Најновије

„Vojvodina kup” u streljaštvu. Petrov dodao i pojedinačni pištoljaški naslov

Другога дана стрељачког „Војводина купа” у Новом Саду, члан СД Кикинда Душко Петров злату из конкуренције пиштољашких микс дублова, освојену првога дана надметања заједно с чланицом Новог Сада Бранкицом Зарић, додао је и појединачни наслов пуцајући из ваздушног пиштоља. За прво место борио се у финалу с победником у јуниорској конкуренцији Марком Нинковићем (Панчево 1813) савладавши га 16:4.

Pao i Singidunum. Kuglašice Kike u borbi za drugo mesto u Superligi

Куглашице кикиндске Кике 0230, тријумфом од 6:2 (3.167:3.290) у Београду над шестопласираним Сингидунумом, оствариле су 11. победу у сезони Суперлиге. Уз три пораза, заузимају и даље треће место на табели, али су од овога кола и бодовно поравнате с другопласираним зрењанинским Кристалом који је поражен овога викенда у Новом Саду од Радничког. Капитенка Нада Команов вели:

– Сјајна игра у Београду, бориле смо се до последњег хица и заслужено стигле до тријмфа који нам отвара могућност да се на крају радујемо освајању друге позиције у држави. 

У наредном колу, које је на распореду за две седмице, Кикинђанке ће гостовати новосадској Алименти, водећој на лествици и то с максималним учинком од 14 победа.

Кика 0230: Кресоја 545, Француски 561, Санто 520, Команов 552, Драганов 556, Шибул 556. 

kikinda-panorama-1929_slika_O_88082149

Прва бележења назива улица у Кикинди налазимо у мапама града из друге половине 19. века. Убележени су називи три улице -Nagy utcza (Велики сокак), Mokrini utcza (Мокринска улица) и Vasa utcza (Вашарска). Именовање већине улица уследило је 1898. године, након што је Кикинда добила статус града са уређеним сенатом.

Мењање назива улица зависило је од историјских околности, идеолошких прилика, политичких промена. Поједини називи су опстајали пркосећи турбулентним догађајима, док су други бесповратно одлазили у прошлост, неретко и без оправданих разлога.

Свима нам је прва асоцијација на помен Кнез Михаилове улице Београд и популарно шеталиште незаобилазно на туристичкој мапи главног града. Мање је познато да је и Кикинда имала улицу названу по кнезу Михајлу Обреновићу. То је данашња улица Милоша Великог, која се првобитно, све до 1918. године звала Вашарска. Од 1919. до 1941. носила је име Кнеза Михаила, да би после Другог светског рата била преименована. Прво је понела име 6. октобра, а потом је названа у част народног хероја и једног од твораца идеје радничког самоуправљања- Бориса Кидрича. Деведесетих година прошлог века, када многи називи, идеолошки неподобни, одлазе у прошлост, Кидрича „смењује” Милош Велики.

Наш град је имао и улицу Бана Јелачића. Њен први назив био је Родина. Име генерала, грофа и хрватског бана, једне од најистакнутијих личности хрватске историје, ова улица понела је 1919. године, да би у социјалистичкој Југославији прво била названа по Александру Ранковићу, а потом по једном од виђенијих скојеваца и револуционару Николи Француском. То име носи и данас.

Називе је мењала и најлепша улица- Генерала Драпшина. До Првог светског рата звала се Старопоштанска и Српска. Између два рата носила је име америчког председника, добитника Нобелове награде за мир- Вилсонова, да би после Другог светског рата понела име народног хероја и учесника шпанског грађанског рата родом из Турије, генерала Петра Драпшина.

 

Наставиће се

jezero vetar 4

Није Јадран, није бура. Северац је и Штеванчева бара. Једна од омиљених дестинација за одмор и шетњу Кикинђана, опустела је. У време фотографисања, нисмо затекли ни једног пролазника нити рекреативца. Само пар лабудова. Не чуди јер јер је ова субота у Кикинди веома хладна и ветровита.

Иако је у нашем граду и даље температура изнад нуле (у 17 часова измерено је 1 степен), северозападни ветар са олујним ударима јачине и до 21 метар у секунди (76 км/сат) даје осећај да је знатно хладније.

У целој Србији на снази је наранџасти метео аларм који означава да су прогнозиране опасне временске појаве које могу проузроковати материјалну штету и бити опасне по људе и животиње. Јак ветар срушио је зид на углу улица Јаше Томића и Доситејеве.

Метеоролози најављују даљи пад температуре и ледене дане. Од четвртка постепено отопљавање.

 

 

 

 

 

 

 

paketomat

Поштин пакетомат однедавно је доступан и у Кикинди. Налази се испред улаза у главну пошту у улици Генерала Драпшина. Да је ова новина заиста брзо, једноставно и практично решење за кориснике услуга, указују читаоци Кикиндског портала који су користили услуге пакетомата и преносе нам своје утиске.

-Врло сам задовољна новим пакетоматом. Заиста пружа могућност да уштедимо време јер нема дугог чекања на шалтеру за преузимање пакета. Омогућава и да пошиљку преузмемо у време када нам највише одговара. Такође је интересантно што можемо добити више пакета одједном- задовољна суграђанка поделила је са нама своје корисничко искуство.

-Преко вибер поруке добила сам линк на телефону који сам кликом активирала, а одмах након тога, појавио ми се смс код који је био прихваћен од стране апликације пакетомата. Телефон је сигнализирао да прислоним екран уз дисплеј пакетомата, што сам и урадила, након чега сам на екрану притиснула потврду где ми се показало која вратанца на пакетомату ће ми се отворити. Када сам потврдила на ок, вратанца су се отворила и успешно сам преузела своје приспеле пакете.

На пакетомату се могу испоручити пошиљке за које је унапред плаћена поштарина (Пост експрес, Нови пакет, Пост експрес Бокс) на захтев пошиљаоца приликом предаје пошиљке на шалтеру пошта или приликом преузимања од стране достављача. Друга могућност је да прималац преусмери пошиљку на пакетомат одговором на смс или вибер поруку од Поште Србије.

Пошиљка примаоца чека у пакетомату 48 сати. Поштини пакетомати распоређени су на, за сада, 36 локација у нашој земљи, међу којима је и Кикинда.

Можете нам писати на kikindskiportal@gmail.com или нас контактирати путем друштвених мрежа Инстаграм и Фејбук. 

image_2023-02-03_095935950

Градски одбор Српске напредне странке у Kикинди са ужасом је испратио нецивилизацијске слике покушаја напада на председника Републике Србије Александра Вучића у Скупштини Србије предвођеним лажним патриотама такозване “демократске” опозиције.

Kако је могуће да у 21. веку постоје људи који мисле да физичким обрачуном могу да се домогну власти и преотму је легално изабраном представнику народа као што је Александар Вучић?

Устима пуним лажи, заборављају своја недела, своје грехе из прошлости. Заборавили су да су 2008. без речи и макар покушаја дипломатске борбе такорећи предали део сопствене државе, да се у њихово време десио стравичан погром над нашим народом и да су многе светиње до темеља уништене.

Пред народом Србије, али и целим светом, показали су своје право лице, дивљачку жељу да силом нападну човека који се, за разлику од њих, свакодневно бори за сваког грађанина Србије, за интересе наше земље било где у свету.

Господо драга, док год је Александра Вучића ви сте потпуно немоћни и огољени у својој злоби, а читав народ Србије је ту да му омогући да настави да води борбу за наше заједничко боље сутра и будућност наше деце, истиче се у саопштењу Градског одбора Српске напредне странке у Кикинди.

gradski pas

Препознаћете их по зеленој огрлици. На њој ће писати „Градски пас“. То значи да је пас вакцинисан, стерилисан и да није агресиван, па је након што је прошао такозвани третман ЦНР (Catch and release) враћен на улицу. Ако желите да добијете друштво новог четвороножног љубимца- можете и да учините добро и хумано дело и удомите га.

Наиме, служба зоохигијене Јавног предузећа „Кикинда“ од 14. фебруара започиње акцију обележавања паса зеленим огрлицама на којима пише „Градски пас“. Циљ акције је да се, на јанхуманији начин, смањи број паса луталица- каже за Кикиндски портал Бранка Живаљевић, руководилац службе зоохигијене и гробља у ЈП „Кикинда“.

– Ми смо и до сад хватали псе луталице и враћали на лице хватања, али ти пси нису били обележени. Сада ћемо те псе додатно обележити зеленим огрлицама на којима пише „Градски пас“. Сви пси који буду враћени су прошли кроз програм ЦНР што значи да смо га ухватили, стерилисали, вакцинисали, чиповали и као пса који није агресиван, вратили на локацију на којој смо га пронашли. Ти пси се неће пуштати на места на којима се налазе предшколске установе, школска дворишта, болница, него ће бити по мирнијим деловима града да не би изазвали реакцију грађана. Програм има веома добре резултате у европским земљама, па смо и ми кренули са тим- указује Бранка Живаљевић.

У плану за наредни период је и постављање кућица за псе на одређеној локацији у граду.

-Да би тај пас имао што хуманији третман, ми ћемо обезбедити кућице за псе, где ће наши радници да их хране и поје. Позивамо и грађане који воле животиње, да могу слободно да их хране и поје. Појење ће посебно важно бити у летњим месецима, када су високе температуре.

Удомите градског пса

Сви заинтересовани грађани који желе да удоме градске псе могу да се обрате служби зоохигијене, која се налази на адреси Тополски пут број 10, контакт телефон 404-631.

-Ако им се свиди, могу да узму пса, дођу у зоохигијену и ми ћемо да променимо власништво у чипу. Апелујемо на грађане да не скидају огрлице псима јер овом акцијом желимо да укажемо на значај удомљавања као и да овако обележене псе не пријављују служби зоохигијене јер су ваксинисани, стерилисани и нису агресивни. Наш крајњи циљ није да напунимо капацитет прихватилишта, него да покушамо да сваком псу нађемо нови дом- истиче наша саговорница.

Princip 4

Потомак Гаврила Принципа, Гаврило Миле Принцип, данас је имао сусрет са ђацима Основне школе „Петар Кочић“ у Накову, а у вечерњим сатима, у препуној сали Културног центра, одржао је књижевно вече на којем је представио дела посвећена свом рођаку.

Догађају су, у име локалне самоуправе, присуствовали Младен Богдан, председник Градског парламента и Валентина Мицковски, чланица Градског већа задужена за културу и образовање.

– Велика је част што имамо прилику да будемо домаћини потомку породице Гаврила Принципа, једне од најзначајнијих личности српског народа – рекао је Богдан. – Није случајно што је град Кикинда домаћин, много наших суграђана води порекло из краја Гаврила Принципа, из Босанске Крајине, из Босанског Грахова. Желимо још једном да покажемо колико је важно да људи који овде живе могу да дођу да виде све што их подсећа на њихов крај, све што их веже, и културно- историјски и завичајно. Град Кикинда се одавно одужио Гаврилу Принципу, ми имамо улицу са његовим именом. Настављамо сарадњу са општином Босанско Грахово, успостављамо све јаче везе, трудимо се да, као град, утичемо да се тој општини помогне. Овакви догађаји још више зближавају Кикинђане пореклом из тих крајева и људе који тамо живе, а срцем су везани за Кикинду, пре свега због фамилијарне повезаности. Свима који су дошли из тих крајева неким несрећним путевима и догађајима желим да кажем да је Кикинда њихов град, да су они који су дошли у Кикинду наши суграђани и да увек треба тако да се осећају.

Гаврило Миле Принцип објаснио је да је он из исте породице Принципових, тачније да је његов директни предак брат од стрица Гавриловог оца Пепе.

– Нисам му близак рођак, али сам му најближи по схватању, због њега сам био у  затвору, али сам био и награђиван. Покојни Митрополит Амфилохије ме је одликовао Златним ликом Светог Петра II Ловћенског Тајновидца за укупну заслугу у очувању лика и дела Гаврила Принципа.

Гаврило Миле објаснио је и зашто је његова мисија да осветљава живот и дела свог рођака.

– Од она два судбоносна метка Гаврилова на обали Миљацке, почела је митска и митоманска прича о њему. Скоро никада није написана истина. Причало се и писало како је он био болешљиво дете, како је боловао од разних ствари, како је као дечак био туберкулозан, да је знао да ће умрети, па је пуцао. Одавде, из Србије, долазе гласови како „да није било тог малог, рошавог Гаврила, било би милион Срба више“. Људи не знају да су, три године пре атентата, министар финансија Аусторугарске, Лео Билински и аусторугарски генерал, Оскар Поћорек, направили пакт напада на Србију. Три месеца пре него што је Гаврило пуцао и парафирали су пакт о томе да се 28. јула нападне Србија. Сада пишем роман „Гаврилов гавран“ и у њему ће бити све о истинитим догађајима за које сам сазнао од шесторо људи који су тачно знали шта се догодило. Нећу престати да ширим истину све док Гаврилово име не вратим тамо где заслужује да буде: међу сто знаменитих Срба, одакле му је име избрисано.

Гаврило Миле Принцип рекао је и да је инсистирао да дође у Кикинду јер овде живи много људи из Босанског Грахова и осећа је као своје Грахово.

– И у Накову сам доживео нешто што нисам ни сањао да ће се догодити. Имао сам дивне сусрете са потомцима Граховчана. Пуно ми је срце и са пуним пијететом сам дошао.

Гост је говорио о својим збиркама песама „Гаврило“ и „Кожун и друге пјесме“. Укупно је издао пет књига, а на промоцијма представља и породичне фотографије и документа која осветљавају живот његовог рођака, као и предмете из породичне куће Принципових у селу Обљај, у којем је основао и Културно-историјски центар Гаврило Принцип“ за Србију и БиХ.

У програму је наступила је и Певачка група „Звуци с камена“. Догађај су организовали Народна библиотека „Јован Поповић“ и Културни центар Кикинда.

Milenko Jovanov 7

Миленко Јованов, шеф посланичке групе напредњака у Скупштини Србије и једини народни посланик из нашег града у актуелном скупштинском сазиву, отворио је канцеларију народног посланика у Кикинди. Суграђани су од јуче у прилици да у директној комуникацији са својим представником у Народној скупштини и високим функционером Српске напредне странке изнесу мишљење, проблеме, сугестије. Врата канцеларије отворена су за све грађане, без обзира на страначку припадност и политичко опредељење.

– Давно сам наумио да ово урадим, али није се могло због короне. После су уследили избори. Коначно сада повлачим овај потез, за шта имам подршку Народне скупштине. То је и став председника Александра Вучића, са захтевом да ми посланици будемо што ближе народу. Такав ангажман је у делокругу Српске напредне странке, са превасходним циљем да грађанима у континуитету будемо на услузи. Да их саслушамо, сазнамо шта их тишти, као и да чујемо њихове сугестије и мишљење, па и критику, зашто да не- рекао је Јованов.

Због обавеза у Београду, Јованов у Канцеларији народног посланика на Тргу српских добровољаца, неће имати стално радно време. Састајаће се са грађанима у складу с договором путем електронске поште www.milenkojovanov.com и posta@milenkojovanov.com и телефона 0230/ 309-361 и 065/491-5016.

Кикинда у срцу

-Волим свако место у нашој Србији, али ми је Кикинда, морам признати, на посебном месту у срцу. У овом граду сам рођен, овде сам растао школујући се и играјући фудбал. После студија вратио сам се у Кикинду, стасавао у струци и политици, калио се, стицао бројне пријатеље. Имам сталну обавезу према родном граду. Завичају се никада не можеш одужити- искрен је Јованов.

Učenički parlament 4

Наш град данас је домаћин члановима Ученичког парламента Домa ученика средњих школа „Милутин Миланковић“ из Београда. Тридесетак ђака Средње Техничке ПТТ школе и Железничке техничке школе угостиће њихови вршњаци смештени у Дому ученика средњих школа „Никола Војводић“ у Кикинди.

Ђаке и њихове васпитаче данас су прво, у свечаној сали Градске куће, дочекали председник Градског парламента, Младен Богдан, и чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски, са директором Дома ученика у Кикинди, Љубомиром Васичиним.

– Драго ми је што ћете имати прилику да видите посебности нашег поднебља, као и да се сретнете са вршњацима из нашег дома, да склопите што више пријатељстава и размените искуства – рекао је Богдан, поздрављајући госте. – Сигуран сам да ћете имати лепе тренутке и да ћете понети лепе утиске из града добрих људи.

Сарадња два дома остварена је захваљујући нашем суграђанину, Ласлу Вадлеве, иначе сараднику београдског Дома ученика.

– У Кикинди нас је дочекало сунце и наишли смо на топлу и срдачну добродошлицу, ништа мање нисмо ни очекивали – изјавио је Ненад Миленовић, директор београдског дома ученика. – Нисам био неколико година у Кикинди и велико ми је задовољство да имам прилику да овде доведем чланове Ученичког парламента и неколико запослених. Надам се да ћемо имати прилику да угостимо представнике локалне самоуправе, као и да ће деца поделити искуства, стећи нова познанства и наставити дружење и по завршетку школовања.

Ђацима из Београда уручени су поклони Града пре сусрета са вршњацима у кикиндском Дому.

– Привилеговани смо посетом ученика, директора и њихових васпитача. Циљ посете је излет, сусрет са ђацима у нашем ученичком дому, разгледање занаменитости града. У међувремену, разговараћемо са руководством дома из Београда, отворићемо дијалог о оснаживању сарадње, о новим иницијативама и идејама ради стварања још бољих услова за младе – рекла је Валентина Мицковски.

Лука Грачанин из Прокупља је матурант Средње техничке ПТТ школе.

– Четири године сам у Ученичком парламенту Дома, ту одлучујемо о питањима важним за нас – каже Лука. – Наш глас се потпуно уважава, увек се сагледа и размотри све што предложимо. Био сам већ неколико пута у Кикинди и увек ми је драго да се вратим.

Лукина вршњакиња из исте школе и дома, Анђела Петровић из Вранића, потпредседница је Ученичког парламента.

– Сматрам да је важно да се ми, из главног града, повезујемо са мањим местима, да помажемо једни другима. Први пут сам овде и жељно ишчекујем да видим шта ваш град све нуди – каже Анђела.

Ивана Јовановић из Тополе такође је матуранткиња исте школе.

– Као група, парламент, можемо доста тога да постигнемо – објашњава Ивана. – Сарадњу са ученичким домовима управо започињемо и Кикинда је прво место у које смо дошли тим поводом. Први пут сам овде и јако ми је лепо.

После пријема у Градској кући, ученици су посетили вршњаке у Дому ученика „Никола Војводић“, а затим и Народни музеј. Разгледањем трга и станишта сова, завршиће се ова, прва посета уз, са обе стране исказану потребу да се дружење и сарадња младих из много различитих места у Србији убрзо наставе и потрају што дуже.

error: Content is protected !!