Светска здравствена организација (СЗО) и УНИЦЕФ поручили су да је хитна вакцинација неопходна да би се заштитили животи деце од великог кашља.
У саопштењу се подсећа да је Институт за јавно здравље Србије 31. јануара ове године пријавио четири смртна случаја од великог кашља код мале деце у нашој земљи, која су била сувише мала да би била потпуно вакцинисана.
Здравствене власти су такође пријавиле укупно 1.595 потврђених случајева великог кашља у периоду од 1. јануара 2023. до 28. јануара ове године.
Наводи се да ће СЗО и УНИЦЕФ подржати јавноздравствене установе да наставе с јачањем капацитета за надзор и да допру до сваког детета у Србији са вакцинама примљеним на време које спасавају животе.
Додаје се да је велики кашаљ заразна болест која се обично манифестује исцрпљујућим кашљем и која може да погоди свакога, али је најтежа код невакцинисане деце, млађе од годину дана.
У просеку, свака двадесета невакцинисана беба која се зарази развије тешке компликације које могу довести и до смрти.
Адолесценти и одрасли се такође могу заразити, али клиничка манифестација код њих може бити блажа и стога проћи недијагностикована и нелечена, што доприноси циркулацији бактерије међу становништвом.
Тежак облик великог кашља се може спречити безбедном и делотворном вакцином која је доступна широм света од педесетих година прошлог века и део је националних програма редовне имунизације од 1974. године.
Од кључне је важности да све бебе добију ову примарну серију комбиноване вакцине против великог кашља (у Србији се даје као део петовалентне вакцине), односно укупно три дозе вакцине до навршених 6 месеци живота, како би биле заштићене у периоду када су најрањивије. Ревакцинација против великог кашља у другој години живота и пре поласка у школу важна је за јачање имунитета и спречавање ширења великог кашља у заједници.
„Вакцине спасавају животе. Немојте одлагати. Свака доза је важна“, наводи се у саопштењу.
(Извор: РТВ)