Најновије

saobracajna-policija-1

На подручју Полицијске управе у Кикинди током викенда од 6. до 8. фебруара није било саобраћајних незгода. Ипак, саобраћајна полиција санкционисала је 215 учесника у саобраћају због различитих прекршаја.

 

Како је саопштено, из саобраћаја су искључена 22 возача због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци. Од тог броја, четири возача су задржана до 12 часова, јер је код њих утврђено више од 1,20 мг/мл алкохола у организму, односно присуство недозвољених психоактивних супстанци.

 

Током контроле откривено је и 39 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 68 прекорачења дозвољене брзине кретања, као и још 86 других саобраћајних прекршаја.

 

Из ПУ Кикинда подсећају да је поштовање саобраћајних прописа кључно за безбедност свих учесника у саобраћају и најављују наставак појачаних контрола.

mora-karolj

Ученици Основне школе „Мора Карољ“ из Сајана остварили су запажен успех на књижевном конкурсу „Најбољи млади песници Србије 2026 – 300 најбољих дечјих песама“, пласиравши се међу најуспешније младе ауторе у земљи. Реч је о Анити Шили, ученици осмог разреда, и Александру Неми, ученику четвртог разреда, чије ће песме бити објављене у штампаном издању збирке.

 

Овим пласманом ученици су стекли право на диплому за изузетно књижевно достигнуће, а њихов успех добија додатну тежину имајући у виду да српски језик уче као нематерњи.

Ментор у раду била им је Јелена Кнежевић, наставница српског као нематерњег језика, уз чију подршку су ученици развијали свој таленат, креативност и љубав према писаној речи. Како се наводи, њихов резултат потврђује да је поезија универзалан језик који превазилази језичке и културне границе.

Остварено признање представља и резултат подстицајног школског окружења у коме се негују језик, књижевност и уметничко изражавање.

Т. Д.

saobracajna-policija-mup-2-1

Министарство унутрашњих послова почиње са спровођењем међународне акције појачане контроле саобраћаја која је усмерена на откривање прекршаја које чине возачи теретних возила и аутобуса.

У саопштењу Министарства унутрашњих послова наводи се да акцију спроводе припадници МУП-а и Управе саобраћајне полиције у периоду од 9. до 15. фебруара.

Акција ће истовремено бити спроведена у 34 европске државе чланице организације ROADPOL (мрежа саобраћајних полиција Европе).

Током ове акције, саобраћајна полиција ће своје активности првенствено усмеравати на путеве са најинтензивнијим саобраћајем теретних возила и аутобуса, као и на контролу поштовања одредби Закона о радном времену посаде возила у друмском превозу и тахографима и испуњености општих услова за учешће возача теретних возила и аутобуса у саобраћају.

У циљу унапређења безбедности деце у саобраћају, током трајања акције посебан акценат биће стављен на контролу аутобуса којима се обавља превоз деце на екскурзије и рекреативне наставе, као и других видова организованог превоза деце.

“Припадници саобраћајне полиције доследно ће контролисати да ли аутобуси и возачи аутобуса испуњавају све прописане услове и неће дозволити отпочињање превоза док не буду испуњени сви услови предвиђени Правилником о начину обављања организованог превоза деце”, наводи се у саопштењу.

Додају да се због кратког распуста ученика основних и средњих школа очекује појачан интензитет саобраћаја на путним правцима ка туристичким центрима због чега ће припадници саобраћајне полиције контролисати и возаче других возила.

Акценат ће бити на откривању прекршаја прекорачења брзине, управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, некоришћења сигурносног појаса и непрописног превожења деце у возилу, као и некоришћења зимске опреме.

mobilni

Министарство унутрашњих послова (МУП), Служба за борбу против високотехнолошког криминала Управе за технику, упозорава грађане на појаву новог вида интернет преваре којом се злоупотребљава апликација WhatsApp.

Превара се најчешће врши тако што грађани добијају поруке које делују као да су послате од познате особе, са садржајем попут нашао сам линк са твојом сликом, гласај кликом на линк или погледај ово, ти си на фотографији, уз прилог или интернет линк, наводи се у данашњем саопштењу МУП-а.

Кликом на такав линк, грађани буду наведени да прате даља упутства, чиме несвесно омогућавају неовлашћеним лицима приступ свом WhatsApp налогу, а након тога, нападачи могу да читају поруке, шаљу поруке у име жртве и наставе ширење преваре другим контактима, објашњавају из МУП-а.

“Апелујемо на грађане да не отварају сумњиве линкове, чак и ако стижу од познатих контаката, не уносе кодове нити прате упутства са непоузданих интернет страница, да редовно проверавају да ли на свом WhatsApp налогу постоје непознати ‘повезани уређаји’, као и да одмах уклоне сваки уређај који не препознају”, указује се у саопштењу.

ИЗ МУП-а истичу да Служба за борбу против високотехнолошког криминала наставља да прати овај вид злоупотреба и позива грађане да сваки покушај преваре пријаве надлежним органима.

Безбедност у дигиталном окружењу зависи и од опреза сваког појединца, наглашава се у саопштењу.

8.2.-stoni-tenis-1

На четвртом овосезонском бодовном турниру, одржаном у Крагујевцу, јуниор кикиндске Галадске Вања Гергинов заузео је друго место, а ианче на ранг-листи свог узраста заузима трећу позицију.
На постољу за медаље била је, поделивши треће место, и кикиндска кадеткиња Лена Терзић, која је на деоби друге и треће позиције у укупном претку, самим тим наћи ће се и у селекцији Србије свога узраста.
Још је кадет Марио Бањаш стигао до четвртфинала, а наступио је и јуниор Борислав Рајић.
Д. П.

8.2.-odbojka-m

Сениори Северног Баната изгубили су на домаћем терену, резултатом 0:3, од Стражилова из Сремских Карловаца, осми им је то пораз у сезони, уз четири победе, осми су на лествици трећег степена надметања – лиге 11 војвођанских клубова, а у наредном колу слободни су.
Из овог одбојкашког клуба и информација о успеху претпионира (на слици), који су се, након свих пет победа у групи, пласирали у четвртфинале Првенства Војводине.
Д. П.

8.2.-kuglanje

У 13. колу Суперлиге Кика 0230 забележила је 11. победу у сезони, славила је 8:0 (3.198:3.619) у Крагујевцу против Младости, а Снежана Шибул поставила је лични рекорд, ту је и рекорд целог састава Кике као екипни, а у исто време то је и екипни рекорд крагујевачке куглане. Другопласиране Кикинђанке у наредном колу, у Новом Бечеју, чекаће новосадску Бачку.
КИКА 0230: Чисар 605, Кресоја 595, Шибул 621, Чорба 565, Френц 642, Команов 591.
Д. П.

guskovi-poolufinale-zavrseno-feb-2026-(5)

Знају се финалисти овогодишњег Светског првенства у надметању гускова. У надметањима одржаним данас (недеља) стигло се до шест најбољих од укупно 134 гусана, колико се такмичило у три категорије.

-У категорији сениора у финалу су гусан Тајсон Мирка Ристића, прошлогодишњи победник у категорији двогодаца и Кобра -Свемирац власника Милоша Ђукића. Када је реч о двогоцима ове године Мирослав Челекетић бори се против самог себе. Оба његова гуска Капетан Кука и Професор победила су своје противнике у полуфиналу. Код младих су до самог краја дошли гусан Слободана Кришана и Пегаз Давора Ладичорбића – сазнајемо од Живице Терзића, председника удружења „Бело перо“.

Надметања у полуфиналу нису изневерила многобројне гледаоце и љубитеље „белих гладијатора“ који су се ватрено борили за љубав женки, што је и природни нагон у ово доба године. Сва су трајала дуже од 10 минута. Финале је у недељу, 22. фебруара.

-Предстоје договори на којој локацији ће тачно бити финале. За сада је засигурно да ће се организовати у делу села Брег, а преостаје да се измери раздаљина како би се одиграло на средокраћи између места становања сениорских финалиста– навео је наш саговорник.

Финале почиње у 10 часова. Најпре ће бити ревијално надметање па финале младих, потом следи још једна ревијална борба, па финале двогодишњака, да би пре главног, сениорског финала уследила још једно ревијално надметање. Очекивања су да ће финале најстаријих такмичара почети између 12 и 12.30 сати.

-Постоји могућност да ове, јубиларне године, посетиоци одгледају ревијални меч старих шампиона Цезара и Макота Нагана власника Александра и Милан Малуцкова односно Милана Држића. Цезар је десетогодишњак и има титулу шампиона и вицешампиона, док Макото Нагано има 14 година био је шампион лиге младих и био је у финалу сениора.

А.Ђ.

gusle-150-(3)

Академско друштво за неговање музике „Гусле“ у недељу, 15. фебруара, у 17 сати у КСЦ „Језеро“, свечаним Сретењским концертом обележиће своју славу и велики јубилеј 150 година постојања и рада. Припреме за прославу почеле су, како наводи уметнички руководилац Игор Попов, пре годину дана, а интензивиране су у протеклим месецима.

Позиву Попова, од милоште званог тренера, одазвала се велика већина играча који су успели да се ускладе са обавезама и да долазе на пробе.

-Предстојећи концерт највећи је који икада друштво организовало. Учествоваће 500 играча и чланова оркестра, а програм ће бити такав да покаже шта је све са годинама рађено и колико је труда уложено да се очува нематеријално културно наслеђе које имамо. Посебно истичем чињеницу да су сви учесници Кикинђани, без иједног госта са стране, који су најлепше године провели у „Гуслама“. Своје играчко умеће показаће  дечије фолклорне групе, од најмлађих до најстаријих, извођачки ансамбл, певачке групе, хор као и играчи који су распоређени по генерацијама. На сцени ће бити донедавни чланови, садашњи студенти, играчи који у просеку имају 30, 40 и 50 година који ће бити и најстарији извођачи. Нисмо заборавили ни старије чланове који ће бити наши почасни гости. И у оркестру ће бити инструменталисти који су своје прве ноте одсвирали у „Гуслама“. Јавили су нам се чланови који више не живе у Србији, дали нам своју подршку и обећали да ће се потрудити да за Сретење буду са нама – сазнајемо од Попова.

Одувек су чланови овог друштва били велика породица.Играти, свирати или певати у друштву преноси се са генерације на генерацију. Да је тако потврђују и супружници Милана и Бобан Исаков. Њих двоје наступаће са најстаријим извођачима и рекреативним ансамблом. На сцени ће бити и њихови синови Никола и Немања, њихов кум Драгослав Танацков, а играће и Бобанова рођена сестра Кристина и сестра од стрица Ивана, као и Миланине сестре од стрица Драгана, Мирослава и Љиљана. Још је пуно примера породичних и кумовских веза које су настале захваљујући „Гуслама“.

-Драго нам је што ћемо сви заједно дати допринос значајној годишњици друштва – напомињу Милана и Бобан. –  Пуно је лепих успомена, заједничких момената и животних тренутака везаних за „Гусле“. Поносни смо на то што ћемо играти сви из породице и допринети свечарској атмосфери.

На самом почетку концерта биће обредно резање славског колача, а кум славе је протојереј Бобан Петровић, старешина Храма Светих Козме и Дамјана.

Концерт, ког нећемо назвати спектаклом, него свечарским засигурно ће бити гала у сваком смислу те речи.

-Ни у једном моменту за век и по постојања „Гусле“ никада нису изгубиле везу са житељима и духом нашег града – истакао је директор Зоран Поповић. – Од када је друштва број секција и чланова из године у годину расте. Ми смо друштво које ради на добровољној бази. Наша мисија је да децу и младе људе научимо шта је традиција и како је сачувати.

Петровић додаје и да „Гусле“ у будућности види као један од центара за очување нематеријалног културног наслеђа наше земље, што је и започето уписом „Малог кола“ у Регистар нематеријалног културног наслеђа Србије.

Његово Високопреосвештенство архиепископ вршачки и митрополит банатски  Никанор на дан концерта, 15. фебруара, служиће Свету архијерејску Литургију поводом 150 година АДЗНМ „Гусле“. Служба почиње у 9 сати у цркви Светог Николе.

Уз Матицу српску и Српску православни цркву „Гусле“ су најстарије друштво у Срба које ради под истим називом и никада није прекидало са радом. На иницијативу Јована Пачуа 1873. године формиран је мушки хор, а три године касније утемељено је певачко друштво. Две године трајала је „борба“ са Аустроугарским властима да „Гусле“ не изгубе национални идентитет.

А.Ђ.

 

legalizacija-feb-2026-(1)

Још данас (недеља) могу да се поднесу пријаве за упис бесправних објеката по основу Закона о посебним условима за евидентирање и упис права својине на непокретностима, Свој на своме. У Градској кући канцеларија број 51, улаз из злице Браће Татић, биће отворена до 15 часова.

Према последњим подацима Републичког геодетског завода до сада је стигло око 2,3 милиона пријава грађана. Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Александра Софронијевић изјавила је раније да ће грађани који из оправданих разлога не стигну да пријаве бесправне објекте моћи то да ураде до 24. октобра.
-Закон грађанима доноси правну сигурност, правну видљивост и оно што увек волимо да кажемо – да коначно буду своји на своме. Међутим, и држава од тога има користи јер добија један уређени систем, једну прецизну евиденцију шта је све изграђено на територији Републике и ко су власници тих објеката. Привреда такође има користи, јер закон доприноси једној бољој пословној клими и уређеном тржишту некретнина – рекла је министарка.

Рок за подношење пријава је био 5. фебруар, али је због великог интересовања грађана и наглог повећања броја корисника у систему продужен за још три дана односно до 8. фебруара у поноћ.

error: Content is protected !!