Свечана сала Градске куће још једном је, данас, била испуњена најмлађим и најважнијим суграђанима. У традиционалној акцији „Кикиндски беби-клуб“ подељена су чак 163 пакета, бебама рођеним у последња три месеца прошле године. Ово је и највећи број новорођене деце у једном тромесечју у последњих неколико година.

Родитеље и децу поздравио је градоначелник Никола Лукач са сарадницима.
– Ово је најлепши повод да се окупимо. Нема веће одговорности, ни важнијег посла у животу од одгајања детета. Град Кикинда се труди да вам, у првим месецима, помогне скромним поклонима. У последње три године имамо тренд повећања броја новорођене деце, што нас изузетно радује. Верујем да, заједно са вама, стварамо лепши амбијент за живот у нашем дивном граду. Честитамо вам свима родитељство – рекао је Лукач.

У протеклој години рођене су чак 494 бебе у Кикинди. Занимљив је податак да је рођен потпуно исти број дечака и девојчица. Град је, у 2022. години, за мере социјалне и дечије заштите издвојио 196 милиона динара, од чега је, за “Кикиндски беби-клуб”, утрошено више од четири милиона динара.
– Трудићемо се, у наредном периоду, да побољшамо постојеће и уведемо нове мере како бисмо оснажили родитеље и децу и развили социјалну помоћ и бригу о деци и породици. Нашим најмлађим суграђанима желимо лепо, срећно и безбрижно детињство, а родитељима упућујемо најлепше честитке – изјавила је нова чланица Градског већа, задужена за националне мањине, родну равноправност и бригу о породици, Мелита Гомбар.

У препуној сали Градске куће, најмлађим гостима градоначелник је уручио пакете у којима су радосница, пешкир, торба и мултифункционална столица.
Малог Луку из Кикинде довела је мама, Ивана Цуцин.
– Већ смо и за прва два детета, две девојчице, добили пакете, и лепо су нам послужили – каже Ивана.
Кристина Мађарев стигла је из Новог Милошева са бебом Петром који је, пре три месеца, рођен у Кикинди.
– Свака помоћ и сваки знак пажње нам значи и захвални смо на томе – рекла је Кристина.

Појединачна вредност поклон-пакета је око осам хиљада динара. Акција се спроводи свака три месеца, континуирано, од 2014. године. Поред тога, Град за прворођено дете издваја 30 хиљада, и за друго дете 20 хиљада динара. Градска управа редовно плаћа чланарину у „Клубу три плус“, како би и породицама са троје и више деце обезбедила попусте и друге погодности за децу.

Уз то, држава мајкама исплаћује и родитељске додатке: за прво дете око 346 хиљада динара и за друго око 306 хиљада, које се исплаћују у 24 рате, што је око 13 хиљада динара месечно. Мајке десет година добијају месечно више од 15 хиљада за треће, односно 23 хиљаде динара за четврто дете.
Потајно су се надали ватерполисти кикиндског ЖАК-а изненађењу на старту наставка првенства Прве „А” лиге, на гостовању код Земуна, али је домаћи тим оправдао улогу фаворита и на крају славио 14:10 (4:3, 4:3, 3:2, 3:2). Земунци су сваку четвртину добијали голом разлике и када је тако победа оног тима који диктира ритам не долази у питање, поготово када се томе дода велики број грешака које су начинили играчи ЖАК-а, а што посебно наглашава тренер Мирослав Мунћан.
– Губили смо читаву утакмицу, приближавали се тек на два гола заостатка, шкрипало је у нашој одбрани и уз велики број индивидуалних погрешака нисмо могли озбиљније угрозити Земунце. Чак шест пута нисмо искористили играча више, ни једанпут на утакмици. Морамо да победимо Бечеј у суботу увече на нашем базену, изненадили су лидера на табели тим београдског Таша којег су савладали вечерас и опасно нам се приближили на два бода заостатка. Добро је што је претпоследња Сава као домаћа у Шапцу поражена од Старог града па Шапчанима и даље бежимо великих седам бодова, али код њих и гостујемо – каже Мунћан.
– Прва акција била је 1972. године у Луковдолу, родном селу Ивана Горана Ковачића. Организовали су је тадашњи уредник Радио Београда, Божидар Тимотијевић, и песникиња Десанка Максимовић – каже Михаило Шћепановић, уредник акције.
– Ове године почели смо за Савиндан, у школи у Новим Козарцима. Поклонили смо више од 700 књига, углавном школске лектире, белетристике, књиге за ученике, наставнике и родитеље ђака. Школа је прелепа, дечица су изузетно талентована и знатижељна и радујемо се овој посети, која није прва и Банату – рекао је Шћепановић.
У школској библиотеци било је и неколико читалаца који су се веома обрадовали даровима и одмах пронашли интересантне наслове.
– Библиотекарка ми каже да сам ја најбољи читалац у школи, свиђа ми се што су дошле нове књиге које могу да прочитам, да из њих сазнам много нових ствари и да их упишем у дневник читања – рекла је Марина Токић.
– Мисија акције и овога пута је испуњена – књиге ће служити школи, деци, родитељима, и мештанима. Гутенбергова галаксија сигурно неће брзо нестати, без обзира на нове технологије, књига је ипак књига и то нас радује – каже Шћепановић.

Заједничкој прослави присустовали су градоначелник Никола Лукач са сарадницима, свештенство Кикиндског намесништва, директори школа и многобројни гости.
Свој допринос прослави дале су институције и установе културе како би, још једном, у свечаном чину, подсетили на дело и наслеђе највећег српског светитеља, као и на значај стварања веза и подршке, у духу светосавља.
Свечаној академији преходио је ликовни и литерарни конкурс о Светом Сави. У програму прославе наступили су Хор „Атендите“, Хор „Свети Јосиф Темишварски“, Женска певачка група „Гусала“, глумац Михаило Лаптошевић и ђаци основних школа „Жарко Зрењанин“, „Свети Сава“, „Јован Поповић“ и „Ђура Јакшић“.

– Увек ми је задовољство и част да могу да посетим Удружење пензионера. Веза између Градске управе и Удружења је на изузетно високом ниоу. Нама, који водимо град, искуство и мудрост старијих суграђана веома много значи и ову добру сарадњу ћемо наставити. Желим свима много здравља и породичне среће, и да нам помогну да савладамо све изазове који су пред нама, да заједнички градимо још бољу Кикинду – рекао је Лукач.
Председнику Удружења пензионера, Милану Перизу, градоначелник је уручио поклон, икону Светог Саве.
У програму прославе наступили су ђаци Основне школе „Вук Караџић“ и хор Удружења, „Сунчана јесен“. Обред резања славског колача богослужио је протојереј-ставрофор Јован Силашки, који је одржао и пригодну празничну беседу.
Ментори у драмској и ликовној радионици су Стефан Остојић, академски глумац, Соња Белош, академски вајар и Никола Гајић, академски сликар.