onda stupaju na scenu s novcem, jureći i mameći kadete i omladince OFK Kikinde u njihove klubove da im budu takozvani „bonusi”, pošto u svojim fudbalskim redovima  nemaju, „ni od korova”, dečkića proizvedenih u sopstvenim fudbalskim pogonima.

Kao da OFK Kikinda nije to što jeste – institucija, čak i u ovom trenutku, za sve klubove u okruženju između Zrenjanina i Bačke Topole odnosno Subotice, a da ne govorimo o 114 godina dugoj tradiciji ponosa i slave ovog našeg fudbalskog kolektiva.

Zato dobronamerna poruka svima onima koji su se ustremili na mlađariju OFK Kikinde, može biti samo jedna: dragi fudbalski radnici, radite s mladima neumorno i mnogo, jer jednoga dana i ovim mlađanim fudbalerima, koje sada vabite iz OFK Kikinde u svoje strojeve, proći će takođe igrački vek!

Koga ćete tada angažovati?!

Džudo turnir u Rumuniji

Najmlađi članovi kikindskog Partizana nastupili su u rumunskom gradu Oradei, a prva mesta osvojili su Siniša Popeskov i Ivan Kovačev dok je treći bio Luka Ristevski. Nastupili su još Mateja Džakula i Ognjen Mitrović. Drugog dana boravka u susednoj državi, Kikinđani su odradili zajednički trening s domaćinima i ekipom iz Moldavije.

Ranko je bio košarkaški Dostitej

U organizaciji KK Velika Kikinda, juče i danas u dvorani „Jezero” upriličen je 18. Minibasket festival „Ranko Žeravica”, a mališane je obišao i Božidar Maljković, aktuelni predsednik Olimijskog komiteta Srbije, inače Žeravičin učenik i prijatelj i sam veliki košarkaški stručnjak, kojega je pak, kao i mališane, pozdravio gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač.

– Košarka je jedan od najlepših sportova, a u Srbiji i jedan od najupešnijih, a nama u Kikindi je čast što je Ranko Žeravica, koji je postavio brojne temelje u našoj košarci, bio počasni građanin našeg grada. Danas nam je posebno zaovoljstvo što smo ugostili Božidara Maljkovića i što ovde vidimo ovoliko dečjih osmeha. Grad Kikinda, Sportski savez Kikinde i SC „Jezero” pružili su svu podršku i logistiku u orgnizaciji ovog događaja, jer želimo da mališani odu prepuni lepih utisaka – rekao je Lukač.

Božidar Maljković osvrnuo se najpre na trenutak u kojem se nalazi država.

– Prolazimo kroz težak period, imali smo nedavno najveću tragediju u istoriji Srbije, izuzimajući one ratne, i zato deca moraju da se okrenu sportu. Neka menjaju sportove, nebitno je o kojem je sportu reč, a samo da napomenem da je OKS tokom minule godine na ulice i trgove izveo 30.000 dečaka i devojčica kroz razne sportske manifestacije, a kada je reč o Ranku, samo ću reći da je on najviše uradio za jugoslovensku košarku. Bio je neumorni košarkaški Dositej i ja ću uvek biti prisutan na događajima na kojima se njegovo ime spominje – istakao je Maljković.

Doajen kikindske košarke Miloslav Reljin, dodao je:

– Srbija ove godine obeležava 100 godina igranja košarke na svojoj teritoriji, a ja se ovom prilikom zahvaljujem Gradu na podršci da okupimo 220 učesnika iz 18 vojvođanskih ekipa, dečaka i devojčica rođenih 2013. godine i mlađih. Turnir je motivacionog karaktera, pre svega da deca zavole košarku i nema proglašenja pobednika, jer su na ovom festivalu svi pobednici.

Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, još je najavila:

– Od naredne godine Sportski savez Kikinde preuzeće organizaciju ovog festivala i želimo da bude još masovaniji i međunarodnog karaktera. Ovo je pravi način da se deca uključe sport i druže, a to je ono što nam je potrebno u ovim vremenima.

ofk kikinda 306

Danas su na rasporedu bile utakmice 29. kola vojvođanskog „Istoka”, a pre susreta OFK Kikinda – Begej (Žitište) 7:0, u svečarskoj atmosferi na Gradskom stadionu novom-starom srpskoligašu iz našega grada uručen je pehar za osvojeno prvo mesto.

Na rubu Velikog parka, Miodrag Radaković, predsednik Takmičarske komisije Fudbalskog saveze Vojvodine, kapitenu OFK Kikinde Nebojši Đukiću uručio je trofej, a kada je reč o utakmici, ređali su se golovi kao na filmskoj traci.

Pogodio je najpre već u drugom minutu Dejan Ivanović, a u 18. prednost je udvostručio Remidžius Rafael Governor. Ivanović je je drugi put bio strelac u 28, a treći u 32. minutu. Pet minuta pre odmora, precizan je bio još i Đukić.

U nastavku, u 52. minutu, na 6:0 povisio je Marko Spahić, a u 79. tačku je stavio Dušan Radovanović za konačnih 7:0.

Igrali su danas i preostali naši ligaši, novokozaračka Sloboda pobedila je 3:0 u Banatskom Karađorđevu tim Jedinstva, Crvena zvezda, u Ruskom Selu, bila je uverljiva – 6:0 protiv Proletera, iz Banatskog Karlovca, velikoselska Kozara u Starčevu remizirala je 1:1 s Borcem, a ŽAK je u Idvoru dobio 2:1 ekipu Poleta.

Milorad Barbul, uoči podizanja pehara u subotu

Kao neprikosnoveni lideri na vojvođanskom „Istoku”, fudbaleri OFK Kikinde, novog-starog srpskoligaša, sačuvali su ugled i u Perlezu, remiziravši u odličnom takmičarskom meču. Sredinom prvoga dela – šok, ali ne u rezultataskom pogledu. Tada je mlađani Milorad Barbul pao na travu obliven krvlju.

– Krvarenje mi je nekako zaustavljeno, a izdržao sam na terenu do odmora. Inače, utakmica je bila s mnogo duela, pritiskali smo Perležane 90 minuta, a, na suprotnoj strani, oni nas nisu ugrozili pa je ostao remi bez pogodaka. Sada, na oproštaju od domaće publike u ovoj sezoni, želimo pobedu – ističe Barbul.

Trener Jevto Jarčević hvali i Barbula i celu ekipu.

– Retko to činim, ali odigrali su sjajno protiv izvanredene Vojvodine. Bili su moji momci motivisani, hrabri i disciplinovani. U potpunosti su kontrolisali meč i samo su golovi nedostajali za kompletan utisak – kaže Jarčević.

Begej će u subotu tražiti bodove spasa na kikindskom Gradskom stadionu, a očekuje se pre utakmice i dodela pobedničkog pehara OFK Kikindi.

– Obećali smo sebi da ćemo do kraja biti u takmičarskom ritmu, a svečarska atmosfera predstavljaće nam dodatni motiv da savladamo Žitištane – jasan je Jarčević.

Američki fudbal. Mamuti ukrotili Pastuve

Kikindski Mamuti i drugi put u sezoni „Sport klub” Prve lige Srbije u američkom fudbalu, bili su uspešni protiv Pastuva. Danas, na njihovom terenu u Požarevcu, savladali su ih 58:21. Odmah nakon tog susreta, Kikinđani su misli usmerili ka narednom protivniku – rumunskim Rebelsima, iz Bukurešta, koji u našoj ligi igraju kao gosti.

– Nadamo se povoljnijem rezultatu protiv Rumuna, u odnosu na naš prvi meč koji smo izgubili, a pozivamo i kikindske ljubitelje sporta da dođu i podrže nas u četvrtom i poslednjem kolu u ovoj prvoj fazi nadmetanja, nakon koje nas očekuje wild card utakmica doigravanja protiv Plavih zmajeva u Beogradu – poručuju iz redova Mamuta.

Utakmica je Mamuti – Rebelsi na rasporedu u nedelju od 15 sati na stadionu ŽAK-a.

error: Content is protected !!