Најновије

kindja3

Чланови Планинарског друштва „Кинђа“ протеклог викенда евоцирали су сећања на свог пријатеља, колегу, једног од оснивача овог друштва и његовог првог председника, прерано преминулог Зорана Макитана. Дестинација планинарског изазова у Зоранову част, већ по традицији, била је изненађење за кикиндске планинаре. Меморијал „Зоки Макитан“ организован је 14. пут, а поход изненађења овога пута била је Тара. Са планинарског успона, чланови ПД „Кинђа“ донели су дивне фотографије и лепе утиске.

-Концепт Меморијала је такав да се чланови пријаве и до последњег тренутка не знају где ће ићи. Одзив је и овога пута био добар, Меморијал је окупио 35 чланова. Боравили смо у планинарском дому, посетили врхове Орлов вис, Биљешке стене одакле пуца прелеп поглед на језеро Перућац. Стаза је била прилично захтевна, дуга 15 и по километара. Попели смо висину од 1247 метара, а укупан успон је 900 метара. Другог дана били смо на Трешњевцу- преноси нам утиске Оливера Макитан, организаторка похода.

Планинари „Кинђе“, заљубљеници у природу, изазове и досезање планинских висина, током протеклих меморијала обишли су бројне планине у Србији: врхове Копаоника, Ртња, Златара, Златибора, Бабиног Зуба, Старе планине, Авале, Озрена, Бесне кобиле…У освајању нових висина, негују спортски и тимски дух, као и сећање на колегу који је први организовао овакве походе изненађења.

Фото: приватна архива
visoka škola za obrazovanje vaspitača

Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић уручио је у петак решења представницима високообразовних установа чији је оснивач Аутономна покрајина Војводина, на основу два јавна конкурса.

Високој школи струковних студија за образовање васпитача у Кикинди на основу Конкурса за суфинансирање набавке машина, опреме и нематеријалне имовине у установама високог образовања опредељено је 398.000 динара.

Средства су намењена опремању учионица. Биће купљене три беле табле, два лаптоп рачунара, сервер и скенер.

bicikl (2)

И ове године, љубитељи двоточкаша биће у прилици да купе нови бицикл захваљујући субвенцији из градске касе. Како сазнајемо од од члана Градског већа задуженог за екологију Стевана Иличића, јавни позив за грађане биће расписан почетком маја. Претходно, тачније 19. априла уследиће јавни позив за привредне субјекте односно продавнице бицикала.

– У циљу смањења емисије штетних гасова, али и подстицања здравих навика и физичких активности суграђана, и ове године ћемо расписати конкурс за куповину бицикала. Субвенција ће бити као и прошле године, у висини од 10.000 динара. Укупан буџет за ову намену је два милиона динара што значи да ће 200 грађана моћи да рачуна на овај вид финансијске подршке- указује Иличић.

Несумњиво је било да ће прошлогодишњи конкурс за доделу субвенција у износу од 10.000 динара за куповину бицикла бити пун погодак. Како се пријавио велики број суграђана, уместо првобитно планираних 100, додељено је 213 субвенција. Подсетимо, надлежни су одлучили да сви који су поднели важеће пријаве добију бесповратна средства за набавку новог бицикла. Право да конкуришу имали су сви пунолетни грађани са пребивалиштем на територији Града Кикинде.

Pojedinačno prvenstvo Srbije u kuglanju za dame. Santo i Komanov ispale u osmini finala

Чланице Кике 0230 Јелена Санто и Нада Команов на појединачном Првенству Србије у Новом Бечеју, на којему се окупило 32 куглашице, пласирале су се у други круг, тачније речено међу 16 најбољих у држави. Санто је заузела друго место скором од 574, а Команов је пета резултатом 559. Од Кикинђанки наступиле су још Снежана Шибул (532), била је 20, те Наталија Кресоја (512) која је заузела 27. место.

ТОП 16 фаза биће одиграна на испадање па ће се Санто састати с Хермином Лукач из Алименте, 15. из Новог Бечеја, а Команов ће играти против Владане Обренић, 12. на данашњем надметању, такође из поменутог новосадског клуба.

Такмичење је на распореду другога викенда априла, вероватно у Београду.

Muška ARKUS liga. „Grindeksovci” blizu selidbe u niži rang

Пет кола преостало је рукометашима Кикинде да одиграју у АРКУС лиги, а након што их је вечерас у „Језеру” победио 35:31 први тим изнад црте опстанка – каћки Југовић, умакавши им на лествици пет бодова, јасно је да су „Гриндексовци” близу селидбе у нижи ранг.

Играли су ривали на махове, обострано се доста грешило, а мање су то чинили Каћани који су имали сјајног голмана Милана Косановића пред мрежом, премда је истоветним учинком сусрет окончао и домаћи вратар Гаћиновић. На одмор су гости отишли с плус два – 16:14, још толику разлику начинили су и у наставку меча и заслужено, уз овације неколико десетина својих навијача, певајући отишли пут свога места надомак Новог Сада.

На конференцији за новинаре, капитен Кикинде Станимир Комарек рекао је:

– Сагорели смо у жељи, али гости су били бољи и честитам им на победи. Нама остаје да се боримо до краја за сваки бод па како буде…

Тренер Горан Куртеш додао је:

– Заслужено је Југовић славио. Имали су већу жељу, били мудрији и тактички зрелији. И ми смо имали жељу, али мора се бити и паметан, а ми смо начинили много техничких грешака и промашаја. Борићемо се док има наде.

Кикинђани ће у суботу гостовати код отписаног Рудара, у Костолцу па је то прилика да можда упишу два бода и на тај начин одрже слаб пламичак наде. Тада би, додуше неким спортским чудом, могли до спаса, наравно уколико Југовић, који како рече њихов тренер Топић рачуна да ће му до краја бити доста још четири бода за опстанак, начини лош низ, као евентуално и зрењанински Пролетер који пак тренутно има шест бодова више од екипе из нашега града.

МРК Кикинда: Балабан, Кукић 2, Стојановић, Босанчић 3, Лисица 4(1), Трнинић 2, Ђукић, Мишков, Шијан 3, Врговић 5(3), Панић, Ракић, Комарек, Илијин 11, Гаћиновић 1 (12 одбрана).    

Čežnja 9

Драган Остојић, редитељ из Кикинде, имао је синоћ у Кули веома успешну премијеру представе „Чежња за супер поврћем“. По тексту америчког писца Мјуреја Шизгала, случајни усусрет полицајке и уметника отвара сложену љубавну причу препуну комичних и трагичних елемената.

– Живимо у времену у којем су људи збуњени, несигурни и несрећни. Представа  говори о стварима које су основне и једноставне: љубав, пожртвовање, истина. Ово је, такође, била прилика да се поново отвори мала сцена у кулском позоришту, где је близак контакт између гледаоца и актера. Волим да радим са ансамблом у Кули јер је ово позориште једна од последњих оаза посвећеног позоришног аматеризма у Србији – рекао је Остојић после премијере.

У дуо-драми играју млади, али искусни глумци кулског позоришта: Вања Боговачки и Слободан Ногавица.

– Иако имамо огромно искуство у овом позоришту и у раду са Драганом, први пут играмo на малој сцени, на којој морамо да учинимо да нам публика верује сваког тренутка – каже Вања. – Дивно је радити са Драганом и са Слободаном, наша сарадња у позоришту траје већ 18 година.

Слободан и Вања заједно су одрастали и сазревали у позоришту. Пуно емоција изазвало је њихово синоћно извођење. На сцени су дисали као једно.

– Драго ми је што сада, као одрасли људи, можемо да радимо зреле ствари – каже Слободан. – Драган нам је поново био креативни извор и стварно смо уживали и у процесу и на премијери. Видим да је уживала и публика. Прича је сложена, емотивна, са обртима, понудили смо им богат програм вечерас, али и теме за размишљање.

Културни центар Кула у склопу којег је и позориште, у протеклих двадесет година је небројено пута режије својих представа поверио Драгану Остојићу. Директор Каменко Бертић каже да је веома задовољан премијером на малој сцени.

– Имамо талентоване глумце и хтели смо публику што више да приближимо њиховом глумачком изразу и емоцији. То најбоље, са глумцем – аматером или професионалцем, може да уради Остојић, јер је рођени глумац. Рад са глумцима је најважнији у позоришту, тај однос публика-глумац, tête à tête, чини суштину театра – каже Бертић. – Дуго сам размишљао о малој сцени и чувао сам овај текст који тешко може да се нађе. Сада сам га дао људима за које сам веровао да ће то урадити како ваља. Било је нормално да режира Остојић јер ради поштено, емотивно и крајње професионално. Мислим да Народно позориште и Кикинда то треба да цене.

Позориште у Кули препознатљиво је по озбиљном и посвећеном раду и веома дугој традицији. Од оснивања, 1945. године, овенчано је небројеним наградама на најзначајнијим фестивалима, државним, али и оним у време велике Југославије.

Ове године, 64. пут, биће домаћини Републичког фестивала аматерских позоришта. пре две године установили су и Фестивал професионалних театара, „Публикум“, на којем је прошле године победила представа Народног позоришта из Кикинде, „Лажа и паралажа“.

– Кулско позориште настојаће да гаји форму мале сцене и многе друге позоришне форме које не раде назови аматери. Позориште или јесте или није, без обзира на то да ли је аматерско, професионално, академско, експериментално – сигуран је Бертић.

После премијере представе “Чежња за супер поврћем” у суботу, већ наредне вечери Омладинска сцена наступа са својом премијером. По мотивима једночинки Музе Павлове, режију потписује Слободан Ногавица.

Захваљујући изузетној преданости, истрајности и талентима које стално регрутује из свог омладинског састава, као и подршци локалне самоуправе која то препознаје, извесно је да позоришнике у овој кући и њихову верну публику очекује још много нових признања и радости играња.

takmičenje

На такмичењу талената у научно-истраживачким радовима одржаном данас у Београду,  у организацији РЦТ Београд 2, полазници Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев” остварили су изванредне резултате.

Милица Томић (први разред) је освојила прву награду за најбољи научно-истраживачки рад из физике, а Тара Терно и Милан Радојчин (трећи разред) друго место из математике.

Кикинђанин и гимназијалац Андреј Поповић, полазник РЦТ Београд 2, освојио је другу награду из физике.

Сви они остварили су пласман на међународно такмичење талената у научно-истраживачким радовима које ће бити одржано у Индонезији.

Менторка награђеним полазницима РЦТ „Душан Васиљев” била је Марија Поповић, а такмичење у научно-истраживачким радовима претходи Покрајинском такмичењу талената које ће бити одржано крајем априла у Панчеву.

 

paja francuski

У Новом Саду је данас у 74. години преминуо Паја Француски, некадашњи председник општине Кикинда.

Француски је био дугодишњи члан Лиге социјалдемократа Војводине, покрајински посланик и члан Извршног већа АП Војводине задужен за енергетику.

Пре политичког активизма, Француски је завршио Рударско-геолошки факултет у Београду и обављао је бројне одговорне послове у Нафтагасу.

Ženska ARKUS liga. ŽORK Kikinda najverovatnije ispala

Три кола пре краја шампионата, рукометашице ЖОРК Кикинде, у својој повратничкој сезони, највероватније, испале су из АРКУС лиге. Кикинђанке су вечерас у Бору поражене 29:25 (14:10) од истоимене екипе, која их је у директном дуелу за опстанак практично отписала из трке.

Бориле су девојке клуба с именом нашега града вечерас у рударском месту на истоку Србије и радовале сваком постигнутом поготку као да је вредан победе, али поклекле су половином наставка када су домаће стигле до осетније предности коју су потом и повећавале, а на крају и уписале тријумф изражен разликом која је била на снази и на одмору.

ЖОРК Кикинда математички још увек може до опстанка, али је вероватноћа да се то догоди, ипак, премала, а у петак, од 19 сати у „Језеру”, дочекаће новосадску Војводину.

ЖОРК Кикинда: Матић, Ал. Чубрило, Степановић, Ђукичин, Радаковић 1, Ердељан, Перовић 2, Ан. Чубрило 3, Балабан (7 одбрана), Латиновић, Сивчев 1, Стевановић, Чочај 11(6), Живков 5, Н. Чубрило 1(1), Новаков 1.

error: Content is protected !!