Спорт

музеј жеравица 0

Данас је у Новом Милошеву отворен Музеј Ранко Жеравица, а у међу званицама био је и легендарни репрезентативац бивше државе, Никола Плећаш, стигао је на отварање из Пуле, у Хрватској.

– Све је забележено и записано што је Ранко учинио за развој и квалитет и југословенске и кошарке у свим Републикама некадашње државе, а имао је велики утицај. Био је визионар, није се држао постојећих стандарда и хтео је нешто више. Успео је, освојио је прво сребро на Олимпијским играма, прво злато на Светском првенству и све европске медаље. Човек с толиком репутацијом, успехом и знањем које је преносио и на млађе тренере, више је него заслужио да му се подигне овако нешто, да има један спомен који је много већи и лепши него име неке дворане. Морам бити искрен и рећи да сам задивљен фамилијом Жеравица која је успела направити ово, што ће бити незаборавно и где ће ове и будуће генерације моћи сведочити како је стварана кошарка код нас и ко је био један од највећих тренера с ових подручја – рекао је Плећаш.

Ранкова удовица, Загорка Жеравица напоменула је:

– Осмах после Ранкове сахране, дошли смо на идеју и дуго година трајала је борба да стигнемо до овога, али сам пријатно изненађења колико је све ово добро сређено. Морали смо све сами и можда ми се баш зато још више и свиђа. Пошто су овде сва места близу, надам се да ће многи људи долазити и уживати у овоме.

Председник Скупштине Града Кикинда Младен Богдан, истакао је:

– Велики Ранко имао је обичај да каже да му је Кикинда најлепши град на свету и то је тако остало до краја, без обзира што је обишао цео свет. Град Кикинда одужио му се на више начина, проглашен је почасним грађанином нашег града, а имамо и меморијални турнир с његовим именом на којем сваке године учествује велики број деце, што је нама важно, јер Кикинда је град спорта. Пружили смо подршку Фондацији Ранко Жеравица и свима онима који су се залагали за отварање овог музеја, јер сматрамо да се тако одужујемо нашем великом стручњаку.

Саша Максимовић, председник Општине Нови Бечеј, закључио је:

– Овакав спомен комплекс биће на част свима, не само грађанима Општине Нови Бечеј него и Кикинђанима и свима оним који желе да дођу и да одају почаст Ранку, да га се сете или да науче ко је био он.  

Черупање ОФК Кикинде

Као што је било познато и то готово месец дана пре краја сезоне, ОФК Кикинда првак је Војвођанске и нови-стари члан Српске лиге, но није се такмичење званично ни завршило, а вести за неверицу почеле су колати кикиндском фудбалском чаршијом да би последњих дана добиле надреалне обрисе, па се љубитељи фудбала, и они којима је ОФК Кикинда при срцу и онима који је не воле, с правом могу запитати је ли на делу покушај черупања ОФК Кикинде, јединог фудбалског колектива на територији некадашње општине у којем постоји систем, усмереност и посвећеност у раду с апсолутно свим постојећем узрасним фудбалским категоријама, од најмлађих до најстаријих!?

Нико, изузимајући ОФК Кикинду, дакле, с млађим категоријама, додали бисмо и нажалост, нити на изблиза потребном нивоу не ради с младима. Чак штавише, у огромној већини наших клубова постоји тек по једна такмичарска селекција као јадно и мизерно  тек формално испуњење услова за надметање првог тима у сениорској лиги, те све тако добија још и карикатуралне облике.

Но, као што смо сведоци, то не спречава многе да се попут јастреба устреме на младе играче клуба с Градског стадиона, који има чак пет селекција испод првог тима с плаћеним стручњацима.

Невиђене релације, дакле, царују, на севернобанатској фудбалској позорници. Док се фудбалски делатници с руба Великог парка труде да произведу играче, па још у времену општег опадања броја становника у нас – усто и током савременог доба када младе више занимају видео имитације фудбалске игре преко екрана рачунара него прави фудбал на травнатом терену, остали лежерно седе са стране, чекају да се тај процес прозиводње играча на Градском стадиону оконча и онда ступају на сцену с новцем, јурећи и мамећи кадете и омладинце ОФК Кикинде у њихове клубове да им буду такозвани „бонуси”, пошто у својим фудбалским редовима  немају, „ни од корова”, дечкића произведених у сопственим фудбалским погонима.

Као да ОФК Кикинда није то што јесте – институција, чак и у овом тренутку, за све клубове у окружењу између Зрењанина и Бачке Тополе односно Суботице, а да не говоримо о 114 година дугој традицији поноса и славе овог нашег фудбалског колектива.

Зато добронамерна порука свима онима који су се устремили на млађарију ОФК Кикинде, може бити само једна: драги фудбалски радници, радите с младима неуморно и много, јер једнога дана и овим млађаним фудбалерима, које сада вабите из ОФК Кикинде у своје стројеве, проћи ће такође играчки век!

Кога ћете тада ангажовати?!

Џудо турнир у Румунији

Најмлађи чланови кикиндског Партизана наступили су у румунском граду Орадеи, а прва места освојили су Синиша Попесков и Иван Ковачев док је трећи био Лука Ристевски. Наступили су још Матеја Џакула и Огњен Митровић. Другог дана боравка у суседној држави, Кикинђани су одрадили заједнички тренинг с домаћинима и екипом из Молдавије.

Кикиндски трио на постољу

Треће коло Купа Стрељачког савеза Србије у пуцању из малокалибарског пиштоља с 50 метара, одржано је у Новом Саду, а тројица чланова Кикинде попели су се на победничко постоље. Први је био Борис Миклуц, други Стефан Попаживанов, а трећи Горан Булић.

Ранко је био кошаркашки Доститеј

У организацији КК Велика Кикинда, јуче и данас у дворани „Језеро” уприличен је 18. Минибаскет фестивал „Ранко Жеравица”, а малишане је обишао и Божидар Маљковић, актуелни председник Олимијског комитета Србије, иначе Жеравичин ученик и пријатељ и сам велики кошаркашки стручњак, којега је пак, као и малишане, поздравио градоначелник Кикинде Никола Лукач.

– Кошарка је један од најлепших спортова, а у Србији и један од најупешнијих, а нама у Кикинди је част што је Ранко Жеравица, који је поставио бројне темеље у нашој кошарци, био почасни грађанин нашег града. Данас нам је посебно заовољство што смо угостили Божидара Маљковића и што овде видимо оволико дечјих осмеха. Град Кикинда, Спортски савез Кикинде и СЦ „Језеро” пружили су сву подршку и логистику у оргнизацији овог догађаја, јер желимо да малишани оду препуни лепих утисака – рекао је Лукач.

Божидар Маљковић осврнуо се најпре на тренутак у којем се налази држава.

– Пролазимо кроз тежак период, имали смо недавно највећу трагедију у историји Србије, изузимајући оне ратне, и зато деца морају да се окрену спорту. Нека мењају спортове, небитно је о којем је спорту реч, а само да напоменем да је ОКС током минуле године на улице и тргове извео 30.000 дечака и девојчица кроз разне спортске манифестације, а када је реч о Ранку, само ћу рећи да је он највише урадио за југословенску кошарку. Био је неуморни кошаркашки Доситеј и ја ћу увек бити присутан на догађајима на којима се његово име спомиње – истакао је Маљковић.

Доајен кикиндске кошарке Милослав Рељин, додао је:

– Србија ове године обележава 100 година играња кошарке на својој територији, а ја се овом приликом захваљујем Граду на подршци да окупимо 220 учесника из 18 војвођанских екипа, дечака и девојчица рођених 2013. године и млађих. Турнир је мотивационог карактера, пре свега да деца заволе кошарку и нема проглашења победника, јер су на овом фестивалу сви победници.

Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде, још је најавила:

– Од наредне године Спортски савез Кикинде преузеће организацију овог фестивала и желимо да буде још масованији и међународног карактера. Ово је прави начин да се деца укључе спорт и друже, а то је оно што нам је потребно у овим временима.

офк кикинда 306

Данас су на распореду биле утакмице 29. кола војвођанског „Истока”, а пре сусрета ОФК Кикинда – Бегеј (Житиште) 7:0, у свечарској атмосфери на Градском стадиону новом-старом српсколигашу из нашега града уручен је пехар за освојено прво место.

На рубу Великог парка, Миодраг Радаковић, председник Такмичарске комисије Фудбалског савезе Војводине, капитену ОФК Кикинде Небојши Ђукићу уручио је трофеј, а када је реч о утакмици, ређали су се голови као на филмској траци.

Погодио је најпре већ у другом минуту Дејан Ивановић, а у 18. предност је удвостручио Ремиџиус Рафаел Говернор. Ивановић је је други пут био стрелац у 28, а трећи у 32. минуту. Пет минута пре одмора, прецизан је био још и Ђукић.

У наставку, у 52. минуту, на 6:0 повисио је Марко Спахић, а у 79. тачку је ставио Душан Радовановић за коначних 7:0.

Играли су данас и преостали наши лигаши, новокозарачка Слобода победила је 3:0 у Банатском Карађорђеву тим Јединства, Црвена звезда, у Руском Селу, била је уверљива – 6:0 против Пролетера, из Банатског Карловца, великоселска Козара у Старчеву ремизирала је 1:1 с Борцем, а ЖАК је у Идвору добио 2:1 екипу Полета.

Милорад Барбул, уочи подизања пехара у суботу

Као неприкосновени лидери на војвођанском „Истоку”, фудбалери ОФК Кикинде, новог-старог српсколигаша, сачували су углед и у Перлезу, ремизиравши у одличном такмичарском мечу. Средином првога дела – шок, али не у резултатаском погледу. Тада је млађани Милорад Барбул пао на траву обливен крвљу.

– Крварење ми је некако заустављено, а издржао сам на терену до одмора. Иначе, утакмица је била с много дуела, притискали смо Перлежане 90 минута, а, на супротној страни, они нас нису угрозили па је остао реми без погодака. Сада, на опроштају од домаће публике у овој сезони, желимо победу – истиче Барбул.

Тренер Јевто Јарчевић хвали и Барбула и целу екипу.

– Ретко то чиним, али одиграли су сјајно против изванредене Војводине. Били су моји момци мотивисани, храбри и дисциплиновани. У потпуности су контролисали меч и само су голови недостајали за комплетан утисак – каже Јарчевић.

Бегеј ће у суботу тражити бодове спаса на кикиндском Градском стадиону, а очекује се пре утакмице и додела победничког пехара ОФК Кикинди.

– Обећали смо себи да ћемо до краја бити у такмичарском ритму, а свечарска атмосфера представљаће нам додатни мотив да савладамо Житиштане – јасан је Јарчевић.

Небојша Ивић

На Школском првенству Србије у атлетици, одржаном у Ћуприји, Небојша Ивић, ученик ИВ2 одељења кикиндске Економско-трговинске школе, у дисциплини бацање кугле заузео је друго место, а уз њега је био и професор физичког васпитања Васа Микалачки.

Амерички фудбал. Мамути укротили Пастуве

Кикиндски Мамути и други пут у сезони „Спорт клуб” Прве лиге Србије у америчком фудбалу, били су успешни против Пастува. Данас, на њиховом терену у Пожаревцу, савладали су их 58:21. Одмах након тог сусрета, Кикинђани су мисли усмерили ка наредном противнику – румунским Ребелсима, из Букурешта, који у нашој лиги играју као гости.

– Надамо се повољнијем резултату против Румуна, у односу на наш први меч који смо изгубили, а позивамо и кикиндске љубитеље спорта да дођу и подрже нас у четвртом и последњем колу у овој првој фази надметања, након које нас очекује wилд цард утакмица доигравања против Плавих змајева у Београду – поручују из редова Мамута.

Утакмица је Мамути – Ребелси на распореду у недељу од 15 сати на стадиону ЖАК-а.

Кикинђани без одличја

У Београду на Првенству Србије у џуду за старије дечаке и девојчице, чланови кикиндског Партизана нису се окитили одличјима. Катарина Исаков и Филип Срејин били су пети у својим тежинским категоријама, а Немања Галић заузео је седмо место.

error: Content is protected !!