Најновије

рукомет-техницка

Рукометна екипа Техничке школе „Михајло Пупин“ из Кикинде јуче је освојила сребрну медаљу на Републичком школском првенству одржаном у Шапцу. Кикиндски средњошколци су до финала стигли низом победа, потврдивши вишегодишњи континуитет добрих резултата.

До завршнице турнира екипа је дошла победама над школама из Лесковца, Врбаса и Крагујевца. У финалном мечу поражени су од екипе из Београда, али, како истиче професор физичког васпитања Виктор Фелбаб, постигнути резултат има посебну тежину.

-У финале смо стигли после тешких утакмица. Нажалост, у завршници нисмо били у најбољем здравственом стању и нисмо успели да пружимо јачи отпор екипи из Београда, али то ни на који начин не умањује њихов успех. Поносан сам на своје момке који су достојно представили школу и град. Друго место и сребрна медаља су леп резултат и наставак континуитета наступа на републичким првенствима – рекао је Фелбаб.

Задовољство постигнутим резултатом истакао је и капитен екипе Немања Балабан, ученик четвртог разреда Техничке школе.

-Утисци са турнира су веома добри. Лепо је било и поносан сам на своје саиграче, на борбу и пласман који смо остварили – навео је Балабан.

Фелбаб је искористио прилику да се захвали Рукометном клубу Кикинда, Рукометном клубу „Црвена звезда“ из Мокрина као и Рукометном клубу из Бочара и тренерима.

-Они са момцима квалитетно раде а доказ за то су постигнути резултати. Без доброг рада по клубовима не бисмо могли да имамо ова постигнућа. Следећи циљ нам је школска олимпијада у мају – надамо се медаљи.

Рукометна екипа Техничке школе „Михајло Пупин“ већ пет година заредом пласира се на републичка школска првенства, а 2024. године на Школској олимпијади у Новом Саду освојила је бронзану медаљу, чиме је још једном потврдила стабилан спортски ниво и континуитет резултата.

Т. Д.

оливера-yоу-тубе-(2)

Васпитачица Оливера Кришан од 1. јануара покренула је yоу тубе канал намењен деци, родитељима и васпитачима и свима који се баве децом. Циљ развоја канала је враћање дечјег интересовања за писану реч и књигу. Канал @мусицкидсдеца већ има пратиоце, што нашу суграђанку запослену у вртићу „Мендо“ веома радује.

-Идеја да покренем свој канал произашла је из чињенице која забрињава. Истражујући, дошла сам до податка да се чита изузетно малом броју деце. Свега два одсто њих успављује се уз помоћ књиге или им се читају приче током дана. Углавном време проводе испред малих екрана или телефона. Мали је и број најмлађих који су и чланови Народне библиотеке. Према статистици 2005. године имало смо 20 процената малишана којима се не чита. За свега десет година подаци су поражавајући – наводи Оливера Кришан.

Како је yоу тубе канал веома популаран код малишана решила је да осмисли квалитетан и едукативан садржај. Оно што им се сада нуди није квалитетно, а у највећем броју случајева није примерено њиховом узрасту.

-Деца на мом каналу могу да чују песмице едукативног садржаја.  Ту је и цртани филм “НокиоПи” који их води у свет књига, а главни јунак дружи се са ликовима из бајки. На крају их позива да и они сами почну да читају и да тако стекну још више пријатеља. Музички спотови су са текстовима који учење чине лаким и забавним – закључује наша саговорница.

До сада је постављено 10 видеа, а у плану Оливере Кришан је да сваког месеца буду барем два нова. Она је аутор свих текстова који су настајали од 2005. године и налазе у збиркама које је издала. У наредном периоду, са колегиницом Браниславом Макитан преговара да деца певају, а да она свира све нумере које се појављују на овом каналу.

А.Ђ.

1710420647656

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 99 саобраћајних незгода, у којима је повређено 38 учесника у саобраћају. На подручју Полицијске управе у Кикинди није било саобраћајних незгода претходног дана.

Имајући у виду побољшане временске услове и предстојеће дане викенда, када су интензивнија путовања ван градског подручја, из Полицијске управе апелују на возаче да поштују ограничења брзине и да прилагоде вожњу условима видљивости и другим околностима у саобраћају. Посебно да буди пажљиви на проласку државног пута кроз насеље и у близини пешачких прелаза и школа, како не би угрозили рањиве категорије учесника у саобраћају, пешаке и децу.

Од почетка године полицијски службеници су у контроли саобраћаја возилима без спољних обележја полиције – пресретачима открили близу 4.500 прекршаја возача, од којих је 140 прекршаја насилничке вожње и осталих најтежих прекршаја за које је прописана најстрожија санкција. Иако се кроз појачане контроле и превентивне активности настоји да се оваква понашања сведу на минимум, безбедност у саобраћају почиње од личне одлуке.

тамбураси-рума-(3)

Чланови Градског тамбурашког оркестра „Бранко Радичевић“ из Руме одржали су концерт у Народном позоришту у оквиру „Кикиндских тамбурашких свечаности“.  Присутни суграђани имали су прилику да уживају у  светској и филмској музици, као и у солистичким наступима певача и тамбураша вођених диригентском палицом Смиљане Јанчић.

-У протекле три године други пут гостујемо у Кикинди и драго нам је што смо одабрани да ове године будемо део тамбурашких свечаности – истакао је Борислав Новаковић, председник Управног одбора румског оркестра – Свирали смо композиције свиране за тамбурашки оркестар, светске класике од Брамса и Шостаковича, а како је ове године 100 годишњица рођења Јанике Балажа одсвирали смо и нумеру „Кад заигра срце у примаша“ током које се представио наш примаш Дејан Ћирковић. Публика је могла да чује и нашег солисту на бас приму Јована Суђића. Исто тако сигуран сам да су сви уживали у домаћој и страној филмској музици.

„Кикиндске тамбурашке свечаности“ одржане су четврти пут уз подршку локалне самоуправе и Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, напоменуо је Марко Марковљев, в.д. директор Културног центра и додао:

-Желимо да одржимо традицију тамбурашке музике јер је тамбура нераскидиви део овог дела Србије. Овакви догађаји прави су начин да подсетимо на лепоту тамбурашке музике која је део нашег националног идентитета. Публика је жељна оваквих концерата, којих је, на жалост, све мање у протеклим годинама.

Тамбурашки оркестар основан је 1969. године у оквиру КУД-а „Бранко Радичевић“, а од 2000. године су независно удружење. Имају две секције извођачки ансамбл, који је и гостовао у нашем граду са тридесетак музичара, и дечији оркестар „Плави чуперак“.

-Имамо 25 деце којима се трудимо да пренесемо љубав према тамбури која је и национални инструмент Војводине. Важно је радити са децом и младима јер је све мање тамбурашких оркестара и на томе морамо да радимо како би створили генерације које ће нас наследити – закључио је Новаковић.

А.Ђ.

озелењавање

Око 450 украсних дрвенастих и жбунастих садница посађено је данас на потезу Старог језера у оквиру донаторске акције компаније Есситy из Аустрије. У садњи су учествовали ученици ОШ „Фејеш Клара“, представници града и стручне службе за зеленило.

Акција је организована на делу између паркинга КСЦ „Језеро“ и моста према Старом језеру, са циљем попуњавања зелених површина и унапређења квалитета животне средине.

Ученици осмог разреда ове школе прикључили су се акцији у оквиру наставе екологије. Како је истакла наставница Александра Ћазић Киурски, ово није први пут да школа учествује у сличним активностима.

-Ученици су дошли да припомогну садњи нових младих садница како би оставили младом нараштају нешто у аманет. Они воде рачуна и о садницама у школском дворишту, а на часовима екологије и биологије уче како да се брину о животној средини. Веома су еколошки освешћени и расположени за овакве активности – навела је наставница.

Ученици истичу да им овакве акције значе и лично.

-Мислим да је важно да озеленимо град због кисеоника и јер је здраво. Није било напорно и баш је забавно, лакше него што сам мислила – рекла је ученица Уна Малогајски, додајући да планира да се и убудуће више ангажује.

Њен школски друг Немања Фејеш каже да често борави на Старом језеру и да му је важно да простор буде уређен:

-За мене овај пројекат значи много због кисеоника и зато што слободно време најчешће проводим овде.

Садња се реализује из донације компаније Есситy, а ово је друга година заредом да та компанија финансијски подржава озелењавање у Кикинди. Према речима Миодрага Радовановића, инжењера шумарства ЈП „Кикинда“, прошле године у Руском Селу засађен је парк на површини од два хектара.

-Ове године на ред је дошло попуњавање површина на Старом језеру које наши суграђани доста користе. Поред овог парка, трудимо се да попуњавамо све зелене површине у урбаном делу и околини села- навео је Радовановић.

Акцији је присуствовао и градоначелник Младен Богдан, који је нагласио значај сарадње са донаторима.

-Ова донација вредна је око милион и осамсто хиљада динара. Посадили смо око 450 садница на радост ђака и наших суграђана. Циљ није само лепши изглед града, већ здравија средина за живот – поручио је градоначелник.

Т. Д.

светски-дан-рак-(1)

Током 2024. године у Кикинди је регистровано укупно 338 нових случајева малигних болести – 162 код мушкараца и 176 код жена. Подаци Регистра за рак показују да су најчешћи тумори коже, плућа и дебелог црева, док се код жена посебно издваја карцином дојке, а код мушкараца простате.

Стручњаци указују да се највећи број оболелих бележи у старијим старосним групама, што потврђује да су године живота и наслеђе важни фактори ризика, али и да на део узрока можемо утицати сопственим понашањем.

-Постоје непроменљиви фактори ризика, као што су узраст, пол и наслеђе, али и они на које можемо да утичемо – пушење, алкохол, гојазност и стрес. Када се ти фактори удруже, ризик од настанка малигних болести вишеструко расте – објашњава др Бранислав Хачко, специјалиста социјалне медицине.

Према његовим речима, локални подаци јасно показују образац оболевања.

-Карцином дојке најчешће се јавља код жена старијих од 50 година, док је рак дебелог црева присутан код оба пола већ после четрдесете. Кожни тумори су чешћи у познијем животном добу и често су повезани са старосним променама коже – наводи др Хачко.

Он истиче да је задатак јавног здравља да болест открије у што ранијој фази.

-Када се малигне промене уоче на време, проценат излечења је већи од 95 одсто. Зато су превентивни прегледи и здраве животне навике од пресудног значаја – додаје он.

Лекари саветују грађанима да одржавају правилну исхрану, буду физички активни, избегавају дуван и алкохол и редовно обављају контролне прегледе. Женама након 50. године препоручују се мамографија, гинеколошки преглед и колоноскопија, а мушкарцима ПСА тест простате, колоноскопија и преглед коже.

Светски дан борбе против рака обележава се управо са циљем подизања свести о значају превенције и раног откривања. Према подацима Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, у Србији су током 2024. године од малигних тумора оболеле 41.472 особе, док је од последица рака преминуло 20.314 људи. Најчешћи су карциноми плућа, дебелог црева и простате код мушкараца, односно дојке, плућа и дебелог црева код жена, што показује да се и локални подаци из Кикинде уклапају у ширу националну слику.

Т. Д.

хаварија-топловод-(1)

Због санације хаварије у улици Војводе Путника код кућног броја 1, данас (четвртак) без грејања су корисници у ОШ „Фејеш Клара”, ТЦ Пијаце, улица Војводе Путника број 1, зграда Микинице, и бројеви 21-23, саопштили су из ЈП „Топлана“.

Завршетак радова се очекује у вечерњим сатима.

 

СЕЦКАЊЕW.00-04-49-02.Стилл262

Ванредном контролом ветеринарских инспектора Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, спроведеном 4. фебруара у млекари „Кикинда“, откривене су озбиљне неправилности у вези са означавањем рокова употребе сира, а током контроле затечено је око 10 тона остатака сира пареног теста, саопштило је Министарство. Како је наведено, реч је о комадима који настају приликом сечења већег сира.

-Иако су ти остаци настали од сира који има одређен рок употребе, на њима је био означен дужи рок него на оригиналном производу од којег су настали. То у пракси значи да је храни незаконито продужен рок трајања, што није дозвољено – наведено је у саопштењу Министарства пољопривреде.

Оваква пракса представља обману потрошача и може довести у заблуду грађане приликом куповине, јер ниједан производ не може да буде безбедан дуже него што је безбедан његов основни састав.

Сумња се да су ови остаци били намењени даљој преради, односно употреби као сировина за производњу топљеног сира, што је законом забрањено у случајевима када је рок употребе истекао или је незаконито продужен. Инспекција је такође утврдила да млекара „Кикинда“  тренутно нема редовну производњу, као и да сир који је у том погону сечен и пакован није произведен у тој млекари, већ је реч о сиру увезеном током 2024. године.

-Контрола се наставља. По окончању поступка, ветеринарска инспекција Министарства ће донети одлуку о даљим мерама, а извесно је да ће бити наложено уништење целокупне затечене количине остатака сира, због неправилног означавања рокова употребе и кршења прописа – стоји  у саопштењу.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде поручује потрошачима да је безбедност хране приоритет и да ће сваки покушај обмане бити санкционисан, а јавност благовремено информисана о резултатима контроле.

саобрацајна-полиција-1

Према подацима Министарство унутрашњих послова Републике Србије, претходног дана у Србији је забележено 78 саобраћајних незгода, у којима су две особе погинуле, а 35 повређено. На подручју Полицијске управе у Кикинди није било саобраћајних незгода. Од почетка године у саобраћају је страдало осам пешака, због чега полиција упућује апел на додатан опрез.

Како се наводи у званичном саопштењу, број страдалих пешака представља „озбиљно упозорење на безбедност најрањивијих категорија учесника у саобраћају“. Пешачке незгоде бележе се свакодневно, укључујући и оне на обележеним прелазима.

Возачима се саветује да у зонама пешачких прелаза смање брзину и буду спремни да се безбедно зауставе како би пропустили пешаке. Истовремено, пешацима се препоручује да коловоз прелазе тек након што се увере да то могу учинити без ризика.

Посебан апел односи се на кретање ноћу и у условима смањене видљивости, као и ван насеља, када су пешаци у обавези да носе светлоодбојни прслук или други рефлектујући материјал, како би били уочљиви возачима.

пијаца-(2)

Први пут у нашем граду, 21. фебруара на градској пијаци, од 18 до 23 сата биће одржан Фенсерај укуса. Реч је гастрономској, туристичкој и фолклорној продајној манифестацији која већ четири године успешно походи тржнице у многим градовима наше северне покрајине.

“Фенсерај укуса” је продајни фестивал хране, пића и рукотворина, зато позивамо све заинтересоване власнике малих и средњих предузећа да се пријаве као учесници ове својеврсне етнографске атракције- најављује Милица Брљак, у име „Фенсераја укуса”, једног од суорганизатора ове манифестације.

Милица Брљак-фото Фенсерај

Како напомиње, на овом фестивалу сусрешће се на једном месту овдашња традиција, људи и укуси.

-Оно што разликује наш фестивал од сличних, јесте што овај догађај има изражену ноту традиционалног. Не само кроз гастрономску понуду, него ће посетиоци у тих пет сати, колико буде трајао „Фенсерај“, моћи да уживају и у тамбурашкој музици уживо, као и у наградним играма, а припремили смо и изненађења за најмлађе посетиоце, додаје наша саговорница.

У име суорганизатора, ЈП „Кикинда”, Јелена Пантелић наглашава да је овакав фестивал за наш град посебно важан, гледајући и са ширег аспекта:

Фото: Фенсерај

– За ЈП „Кикинда“, манифестација „Фенсерај укуса“ има посебан значај, јер представља део стратешког опредељења предузећа да градска пијаца не буде само продајни простор, већ живо градско средиште, место сусрета, интеракције, културе, промоције локалне привреде и друштвених дешавања. Организацијом оваквих манифестација, ЈП „Кикинда“ активно доприноси унапређењу функције и видљивости градске пијаце, јачању сарадње са локалним произвођачима и стварању додатне вредности за грађане. На овај начин ЈП „Кикинда“ потврђује улогу одговорног управљача јавног простора, усмереног ка развоју, отворености и савременом приступу потребама заједнице. Ноћни базар на пијаци се први пут дешава у нашем граду. Одлучили смо да испратимо тренд ноћног оживљавања пијаца, који је већ прихваћен у градовима широм Србије. Зашто и Кикинда не би имала своју манифестацију ове врсте, поготово што управљамо једним од најлепших пијачних објеката у Војводини, наводи наша саговорница, подсећајући:

-Нови објекат Градске пијаце је отворен пре четири године и сам по себи даје одличну основу за организацију догађаја. Надамо се да ће Кикинђани добро прихватити ово дешавање и жеља нам је да га на даље уврстимо у сталну понуду. Позивамо грађане Кикинде и околних места да нам се придруже и уживају у јединственом споју укуса, мириса и добре атмосфере, куваног вина, роштиља, тамбураша, програма за децу и осталих ђаконија. Позивамо мале домаће произвођаче, пољопривредна газдинства, занатске и породичне радионице које се баве производњом хране, пића и рукотворина да се пријаве и узму активно учешће у манифестацији „Фенсерај укуса“. На овај начин њима се пружа прилика да представе своје производе широј публици, остваре директан контакт са потрошачима и допринесу јачању локалне понуде и гастрономске сцене- каже Јелена Пантелић.

Градска пијаца- фото ЈП Кикинда

– Котизација за продајно место са храном или пићем износи 3.000 динара, док је за рукотворине 2.500. Могу да се пријаве не само предузетници, него и носиоци пољопривредних газдинстава, као и физичка лица, јер производи подлежу контроли ветеринарске инспекције, тако да се здравствена безбедност подразумева, додаје у име „Фенсераја” Милица Брљак.

Ближе информације у вези са закупом продајног места могу се добити на сајту Фенсерајукуса.рс  или на телефон 069/662-090.

 

Н.Савић

 

error: Content is protected !!