Најновије

Tara_jezero_Djurici

Нових 500 хиљада ваучера за одмор у Србији биће подељено од 1. јануара, најавио је председник Србије, Александар Вучић.Он је изјавио да се мора наћи начин како би се пролонгирао рок за употребу преосталих 40 хиљада неискоришћених ваучера за одмор за текућу годину.

Ваучер за субвенционисани одмор у Србији може се користити искључиво у угоститељским објектима изван места пребивалишта и изван места студирања корисника ваучера, и одмор мора трајати најмање пет ноћења.

Право да добију ваучер имају:

– корисници права на пензију;

– старији од 65 година, рачунајући од дана у коме се подноси пријава за доделу ваучера, која не остварују право на пензију;

– незапослени на евиденцији Националне службе за запошљавање и корисници посебне новчане накнаде и привремене накнаде Националне службе;

– корисници права на додатак за помоћ и негу другог лица који то право остварују у складу са законом којим се уређује социјална заштита;

– корисници права на додатак за помоћ и негу другог лица, који то право остварују у складу са законом којим се уређује пензијско и инвалидско осигурање;

– радно ангажовани са примањима која не прелазе износ од 70 хиљада динара месечно;

– ратни војни инвалиди и цивилни инвалиди рата са примањима која не прелазе износ од 70 хиљада динара месечно;

– корисници права на накнаду на породичну инвалиднину по палом борцу;

– носиоци активног породичног пољопривредног газдинства који су се изјаснили да се баве искључиво пољопривредом, уписани у Регистар пољопривредних газдинстава у складу са Законом о пољопривреди и руралном развоју;

– студенти.

Корисник ваучера пријаву треба да поднесе лично и том приликом ставља на увид, односно прилаже потребну документацију. Изузетно, за малолетно или пословно неспособно лице, које испуњава услов за доделу ваучера, пријаву подноси законски заступник (родитељ, односно старатељ), уз доказ о законском заступању.

Влада Србије је, у овој години, у два наврата, поделила 200 хиљада ваучера за одмор у Србији. Вредност ваучера је пет хиљада динара.

water-g49774f5aa_1280

Испирање водоводне мреже у граду биће предузето од среде, 6, до недеље, 10, децембра. Радиће се по фазама: први и други рејон, центар града, трећи и четврти рејон, саопштено је из ЈП „Кикинда“.

Моле се грађани да, уколико осете појачан мирис хлора, испусте одређену количину воде пре употребе, како би се испрала кућна инсталација, наводи се у саопштењу.

400627312_3709076699374824_7056514567321996762_n

Свети Миклош ког верници Римокатоличке вероисповести прослављају 6. децембра празник је ком се деца највише обрадују. Микулаш, како га у народу зову и ове године неуморно је делио пакетиће доброј, али и неваљалој деци. Тако је било и у КУД-у „Еђшегу“ где је 150 деце од  годину дана до осмака из Кикинде и Мокрина добило залужени пакетић.

-Већ по традицији за децу је уприличена приредба о овом свецу коју су припремили њихови другари из ОШ „Фејеш Клара“. Представу је осмислила наставница Виолета Момић, а помоћ је пружио и режисер Шандор Кираљ. Очување даривања деце за Микулаш је важно јер нам помаже да чувамо традицију и културу мађарског народа – истакла је Петра Кираљ, председница кикиндског Омладинског форума СВМ-а.

Поред обавезних слаткиша, сва добра деца добила су орахе и воће, а за малишане који нису били послушни Микулаш припреми дрво, угаљ, шаргарепу и кромпир. Велику помоћ у припреми пакетића пружила су удружења жена, чланови КУД-а „Еђшег“, удружење просветних радника „Вера Пастор“ Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине омладински и женски форум СВМ.

И све малишане у Сајану на сам 6. децембар Микулаш награђује. Обичај установљен у овом селу је да Микулаш иде од куће до куће, разговара са децом и дели им пакетиће. Њега у овом походу прати Крампус, задужен за непослушну децу који на срећу никада нема пуно посла.

Према народном обичају, на дан Светог Миклоша деца треба да очисте ципеле и чизме јер, ако се Микулаш не појави лично, у тајности оставља поклоне у ципеле.

400538357_1525678941585296_7893479247924519659_n

Jавни позив за доделу бесповратних средстава за набавку бицикала као еколошки прихватљивог начина превоза који је други пут расписала локална самоуправа изазвао је велико интересовање грађана тако да је са 239 њих потписан уговор о субвенцији у износу од 10.000 динара. Првобитно је било планирано да се помогне куповина 100 бицикала, али је Град изашао у сусрет свима који су имали валидну документацију.

-Купићу трицикл сину. Иако је још мали и моћи ће да га вози за две године, желела сам да искористим прилику и конкуришем за средства. Драго ми је што нам је Град омогућио да путем субвенције можемо да купимо нове бицикле – рекла нам је Анита Буцало.

И Благоја Лагунџин похвалио је гест локалне самоуправе

-Радим у „Този Марковић“, а станујем код „ПИК-а“. Бицикл ми је основно превозно средство и лакше ћу свакодневно прелазити деоницу од шест километара – сазнајемо од Лагунџина.

Уговоре са суграђанима потписао је градоначелник Никола Лукач, а овом догађају присуствовала су и Стеван Иличић, члан Градског већа и Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-За Кикинђане је бицикл традиционално превозно средство, сви их радо возе и ово је начин да помогнемо да дођете до нових двоточкаша. Живимо у равници и то нам је предност, а уједно чувамо животну околину и пропагирамо здрав начин живота. Сигуран сам да ћете их користити и да ће вам бити од велике користи у свакодневном животу – навео је градоначелник Лукач обраћајући се окупљенима.

Стеван Иличићпојаснио је да су конкурсну документацију предала 244 грађана.

-Конкурс је у истом дану и отворен и затворен и то је доказ да је ова мера врло популарна код суграђана. Циљ је да се смањи емисија штетних гасова, али и подстицање здравих животних навика код суграђана, као и да се баве физичком активношћу – рекао је Иличић.

Најављено је да ће нови конкурс бити расписан већ крајем фебруара и да ће у буџету за ову намену бити издвојено 2,5 милиона динара за 250 бицикала.

VSSSOV paketici

Студентски парламент Високе школе струковних студија за образовање васпитача организује прикупљање донација за новогодишње пакетиће за Дечије одељење кикиндске болнице.

Играчке, слаткиши, одећа и други прилози могу се донети у Високу школу и оставити у кутијама за донацију, на првом спрату. Прилози за пакетиће прикупљају се до 13. децембра.

kancelarija

Послодавци који желе да имају квалитетне кадрове, у процесу селекције кандидата могу да се обрате Националној служби за запошљавање (НСЗ) која спроводи психолошку процену кандидата, наводи се у саопштењу из ове службе.

Тестирање се ради како би се ускладили професионални потенцијали кандидата са захтевима радног места. Процена укључује психолошко испитивање способности, особина личности и мотивације за одређено радно место.

Уколико послодавац жели да психолози обаве за њега овакву врсту психолошке процене, потребно је да упути захтев НСЗ и да приложи опис послова, како би се програм и критеријуми психолошког испитивања ускладили са потребама послодавца.

Образац Захтева за селекцију – психолошку процену кандидата може се преузети са сајта Националне службе за запошљавање и проследити, уз опис послова, на писарницу ове службе.

policija 9

На подручју Полицијске управе у Кикинди у току викенда догодило се пет саобраћајних незгода. Једна особа задобила је лакше телесне повреде. Укупна материјална штета процењена је на 340 хиљада динара.

Саобраћајне незгоде догодиле су се због: радње возилом, кретања пешака по коловозу, недовољног растојања између возила, неуступања првенства пролаза и због удара у дивљач.

Захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 16 учесника у саобраћају и издато је сто прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је, због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, искључено 20 возача, од којих је седморо задржано до 12 сати због коришћења психоактивних супстанци односно због недозвољене количине алкохола у организму.

Откривено је и шест прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 72 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 63 осталa прекршаја.

rbt

У присуству Њихових Краљевских Височанстава престолонаследника Александра и принцезе Катарине као и амбасадора Републике Кореје у Србији Ли Ђеунга, Општој болници Кикинда уручена је вредна донација у виду медицинске опреме – два инкубатора, стационарни и транспортни и два пацијент монитора.

Свечана додела уприличена је у Белом Двору у Београду, у присуству директора здравствених установа и представника Министарства здравља. Донација кикиндској болници коју је у сарадњи са Фондацијом Принцезе Катарине обезбедила Влада Републике Кореје вредна је 3,8 милиона динара,а како је нагласила др Весна Томин, в. д. директора ОБ Кикинда, од огромног је значаја првенствено за унапређење рада Службе за неонатологију.

-Драго ми је што је Општа болница Кикинда препозната као здравствена установа вредна улагања, које, када се има у виду стручни кадар, представља капитал за будућност и квалитетнију здравствену заштиту грађана кикиндске општине и шире – рекла је др Весна Томин.

Његова Екселенција амбасадор Републике Кореје у Србији Ли Ђеунг нагласио је да је ова донација само један од хуманитарних програма које његова земља спроводи у Србији и изразио спремност за будућу сарадњу са Фондацијом Принцезе Катарине, као и Министарством здравља Републике Србије.

Принцеза Катарина је изразила велико задовољство и захвалност на помоћи Републици Кореји и доприносу бољем животу грађана Србије.То је.како је истакла, велика подршка не само пацијентима, већ и здравственим установама и запосленима у њима. Обративши се присутнима ово је потврдио и Престолонаследник Александар, уз захвалност Влади Републике Кореје на бризи за здравље грађана Србије.

sirena

Сектор за ванредне ситуације – Оперативни центар 112 Кикинда, ће у среду, 6.децембра у 12 сати обавиће редовну проверу исправности сирена за узбуњивање, емитовањем знака „ПРЕСТАНАК ОПАСНОСТИ“ – једноличним тоном, у трајању од 60 секунди.

BEDEF (1)

Полазници Мале школе рокенрола кикиндског Студија „Маус“ освојили су чак шест медаља на четвртом БЕДЕФ-у, Бечејском дечијем фестивалу, одржаном протеклог викенда.

“Fenix”

Први наступ младих талентованих рокера био је у озбиљној конкуренцији око стотину деце и младих. Одлуком стручног жирија, за најбољег бубњара на такмичењу проглашен је Никола Лињачки. Група „Metalic Gate“ освојила је прво место у категорији од 9 до 12 година и бронзу међу ауторски бендовима истог узраста. Титулу најбољег бас гитаристе на такмичењу понела је Ива Племић.

Ива Племић

Бенд „Fenix“ освојио је друго место у категорији младих од 15 до 18 година, док је бенду „Догма“ припала трећа позиција у узрасној категорији од 12 до 15 година.

“Догма”

– Била је озбиљна конкуренција, тим је већи успех наших чланова. Жири је био одушевљен, и ми смо сви пресрећни. То нам је подстрех за даљи рад и труд – рекао је Душан Лињачки, власник и ментор у Студију „Маус“.

Дводневни Бечејски дечији фестивал одржан је у Мађарском културном друштву „Петефи Шандор“ у Бечеју, у организацији Музичког центра „Бубамара“, уз подршку Општине Бечеј и мађарска Фондација „Бетлен Габор“.

error: Content is protected !!