Народни музеј, у петак у 18 часова, у Галерији „НОВА“ отвара гостујућу изложбу „Наша суграђанка краљица Драга: између славе и анатеме“, реализовану у сарадњи са Музејом рудничко-таковског краја из Горњег Милановца. Поставка ће бити доступна посетиоцима до 27. марта.
Изложба је посвећена Драги Машин (1864–1903), супрузи краља Александра Обреновића, чији је живот обележио крај 19. и почетак 20. века. Њена прича, смештена између дворског живота, политичких интрига и трагичног краја у Мајском преврату 1903. године, представљена је у ширем историјском и друштвеном контексту.
Брак краља Александра и Драге Машин 1900. године изазвао је снажне реакције у тадашњој Србији — због разлике у годинама, њеног неплемићког порекла и сложених политичких околности. Управо те супротстављене представе обликовале су њен историјски лик.

В.д. директора Народног музеја Кикинда Милош Пушара истиче да изложба доноси вредну архивску и музејску грађу.
-На овој изложби у другим градовима посетиоци су могли да виде личне предмете краљице Драге, фотографије и документа из периода њихове владавине, новинске чланке, као и реконструкцију догађаја повезаних са Мајским превратом.
Он додаје да сам назив поставке указује на сложеност њене историјске улоге
-Назив изложбе симболично указује на две крајности у перцепцији Драге — славу као краљице Србије и анатему, јер ју је део јавности и политичке елите сматрао одговорном за кризу династије – истакао је Пушара.
На свечаном отварању посетиоцима ће се обратити један од аутора изложбе, виши кустос историчар Александар Марушић из Музеја рудничко-таковског краја. Аутори поставке су Александар Марушић, виши кустос историчар, и Ана Ранковић, виши кустос историчар уметности.
Т. Д.


Млади такмичари клуба из Кикинде пак били су на Првенству Баната у Новом Бечеју и у неколико узрасних категорија, освојили 18 одличја (7-3-8).
Окитили су се: Николија Дабовић (две медаље), Павле Поповић, Милан Драгишић, Василије Милетин, Тара Мајсторовић, Никола Миланов, Никола Скакић, Чарна Марјановић, Наташа Татић, Констанин Ђикић, Лука Радин, Вељко Видовић, Данило Анучин, Јелена и Селена Кличић, као и два ката тима.
Д. П.
У конкуренцији сениорских дублова Бориславу Рајићу, заједно с другим чланом пара, припала је бронза, а у микс (мушко-женском) дублу Гергинов је с колегиницом завршио такође на трећој позицији. Рајић је још као јуниор у пару с такмичарoм из другог клуба освојио злато, а Гергинов, такође у дублу, сребро, као и кадетски женски пар који је чинила Терзић, док је у мушком кадетском дублу Кикинђанин Марио Бањаш у пару с играчем другог клуба, завршио на подели трећег места. У микс конкуренцији јуниора, трећу позицију поделили су парови с двојицом чланова Галадске, били су ту Гергинов односно Никша Весовић.
Кикинђани су имали резултат 1.682 круга (39 центара), друго је било Панчево истим скором, али и 35 центара, а трећи Полицајац резултатом 1.667 кругова.






