Најновије

рцт-дрзавно-(1)

Апстракти истраживачких радова пет полазница РЦТ „Душан Васиљев“, на основу одлуке комисије, директно су се пласирали у финале Државне смотре истраживачких радова, које ће бити одржано 1. марта 2026. године у Београду. Комисија је њихове радове оценила као изузетно квалитетне, препознајући висок ниво научног приступа, оригиналности и истраживачке зрелости.

У области физике у финале су прошле Доротеа Бореновић „Потреба Србије за нуклеарном електраном – технички, економски и сигурносни аспекти“ и Мина Радивојша „Оптички ефекти у градијентним срединама: модел миража песком и раствором сахарозе“, док су у области математике пласман оствариле Ана Војводић „Математичке основе и фундаментална својства хеш функција“, Лена Давидовић „Интеракција визуелне перцепције и математичких структура у стварању илузија“ и Милица Боберић „Хиперболичка геометрија као модел оптималних путева сигнала“.

куп-фсп-зр

Данас стартује Куп ФСП Зрењанин, ОФК Кикинда биће од 15 сати у Руском Селу „домаћин” Црвеној звезди, а у првом колу играће још и Козара (БВС) – Слобода (НК), тај сусрет на распореду је сат времена раније.
У „северном жребу” још је пар Будућност (Српска Црња) – 2. октобар (Кумане), а у „јужном” играће: Граднулица (Зрењанин) – Јединство (Банатско Карађорђево), Билећанин (Сечањ) – Напредак (Честерег), Бегеј (Житиште) – Задругар (Лазарево).
Друго коло планирано је за 11. март, полуфинале за 1. април, а финале, у Зрењанину, за 22. дан четвртог месеца.
Д. П. 

радионица-старо-сајмисте-4

У оквиру изложбе „Уметничка колонија на Старом сајмишту: уметници из збирке Рајка Мамузића“, у Народном музеју током претходне три недеље реализовано је 16 радионица за ученике основних школа. Кроз интерактиван програм, 291 ученик и 19 наставника имали су прилику да упознају уметнике, дела и историјски контекст простора Старог сајмишта.

Радионице су организоване од 27. јануара до 13. фебруара и биле су намењене ученицима од трећег до осмог разреда. Како објашњава др Драган Киурски, музејски саветник, циљ је био да деца на интерактиван начин доживе изложбу и простор о коме она говори.

-Трудили смо се да прилагодимо радионице сваком узрасту – није исто радити са трећим и осмим разредом – каже Киурски.

Радионице су се одвијале у три дела. У уводном сегменту ученици су упознавани са историјским контекстом Старог сајмишта и његовом „троструком функцијом – сајам, логор, атеље“. Након тога, изложбу су обилазили уз радне листове и задатке који су их подстицали да посматрају, закључују и лично доживе уметничка дела.

-Нисмо им причали о делима, већ су кроз задатке имали прилику да на интерактиван начин доживе изложбу – истиче Киурски.

У завршном делу ученици су анализирали одговоре и износили личне утиске – бирали најтишу, најдинамичнију или слику коју би понели кући, као и ону која их подсећа на чланове породице.

Посебну динамику програму дала је драмска интерпретација: ученици су „оживљавали“ слике и скулптуре, дајући им лични печат.

Према речима Киурског, упознавање историје Старог сајмишта кроз уметност даје ширу перспективу од уџбеника.

-Уџбеници пружају само историјски контекст, ону страну која се везује за логор. Ми смо најпре говорили о сајмишту, затим поменули функцију логора, али смо се највише фокусирали на уметнички део – наглашава он.

Он додаје да је култура сећања важна, јер простори могу мењати функцију, али не сме се заборавити њихова прошлост.

Током радионица ученици су показали велико интересовање за уметничке појмове.

-Питали су нас шта је пејзаж, аутопортрет, мртва природа, апстракција, акт – термини из области сликарства – каже Киурски.

Радионице су биле усмерене на интерпретацију уметничког наслеђа и подстицање дијалога.

-Простори који су се у историји везивали за ратне страхоте заслужују да буду претворени у уметничке просторе, јер ће на тај начин живети и чувати сећање – поручује Киурски.

Он наглашава да су послератни уметници имали снагу да стварају и оживе простор, као и да уметност подстиче разговор, критичко мишљење и повезује људе.

-Заволите уметност, јер она нас окрепљује и тера на дијалог – закључује он.

Т. Д.

 

мијин-кикинда-4.јпг

У селу Иђош самохрана мајка Линда Мијин живи са седморо деце у једној неусловној соби старе куће, док је најмлађа ћерка већ три године у хранитељској породици. Тешки услови живота и нерешено стамбено питање препрека су да породица поново буде на окупу.

Како се наводи на сајту Хуманитарне организације Срби за Србе, Линда је са децом напустила насилну брачну заједницу након 14 година малтретирања. Од тада се сналазе како знају, боравећи у различитим кућама, а тренутно користе стару кућу у којој могу да живе само у једној просторији због оштећења зидова.

У собици без струје и воде, врата и прозори закрпљени су ћебадима и картонима, а породица спава у три кревета. Увече светло добијају уз помоћ акумулатора, док се купају у кориту.

Мајка осморо деце месечно прима нешто више од 300 евра државне помоћи, уз повремене наднице и сезонске послове. Алиментацију, иако постоји судска пресуда, не добија већ више од три године.

Највећа жеља деце није материјална – сви понављају да им највише недостаје сестра Љубица, која је као беба смештена у хранитељску породицу. Њен повратак условљен је обезбеђивањем адекватног дома.

Хуманитарна организација Срби за Србе покренула је акцију како би се решило стамбено питање породице Мијин и омогућио њихов поновни заједнички живот.

Текст и фото: Срби за Србе

гусани-финале-(1)-(1)

Финале 40. Светског првенства у надметању гускова биће одржано у недељу, 22. фебруара, у улици Доситеја Обрадовића испред кућног броја 33. Најинтересантније ће бити такмичење сениора, а зналци тврде да борба неће бити лака.

У финалу су гусан Тајсон Мирка Ристића, и Кобра -Свемирац власника Милоша Ђукића. Гушчари прегаоци за наш лист кажу да своје миљенике припремају и очекују победу.

-Тајсон је прошлогодишњи победник у категорији двогодаца и то је унуков гусак. Победнички низ наставио је и ове године и стигао је до финала. Без лажне скромности, победа је моја. Тајсон је изузетан гусан, тврд је борбен и у пуној је снази. Гусак мора да се пази читаве године, у супротном неће имати снаге да се избори за шампионски пехар – кратко и јасно нам је рекао Мирко Ристић.

Кобра-Свемирац има три године и, како сазнајемо од његовог власника Ђукића, финале неће бити лако.

– Шансе за победу су пола, пола. Гусани финалисти су обојица трогодишњаци и очекујем да дају све од себе. Кобра-Свемирац имао је два тешка надметања. Прво је било у четвртфиналу када је победио противника у борби дугој 16,5 минута. И у полуфиналу није било лако. За противника је имао финалисту од прошле године и свих 14 минута било је неизвесно. За мог гуска могу да кажем да је максимално спреман и да је квалитетан што је и показао стигавши до финала, али треба имати и мало среће. Читаве године га негујемо и тренирамо за овај дан. Надамо се најбољем. Уложили смо максимално труда и посвећености да га припремимо. Кобра -Свемирац мало је већи од противника, али то не мора ништа значи. Оно што је сигурно је да ће финале бити борбено и да сви који дођу неће бити разочарани јер ће моћи да виде врхунско надметање – казао је Милош Ђукић.

Када је реч о двогоцима ове године Мирослав Челекетић бори се против самог себе. Оба његова гуска Капетан Кука и Професор победила су своје противнике у полуфиналу. Код младих су до самог краја дошли гусан Слободана Кришана и Пегаз Давора Ладичорбића. Добро утренирани и у пратњи верних пратиља бели „гладијатори“ даће све од себе да освоје гушчарски трон.

Финале почиње у 10 часова. Најпре ће бити ревијално надметање па финале младих, потом следи још једна ревијална борба, па финале двогодишњака, да би пре главног, сениорског финала уследила још једно ревијално надметање. Очекивања су да ће финале најстаријих такмичара почети између 12 и 12.30 сати.

А.Ђ.

 

зивотиње-далеких-крајева

Уз подршку Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност, Висока школа струковних студија за образовање васпитача обезбедила је савремене наставне материјале за студенте кроз пројекат издавања књиге професорке др Драгане Малешевић.

У суботу, 21. фебруара у 10 часова, у методичком кабинету биће организована подела књига студентима основних студија, док је за суботу, 28. фебруар, предвиђена подела студентима мастер струковних студија.

Реч је о публикацији „Животиње далеких крајева – интерактивне књиге са QР кодовима и матрицом за самоконтролу“, чији је издавач Висока школа струковних студија за образовање васпитача у Кикинди, а која ће студентима бити поклоњена и коришћена као наставно средство у образовном процесу.

Позивају се заинтересовани да присуствују подели књига.

Т. Д.

пијаца

Последње припреме за ноћни базар на Градској пијаци су у току, а у суботу у вечерњим часовима пијачни простор ће оживети. Организатори, ЈП „Кикинда“ и „Фенсерај укуса“, потврђују да је све спремно за ову манифестацију, која се по први пут одржава у нашем граду.

Према последњим информацијама, скоро сви капацитети за продајна места су попуњени, а пријављено је преко 80 излагача. Посетиоце очекују домаћа храна, пиће и рукотворине, тамбураши и програм за децу.

Јединственој атмосфери допринеће и амбијент који до сада није виђен на пијаци: бина и бинска расвета, декоративне сијалице изнад сваке тезге, балони и барски столови.

На ноћном базару очекују се и гости из Румуније, а томе у прилог иде и најновија вест о радном времену граничног прелаза. Управа граничне полиције МУП-а, у сарадњи са граничним органима Румуније и Министарством финансија – Управом царина, због одржавања базара усагласила је радно време прелаза Наково–Лунга: уместо досадашњег рада од 07:00 до 19:00 часова, 21. фебруара прелаз ће радити од 07:00 (односно од 08:00 по румунском времену) до 24:00 часа (односно до 01:00, 22. фебруара по румунском времену).

Т. Д.

АКЦИЈА-САОБРАЦАЈ-(2)

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодиле су се 93 саобраћајне незгоде, у којима није било погинулих, а повређено су 42 лица. На територији Полицијске управе Кикинда није било саобраћајних незгода

Због предстојећег викенда и зимске туристичке сезоне, данас и наредних дана очекује се појачан интензитет саобраћаја, нарочито на главним коридорима и путним правцима ка зимским туристичким центрима, па апелујемо на возаче да буду стрпљиви и да не угрожавају себе и друге учеснике у саобраћају пребрзом вожњом и непрописним претицањем. Такође, имајући у виду најављене снежне падавине и значајан пад температуре, скрећемо пажњу на обавезу коришћења зимске опреме.

Посебно скрећемо пажњу на одговорно конзумирање алкохола. Алкохол и неодговорно понашање нарочито у саобраћају, могу имати озбиљне и трагичне последице. Вожња под дејством алкохола, као и било који облик ризичног понашања, угрожава животе и здравље свих учесника.

игралисте-(3)

Поводом недавног оштећења ограде на дечијем игралишту код великог паркинга у центру града, из локалне самоуправе обавештавају јавност да је ограда у претходном периоду више пута била оштећена и санирана уз ангажовање и подршку Јавног предузећа „Кикинда“, које је благовремено реаговало и обезбедило неопходне радове како би игралиште остало безбедно за коришћење.

Упркос уложеним средствима, труду и одговорном поступању надлежних служби, недопустиво понашање појединаца се понавља, чиме се директно угрожава безбедност деце и наноси материјална штета јавној имовини.

Градском одлуком о општем уређењу насељених места и комуналном реду забрањено прљати и уништавати површине јавне намене, као и комуналне објекте и уређаје. Прописана је и новчана казна у износу од 25.000 динара за физичко лице које поступа супротно наведеним одредбама.

Град ће, ради заштите јавне имовине и безбедности деце, бити принуђен да у наредном периоду предузме конкретне мере и доследно примењује казнену политику према починиоцима. Имајући у виду да се у непосредној близини игралишта налази видео-надзор, у случају нових оштећења, у сарадњи са Полицијском управом Кикинда, провераваће се снимак и покренути одговарајући поступци у складу са законом.

Апелујемо на све грађане да се понашају одговорно и савесно, да чувају јавну имовину и да заједничким деловањем допринесу очувању безбедног и уређеног простора за нашу децу и све суграђане. Очување јавних површина није само законска обавеза, већ и питање личне и друштвене одговорности.

ос-свети-сава-ерасмус-+

Основна школа „Свети Сава” у Кикинди укључена је у међународни Ерасмус+ пројекат ГенСТЕАМерс, који има за циљ унапређење СТЕАМ наставе кроз одговорну примену генеративне вештачке интелигенције. Пројекат окупља партнере из више европских земаља и трајаће до маја 2028. године.

Кроз међународну сарадњу пројекат подржава наставнике у развоју иновативних наставних пракси, јачању професионалних компетенција и стварању инклузивних и одрживих образовних модела.

Директорка школе Гордана Рацков истиче да ова установа већ има значајно искуство у Ерасмус+ програмима, што је допринело укључивању у нови пројекат.

-Информацију о пројекту добили смо преко Центра за промоцију науке из Београда, који нас је контактирао јер им је била потребна школа са искуством. Ступили смо у контакт са партнерима и постали део пројекта у којем, осим нас,  учествују и школе из Ирске, Грчке, Шпаније – наводи директорка.

У оквиру пројекта наставници ће бити обучени за примену алата генеративне вештачке интелигенције у настави, са циљем развоја креативног и критичког мишљења код ученика. Школа ће поједине алате примењивати на часовима и учествовати у евалуацији њихове успешности у усвајању трајног и примењивог знања.

-Циљ је да се упознамо са новим алатима и видимо како вештачка интелигенција функционише, али и да ученике научимо како да постављају питања, критички посматрају одговоре и процене да ли су тачни – објашњава директорка.

Главни резултат пројекта биће Ацтион План Кит — збирка СТЕАМ пројеката и водич за употребу вештачке интелигенције у настави. Наставници ће проћи хибридну обуку за примену ових алата, док ће њихова употреба и корисност бити континуирано праћене током трајања пројекта.

Почетак пројекта обележен је састанком одржаним 26. и 27. јануара у Даблину, у организацији Леарновате центра при Тринити колеџу. Представник ОШ „Свети Сава” на састанку био је наставник Мирослав Грујић, координатор Ерасмус+ пројеката у школи, који је том приликом представио школу и град партнерима.

-Пратићемо колико су алати применљиви у образовању, које су њихове предности, али и негативне стране. Циљ је да добијемо квалитетније образовање и примењиво знање за ученике – истиче Грујић.

У пројекту учествују наставници различитих предмета, а активности ће бити реализоване у одабраним одељењима ученика узраста од 12 до 16 година. Грујић додаје да ће апликације развијати партнерске организације на основу смерница наставника.

-Важно је да апликације буду безбедне, прилагођене узрасту, једноставне за употребу и да дају тачне информације. Ученици ће решавати задатке уз помоћ АИ алата, а ми ћемо пратити резултате и упоређивати их са редовном наставом како би се проценило да ли примена ових алата доприноси квалитетнијем учењу.- каже Грујић.

Директорка Рацков наглашава да пројекат доноси дугорочне користи и за ученике и за наставнике.

-Наш циљ је да ученике научимо како да користе вештачку интелигенцију на безбедан и правилан начин. Знања и искуства моћи ћемо да поделимо са колегама из других школа, а ученици ће имати прилику да комуницирају са вршњацима из других држава – закључује она.

Т. Д.

 

error: Content is protected !!