Најновије

dan-roze-majica-10

U Osnovnoj školi „Jovan Popović“ juče je obeležen Dan roze majica – međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja koji se svake godine obeležava poslednje srede u februaru. Učenici su kroz edukativne aktivnosti, simbolične poruke i nošenje roze majica ukazali na važnost prepoznavanja i sprečavanja nasilja među vršnjacima.

U holu škole postavljen je pano sa informacijama o ovom danu, kao i kutija sa porukama, dok su učenici pisali poruke podrške na simboličnim roze majicama. Nastavnici i učitelji pridružili su se akciji, a veliki broj učenika došao je u školu odeven u roze.

-Učestvovali su svi učenici od prvog do osmog razreda i veliki broj njih obukao je roze majice. Veliki broj kolega je takođe ispoštovao taj dan – kaže učiteljica Jelena Grbić, koja je pre deset godina pokrenula tradiciju obeležavanja ovog dana u školi.

Posebna pažnja posvećena je edukaciji o prepoznavanju različitih oblika nasilja – verbalnog, fizičkog, psihičkog i nasilja na društvenim mrežama. Učenici se sa nivoima nasilja upoznaju već od prvog razreda, a informacije su istaknute u učionicama i hodnicima.

Edukacija i podrška roditeljima

U okviru aktivnosti, škola je pripremila i poruke namenjene roditeljima. Na jednoj simboličnoj majici istaknuta je poruka o važnosti građenja odnosa prihvatanja i poštovanja sa detetom, dok su na drugoj navedeni znaci koji mogu ukazivati na to da dete trpi nasilje – izbegavanje škole, lošiji uspeh, povrede ili promena ponašanja.

-Cilj je da promovišemo školu bez nasilja, drugarstvo i prijateljstvo i da pokažemo da svaki problem možemo rešiti lepim rečima bez nasilja – ističe Grbić.

Prema njenim rečima, škole se danas najčešće suočavaju sa verbalnim nasiljem.

-Trudimo se da problem adresiramo na vreme kako ne bi prerastao u ozbiljnije oblike – objašnjava ona.

Kada se nasilje prijavi, reaguje tim za zaštitu od nasilja koji čine direktor, stručni saradnik, razredni starešina, pravnik i drugi članovi.

Poruke koje ostavljaju trag

U kutiji sa porukama našle su se poruke poput: „Stop nasilju“, „Lepim rečima sve može da se reši“, „Budi mi drug“ i „Što ne želiš sebi, ne čini drugima“.

Jedna poruka posebno se izdvojila:

-Modrica na telu može da se briše, ali ona na umu neće moći nikad više – napisala je učenica četvrtog razreda.

Borba protiv nasilja traje tokom cele godine

U školi ističu da jedan dan nije dovoljan za borbu protiv nasilja, zbog čega tokom godine organizuju aktivnosti koje podstiču empatiju i solidarnost, poput Dana drugarstva i Dana zagrljaja, kao i osnaživanje učenika da prijave nasilje.

-Radimo na njihovom osnaživanju da imaju hrabrosti da prijave ono što vide, i efekti se već primećuju – dodaje Grbić.

Značaj ovakvih aktivnosti prepoznaju i roditelji.

-Jako mi je drago što u školi skreću pažnju na ove teme i daju dobar primer deci. Empatija je najveća vrlina čoveka koju treba negovati kod dece, posebno danas kada se više druže u online prostoru – kaže Ivana Rusinkov Đolović, majka učenice koja je učestvovala u akciji.

Kako je nastao Dan roze majica

Dan roze majica potiče iz Kanade, gde je 2007. godine pokrenuta inicijativa nakon što je učenik došao u školu obučen u roze majicu u znak podrške svojoj majci oboleloj od karcinoma dojke. Zbog toga je bio izložen ruganju i nasilju vršnjaka. Njegovi drugovi su, želeći da mu pruže podršku, sledećeg dana organizovali akciju i došli u školu obučeni u roze majice. Ovaj čin solidarnosti prerastao je u globalni pokret borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Danas roze majica simbolizuje podršku, empatiju i hrabrost da se nasilju kaže „ne“, podsećajući da i mali gest solidarnosti može pokrenuti velike promene.

T. D.

milan-jovanic

Hol Doma kulture u Novim Kozarcima zablistao je u novom ruhu zahvaljujući zajedničkom trudu i nesebičnom zalaganju meštana. Radovi na kompletnom renoviranju, započeti su početkom januara i trajali su oko 20 radnih dana.

– Mesna zajednica je obezbedila sav potreban materijal, ali posebno želim da istaknem da ovaj projekat ne bi bio realizovan bez ljudi velikog srca. Naš sugrađanin Milan Jovanić je ponudio svoju pomoć i potpuno besplatno izveo sve radove. Zahvalnost dugujemo i Umetničkoj galeriji „Zdravko Mandić” koja je poklonila umetničke slike i time dala poseban pečat ovom prostoru. Ovo je dokaz da slogom i zajedničkim radom možemo da uradimo velike stvari za naše Nove Kozarce- ističe Marko Čavka, potpredsednik Saveta Mesne zajednice.

Obnovljeni hol sada predstavlja prijatniji i lepši prostor za sva buduća kulturna dešavanja, dok iz Mesne zajednice najavljuju dodatna ulaganja u Dom kulture.

 

Beleslin

Dr Svetozar Beleslin (83), nakon kraće bolesti, preminuo je u Opštoj bolnici u kojoj je, kao pedijatar, proveo čitav radni vek.

Dr Beleslin, kako ističu njegovi prijatelji, ali i kolege bio je svestran i izuzetan. Na čelo Odeljenja pedijatrije postavljen je sa 37 godina i narednih 28 obavljao je ovu dužnost.

-Dr Svetozar Beleslin bio je čovek od kojeg smo svi mi puno toga naučili – istakla je v.d. direktorica Opšte bolnice dr Vesna Tomin, takođe pedijatar. – Ostavio je neizbrisiv trag u zdravstvu našeg grada. Imao je čvrsta moralna načela od kojih nije odstupao, a čitav život posvetio je lečenju dece. Osim bolesnoj deci, bio je stub oslonca i podrška njihovim porodicama.

Ostaće upamćen i kao izvrstan šahista (o čemu je nedavno i „Komuna“ pisala), dugogodišnji predsednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva, igrao je preferans i rekreativno se bavio tenisom.

Komemoracija povodom smrti dr Svetozara Beleslina biće održana sutra (petak)  Biblioteci Opšte bolnice, a sahrana je u subotu.

FCC-EMAIL

Kompanija FCC Kikinda obaveštava korisnike da je omogućena dostava mesečnih računa putem elektronske pošte.

Svi sugrađani koji žele da račune primaju na e-mail adresu mogu se prijaviti i na taj način doprineti bržoj i jednostavnijoj dostavi, kao i smanjenju upotrebe papira.

Izborom elektronske dostave računa mislimo zeleno – štedimo papir, čuvamo prirodne resurse i zajedno doprinosimo zaštiti životne sredine.

Detaljne informacije o načinu prijave nalaze se na poleđini Vašeg računa za komunalne usluge.

Takođe, podsećamo korisnike da su u obavezi da kante za otpad iznose u skladu sa rasporedom koji su dobili prilikom podele kanti, kao i da u posude ne odlažu zaprljan i neadekvatan otpad.

Zahvaljujemo na saradnji i odgovornom odnosu prema zajednici- poručuju iz kompanije FCC Kikinda.

 

mts-5g-turnir

Sportska hala SC „Jezero“ bila je večeras domaćin 5G MTS karavana, manifestacije koja je okupila učenike osnovnih škola, gejmere i brojnu publiku. U okviru programa održani su turnir u basketu 3×3 i gejming takmičenje u više disciplina, uz prateći program i direktan prenos.

Događaj je organizovan u saradnji Telekom Srbije, lokalne samouprave i Arena Sporta, u okviru projekta „Moje pravo da biram sport“. Kako je istakao predstavnik kompanije Telekom Srbija, Bojan Matić, cilj karavana je da se deca vrate sportskim terenima i da se sport ponovo približi školama.

-U Kikindi je učestvovalo 12 ekipa u basketu, uz dodatno učešće učenika OŠ „6. oktobar“, dok je za gejming turnir bilo prijavljeno 106 takmičara. Ovo je prvi put da se 5G MTS karavan pojavljuje u Kikindi, zaista je lep odziv, što se tiče škola i gejmera, kao i publike. Do sada smo obišli dvanaest gradova a do kraja aprila planiramo još desetak. Ovo je mlad projekat koji je tek prošle godine startovao u Srbiji i planiramo da ga nastavimo – rekao je Matić.

U basketu 3×3 pobedu je odnela ekipa OŠ „Žarko Zrenjanin“, dok su ekipe OŠ „Vuk Karadžić“ i „Jovan Popović“ osvojile drugo i treće mesto. Kapiten pobedničkog tima Balša Ivković, četrnaestogodišnjak, naglasio je da im je pobeda mnogo značila.

-Prva utakmica je bila jako dobra za obe ekipe. Bili smo u euforiji posle polufinala i to nam je pomoglo da pobedimo. Hvala saigračima i treneru Vladimiru Šurlanu na svemu što me je naučio – rekao je Ivković.

Košarkaške ekipe osvojile su vredne nagrade: za prvo mesto, tablet uređaje za sve članove ekipe, za drugo mesto – bežične slušalice, dok su članovi ekipe koja je osvojila treće mesto dobili košarkaške lopte.

Paralelno sa sportskim nadmetanjima održan je gejming turnir u disciplinama FIFA 26, NBA 2K26 i UFC 5. Prvo mesto u UFC kategoriji osvojio je Vuk Badrljica, u NBA 2K26 Bogdan Đurović, a najbolji u FIFA 26 bio je Lav Nikolić.

Organizator turnira Ivan Janković istakao je da je odziv bio izuzetan.

-Prezadovoljni smo Kikindom. Imate vrhunske gejming igrače, nadamo se ponovnom druženju kod vas. Kada su u pitanju nagrade, prvo mesto u svakoj disciplini dobija po gejmersku stolicu, druga mesta dobijaju igrice za Sony 5, dok gejmeri koji su osvojili treća mesta dobijaju dresove reprezentacije.

Petnaestogodišnji Vuk Badrljica, pobednik u UFC kategoriji, rekao je da mu je ovo prvo učešće na ovakvom turniru.

-Ponosan sam na svoj uspeh. Sledeće godine ću se opet prijaviti. Sony igram otprilike tri godine. U konkurenciji nas je bilo petnaest igrača.

I David Nikolić, koji je na gejming turniru osvojio treće mesto, rado će se prijaviti i naredne godine.

-Imam devetnaest godina i ovo mi je prvi  put da učestvujem u ovakvom turniru. Bilo mi je jako lepo. U konkurenciji je bilo šesnaest takmičara. Smatram da sam mogao i bolje. Igranje igrica nije mi hobi ali igram oko dve godine.

Učesnike i publiku tokom dana bodrio je i Nemanja Blažić, javnosti poznat kao Triki, koji je pohvalio kvalitet igre i naglasio da deca u Kikindi i dalje vole basket.

-Odmah posle prve utakmice u Kikindi, ja sam ljudima iz organizacije rekao da je kvalitet igre u rangu finala u nekom drugom gradu. Nadao sam se da će se baš moji Kikinđani istaći i nisu me izneverili. Stvarno sam presrećan, jer se svaka utakmica igrala tvrdo. Što se mene tiče, ja sam svuda. Bio sam nedavno u Los Anđelesu kod Bogdanovića da snimamo. Radim svoj kamp, biću u Trebinju ovog leta. Sad sa MTS karavanom putujem po celoj Srbiji.

Član Gradskog veća zadužen za obrazovanje Tihomir Farkaš ocenio je da je manifestacija uspešno okupila škole sa teritorije opštine i zahvalio organizatorima na, kako je naveo, „sjajnoj akciji“ i podršci razvoju sporta među mladima.

Prenos turnira emitovan je na kanalu Arena Sport 3.

T. D.

ofk-kikinda-tisa-1

Kikinda – Atletski stadion. Gledalaca: 50. Sudija: Kovač (Mokrin). Strelci: Vujović 83. za OFK Kikindu, Provči 49. za Tisu.
OFK KIKINDA: Vidaković, Zečević, Vučetić, Čutović, Milisavljević, Stojanović, Lekaj, Milenković, Molnar, Trifunović, Vujović. Igrali su još: Ćirović, Otoran, Čudan, Brkljač, Kecman, Stepančev, Beloš,
TISA: Simić, Farkaš, Svitić, A. Mesaroš, Tomišić, Bošnjak, Batori, Novaković, G. Mesaroš, Kulojević, Stojanović. Igrali su još: Kostić, Stančević, Paceka, Slavuljica, Morović, Provči.
U generalnoj probi kikindskog srpskoligaša – remi, a člana vojvođanskog „Severa” iz Adorjana čeka još poslednja provera za vikend. Agilniji i opasniji bili su Kikinđani u prvom delu, ali tek po jedna stativa na obe strane pogađana je u tom periodu igre.
Na početku nastavka, nakon nabačene lopte u kazneni prostor domaćina i kiksa defanzivca OFK Kikinde, dar je iskoristio Provči za prednost Tise. Još jedna stativa domaćina, bliže kraju, bila je najava poravnanja, što se i dogodilo u finišu. Centrirao je Trifunović, a Vujović u padu zahvatio loptu glavom za konačan ishod.

D. P.

IMG-6245

Povodom blokade puteva od strane poljoprivrednika oglasio se i gradonačelnik Mladen Bogdan.

-Blokade puteva, izlasci na ulice, sprečavanje kretanja i ljudi, ali i dobara i usluga niti je cilj, niti je način da se dođe do rešenja. To nije put kojim treba da se ide. Video sam kako to izgleda na blokiranim deonicama, veliki broj automobila stajao je u koloni, a ljudi u njima čekali su da odu na lekarski pregled, posao. Onemogućeno im je da dođu do zdravstvene ustanove ili do firme pa je i posao tih ljudi doveden u pitanje. Isto tako, zahtevi poljoprivrednika postavljeni su tako da ne mogu da budu ispunjeni i smatram da je to bio cilj.

 

Rešenje treba tražiti za pregovaračkim stolom, izričit je prvi čovek grada:

-Poljoprivrednici koji negoduju treba da se odazovu pozivu ministra poljoprivrede Dragana Glamočića na razgovor i da u institucijama potraže rešenje za svoje probleme. Na ključnoj raskrsnici kod Bašaida, gde je bila blokada, najviše poljoprivrednika koji blokiraju put bilo je iz Novog Miloševa. To je taktika jer niko ne ide na blokade puteva u svojim mestima, već se sakupljaju na ključnim raskrsnicama kako bi ih bilo više. Kada postave zahteve koje je nemoguće ispuniti šalju političku poruku i pritisak da se tenzije ne smanjuju. Zabrana uvoza određenih poljoprivrednih proizvoda, koju traže, automatski je i zabrana izvoza. To nije realno u liberalnoj tržišnoj ekonomiji. Verujem da postoje određene stvari u poljoprivredi koje nisu dobre, ali one su predmet razgovora i dogovora.

Gradonačelnik Bogdan postavio je i pitanje ispravnosti mleka koje su poljoprivrednici delili ljudima u kolonama.

-Lep je to gest, ali da li je to mleko pregledano i ispravno? Propuštaju se, kako smo obavešteni, građani koji su zdravstveno ugroženi i trudnice. Ko je taj koji će doneti procenu o tome, i da li to znači da se traži medicinska dokumentacija od ljudi?

 

basaid-dom-bogdan-(8)

U Mesnoj zajednici Bašaid u toku je  obnova Doma kulture. Radovi na ovom objektu odvijaju se fazno. Adaptacija je započeta prošle godine i trenutno se u potpunosti sanira prostor u prizemlju, istaknuto je prilikom obilaska objekta gradonačelnika Mladena Bogdana, člana Gradskog veća Bojana Mikalačkog, donedavno predsednika Saveta MZ Bašaid, i članice Anete Jankov.

-Najpre je adaptiran krova i prostorije na spratu koje koriste članovi Kulturno umetničkog društva „Bašaid“ i đaci škole „1. oktobar“. Radovi su obuhvatili i kompletnu zamenu stolarije na prozorima i vratima, postavljanje novih podova na prvom spratu  i krečenje. Na spratu je urađen i novi sanitarni čvor, kao i nova led rasveta–  rekao je Mikalački. – Meštani su sopstvenim snagama obnovili bioskopsku salu, a i fasada je bila u jako lošem stanju, tako da je i ona u najvećem delu rekonstruisana.  U prizemlju su adaptirani sanitarni čvorovi, postavlja se novi pod, zamenjena je stolarija i u ovom prostoru nalaziće se Biblioteka, Galerija i etno soba, dok će prostoriju na spratu koristiti udruženje žena.

Zgrada je centar kulturnog okupljanja, koriste je razna udruženja i mladi, te je zato i prioritet što se tiče ulaganja. Sredstva za obnovu fasade izdvojena su iz budžeta lokalne samouprave oko dva miliona dinara i Mesne zajednice.

-U gradskom budžetu u ovoj godini izdvojeno je više sredstava za ulaganje u mesnim zajednicama. – predočio je gradonačelnik Bogdan. – Svako naše selo ima Dom kulture koje je mesto okupljanja svih meštana, ali i gostiju tako da je i naš cilj da oni budu što uređeniji. Moderan i funkcionalan izgled doprineće da se u njima organizuje što više kulturnih i drugih manifestacija. Ovom prilikom želim i da pohvalim meštane Bašaida koji su se organizovali i uredili deo prostora. Ubeđen sam da ćemo vrlo brzo prisustvovati i prvom kulturnom događaju u obnovljenom prostoru. Čim vremenski uslovi dozvole u centru sela započeće i izgradnja novog, modernog dečijeg igrališta za šta je sredstva obezbedila Pokrajina. Takođe, nastaviće se i izgradnja kapele za koju je u planu da se ove godine i završi.

Mikalački je dodao i da će se, kao član Gradskog veća, zalagati da svaka mesna zajednica ima Dom kulture poput bašaidskog.

Osim Doma kulture u Bašaidu se uređuju i dve svečane sale u neposrednoj blizini Mesne zajednice koje se izdaju, a sredstva se vraćaju u budžet.

A.Đ.

blokada-paori

Protest je pravo. Blokada – nije.

Manji deo poljoprivrednika sa severa Banata odlučio je da bude “solidaran” sa kolegama iz Šumadije i Mačve, pa su organizovali višečasovnu blokadu dela magistralnog puta kod Bašaida.

Uskraćivanje slobode kretanja drugima pravdaju pozivanjem na solidarnost.  Ipak, nesporno je da kod blokade puteva solidarnosti nema, već samo činjenice da se prava svih drugih vozača, putnika, radnika gaze i da je reč o maltretiranju građana. Sve drugo je zamena teza.

To što neko neće na vreme ili uopšte stići na posao, kod lekara, u školu ili na fakultet, nije nikakva “solidarnost” niti borba za prava, već prinuda.

I dok udruženja poljoprivrednika odbijaju dijalog sa resornim ministrom, a zahtevi se svode na zabranu uvoza određenih proizvoda, pre svega mleka, jasno je da su protesti politički motivisani.  Ako ne želite razgovor, već blokadu – onda je jasno da vam rešenje nije prioritet.

Umesto razgovora i traženja konkretnih rešenja, bira se blokada kao prva i osnovna taktika. To jeste znak da je u pitanju politički performans i namera da se proizvede tenzija, a ne borba za opstanak domaće proizvodnje.

 

 

 

 

 

 

 

recitatori-mladji

I ove godine od 4. do 6 marta Kulturni centar Kikinda biće organizator Gradske smotre recitatora. Učesnici će, po običaju, biti raspoređeni u tri uzrasne kategorije- niži i viši razredi osnovne škole, kao i srednjoškolci.

Ovogodišnja smotra održaće se 56. put i reč je o najdugovečnijoj reviji mladih govornika poezije u zemlji.

Domaćin smotre biće Narodno pozorište i sva tri dana početak je zakazan za 10 časova. Prvog dana nastupiće niži razredi, dok su za više razrede i srednjoškolce rezervisana naredna dva dana Smotre.

 Nakon Kikinde, najbolji će se okušati na zonskoj, a potom i na pokrajinskoj smotri u Čoki, odnosno Sečnju.

Recitatore će ove godine ocenjivati književna kritičarka i bibliotekarka u penziji Marija Tanackov, pesnikinja Snežana Tomin, glumica i nekadašnja uspešna recitatorka Gizela Kekenj, i glumac Slavoljub Matić.

N.S.

error: Content is protected !!