Најновије

куглање

На распореду је било 14. коло Супрлиге куглашица, а другопласирана Кика 0230 уписала је 12. победу у сезони. Резултатом 7:1 (3.366:3.239) Кикинђанке су, у Новом Бечеју као домаће, савладале новосадску Бачку, а последњег викенда фебруара, у дербију сезоне, чекаће Алименту из Новог Сада, водећу екипу на табели, актуелног и у низу вишеструког шампиона државе.
КИКА 0230: Бунгхарт 552, Чисар 584, Шибул 546, Команов 569, Чорба 529, Френц 586.
Д. П. 

гусле-јубилеј

Хала Спортског центра „Језеро“ вечерас је била испуњена до последњег места, док је око 500 играча, певача и музичара Академског друштва за неговање музике „Гусле“ обележило велики јубилеј – 150 година постојања и рада. Од најмлађих предшколаца до извођача у шездесетим годинама, генерације су се смењивале на сцени, претварајући концерт у снажну слику трајања, заједништва и идентитета.

За чланове, „Гусле“ су много више од фолклора. Александра Рударски, чланица већ две деценије, каже да друштво за њу представља љубав, породицу и припадност.

-Члан сам већ двадесет година, од којих сам петнаест била активна. Са мном вечерас на сцени су моје две ћерке, Ања и Вања. Заједно представљамо заједништво које се не може речима исказати.

Дарко Цвијан, члан 24 године, истиче пријатељства и путовања као најлепше успомене.

– Прва асоцијација не „Гусле“ јесу љубав  и пријатељство пошто тога највише има, а путовања су наравно нешто што је обележило ове године. Путовали смо на дестинације које никад не бисмо могли да посетимо у супротном, а додатна чар је што смо на тим местима могли да представимо нашу традицију.

Млади Немања Исаков каже да су му наступи донели дружење, путовања и прво место на такмичењу у Краљеву.

-У „Гуслама“ сам четири године. Овде ми се свиђа јер има пуно путовања, друштва, игара, кореографија.  У Краљеву сам освојио пехар.

Свечаности је претходила света архијерејска литургија, а на почетку концерта преломљен је славски колач. Кум славе био је протојереј Бобан Петровић.

-Браћо и сестре, није лако ни избројати до 150 а камоли бринути да једна организација као што је ова опстане. Ова слика је најлепша разгледница коју можемо послати. Колика је наша радост вечерас, толика је и свих оних који су изгарали током ових деценија да одрже тај ланац. Многи од њих данас нису међу нама, али ћемо их се сећати – истакао је отац Петровић.

Председник Савеза КУД Србије Милорад Лонић истакао је да су „Гусле“ институција од немерљиве вредности за очување нематеријалног наслеђа.

-Нематеријално наслеђе не постоји без живог човека. „Гусле“ су пример како се то ради – са љубављу, знањем и умећем. Ово друштво преноси нашу традицију широм света и чува је у њеној пунини.

Овом приликом Лонић је уручио признања директору Зорану Петровићу, Магдалени Попов и Игору Попову. Магдалена Попов већ деценију води уметнички рад ансамбла, док Игор Попов, васпитач специјалиста за традиционалну игру, са ансамблима ради од 1999. године.

Директор Зоран Петровић поручио је да јубилеј није завршница, већ обавеза:

-Овај концерт шаље поруку да имамо огромну обавезу да наставимо. Све околности стварају илузију да ће ова делатност нестати – неће. „Гусле“ чине људи. Ово је спој радости, младости и зрелости. Ово је тек првих 150 година – поручио је Зоран Петровић.

Градоначелник Кикинде Младен Богдан нагласио је да јубилеј превазилази локални значај:

-Веома сам поносан. Сто педесет година „Гусала“, најстаријег таквог друштва у Срба које континуирано ради, велики је понос за Кикинду и за цео српски народ. Колико је генерација прошло кроз ово друштво, говори и ова препуна хала. Докле год „Гусле“ постоје, постојаћемо и ми – изјавио је Богдан.

На сцени су се вечерас сусретале генерације – деца, родитељи и некадашњи чланови који су се вратили да заједно обележе јубилеј. Управо та међугенерацијска повезаност чини „Гусле“ не само културним друштвом, већ великом породицом.

Друштво, основано у 19. веку, никада није прекидало рад и данас представља један од стубова очувања нематеријалног културног наслеђа.

Јубиларни концерт показао је да традиција није прошлост, већ жива снага заједнице. Кикинда је вечерас славила своје корене, али и своју будућност — у корацима младих играча који настављају пут дуг век и по.

Јер, како су поручили из „Гусала“, ово је тек почетак наредних 150 година.

Т. Д.

застава-србије-(2)

Дан државности Србије је државни празник установљен у спомен на дан када је, на збору у Орашцу 1804. године, подигнут Први српски устанак против Турака.

Такође се прославља као Дан уставности Србије јер је тог дана 1835. године у Крагујевцу усвојен и заклетвом потврђен први модерни Устав Кнежевине Србије – Сретењски устав.

У знак сећања на два важна историјска датума, Србија обележава Дан државности од 2002. године. Овај датум је један од најзначајнијих датума у политичком, културном и историјском календару Србије.

Дан државности Србије се славио до настанка Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, након чега је био укинут.

Република Српска и Република Србија утврдиле су заједничко обележавање Сретења као Дана државности Декларацијом о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа донесеној на Свесрпском сабору у Београду у јуну 2024. године.

У народу се веровало да на Сретење почиње прелазак из зиме у пролеће. Обично се каже да ако је на Сретење облачно – онда ће крај зиме бити леп, а ако је ведро, биће хладан и ветровит.

По црквеној доктрини, на Сретење је Богородица, четрдесетог дана од рођења Исуса Христа, отишла у храм да принесе жртву и тамо срела старца Симеона који је у малом Исусу препознао Спаситеља. Тај сусрет малог Исуса и праведног старца је хришћански празник – Сретење Господње.

рукомет

Београд – Дворана: „Шумице”. Гледалаца: 250. Судије: Ковач (Косовска Митровица) и Милосављевић (Звечан). Седмерци: Црвена звезда 7(3), МРК Кикинда 3(2). Искључења: Црвена звезда 2 минута, МРК Кикинда 8 минута.
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ћоровић (одбрана), Дабовић 3, Исаиловић 5, Антић, Андрејевић 1, Видојевић 1, Петровић, Нађ, Марјановић (9 одбрана, седмерац), Матичић 2(2), Ј. Мирковић 3(1), Обрадовић 9, Павловић 7, Станић 3, В. Мирковић, Николић.
МРК КИКИНДА: Балабан, Давидовић 4, Јокић, Лисица 3(1), Јовановић 7, Ћосић 2, Мишков (одбрана), Тодоров, М. Панић, Л. Панић 2, Косановић, Петровић 2, Лазић, Ковачевић 5(1), Гаћиновић (4 одбране, 2 седмерца).
Играч утакмице: Милош Павловић (Црвена звезда).
Нови тежак пораз претрпили су рукометаши клуба с именом нашег града, овога пута у Београду од Црвене звезде. Само на почетку сусрета, директних ривала за опстанак, Кикинда је повела, било је 5:1, а онда у наредних девет минута „црвено-бели” начинили су серију од 7:0 и стигли до плус три. Уследио је период игре у којем је домаћи тим у неколико наврата стизао до поменутог вишка, али у последња два минута није поентирао, Кикинда је то искористила и с још три постигнута гола, на одмор, ипак, отишла у егалу.
Није, међутим, много времена протекло у наставку, а Звезда је показала да ће се се о коначном исходу ове утакмице, она питати за све. Предност Београђана расла је поступно, а 11 минута пре краја Звезда је имала плус четири. Тек тада започела је права олуја „црвено-белих” и на крају уверљив тријумф за бег из зоне сумрака у којој је остала Кикинда.
Будући да је зрењанински Пролетер иступио из лиге, повољна је то околност за МРК Кикинду јер познат је тако већ један клуб који је изгубио статус АРКУС лигаша, клуб из „Језера” налази се практично на последњем месту, иако ће табела до краја садржавати и име Пролетера којему ће пак све утакмице у другом делу сезоне бити бележене као службени порази од 0:10.
Д. П.
ФОТО: АРКУС лига 

стони-тенис

Настављене су борбе за бодове у другом савезном рангу за стонотенисерке односно трећем мушком у којем су војвођански клубови, а девојке кикиндске Галадске забележиле су тријумф, док су момци поражени. У Смедереву, резултатом 4:1, у доигравању за останак у лиги, Кикинђанке су савладале Ђурђев град и сада су друге у тзв. плејауту који броји пет екипа.
– У стоном тенису проблеми су бројни, нема новца, а ни довољног броја играча, па клубови одустају од надметања. Панчево је недавно иступило, а након текуће сезоне планирана је реорганизација и лиге ће бити скраћене, али је још увек непознато колико ће тачно клубова испасти, вероватно три или четири – каже Ненад Ђукић, из СТК Галадска.
У следећем колу, последњег викенда фебруара, Хајдук Вељко из Неготина гостоваће нашој екипи.
Једнаки проблеми тиште и мушки стони тенис у Србији.
– Ту је Нови Пазар иступио из другог ранга и тамо је планиранао скраћење, степен је то изнад овог нашег у којем је мушка екипа Галадске па ћемо тек видети како и колико ће се рефлектовати све поменуто и на нашу лигу – закључује Ђукић.
А када је реч о мушком тиму Галадске, претрпио је пораз од 4:1, у гостима од водеће Бачке Паланке и седми је у лиги 10 клубова. И момци се, такође, боре за опстанак, а следећи ривал 28. фебруара биће им, у Кикинди, новосадска Детелинара.
Д. П.

стефанов-и-тинтар

У Иђошу су данас одржани 26. „Дани вина“, покрајинска манифестација посвећена виноградарству и винарству. Оцењено је рекордних 210 узорака, а највиша признања освојила су бела вина и произвођачице из више места Војводине. Посетиоци су, уз традиционалне обреде и дегустацију, имали прилику да пробају оцењена вина и упознају се са резултатима такмичења.

У Дому културе у Иђошу свечаност је започета литургијом и ломљењем славског колача, након чега је у винограду Ивана Ђорђева обављено освећење лозе и симболична резидба. Централни део програма обележило је проглашење победника и дегустација вина пристиглих на оцењивање.

Председник Удружења виноградара и винара „Шасла“ Марко Миркоњ истакао је да рекордан одзив потврђује значај манифестације.

-Рекордан број узорака говори да наши чланови и пријатељи широм Војводине шаљу вина код нас и тиме подстичу развој виноградарства – рекао је Миркоњ, додајући да удружење већ 26 година ради на очувању виноградарске традиције у Иђошу и подршци младима који се опредељују за производњу вина.

Генерални победник манифестације је Шарлота Силак из Темерина са вином од италијанског ризлинга, а награду је у њено име примио отац Денеш Тот.

-Иако је освојила неколико златних медаља до сада, ово је највећи успех моје ћерке. Заједно правимо вина више од десет година, углавном за нас, а нешто мало за продају – рекао је Тот.

Градски победник је Тијана Тинтар из Кикинде, која је навела да признање представља подстицај за даљи рад.

-Имамо мали породични виноград. Ово нам је била тек друга берба. Вино смо произвели уз помоћ пријатеља из винарије ‘Кепул’, а награда нам значи за даљи труд и развој – истакла је Тинтар.

Месни победник је винарија „Кепул“ из Иђоша. Власница Јелена Степанов нагласила је да су освојили четири златне медаље.

-Послали смо четири вина на оцењивање и свако је добило златну медаљу. Види се да се тренд производње вина повећава и да млади људи улазе у свет винарства – рекла је Степанов.

Прошлогодишњи победник и кум славе Иван Ђорђев подсетио је да је прошла година била изузетно погодна за винограде.

-Наш виноград је у пуној родности и даје квалитетан род од кога се добија добро вино. Али протекла година погодовала је виновој лози и добили смо доста квалитетног вина, којим су људи желели да се похвале – навео је он.

Градоначелник Кикинде Младен Богдан нагласио је значај очувања традиције и подршке произвођачима.

-Као град подржавамо манифестације које чувају традицију овог села и виноградарство овог поднебља – поручио је Богдан.

Поред дегустације вина, посетиоци су могли да обиђу мали вашар испред Дома културе, док су чланице удружења жена припремале крофне за госте. Манифестацију су подржали Град Кикинда, Месна заједница Иђош, Туристичка организација Кикинде и Српска православна црква.

„Дани вина“ у Иђошу настављају да окупљају произвођаче и љубитеље вина, подстичући развој виноградарства и неговање традиције на северу Баната.

Т. Д.

азариц-(2)

У холу Народне скупштине Републике Србије у четвртак 5. марта биће уприличена самостална ретроспективна изложба сликара Браце Азарића. Овај уметник ће изложити својих двадесетак стилски препознатљивих, експресионистичких дела.

Како наводи Азарић, на изложби, коју ће отворити историчар уметности Здравко Вучинић, очекује се присуство дипломатског кора, као и многобројних љубитеља његовог сликарства, а посебно чланова Удружења Новокозарчана у Београду.

 – Уметник треба да зна да он не иде испред слика и да није важнији од свог дела, него да иде иза њега. Моје слике које ћу представити јавности, пре свега доприносе промоцији нашег града- каже Азарић, додајући да га већ средином марта очекује и изложба у Смедереву, а током априла и у Зрењанину.

Такође, Азарић најавље и традиционалну групну изложбу у Козарцима поводом Дана жена, чланова Удружења  „Здравко Мандић” у истоименој Галерији.

Кад је у питању предстојећа изложба у Скупштини, ово није изненађење, с обзиром да је престоничка публика врло добро упозната са стваралаштвом овог сликара, јер је већ имао више самосталних београдских изложби (Скадарлија, Дом војске, Божидарац…).

– Мене више познају у Београду, него у Козарцима, додаје кроз шалу овај уметник.

Отварање изложбе у Скупштини је у 19 часова.

Н.С.

дан-заљубљених

Дан заљубљених води порекло из раног хришћанског периода и везује се за светог Валентина, свештеника из 3. века који је, према предању, тајно венчавао парове упркос забрани римског цара Клаудија ИИ. Ипак, празник се вероватно преплиће и са староримским фестивалом Луперкалије, који се средином фебруара славио као обред плодности и доласка пролећа. Тек у средњем веку, посебно у Енглеској и Француској, 14. фебруар почиње да се повезује са романтичном љубављу.

Истог дана, у православној традицији, обележава се Свети Трифун из 3. века, кога виноградари сматрају својим заштитником. На овај дан симболично се орезује лоза и залива вином, уз веровање да ће година бити родна и успешна.

Ако сте данас добили цвеће — уживајте. Ако сте добили вино — такође сте на правој страни традиције. А ако сте остали без оба, нема разлога за бригу: љубав има више термина ове године — 1. март по јулијанском календару, као и 6. јул, када Српска православна црква обележава Светог Валентина.

Т. Д.

зенска-добротворна-задруга-3

У Галерији „Нова“ Народног музеја Кикинда вечерас је одржана промоција монографије „Великокикиндска добротворна задруга Српкиња од 1873. до 1947. године“, у организацији Историјског архива Кикинда. О књизи су говорили аутор Срђан Сивчев и лектор Виктор Шкорић, представљајући историјски значај једне од најдуговечнијих и најзначајнијих женских организација у граду.

 

Аутор је истакао да је истраживање настало као наставак његовог рада о задругама жена других националности које су деловале у Кикинди.

-Она је најстарија у српском народу, основана 1873. године и радила је пуне 74 године, до 1947, када је престала формално да функционише – навео је Сивчев.

Према његовим речима, циљеви задруге били су хуманитарна помоћ сирочади, удовицама, инвалидима и болеснима, стипендирање талентованих ученика и студената, као и просвећивање жена. Оснивање школе омогућило је женама стручно усавршавање, док је 1891. године основано прво српско недржавно забавиште, где су деца могла да похађају предшколски програм на српском језику.

Сивчев је нагласио да је истраживање било изазовно јер је сачувана тек једна кутија оригиналне документације, па су значајни извори били новински текстови и часопис „Женски свет“, који је пратио рад добротворних задруга широм Аустроугарске.

 

Међу најзначајнијим личностима задруге издваја се њена оснивачица и дугогодишња председница Нина Петровић, истакнута и образована грађанка Велике Кикинде, одликована за хуманитарни рад.

Као занимљивост из историје задруге, издвајају се забаве које је организација приређивала тридесетих година прошлог века на којима су наступали џез оркестри из Великог Бечкерека и Београда, док је Радио Београд снимао емисије и скечеве у сарадњи са чланицама удружења — детаљ који је данас мало познат широј јавности.

Лектор Виктор Шкорић указао је посетиоцима на значај локалне историје.

-Глобална историја је веома истражена, док је локална историја место где је прави крвоток заједнице. Ово је књига о историји Кикинде.

Промоција је окупила публику заинтересовану за локалну прошлост и друштвену улогу жена, а монографија представља допринос проучавању културне и хуманитарне традиције Кикинде.

Т. Д.

 

старо-језеро-јелке-(5)

На Старом језеру организована је садња у оквиру акције „Најзеленије јелке“.  Оаза у ширем центру града  богатија је за 100 четинара, а озелењавању су учествовали градоначелник Младен Богдан, ученици ССШ „Милош Црњански, као и запослени у  Секретаријату за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-Јелке, 80 комада, компаније „Јафа“, од којих је 30 подељен о школама за своја дворишта и околину – истакла је секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој, Мирославе Наранчић. – Остатак од 50 садница нашло је своје место на Старом језеру, док је исти број четинара обезбедила и локална самоуправа. Део јелки је био до пројекта „Најзеленије јелке“, а новогодишње дрво са рециклажним украсима обогатили су ученици свих основних школе на територији града. Ове године је и две деценије од реконструкције овог простор, који је до тада био запуштен и празан. Сада је Старо језеро омиљено шеталиште свих наших суграђана.

Како је наша средина најнепошумљенија у Србији, циљ локалне самоуправе је да промени ову неславну статистику.

-Имамо 1,16 одсто пошумљених површина и да би достигли два процента потребне су деценије – прецизирао је градоначелник Младен Богдан. – Сваке садне сезоне град се максимално труди да повећа број младица у граду, у селима, али и на осталим локацијама. У овом значајном послу имамо помоћ донатора, али и компанија које су друштвено одговорне и донирају средства за програм пошумљавања и заштиту животне средине. У свакој акцији пошумљавања укључујемо основце и средњошколце јер је то најбољи начин да их научимо да чувају и негују зеленило које имамо.

Овом приликом први човек града подвукао је да локална самоуправа чува свако стабло, а посебно ретка дрва.

-Радимо све што је у нашој моћи и против смо инсинуација и ширења лажи. Све што се ради у складу је са важећим законима и прописима. Не постоји план да било које стабло вадимо и уништавамо, него је наш циљ да свако дрво сачувамо и одржимо што дуже у животу. Све оне који нас прозивају нисмо видели на оваквим акцијама, нити су их покренули како би допринели лепшој и бољој животној средини – додао је Младен Богдан.

У оквиру пројекта „Зелена дела“ град и компанија „Јафа“ прошле године реализовали су и пројекат „Еко кутак“.

А.Ђ.

error: Content is protected !!