Најновије

Slava Kozma i Damjan 3

Слава Храма бесребреника Светих Козме и Дамјана у Кикинди данас је, на Светој литургији, окупила велики број верника. Уз старешину Храма, протонамесника Бобана Петровића, богослужило је свештенство Кикиндског намесништва.

Храм Светих Козме и Дамјана ове године обележава 20 година од почетка изградње, подсетио је Петровић.

– За све ове године успели смо да остваримо присан однос с парохијанима, у Храм долазе као у своју кућу, што нам је и била намера. Имамо лепу оазу духовног мира, што и мене и сваког верника који је допринео томе, чини срећним. Поводом јубилеја, по завршетку уређења порте, на јесен планирамо освећење Цркве, што је велика радост за нашу заједницу. За 20 година подигли смо и уредили Храм, изградили смо Парохијски дом у којем ће живети свештеници који ће овде служити, уредили смо Светосавску салу у којој се дружимо са верницима, и једну канцеларију – рекао је Петровић.

Кумови славе, породица Марић, Миле и Бранка са ћеркама Светланом и Јеленом, поклонили су Храму икону Пресвете Богородице.

– Стигли смо из Глине пре 29 година и редовно долазимо у цркву. Зближили смо се са људима овде, велика нам је част да кумујемо Храму – каже Марић.

Ова породица кумство је данас предала браћи и сестрама Вуколић из Кикинде.

Светој литургији присуствовали су челници локалне самоуправе, градоначелник Никола Лукач и председник Градског парламента, Младен Богдан. После богослужења, у Светосавској сали и у порти Храма приређена је трпеза љубави за вернике.

Идеја о изградњи Храма Светих Козме и Дамјана у Кикинди родила се деведесетих година. Земљиште за изградњу, дар тада Општине Кикинда,  освештао је Епископ банатски Хризостом на празник посвећен бесребреницима Светим Козми и Дамјану 1996. године, када је и постављен камен темељац.

Храм је, у савременом неовизантијском стилу, пројектовао Димитрије Маринковић из Панчева. Одбор за изградњу оформљен је 2003. године, када су се и стекли услови за почетак грађевинских радова. Доласком оца Бобана Петровића у Кикинду на чело шесте парохије, 2003. године, започета је изградња Храма Светих Козме и Дамјана.

IMG_20230714_142058

И у Кикинду  је стигао врео афрички ваздух под чијим утицајем је читава земља. То језго врелине метеоролози су назвали „Луцифер“. У  претходна два дана наш град је међу најтоплијим  у земљи. Предњачи Чачак где је јуче, како преносе медији, измерено невероватних 46 степени Целзијуса и Неготин, Ћуприја и Крагујевац са 36 степени. У Кикинди је  у среду, 12. јула у 17 часова измерена највиша дневна температура од почетка године 34, 9 степени, подаци су које смо добили од Софије Степанов из Метеоролошке службе.

-Јуче, 13. јула, у 15 часова био је најтоплији део дана. Тада је измерено 34,7 степени – напомиње Софија Степанов – Интересантна је појава, коју смо приметили прошле године, да дневне температуре расту у послеподневним сатима.

Током ноћи киша је на кратко донела пад температуре. У Кикинди је пало 5,3 литра кише по квадратном метру, у Мокрину свега две, а у Башаиду је забележено  11, 4 литара воденог талога по квадрату. Иако је било јаке грмљавине и појачаног ветра, на срећу, веће невреме је заобишло територију града. Једини инцидент, који је пријављен, догодио се у улици Краља Петра Првог испред кућног броја 105. Услед јаког ветра и грмљавине поломила се једна од већих грана стабла пинцике који красе ову улицу.

Спас од високих температура суграђани су потражили у сладоледу, хладним напицима, али је и више него добродошла фонтана.

Из Републичког хидрометеоролошког завода упозоравају на то да ће се сутра (субота) максимална температура кретати од 32 до 36 степени, а у недељу и првој половини наредне седмице још топлије, локално и до 40 степени Целзијуса. Очекују се и тропске ноћи када температура неће падати испод 20 степени.

296148418_4903056699798759_2018478387129040569_n

Од 17. до 21. јула у двориште Културног центра биће претворено у летњу позоришну сцену. Свако вече од 19 сати глумци позориштанца „Лане“ представиће се делом свог богатог репретоара, а улазак ће бити бесплатан.

-Ово је трећа година да организујемо програм „Позориште двориште“. – истакао је Марко Марковљев, директор КЦК –  Претходних година показало се да је ово добра иницијатива да употпунимо садржаје за децу током летњег распуста. Стога смо се одлучили да и ове године малишанима понудимо позориште на отвореном.

У понедељак је на репертоару представа „Мачак и петао“, у уторак „Школа за кловнове“, среда је резервисана за „Весели распуст“, четвртак за „Медведову жендбу“ и у петак је на репертоару „Зунзарина палата“.

CDA_4281-w1024

Народни музеј и ове године припремио је интересантан програм у оквиру десетог Дана Суваче. Данас од 11 до 13 сати за децу је организована бесплатна радионица о хлебу, а сутра, 15. јула,  ће се Кикинђанима представити чланице удружења „Сунце“ из Падеја.

-Ово је прва сарадња Музеја и падејског удружења. Радо су прихвтили да нам буду гости јер је наш циљ да се суграђани упознају и са удружењима из околине. – сазнајемо од етнолога Народног музеја Славице Гајић – Наше гошће посетиоцима ће приказати вештину украшавања предмета декупаж техником, представиће лековито биље које је заштитни знак овог места, фолклорци из Остојићева одиграће народне игре, а посебну ноту овом догађају даће и свирање на цитри.

Сви који дођу на Дан суваче моћи ће да пробају традиционално јело лангош које је неизоставни део трпезе у Падеју. Почасна гошћа биће Стана Ђембер, председница Општине Чока. Програм ће трајати од 10 до 16 сати.

Кикиндска Сувача је једна од три преостале у Европи, па је 1951. године стављена под заштиту државе, а 1990. године проглашена за културно добро од изузетног значаја за Републику Србију.

 

Sveti_kozma_i_damjan

Православни верници данас се сећају браће Светих Козме и Дамјана, односно славе Свете Враче. Ови свеци сматрају се заштитницима лекарске професије. Према предању, светитељи су помагали и лечили не тражећи за узврат ништа “ради добитка и богаћења, већ Бога ради”, па су у народу познати као Свети Бесребреници.

Записано је, такође, да је Козма “љуто замерио Дамјану када је од Паладије, жене коју су излечили од тешке болести, узео три јајета и да је чак тражио да га по смрти не сахране поред брата”.

Светитељи су ипак сахрањени један поред другога у месту Фереману. На иконама су представљени у средњовековној одећи, с ковчежићима у којима су носили лекове.

Према канону СПЦ, светитељи Козма и Дамјан славе се два пута годишње – 14. јула када је умро Козма и 14. новембра, на дан Дамјанове смрти.

У календару Српске православне цркве Свети Врачи, нису уписани црвеним словом и није обавезан пост.

У народу постоји веровање да на овај празник треба изговорити молитву за оздрављење, али и да је добро радити тешке физичке послове, као и да, без преке потребе, не треба излазити из куће.

Овај празник је слава Храма Светих Козме и Дамјана у Кикинди.

360070647_656399832702373_5556603216971836242_n

Летњи турнир у малом фудбалу “Кикинда 2023” отворен је вечерас у дворишту Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско -трговинске школе. Учествује 12 екипа од којих је 11 из Кикинде и околних села, а једна је из Зрењанина. Турниру су присуствовали Никола Лукач, градоначелник и Драган Пецарски, члан Градског већа, а отворила га је Јелена Чуданов, предеседница Спортског савеза.

Спортски директор турнира Марко Вукобрат подсетио је да се после три године паузе поново организује турнир, а ове године наградни фонд је никада већи и износи укупно пола милиона динара.

-Наградни фонд је пола милиона динара и првопалсирани ће освојити 350.000, другопласирани 100.000 и трећепласирани 50.000 динара. Уколико нас време послужи четири дана играће се по групама и четири дана је плеј оф односно две вечери четвртфинала, једно полуфинала и финално вече и утакмица за треће место. Очекујемо да победника добијемо за осам дана – истакао је Вукобрат.

Јелена Чуданов додала је да су суграђани били ти који су инсистирали да се летњи турнир поново организује.

-Уз подршку и помоћ Града сви љубитељи фудбала имаће прилику да уживају и навијају за своје фаворите. Драго ми је што имамо велики број екипа са територије града које својим учешћем подржавају све што радимо. Сигурна сам да ће на терену сви бити добри противници и да ће се такмичити у духу фер плеја – казала је Јелена Чуданов.

Осим новчаних, награде ће бити уручене најбољем играчу, стрелцу и голману турнира.

За све који буду пратили турнир, свако вече обезбеђене су робне и новчане награде. Улазнице се до плеј офа продају по цени од 100, а за плеј оф су 200 динара. Гледаоци треба да их чувају  јер једино тако могу да  учествују наградној игри.

IMG_20230713_192017

Кикинда је домаћин кампа “Одбојка зове – Мој први смеч” у којем је учешће узело осамдесетак дечака из читаве Србије. Организатор је  Одбојкашки савез Србије, а тренинзи се свакодневно одржавају у СЦ “Језеро”. Никола Лукач, градоначелник и Драган Пецарски, члан Градског већа посетили су госте и пожелели им добродошлицу у наш град.

-Камп је од велике важности за српску одбојку. Ово је друга недеља да се одржава и окупио је велики број талентованих одбојкаша који су прошли селекцију – истакао је Неџад Османкач, селектор мушке јуниорске репрезентације Србије  – Другу годину заредом смо у Кикинди, а за то су заслужни фантастични услови које имамо од смештаја до тренинга. Хвала локалној самоуправи, а посебно градоначелнику Лукачу који је препознао колико је важно радити са младим талентима. Неки од ових момака, сигуран сам, биће врхунски спортисти.

Менаџер и координатор пројекта Зоран Лајић испред Одбојкашког савеза Србије додао је се у Кикинди окупила Србија у малом.

-У две смене имамо  осамдесетак дечака и десетак тренера којима смо пренели своје знање. Кикинда је са правом град добрих људи јер нам је другу годину беспрекоран домаћин, а помаже нам и око техничке организације – казао је Лајић.

Најбољи одбојкаши узраста од четвртог разреда основне до трећег разреда средње школе у Кикинди су вредно тренирали и научили пуно тога. Међу њима је и Тадија Матић (15) из Лесковца.

-Други пут сам у Кикинди и веома ми се свиђа. Миран и леп град са пуно историје, а нарочито сам одушевљен мамутицом Киком коју смо видели у Народном музеју. Камп ми пуно значи јер ми помаже да извучем свој максимум, да поправим технику. Стекао сам и упознао пуно нових пријатеља – додао је Тадија Матић.

Овај пројекат успео је да заинтересује дечаке да се баве одбојком и спортом и зато има немерљив значај за нашу земљу.

-Окупио је доста деце, а посебно је важан јер препознаје таленте из руралних средина који, можда, не би добили шансу да се баве одбојком. Од изузетне је важности што смо као Град привукли Одбојкашки савез и надамо се да ће сарадња наставити и наредних година – прецизирао је Пецарски.

Камп „Мој први смеч“ подржао је Одбојкашки савез Србије и он је бесплатан за учеснике.

 

 

water-g49774f5aa_1280

Према најави извођача радова на реконструкцији водоводне мреже, у петак, 14. јула, од 8 до 17 сати, без воде ће бити потрошачи у Кикинди, на Тргу српских добровољаца:

– од „Јетела“ до кружног тока, парна страна

– од „Јетела“ до зграде Градске управе Кикинда,

саопштено је из ЈП “Кикинда”. За све додатне ингормације, на располагању је број Позивног центра Предузећа: 422-760.

IMG-112ef428cb276f7e4cf1b64a5913fd39-V

Културни центар четврти пут организује радионицу „Мали кувар“  која сваке године изазива све веће интересовање деце. Ове године пријавило се њих шездесетак , а поред тога што су научили нешто ново да кувају, заједно са организаторима, учествују и у, већ заборављним дечијим играма, попут арјачкиње барјачкиње, леденог чиче, прескакње ластиша и друге.

Међу децом која су се радо одазвала овој радионици је и Ира Симичић (10) из Новог Сада која део лета проводи код баке и  деке.

-Волим да кувам са мамом тако да сам одлучила да будем део „Малог кувара“ и научим нешто ново. Све је забавно, а највише ми се допало прављење ванилица са којима ме бака дочека када јој дођем у посету. – рекла нам је Тара.

Јован Рибић (7) из Београда летњи распуст проводи код баке.

-Радионица је одлична, има пуно деце и стекао сам доста нових другара. Бакин колач и иначе волим да једем, а сада знам и да га направим . – додао је Јован.

Тања Ножица из Културног центра  истакла је да је и запослене изненадио огроман одзив малишана за ову радионицу.

-За два дана пријавило се 60 деце и морали смо да их поделимо у две групе. – напоменула је Тања Ножица – Циљ је да се са децом дружимо, да будемо креативни, да им употпунимо лето, да науче како смо се ми некада играли, али и да им приближимо старе, помало заборављене, рецепте из нашег краја.

 

Учесници радионице од кувара Радована Субина научили су да праве поткована јаја, од чланица Градског удружења пензионера да  праве ванилице и сендвиче „смајлиће“, са Љиљаном Богосављев правили су бакин колач, а са запосленима из Културног центра гибанчице и воћну салату. Сутра, последњег дана дружења биће организован излет у Велики парк где ће заједно са извиђачима кувати гулаш.

 

Udruzenje zena Novi Kozarci 7

Чланице Удружења жена “Нови Козарци” прославиле су Петровдан уз бројне госте и богату трпезу. Ово удружење постоји дуже од 45 година и исто толико времена обележава 12. јул, каже председница, Боја Ољача.

– Сваке године обележавамо Петровдан са својим пријатељима из удружења жена из Кикинде и околине. Драго нам је што нам сваки пут дођу и гости из удружења Козарчана у Београду. Угостили смо и председника Скупштине Града, Младена Богдана, в. д. директорицу Туристичке организације, Јасмину Миланков и Тању Ножицу из Културног центра. Веома лепу сарадњу имамо са нашом месном заједницом, Градском управом и многим организацијама. Освећење и резање славског колача обавио је јереј Никола Момиров, старешнима нашег храма Светог Илије. Било је, наравно, пита и других специјалитета које су спремиле наше жене – каже Ољача.

Она додаје да Удружење Нови Козарци има тридесетак чланица, и да им се чланство стално подмлађује. Састају се у својим просторијама у згради Месне заједнице једном недељно и имају значајну производњу ручних радова.

– Бавимо се свим ручним радовима, а имамо и тару (разбој) на којем ткамо.  Учествујемо на базарима и, на тај начин, саме себе финансирамо и прикупљамо средства за хуманитарне акције – објашњава Ољача.

Удружење жена Нови Козарци већ 13 година, у сарадњи са Месном заједницом, организује чувену „Питијаду“ у овом месту.

 

error: Content is protected !!