Најновије

NASLOVNA ZA PORTAL 2

I posle višemilionskih ulaganja, put Iđoš- Ada nije legalizovan, nema upotrebnu dozvolu, niti je bezbedan za saobraćaj

Firma Zorana Mileševića „3D- Projekt” kao podizvođač podizvođača za građevinski „poduhvat“ za koji nije bila raspisana ni javna nabavka, a odnosi se na putni pravac Iđoš-most na Tisi kod Ade, naplatiće iz gradske kase čak dva miliona evra(!). Milion evra za navodne hitne radove i isto toliko na ime kamate. Rezultat je blokada računa grada za koju se ovih dana, sugrađani s pravom pitaju kako će uticati na dalje funkcionisanje gradskih preduzeća i ustanova, isplatu socijalnih davanja, planirane investicije…

Da je od početka, više nego sumnjiva poslovna šema preko Fonda za kapitalna ulaganja, predstavljena kao razvojni infrastrukturni projekat, bila zamišljena tako da se ogroman novac slije u privatne džepove, ukazuje niz činjenica. Put ni dan danas, posle višemilionskih ulaganja nije legalizovan, nije dobijena upotrebna dozvola niti je bezbedan za saobraćaj. Ipak, košta nas papreno.

Građani Kikinde dobro znaju ko je Zoran Milešević i da je svojevremeno upravljao Kikindom i kadrirao– kaže prvi čovek grada Nikola Lukač u razgovoru za „Komunu“.

Lukač: Podnećemo krivične prijave protiv Mileševićevih marioneta

Otuda i inicijativa da baš kikindska Direkcija za izgradnju grada bude nosilac posla, dok ni Čoka, Ada, niti Novi Bečej nisu hteli to da prihvate. Ozbiljne zloupotrebe su načinjene, dokumentacija ne odražava realno stanje, a odgovorni koje je Milešević delegirao potpisivali su ono što ne odgovara činjenicama. Zato će Grad podneti krivične prijave protiv pojedinaca koji su bili marionete Mileševića. Takođe, na sudsku odluku ulažemo vanredni pravni lek- reviziju Vrhovnom sudu, uzdajući se da će razum i moral prevladati– ističe gradonačelnik Lukač.

I dok su odgovorni po zadatku aminovali sporne radove, nalazi i „mišljenja“ obilovali su pristrasnostima koje su, iako protivno logici, rezultirale pomenutom presudom, na osnovu koje Milešević otkida pozamašnih dva miliona evra iz budžeta. Ilustrativno je to što ugovor o izvođenju dodatnih radova nikada nije bio sklopljen, a u postupku nije ni utvrđeno ko ih je naložio. Nema ni aneksa prvobitnog ugovora.

„3D- Projekt” naplatiće od Grada 220 miliona dinara

Milešević u sprezi sa saborcima iz prethodnog režima otima od građana Kikinde, dece, sportista, talenata, od kulture, socijalno ugroženih, planiranih investicija… Kakav je „Narvik“, takav je, slika i prilika, i put koji nije završen i nema upotrebnu dozvolu. Grad će izaći iz blokade, redukovanjem prioriteta i troškova. Disciplinovano i odgovorno ćemo preraspodeliti novac i grad će normalno funkcionisati. Neke projekte ćemo možda odložiti, ali od njih nećemo odustati– ističe prvi čovek grada.

Bizarnosti celog slučaja doprinosi činjenica da Grad nije imao nikakav ugovorni odnos sa Mileševićevom firmom, koja je čak propustila rok za prijavu potraživanja, u likvidacionu masu Direkcije. Sudu to nije bilo od važnosti, kao ni to što za radove, iako velike vrednosti, nije bilo tendera.

O poslovanju firme „3D- Projekt” govori i to što je osnovana u novembru 2008. godine (nakon dolaska demokrata na vlast). Od 2019. njeni prihodi su bili nula.

Opor je utisak što odjeci malverzacija bivše vlasti, u Kikindi oličene u Zoranu Mileševiću i njegovim marionetama, i deset godina kasnije, sustižu na naplatu. Čovek koji je ostavio grad bez hotela, bez hladnjače, na rub propasti doveo više firmi, pa i OFK Kikindu, sad je blokirao grad. Kad je dosta? Koliko mu još para treba od Kikinđana?

Nisu se mešali su svoj posao

Tokom vlasti demokrata, nekada ugledni Hotel „Narvik“, pretvoren u ruglo i ruinu, bio je mesto na kom se odlučivalo o sudbini grada. Kako bi sprovodili njegove zamisli, Milešević je, na rukovodeće funkcije, postavljao kadrove koji se nisu previše mešali u svoj posao: od Ilije Vojinovića, Save Dobranića, Branislava Čolaka, Edite Divković, Olivere Kantar, Dragana Stojanovića…

Podizvođač podizvođača

Iako je glavni izvođač celog posla na izgradnji putnih koridora nastupio samostalno na javnoj nabavci, kasnije je zaključio ugovor sa podizvođačem, a taj podizvođač dalje sa firmom „3D- Projekt“. Ipak, Milešević novac nije tražio od onih koji su ga angažovali, već od Grada.

 

 

 

 

 

 

Azaric 1

Braco Azarić, slikar iz Novih Kozaraca, predstavio se i ljubiteljima umetnosti u Beogradu, u Galeriji Ustanove kulture “Božidarac”. Priliku da izlaže u ovom renomiranom umetničkom prostoru dobio je na konkursu koji je raspisala Galerija. Otvaranje izložbe bilo je 14. juna i Azarićeve slike biće izložene još sutra.

– Veoma mi je drago što sam izlagao na ovako značajnom mestu. Izložbu je otvorio  mr Miodrag Elezović, a u programu svečanog otvaranja nastupila je moja koleginica iz Beograda, inače i pesnikinja, Nataša Radosavljević Nera. Izložio sam retrospektivu, slike od početaka mog rada do danas, tridesetak ulja na platnu. Neke slike sam već i prodao – kaže Azarić.

Slikarska kolonija u Novim Kozarcima od petka

Braco Azarić je i osnivač slikarske kolonije „Dani Zdravka Mandića“ koja će, ove godine, u Galeriji kozaračke Vile koja, takođe nosi ime po čuvenom slikaru iz ovog mesta, okupiti dvadeset učesnika – iz Beograda, Novog Sada i Kikinde.

Početak Kolonije je u petak, 23. juna, u 18 sati i biće označen otvaranjem izložbe slikarke iz Kikinde, Dušanke Pap Vujević. Umetnici će stvarati tri dana, i u nedelju, u Vili, biće priređena izložba radova nastalih na ovom skupu. Koloniju organizuju Galerija “Zdravko Mandić” i crkveena opština, uz podršku Mesne zajednice i Grada.

Komarci

Kako je i bilo najavljeno, prskanje komaraca sa zemlje urađeno je juče i danas na teritoriji grada i naseljenih mesta.

– Vremenski uslovi bili su odgovarajući i larvicidno i tretiranje odraslih formi komaraca urađeno je u svim zgradama, javnim ustanovama i drugim objektima u Kikindi, u ulazima i prolazima, na barama i kanalima i u zoni gradskog trga, gde se radilo u ranim jutarnjim satima – rekla je za „Kikindski portal“ Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Gradske uprave.

Tretiranje je uradila novosadska „Ciklonizacija“. Korišćeni su preparati Aqua K-Othrine EW 20, Larva Stop i Vectobac 12 AS. Odluku o vrsti tretmana doneli su Gradska uprava i novosadski Poljoprivredni fakultet na osnovu brojnosti odraslih i larvicidnih formi komaraca, objasnila je Narančićeva.

Ona dodaje da se brojnost obe forme komaraca redovno kontoliše, i u skladu sa tim, i u zavisnosti od vremenskih uslova, tretmani će biti ponavljani u toku leta, sve do septembra, prskanjem sa zemlje i iz aviona, koje može da se očekuje narednog meseca.

viber_image_2023-06-21_09-02-32-682

Kako protiče rehabilitacija pet kilometara državnog puta od Bašaida do Melenaca, uverio se danas na licu mesta gradonačelnik Nikola Lukač. Radovi u koje će biti uloženo 245 miliona dinara bez PDV-a, izvode se po nalogu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a izvođač je Vojput doo Subotica, precizirao je Lukač.

-Ovo je jedan od najfrekventnijih putnih pravaca i za Kikindu je veoma značajan. Nekoliko godina smo iz Grada i Mesne zajednice apelovati i došlo je na red da se ova saobraćajnica kvalitetno uradi.  U ovoj godini sa „Putevima Srbije” biće izgrađen kružni tok na ulazu u Bašaid, čime će crna saobraćajna tačka biti rešena. Hvala republičkoj i pokrajinskoj Vladi koje nam izlaze u susret i imaju sluha za naše potrebe i zahteve- istakao je gradonačelnik.

U sklopu rehabilitacije kolovoza, posle struganja pohabanog i oštećenog završnog sloja asfalta, popravke oštećenog nosećeg sloja, sledi izrada novog nosećeg sloja i konačno sloj asfalt betona debljine 5 cm. Predviđeno je i ojačavanje bankina slojem tucanika u širini od 1,5 metara sa obe strane kolovoza kao i uređenje putnog zemljišta u širini eksproprijacije.

-Radovi su počeli 5. juna, rok je 100 dana i biće završeni krajem avgusta. Trenutno je angažovano 20 kamiona i 10 raznih tipova mehanizacije, kao i  40 ljudi. Radovi su obeleženi adekvatnom saobraćajnom signalizacijom- rekao je je predstavnik izvođača, diplomirani inženjer Dragoljub Šugić.

Predsednik Saveta MZ Bašaid Bojan Mikalački istakao je važnost radova za stanovnike tog sela.

-Rehabilitacija ovog puta je značajna za meštane, ali i za sve koji prolaze ovuda na putu ka Zrenjaninu, Novom Sadu ili Beogradu. Kružni tok godinama tražimo i zahvalni smo što će taj problem biti rešen-napomenuo je Mikalački.

[supsystic-gallery id=4]

Debatni klub Tehnička

Debatni klub na temu ljudskih prava za učenike srednjih škola održan je u utorak, u dvorištu Narodne biblioteke „Jovan Popović“. Takmičenje je organizovano radi promocije ljudskih prava i sloboda, razvijanja kulture dijaloga, kao i govorničkih veština srednjoškolaca. Organizovao ga je lokalni zaštitnik građana, Milan Novaković, u saradnji sa Gradom Kikinda.

Na teme eutanazija, smrtna kazna i zabrana nošenja oružja za sve građane Srbije, argumente za i protiv ukrstili su predstavnici tri srednje škole: Ekonomsko-trgovinske, Tehničke škole i Gimnazije.

– Iz naše škole učestvuje maksimalan broj učenika – troje koji debatuju i dvoje ispitivača. Pripremali smo se dvadeset dana uz pomoć profesorice Eržebet Lerinc. Izvukli smo eutanaziju, protiv, i zabranu nošenja oružja, za. Važno je da znamo da debatujemo jer je danas razgovor zapostavljen i moramo da naučimo kako se pravilno komunicira – rekao je Žarko Utržan, učenik trećeg razreda smera ekonomski tehničar i predsednik Učeničkog parlamenta u Ekonomsko-trgovinskoj školi.

Posle iznošenja argumenata o temama koje su dobili, učesnici su odgovarali na pitanja i svi su pokazali zavidan nivo kulture komunikacije. Po mišljenju žirija, najbolji su bili đaci Tehničke škole: Radmila Trajkovski, Boris Šejmeši i Ognjen Zivlak.

Žiri su činili ombudsmani – zaštitnici građana iz Novog Sada, Kragujevca, Kraljeva, Pančeva i iz beogradskih opština Voždovac i Stari grad.

– Važno je da se, od najranijih dana, neguju moć reči i moć debate. Došla sam da podržim takmičenje jer smatram da mladi moraju da nauče, kada ih tome stariji već nisu naučili, da debatuju, da razgovaraju sa argumentima a ne sa svađom, ružnim rečima i drugim neeadekvatnim načinima komunikacije. Debata je veoma potrebna našem društvu – izjavila je docent doktor Dragana Ćorić, pokrajinska zaštitnica građana.

Događaju su prisustvovali Mladen Bogdan, predsednik Gradskog parlamenta, i Valentina Mickovski, članica Gradskog veća za kulturu i obrazovanje.

– Debata je veoma važna za zdrav način komunikacije i ona bi trebalo da krasi javni život i javno obraćanje – naglasio je Bogdan. – Bitno je da mladi znaju da, samo debatom, odbranom svojih argumenata, može da se dođe do rešenja, da se stvari rešavaju u institucijama i da nema drugog načina osim razgovora, da je to jedini način rešavanja sporova i da to treba da negujemo. Kikinđani su vrlo žustri i borbeni kada brane svoje stavove, a svi učesnici ovog debatnog kluba su pobednici.

Bogdan je dodao da će Grad Kikinda uvek podržavati događaje koji neguju kulturu govora, debate i pravilan način razgovora i rešavanja problema.

 

 

CDA_1382

Gradonačelnik Nikola Lukač iskoristio je priliku da još jednom poseti izložbu „U velikom formatu – slike akademika“ u novom galerijskom prostoru Narodnog muzeja, pre zatvaranja izložbe.

Lukač je istakao da ovaj moderan prostor, u koji je uloženo približno 20 miliona dinara služi za ponos Narodnog muzeja, kao i Grada Kikinde.

Postavku na kojoj su predstavljeni radovi devet autora, od Peđe Milosavljevića do Petra Omčikusa, inače poklon umetničkoj zbirci Srpske akademije nauka i umetnosti, možete pogledati još danas i sutra.

U društvu i kroz razgovor sa Jelenom Ciganović, kustoskinjom istoričarkom umetnosti, sutra će biti zatvorena izložba koja je svečano otvorila ovaj predivan galerijski prostor. Kustoskinja će za razgovor sa posetiocima biti dostupna od 16 do 20 sati.

355116156_284642623985557_4574095927602103681_n

Na železničkoj pruzi koja se ukršta sa putem Iđoš-Ada nešto pre 14 časova teretni voz naleteo je na putnički automobil. Povređena je jedna osoba. Vatrogasci i Hitna pomoć stigli su na vreme i uspeli da izvuku putnike iz automobila.

Starija žena je povređena kada je na putnom prelazu obezbeđenom vertikalnom drumskom signalizacijom, (Andrejin krst i znak Stop), između stanica Banatsko Miloševo i Padej, kod stajališta Ester teretni voz naleteo na putničko vozilo, saopštilo je preduzeće „Srbija kargo”.

Na lice mesta je izašla ekipa hitne pomoći, koja je povređenu žena prevezla u bolnicu, pripadnici MUP-a, kao i Zajednička železnička komisija Infrastrukture železnice Srbije i „Srbija Karga”, koja će utvrditi detalje ove nesreće”, dodaje se u saopštenju.

Naglašavaju da je teretna kompozicija u svom sastavu imala 19 praznih vagona i saobraćala je iz Pančeva za Suboticu.

U saopštenju se apeluje da se na putnim prelazima poštuju saobraćajni propisi i svi znakovi upozorenja, jer je to jedini način da se izbegnu ovakve nesreće i sačuvaju ljudski životi.

RTS

 

violinistkinja

U Galeriji Nova Narodnog muzeja u subotu je održan koncert violinistkinje Milijane Zolotić Simić,  inspirisan slikom Peđe Milosavljevića „Portret violinistkinje Marije Mihailović”. Koncert je upriličen kao prateći  deo izložbe iz Galerije SANU „U velikom formatu“.

-Zašto bismo o slici samo pričali, ako možemo da je oživimo na neki način. Slika ima zanimljivu istoriju, naslikao ju je Peđa Milosavljević 1935/36. godine- navodi Dragan Kiursi, viši muzejski pedagog. – Milosavljević je bio diplomata, inspirisan slikarima Pariza. Iako nije bio akademski slikar, učio je od vrsnih umetnika poput Jovana Bijelića, koji je imao atelje u istoj zgradi u kojoj je radila Marija Mihailović, devojka sa slike. Tu su se upoznali i tako je nastao portret. Kasnije se sreću u beogradskim kulturnim miljeima gde je ona muzicirala sa sestrom Olgom. Tu se prepliću priče Ive Andrića, Milosavljevića, Marije Mihailović- navodi Kiurski.

Na repertoaru su bila dela Baha, Hendla, Prokofjeva, Svendsena, Popovića, Stojanovića. Milijana Zolotić Simić je završila Akademiju umetnosti u Novom Sadu. Nastupala je kao solista i u kamernim sastavima. Održala je više solističkih koncerata u Kikindi, a u Centru lepih veština godinu dana je realizovala koncerte klasične muzike za bebe i decu do tri godine. Nastavnica je u Osnovnoj muzičkoj školi „Slobodan Malbaški“.

U okviru pratećeg programa postavke „U velikom formatu”, realizovane su i radionice za decu i odrasle. Izložba će posetiocima biti dostupna još sutra (sreda), kada će od 16 do 20 sati svi zainteresovani biti u prilici da razgovaraju sa Jelenom Ciganović, istoričarkom umetnosti.

Kalili se na jakom turniru

Troje članova kikindskog Partizana oprobali su se na, za njih najjačem u prvom delu sezone, turniru u bugarskom gradu Panđurištu.

Okupilo se više od 1.000 džudoka iz 22 države, a od Kikinđana najviše je pokazao Mateja Džakula koji je pobedio u tri borbe i bio sedmi u svojoj težinskoj kategoriji u kojoj je se takmičilo još 29 mladih boraca.

Katarina Isakov izgubila je meč od Izraelke, a Sara Banjac od Italijanke.

 

Disco Pazzia 1

Ljubitelji disko muzike, nostalgičari, za sjajno druženje spremni svih generacija, nastavljaju druženje na starom mestu, u Klubu „Pacija“, sada u prelepoj bašti u dvorištu.

Za sjajnu atmosferu uvek su zaslužni organizatori, Fejsbuk grupa „Kikindski korzo“, kao i svi pratioci i gosti. Da slušate sjajnu muziku i vanvremenske hitove pobrinuće se di-džej Sava Grabić, uz gosta iznenađenja.

Letnja disko žurka zakazana je za subotu, 24. jun, u 21 sat.

error: Content is protected !!