Svečana sala Gradske kuće još jednom je, danas, bila ispunjena najmlađim i najvažnijim sugrađanima. U tradicionalnoj akciji „Kikindski bebi-klub“ podeljena su čak 163 paketa, bebama rođenim u poslednja tri meseca prošle godine. Ovo je i najveći broj novorođene dece u jednom tromesečju u poslednjih nekoliko godina.

Roditelje i decu pozdravio je gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima.
– Ovo je najlepši povod da se okupimo. Nema veće odgovornosti, ni važnijeg posla u životu od odgajanja deteta. Grad Kikinda se trudi da vam, u prvim mesecima, pomogne skromnim poklonima. U poslednje tri godine imamo trend povećanja broja novorođene dece, što nas izuzetno raduje. Verujem da, zajedno sa vama, stvaramo lepši ambijent za život u našem divnom gradu. Čestitamo vam svima roditeljstvo – rekao je Lukač.

U protekloj godini rođene su čak 494 bebe u Kikindi. Zanimljiv je podatak da je rođen potpuno isti broj dečaka i devojčica. Grad je, u 2022. godini, za mere socijalne i dečije zaštite izdvojio 196 miliona dinara, od čega je, za “Kikindski bebi-klub”, utrošeno više od četiri miliona dinara.
– Trudićemo se, u narednom periodu, da poboljšamo postojeće i uvedemo nove mere kako bismo osnažili roditelje i decu i razvili socijalnu pomoć i brigu o deci i porodici. Našim najmlađim sugrađanima želimo lepo, srećno i bezbrižno detinjstvo, a roditeljima upućujemo najlepše čestitke – izjavila je nova članica Gradskog veća, zadužena za nacionalne manjine, rodnu ravnopravnost i brigu o porodici, Melita Gombar.

U prepunoj sali Gradske kuće, najmlađim gostima gradonačelnik je uručio pakete u kojima su radosnica, peškir, torba i multifunkcionalna stolica.
Malog Luku iz Kikinde dovela je mama, Ivana Cucin.
– Već smo i za prva dva deteta, dve devojčice, dobili pakete, i lepo su nam poslužili – kaže Ivana.
Kristina Mađarev stigla je iz Novog Miloševa sa bebom Petrom koji je, pre tri meseca, rođen u Kikindi.
– Svaka pomoć i svaki znak pažnje nam znači i zahvalni smo na tome – rekla je Kristina.

Pojedinačna vrednost poklon-paketa je oko osam hiljada dinara. Akcija se sprovodi svaka tri meseca, kontinuirano, od 2014. godine. Pored toga, Grad za prvorođeno dete izdvaja 30 hiljada, i za drugo dete 20 hiljada dinara. Gradska uprava redovno plaća članarinu u „Klubu tri plus“, kako bi i porodicama sa troje i više dece obezbedila popuste i druge pogodnosti za decu.

Uz to, država majkama isplaćuje i roditeljske dodatke: za prvo dete oko 346 hiljada dinara i za drugo oko 306 hiljada, koje se isplaćuju u 24 rate, što je oko 13 hiljada dinara mesečno. Majke deset godina dobijaju mesečno više od 15 hiljada za treće, odnosno 23 hiljade dinara za četvrto dete.
Potajno su se nadali vaterpolisti kikindskog ŽAK-a iznenađenju na startu nastavka prvenstva Prve „A” lige, na gostovanju kod Zemuna, ali je domaći tim opravdao ulogu favorita i na kraju slavio 14:10 (4:3, 4:3, 3:2, 3:2). Zemunci su svaku četvrtinu dobijali golom razlike i kada je tako pobeda onog tima koji diktira ritam ne dolazi u pitanje, pogotovo kada se tome doda veliki broj grešaka koje su načinili igrači ŽAK-a, a što posebno naglašava trener Miroslav Munćan.
– Gubili smo čitavu utakmicu, približavali se tek na dva gola zaostatka, škripalo je u našoj odbrani i uz veliki broj individualnih pogrešaka nismo mogli ozbiljnije ugroziti Zemunce. Čak šest puta nismo iskoristili igrača više, ni jedanput na utakmici. Moramo da pobedimo Bečej u subotu uveče na našem bazenu, iznenadili su lidera na tabeli tim beogradskog Taša kojeg su savladali večeras i opasno nam se približili na dva boda zaostatka. Dobro je što je pretposlednja Sava kao domaća u Šapcu poražena od Starog grada pa Šapčanima i dalje bežimo velikih sedam bodova, ali kod njih i gostujemo – kaže Munćan.
– Prva akcija bila je 1972. godine u Lukovdolu, rodnom selu Ivana Gorana Kovačića. Organizovali su je tadašnji urednik Radio Beograda, Božidar Timotijević, i pesnikinja Desanka Maksimović – kaže Mihailo Šćepanović, urednik akcije.
– Ove godine počeli smo za Savindan, u školi u Novim Kozarcima. Poklonili smo više od 700 knjiga, uglavnom školske lektire, beletristike, knjige za učenike, nastavnike i roditelje đaka. Škola je prelepa, dečica su izuzetno talentovana i znatiželjna i radujemo se ovoj poseti, koja nije prva i Banatu – rekao je Šćepanović.
U školskoj biblioteci bilo je i nekoliko čitalaca koji su se veoma obradovali darovima i odmah pronašli interesantne naslove.
– Bibliotekarka mi kaže da sam ja najbolji čitalac u školi, sviđa mi se što su došle nove knjige koje mogu da pročitam, da iz njih saznam mnogo novih stvari i da ih upišem u dnevnik čitanja – rekla je Marina Tokić.
– Misija akcije i ovoga puta je ispunjena – knjige će služiti školi, deci, roditeljima, i meštanima. Gutenbergova galaksija sigurno neće brzo nestati, bez obzira na nove tehnologije, knjiga je ipak knjiga i to nas raduje – kaže Šćepanović.

Zajedničkoj proslavi prisustovali su gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima, sveštenstvo Kikindskog namesništva, direktori škola i mnogobrojni gosti.
Svoj doprinos proslavi dale su institucije i ustanove kulture kako bi, još jednom, u svečanom činu, podsetili na delo i nasleđe najvećeg srpskog svetitelja, kao i na značaj stvaranja veza i podrške, u duhu svetosavlja.
Svečanoj akademiji prehodio je likovni i literarni konkurs o Svetom Savi. U programu proslave nastupili su Hor „Atendite“, Hor „Sveti Josif Temišvarski“, Ženska pevačka grupa „Gusala“, glumac Mihailo Laptošević i đaci osnovnih škola „Žarko Zrenjanin“, „Sveti Sava“, „Jovan Popović“ i „Đura Jakšić“.

– Uvek mi je zadovoljstvo i čast da mogu da posetim Udruženje penzionera. Veza između Gradske uprave i Udruženja je na izuzetno visokom niou. Nama, koji vodimo grad, iskustvo i mudrost starijih sugrađana veoma mnogo znači i ovu dobru saradnju ćemo nastaviti. Želim svima mnogo zdravlja i porodične sreće, i da nam pomognu da savladamo sve izazove koji su pred nama, da zajednički gradimo još bolju Kikindu – rekao je Lukač.
Predsedniku Udruženja penzionera, Milanu Perizu, gradonačelnik je uručio poklon, ikonu Svetog Save.
U programu proslave nastupili su đaci Osnovne škole „Vuk Karadžić“ i hor Udruženja, „Sunčana jesen“. Obred rezanja slavskog kolača bogoslužio je protojerej-stavrofor Jovan Silaški, koji je održao i prigodnu prazničnu besedu.
Mentori u dramskoj i likovnoj radionici su Stefan Ostojić, akademski glumac, Sonja Beloš, akademski vajar i Nikola Gajić, akademski slikar.