Најновије

саобрацајна-полиција-муп-2-1

Током претходне недеље на путевима у Републици Србији догодиле су се 564 саобраћајне незгоде, у којима су две особе погинуле и повређен је 221 учесник у саобраћају. У истом том периоду на подручју Полицијске управе у Кикинди догодиле су се четири саобраћајне незгоде у којима су три  лица повређена.

Повећано је учешће пешака и деце, како у раним јутарњим, тако и у вечерњим часовима, па у Полицијској управи апелују на возаче да смање брзину кретања возила и повећају опрез у насељу и у зонама школа и пешачких прелаза, како би заштитили најмлађе и најрањивије учеснике у саобраћају.

Такође, у рањиву категорију учесника у саобраћају спадају и мотоциклисти, па у полицији наводе да својим одговорним понашањем ндопринесу безбедности саобраћаја и заштити сопственог живота, имајући у виду да се са доласком лепог времена повећава присуство мотициклиста на
путевима.

Безбедност у саобраћају је заједничка одговорност. Један тренутак непажње може имати трајне последице.

АКЦИЈА-САОБРАЦАЈ-(7)

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се две саобраћајне незгоде  у којима  је настала укупна материјална штета у износу од 150.000 динара. Саобраћајне незгода догодиле су због радње возилом  и неуступања првенства пролаза.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно је санкционисано 248 учесника у саобраћају.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено је 19 возача, од којих је девет возача задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односни имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривен је 21 прекршај некоришћења сигурносног појаса, 130 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 78 осталих прекршаја.

гускови-40-финале-(1)

Гусан Кобра -Свемирац власника Милоша Ђукића у финалу 40. Светског првенства у надметању гускова, после 17 минута борбе, у бег је натерао  Тајсон Мирка Ристића, и тако освојио гушчарски трон. Миљеник Ђукића има три године и три пута је био у финалу, двогодих и једногодишњака, и сва три пута је изгубио.

-Гушчарством се бавим већ 18 година. Са девет година, 1996. сам избегао са породицом из Босне и у Мокрину заволео гусане. Кобра – Свемирац има три године и ово му је прва и најважнија титула.  Има изузетну генетику и желим да се захвалим Миодрагу и Горану  Трнићу и Горану Србљину. Неопходно је пуно неге, љубави, стрпљења, рада да би постао шампион, али и спортске среће. Шампиону следи пензија. Живеће у мом дворишту као краљ  до краја живота- истакао је Милош Ђукић.

У категорији двогодаца Мирослав Челекетић борио се против самог себе. Гусак Професор био је бољи од Капетана Куке.

-Први пут су два моја гусана у финалу. Моја предвиђања да ће победити Професор су се и обистинила. Био је бољи и то се видело. Читаве године гускове треба пазити, мазити, тренирати, посветити им пажњу, дати им добру храну и воду, омогућити му да је сам у дворишту да би чувао своје женке. Генетика је такође важна, а колико је јака Професор ће показати у такмичењу следеће године – навео је Челекетић.

Код младих су до самог краја дошли гусан Слободана Кришана и Пегаз Давора Ладичорбића који је и победио у финалу.

Председник Удружења „Бело перо“ Живица Терзић подсетио је на почетке:

-Удружење је на почетку основало тадашњих девет чланова, а сада их имамо 90. Више чланова значи и више такмичара, тако да их у претходних неколико година имамо око 140 у све три категорије надметања. Надамо се да ће се наша манифестација унапредити у годинама које долазе, иако већ јесте светска. Било је покушаја да се прошири, па су доносили гусане из Ветерника да учествују, међутим није то та раса и већ после тридесетак секунди надметање се заврши – сазнајемо од Терзића.

Манифестацији су присуствовали градоначелник Младен Богдан и члан Градског већа Бојан Микалачки.

-Светско првенство у надметању гускова јединствена је манифестација коју одликује традиција, а такмичења у проистекла из природног нагона гусана да се боре за љубав женки. Ову прилику искористио сам да разговарам са представницима Света Месне заједнице и мештанима и већ сада могу да најавим да ће за седам до десет дана бити постављен видео надзор на депонији ван села која је чишћена крајем године. Циљ је да спречимо да се дивље сметлиште прошири. Осим тога ускоро ће се наставити санација Омладинског дома чију салу користи велики број мештана – прецизирао је градоначелник Богдан.

Добро утренирани и у пратњи верних пратиља бели „гладијатори“ даће све од себе да освоје гушчарски трон.

-Месна заједница у сарадњи са локалном самоуправом помаже једну од најатрактивнијих манифестација у Мокрину – казао је Горан Ристић, председник Савета МЗ. -На свима нама је да заједнички унапређујемо гушчарство које је традиција нашег места.

А.Ђ.

 

мисари-мртви-2

У околини Башаида 13. фебруара пронађено пет мртвих мишара који је строго заштићена врста птица грабљивица, стоји у саопштењу Покрајинског завода за заштиту природе. Од тога, три су пронађена у близини леша пса, а још два на око двесто метара даље. Пронађени су и лешеви сврака  и гачаца.

-Сви мишари имали су неприродно згрчена тела на начин који указују на могуће тровање. Пас је такође имао симптоме тровања, а на овај узрок указује и масовност угибања. Пријаву је послало Друштво за заштиту и проучавање птица Србије – наводе у поменутом Заводу.

И у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије, сумњају на намерно или ненамерно тровање, које прети да угрози и најређе врсте у нашој земљи.

 

 

Фото: Покрајински завод за заштиту природе

 

На увиђају који је урађен пре десетак дана, били су присутни представници Покрајинског завода за заштиту природе, Покрајинска инспекција за заштиту животне средине, надлежна ветеринарска инспекција и јединица за сузбијање еколошког криминала Полицијске управе Кикинда.

Оно што стручњаке посебно брине јесте локација овог инцидента јер се свега пет километара од  даље налази се активно гнездо орла крсташа. Ова врста је у Србији критично угрожена и сваки губитак јединке могао би бити фаталан за опстанак целе популације у нашој земљи.

Фото: Покрајински завод за заштиту природе

 

Сви лешеви животиња уклоњени су са терена како би се спречило даље ширење отрова кроз ланац исхране и заштитиле преостале животиње.

ивица-и-марица

На репертоару  позоришта „Лане“ је комад „Ивица и Марица“. Популарна бајка, како истичу у једином дечијем театру, је представа намењена и деци и одраслима.

Почетак је у 17 сати, а информације о резервацији ккарата могу се добити на број телефона 064/158-9314 и 060/024-7048.

рукомет-м

Кикинда – Дворана: „Језеро”. Гледалаца: 160. Судије: Ненадић (Младеновац) и Стефановић (Земун). Седмерци: МРК Кикинда 3(3), Врање 4(2). Искључења: МРК Кикинда 6 минута, Врање 6 минута.
МРК КИКИНДА: Балабан, Давидовић 6, Јокић 3, Лисица 4(3), Јовановић 3, Ћосић 3, Мишков (9 одбрана), Тодоров, М. Панић, Китановић, Л. Панић 3, Косановић, Петровић 6, Лазић, Ковачевић 5, Гаћиновић (седмерац).
ВРАЊЕ: Васић 4, Павловић 6, Богуновић (2 одбране), Петровић, Стевовић, Мишић, О. Додић, Ђукић 2, Утмелидзе 4(1), Симић 4(1), Дакић 5, Л. Додић, Тодоровић 2, Златановић (8 одбрана).
Играч утакмице: Никола Ћосић (Кикинда).
Семафор: 5:7(15.), 14:11(29.), 20:20(41.), 26:20(49).
Када се брод севернобанатског лигаша, након три везане хаварије, озбиљно почео љуљати, победом над Врањем враћено је самопоуздање међу посаду Кикинде, која сада с много већим изгледима за спас може у финиш трке у основном делу надметања.
Као и у претходним сусретима, које је на крају губила великом разликом, Кикинда је и у овом одиграла прво полувреме, мање-више, егал с противником. Међутим, како је наставак је одмицао, виђена је потпуно супротна слику на терену.
У 41. минуту било је такође нерешено, али потом, тачно осам минута, Врањанци су били без поготка, а на супротној страни домаћин је начинио серију од 6:0 и у финишу мудро сачувао разлику, државши ривала на одстојању, бивало је најмање пет голова вишка.
Д. П.

фенсерај-(5)

На Градској пијаци, организован је „Фенсерај укуса“ који је превазишао очекивања. Од самог отварања, гастрономска, туристичка и продајна манифестација, изазвала је интересовање великог броја суграђана, али и гостију из других места, па и суседне Румуније.

Међу 80 излагача била је и Светлана Бартоле из Зрењанина која се бави израдом фокаче.

-Фокача је старо јело и ми смо га модернизовали. Основа је иста, пита од ферментисаног теста, а укуси су разни и слатки и слани. Правимо их са поврћем, сиром, месом, воћем. Први пут смо у Кикинди као излагачи и морам да истакнем да је организација одлична, а посећеност изванредна – навела је Бартоле.

Александра Авдић из Жабља у оквиру пољопривредног газдинства које се налаз на Старој планини припрема зимницу, пекмезе, слатко, ракију, ароматичне соли.

-Све је са Старе планине и са најздравијом изворском водом. Имамо колаче им медењаке. Били смо учесници „Фенсераја укуса“ у Новом Саду, али у Кикинди нам се више свиђа – додала је Авдић.

Пријатељи из суседне Румуније увек се радо одазову свим манифестацијама у Кикинди, а тако је било и овога пута. Жељко Аџић, власник радија „Банат линк“ из Темишвара пријатно је изненађен понудом.

-Следећи пут довешћемо и Темишварце да излажу. Ово је начин да се људи виде, али и да се упознају са малим произвођачима. Поред тржнишх центара, људи све мање иду на пијацу и треба им вратити ту навику – казао је Аџић.

Манифестацију која је први пут организује у нашем граду и отворили су је Милица Брљак испред „Фенсераја укуса” и Младен Богдан, градоначелник.

-Наша жеља да се проширимо на друге средине врло успешно је реализована у Кикинди. Овде је велики број излагача и сви имају своје мало предузеће у којем се труде да буду уникатни и да израђују домаће и традиционалне производе – напоменула је Брљак.

Први човек града прецизирао је да је оваква и сличне манифестације прави начин да се простор Градске пијаце још више приближи суграђанима и гостима.

-Разноврсност понуде је изузетан и верујем да су сви суграђани пронашли оно што их интересује. Простор пијаце добио је потпуно нови изглед са овом манифестацијом и на нама је да га и у будућности користимо и за друге садржаје, а не само за зелену пијацу. Драго ми је што се манифестацији одазвао и значајан број локалних произвођача који кроз своје производе промовишу Кикинду – закључио је градоначелник Богдан.

Јелена Пантелић из ЈП „Кикинда” констатовала је показао опредељење ЈП „Кикинда“ да Градске пијаца не буде само продајни простор, већ живо градско средиште, место сусрета, интеракције, културе, промоције локалне привреде и друштвених дешавања.

-Драго нам је што имамо велики број излагача и још већи број посетилаца. Објекат који је отворен пре четири године један од најлепших пијаца у Војводини и на нама је да га максимално искористимо и за друге садржаје. Циљ је да оно постане место сусрета, дружења, интеракције, место где ће локални привредници моћи да покажу шта имају и знају – напоменула је Пантелић.

Манифестацију су пратили тамбураши, док је за децу био организован интерактивни кутак.

А.Ђ.

 

 

фудбал.-куп-фсп-зр-прво-коло-1

ОФК Кикинда – Црвена звезда 3:1 (1:1)
Руско Село – Судија: Кристијан Ковач (Мокрин). Стрелци: Трифуновић 16, Молнар 62. и 81. за ОФК Кикинду, Стојанов 4. за Црвену звезду.
ОФК КИКИНДА: Видаковић, Вујовић, Вучетић, Трифуновић, Лекај (Милисављевић), Кецман (Стојановић), Степанчев, Ћировић, Чудан (Молнар), Борканов (Зечевић), Миленковић (Перашевић).
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ћирић, Крстин (Коцкар), Фејеш, Цвијановић, Попесков, Војводић, Бербаков, Стојанов (Петровић), Барбул, Чуданов (Цуцић), Мастило.
Српсколигаш је у улози формалног домаћина у Руском Селу, оправдао епитет фаворита. Рускоселаци су у уводу повели преко Стојанова, досадашњег нападача ОФК Кикинде, који је погодио главом, али је придошлица Трифуновић (на слици испод) убрзо поравнао. Вујовић је све одрадио, убацио лопту у петерац, а близу друге стативе нашао се Трифуновић и матирао, иначе, врло доброг голмана Ћирића. У наставку, Молнар (на насловној слици) донео је преокрет након солопродора, а исти играч поставио је коначан резултат. Вујовић је претходно тукао, одбитак је стигао Молнара који се најпре извукао из гужве, а онда поентирао.
Козара – Слобода 1:2 (1:0)
Банатско Велико Село – Судија: Матија Бајић (Кикинда). Стрелци: Кочиш (из казненог ударца) 26. за Козару, Терзин 79. и 85. за Слободу.
КОЗАРА: Шево, Шкеро, Лајић (Кондић), Бунић, Рофа, Протић (Смани), Лабус (Овука), Кочиш (Крејић), Плавшић (Војиновић), Томић, Зељковић.
СЛОБОДА: Живков, Б. Марковић, Карановић (Галић), Д. Марковић, Јовандић (Мисић), Ђурђевић (Врбачки), Богојевић, Пекија, Чубрило, Благојевић (Поповић), Терзин.
Повратник Кочиш, с беле тачке, донео је предност Козари, преокрет се догодио тек у финишу, након што су с клупе у игру ушли понајбољи Слободини играчи, а Терзин је био егзекутор у улози двостриког стрелца.
Д. П. 

гајски-књига-(4)

Књига „Црква Светог Николаја у Кикинди“ професора историје Тихомира Гајског представљена је у Народном музеју. Поред аутора, о првом писаном делу о најстаријој згради у нашој средини, говорили су и ђакон Небојша Марковић, јереј Мирослав Бубало и Јовица Тркуља у својству уредника.

Књига је настала поводом обележавања 250 година цркве Светог Николе и како Гајски наводи да је био право време да се на једном месту нађу сви подаци о храму.

-Описао сам храм и кроз призму архитектонске грађевине, али и цркву као верску заједницу верујућих људи. Велики труд и пуно времена уложено је у изналажењу података јер су записи везани за цркву Светог Николе расути на много страна. Моја жеља била је да све што је доступно приредим у питку причу. И поред свега било је задовољство истраживати и радити на овој књизи – истакао је Тихомир Гајски.

Сва литература о храму налази се у архиви, те је било важно објединити све податке о цркви Светог Николе која није само верски објекат, него је и културно знамење и сведок свих година које су прошле од оснивања Кикинде, подсетио је јереј Мирослав Бубало:

-Прва црква била је од трске и блата, а пошто су одлучили да остану овде, решили су да је изграде од чврстог материјала. Храм је место сабрања Божијег народа у коме се слави Вазнесење Христово, служи се света служба и народ се уједињује у сједињује.

Ђакон Небојша Марковић додао је да је најважнија духовна димензија храма.

-Ова књига говорио и о томе где смо, ко смо и шта смо у цркви, а шта ван ње. Црква је заједница, која је од момента када је од Господа утемељена, непроменљива и непоколебљива како тада, тако данас, тако и у векове векова – закључио је ђакон Марковић.

У припреми је и монографија о поменутом храму која ће обухватити петнаестак стручних сарадника.

-У књизи се налази више од 70 богатих, колорних, фотографија на којима је приказано 250 година историје цркве Светог Николаја. Не нису само пука илустрација него су у директној функцији личности које се помињу у књизи. Обухватила је настанак Кикинде, православне храмове пре ове цркве, а посебно тежиште је на изградњи самог храма. Посебно су обрађени иконостас и зидно сликарство по којима је наша црква веома позната. Садржај је богат и свака страница говори о историји и настанку. Сажетак у књизи преведен је на руски, мађарски и енглески језик – предочио је професор Јовица Тркуља.

У програму су учествовали црквени хорови, као и Тихон Гајски који је одсвирао нумере на гитари.

А.Ђ.

куца-(2)

Министарство за бригу о селу објавило је Конкурс за доделу бесповратних средстава за куповину сеоске куће са окућницом на територији Републике Србије којим је у овом тренутку опредељено 375 милиона динара.

Новина је максимални износ по кући који је увећан на 1,5 милиона динара.

Као и до сада право учешћа на конкурсу имају пунолетни држављани Републике Србије, појединци, самохрани родитељи, брачни и ванбрачни парови, као и млади пољопривредници, који немају непокретност у свом власништву и који желе да свој дом створе у неком од села широм Србије.

Подносиоци пријаве сами проналазе сеоску кућу са окућницом у било ком селу у земљи, а затим се јављају локалној самоуправи на чијој територији се кућа налази, са којом даље настављају процедуру пријаве на конкурс.

Јавни конкурс је отворен до утрошка опредељених средстава, а најкасније до 1. новембра 2026. године.

error: Content is protected !!