Најновије

Subin a

Синдикална организација пензионера Кикинде која је део Већа савеза самосталних синдиката, однедавно има новог председника – досадашњег потпредседника Организације, Радована Субина. Са места председника повукао се Шандор Мадарас, који је основао Синдикат и председавао пуне 33 године.

– Наш досадашњи председник остаје у организацији и веома смо му захвални за све што је учинио. Синдикат пензионера део је Већа самосталног синдиката 23 године и имамо око пет хиљада чланова – каже Субин. – Веома смо активни у жeљи да својим члановима омогућимо многобројне погодности. Обезбедили смо им бесплатну правну помоћ, осигурање, снабдевање огревом, зимницом, сухомеснатим пакетима, летовање и излете, све по повољним условима и на више месечних рата, а већ и потписујемо уговоре за огрев за следећу зиму.

Субин истиче да су, захваљујући оствареној сарадњи, члановима, али и  њиховим породицама, омогућени попусти на цене у Поликлиници „Елиос“, Амбуланти за здравствену негу „Medic care“ и у лабораторији „Флуидлаб“.

Поред тога, пензионери су, прошле године, путовали на једнодневне излете у Манастир Тумане, на Палић и на Фрушку Гору, у Сремске Карловце, на бербу грожђа на Опленац, а сваког лета омогућен је и боравак у Игалу. И у текућој години у овом синдикату планирају активности ради побољшања квалитета живота својих чланова, каже Субин.

Синдикат пензионера има поверенике у свим селима на територији града. Месечна чланарина је 80 динара, а просторије Синдиката налазе се у згради некадашњег „Радничког биоскопа“, у Немањиној 1, на првом спрату. Радно време канцеларије је уторком и четвртком од 10 до 12 сати. Информације се могу добити и телефоном, на бројеве 422 960.и 503 153.

OIP (26)

Град Кикинда ставио је на јавни увид Нацрт плана детаљне регулације аеродрома Кикинда. Како је и раније најављено, аеродром је планиран југозападно од  града уз државни пут ка  Башаиду, на месту постојећег спортско-пољопривредног аеродрома Дракслеров Салаш који са својом травнатом пистом не испуњава услове за одвијање цивилног путничког саобраћаја. Из тог разлога, предвиђа се изградња савременог аеродрома са вишенаменском функцијом – привредном, спортском, туристичком и пословно-путничком, наведено је у документу који је израдио Завод за урбанизам Војводине, а наручио град Кикинда, пише е капија.

Нови аеродром имаће полетно-слетну стазу 1200 са 30 метара, са остављеном могућношћу проширења и продужења, за авионе распона крила од 15 до 24 м. За меродавни ваздухоплов је узет АТР-72, док је за критичну летелицу узет Ц-130 Херкулес. У североисточном делу комплекса, планира се простор на којем ће се градити административна управна зграда са торњем, објекат за пријем и отпрему путника, хангари за летилице, платформа за паркирање авиона, манипулативне површине, рулна стаза, али и падобрански круг и хелидром, као и паркинзи и станица за снабдевање горивом.

Укупна резервисана површина за све неопходне садржаје аеродрома је 4,6 хектара. Када је у питању хелиодром, он је дефинисан као хелидром на земљи, за хеликоптере класе 1, 2 и 3. Административно пословни објекат садржаће царину, полицију, шпедицију, објекте угоститељства и друго, док ће објекат за путнике имати део за путнике у одласку, доласку и оперативни део, преноси е капија.

Циљ изградње аеродрома је повезивање Севернобанатског региона са аеродромима у Нишу, Вршцу, Београду, Подгорици, Тивту и у земљама источне Европе, али и превоз поште и организација спортско-туристичких манифестација, стоји у документу који је на јавном увиду до 9. фебруара.

moja prva plata 1

Потписивање уговора у Филијали НСЗ у Кикинда у оквиру програма „Моја прва плата“ завршено је закључно са 19. јануаром иако је рок био продужен до 26. На територији Севернобанатског управног округа пријавило се 133 послодавца са 318 радних места, сазнајемо од Иване Фелбаб, начелнице Одељења за посредовање у запошљавању Филијале Националне службе за запошљавање.

-Најатрактивнији су били послови у администрацији и трговини. У Филијали Кикинда потписано је 67 уговора за 67 особа на територији Севернобанатског округа. На територији Града Кикинде за програм су била заинтересована 64 послодавца који су исказали потребу за 102 радна места.У Кикинди су, у оквиру програма „Моја прва плата“ потписана 22 уговора са исто толико незапослених. По истом програму из 2022. године од 67 укључених 19 особа се запослило. -рекла је Ивана Фелбаб.

У Севернобанатском округу информисано је 428 кандидата од којих је 233 прихватило поменути програм. У Кикинди је од 209 информисаних  112 прихватило програм. Програм „Моја прва плата“ осмишљен је да  подстакне запошљавање младих и пружи подршка привреди да дође до недостајућег кадра. Учешће у програму омогућава незапосленима  да се запосле у жељеној компанији и прилику да по завршетку програма  добију прве уговоре о раду.

-Овај програм подразумева подразумева оспособљавање незапосленог за самосталан рад односно праксу код послодавца ради стицања знања, вештина и компетенција за рад. Право да се укључе у програм имали су незапослени који се налазе се на евиденцији НСЗ, са најмање средњим образовањем, старости до 30 година, без радног искуства или да имају радно искуство краће од шест месеци. Услов је био и да раније нису били корисници програма „Моја прва плата“. Шанса је дата и младима који имају радно искуство краће од шест месеци, као и особа које нису биле у радном односу код изабраног послодавца у периоду од шест месеци пре објаве овог јавног позива – подсетила је наша саговорница.

Програм укључује незапослене са најмање средњим образовањем и без радног искуства стеченог на пословима у оквиру нивоа образовања на којима ће се оспособљавати. Програм се финансира девет месеци у износу од 28.000 динара месечно за оне са средњом школом , а 34.000,00 динара за незапослене са високим образовањем. Свима се уплаћују доприноси за случај повреде на раду и професионалне болести. Послодавци онога кога ангажују могу додатно новчано да стимулишу, али додатна средства, на месечном нивоу, не могу да буду већа од износа који исплаћује Национална служба.

ofk kikinda

Фудбалери ОФК Кикинде данас су одиграли и другу контролну утакмицу, у земунском СЦ Телеоптик, поражени су минималним резултатом од јуниора београдског Партизана.

Није у првом делу било погодака, а тај резултатски однос снага важио је све до 70. минута. Тада је домаћи тим стигао до јединог гола.

– Савладани смо након споре реакције Драге Кецмана и пресеченог паса. Уследила је муњевита акција „црно-белих” и после тога смо кажњени – каже шеф стручног штаба кикиндског српсколигаша Владимир Шпоња, који је, као и у првој провери, прилику пружио двема екипама, свакој у по једном полувремену.

Наредни, трећи ривал ОФК Кикинде у овом зимском припремном периоду биће Ветерник, 10. фебруара, у истоименом месту покрај Новог Сада.

ОФК КИКИНДА: Опарница, Радовановић, Мојсиловић, Бељић, Адамовић, Јокић, Мирков, Нађпал, Живојнов, Молнар, Лолић. Играли су још: Француски, М. Кецман, Лукић, Ђукић, Д. Кецман, Ивановић, Вељковић, Рафаел, Виловски, Вемић, Бенке.

IMG-15510bdbd944228e217ccc1c30baf076-V

У Руском Селу наставиће се изградња парка у центру села. Планирано је да парк има дечије игралиште, фитнес на отвореном, трим стазу и шуму. Стабла су заснована и у будућој оази за одмор, рекреацију и уживање, најпре је никла Школска шума о којој рачуна воде ђаци Основне школе „Братство-јединство“. Након тога изграђен је колски прилаз и трим стаза, а центар села добио је и седам паркинг места. На самом улазу у парк налази се и натпис Руско Село.

-Радове финансира локална самоуправа и крајем прошле године  Месној заједници одобрено је три милиона динара за улагања у ову инвестицију. Купљен је малч који ће бити постављен на трим стазу. Осим тога уградићемо подлогу за дечије игралиште која ће бити по свим прописима и стандардима који се односе на безбедност деце. Након тога у плану је постављање пет справа на игралишту које су већ стигле и само чекају да се тартан подлога заврши како деца могла да их користе – истакао је Душан Марјановић, председник Савета Месне заједнице Руско Село.

Радови ће почети чим временски услови дозволе, а малишани ће моћи да уживају на клацкалицама, љуљашкама и разним другим справама.

-Пројектом изградње парка у Руском Селу предвиђена је и теретана на отвореном и да се заврши колски улаз и паркинг места из улице Соње Маринковић како би се заокружила целина и повезале се две улице. Тако ће Рускоселци имати могућност да улазе и излазе из парка из две улице Братства – јединства и Соње Маринковић – сазнајемо од нашег саговорника.

Пошто се поменути послови заврше биће потребно поставити расвету, клупе, сенике и корпе за отпатке, али и додатно пошумити простор.

 

OIP (25)

У Србији се сваког 31. јануара традиционално обележава Национални дан без дувана, ове године под слоганом „365 дана без дувана“. Трећина становника Србије су пушачи. Више је жена него мушкараца зависних од никотина, а забрињавајући број малолетника користи цигарете или неки други дувански производ. Србија је на седмом месту у свету по броју пушача који чине 40,6 одсто становника. Међу женама пушача је 41,2 одсто, а међу мушкарцима 40 одсто. Ови проценти значе да скоро свака трећа жена и сваки четврти мушкарац у Србији пуше.

Према подацима Европског информативног система за канцер, Србија је на другом месту у Европи по стопи обољевања и смртности од рака плућа, одмах иза Мађарске. Најчешће коришћени дувански производи у Србији су цигарете које према подацима „Истраживања здравља становништва Србије 2019. године” свакодневно пуши 26,5 одсто становништва старости 15 година и више, док 15,8 процената свакодневно пуши 20 и више цигарета на дан.

Цигарете бар једном током живота пушило је 15,1 одсто ученика петог и седмог разреда основне школе и првог разреда средње школе, са разликама према узрасту. Дечаци у петом и седмом разреду основне школе чешће пробају да пуше у поређењу са девојчицама, док је учесталост пушења бар једном у току живота у првим разредима средњих школа већа међу девојчицама.

У оквиру обележавања овог Националног дана без дувана наглашавају се штетни ефекти и јавноздравствене последице употребе дуванских производа и изложености дуванском диму и аеросолима других производа који садрже никотин. Такође, истиче се значај усвајања мера контроле дувана које су засноване на доказима. Примена других мера контроле дувана довела је да смањења учесталости пушења цигарета на глобалном нивоу са 22,8 одсто  у 2007. години на 17 процената у 2021. години.

IMG-abed3d7eeb82e0e717e98736133ec43a-V

Туристичка понуда Кикинде представља се на Сајму туризма и камп опреме „Алпе Адриа”, који је данас отворен у Љубљани. Манифестације и знаменитости нашег града сви који посeте сајам моћи ће да виде у оквиру штанда Туристичке организације Војводине.

-У Словенији смо акценат ставили на нашу највећу манифестацију „Дани лудаје“, али и на то да је наш град  урбано зимовалиште сова ушара на свету. Како би приближили нашу туристичку понуду промо материјал штампали смо на словеначком језику. Циљ нам је да што више туриста из Словеније посети нашу средину и упозна се са културом, историјом и наслеђем Кикинде. Словенци радо долазе када су „Дани лудаје“, али и да посматрају сове  – истакла је в.д. директорица Туристичке организације Града Јасмина Миланков која се налази на сајму у Љубљани.

Војвођанска туристичка понуда, на овој сајамској манифестацији присутна је већ 10 година, а ове представља  активни одмор и вински туризам, објавила је ова организација. Осим туристичке организације Кикинде представљају се и  Шид, Апатин, Сомбор, Темерин, Суботица, Вршац, Етно комплекс Делиблатска чарда, Тоур де Фрушка, Гаранцијски фонд Војводине и камп Мини Југославија. Сајам траје до 3. фебруара и главна је туристичка манифестација у Словенији која има за циљ промоцију одрживог и активног туризма.

Туристи из Словеније су у 2022. години заузимали осмо место по броју посета, са уделом од 5,31 одсто од укупног броја долазака иностраних туриста у Војводини.

bebe (1)

У свечаној сали Градске куће данас су уручени поклони бебама рођеним у последња три месеца прошле године. У првој подели у овој години пакете су добиле 134 бебе са територије града. Додели су присуствовали челници Града – градоначелник Никола Лукач, заменица Дијана Јакшић Киурски, председник Градске скупштине Младен Богдан и чланица Градског већа Мелинда Гомбар.

Честитке за рођење детета родитељима је упутио градоначелник Лукач.

– Град ће увек подржавати и проналазити начин да помогне и да подржи младе родитеље и треба да знате да на нас увек можете да рачунате. Све ћемо учинити да овој дечици обезбедимо још боље услове за живот и за одрастање – рекао је Лукач.

Поклони се, и овог пута, састоје од најпотребније беби-опреме и столице за храњење. То је начин и да се захвалимо родитељима и да им пружимо подршку, истакла је заменица градоначелника.

– Једна од мера социјалне заштите је и програм посебно намењен бризи о породици и деци, и за њега се, годишње, из буџета издваја више од 54 милиона динара, од тога око пет милиона само за беби-пакете – истакла је Дијана Јакшић Киурски.

Ермина Костић и Стеван Мартинов дошли су по поклоне за Искру и Срну.

– Много нам ово значи, свака помоћ је добродошла. И супруг и ја смо запослени. Сналазимо се, за њих ће увек бити – каже мама Ермина.

Јелена и Остоја Ћулибрк стигли су са својом Маријом, која им је треће дете.

– Ово је јако леп гест града, пуно нам помаже, посебно столица – каже Јелена.

Кристина Барна стигла је из Сајана са ћерком Линет, сином Ноленом и мајком Гизелом.

– Дошли смо по поклон и захвални смо граду – каже мама Кристина.

Поклони се новим суграђанима уручују тромесечно. Прошле године добиле су их 422 бебе.

Међу мерама популационе политике локалне самоуправе су и издвајања за незапослене породиље које, шест месеци, добијају по десет хиљада динара. Мајке за прворођено дете добијају 30 хиљада, за друго дете 20 хиљада динара. За трошкове вантелесне оплодње Град годишње издваја два милиона динара.

Nikola (3)

Ово је једна од прича о животном опредељењу које почињу од случајности, ненамеравано. Али само почиње тако. У наставку саге о настајању глумца Николе, случајност је затим оспорена озбиљним и преданим радом и изграђивањем глумца, онаквог какав жели да буде: да може да одигра баш све, и у комедији и у драми, да сваком лику да свој печат. И да су му све улоге и представе подједнако драге. Јер, баш воли да глуми Никола Јоксимовић, глумац кикиндског Народног позоришта.

– У Позориште сам први пут дошао када сам био први разред средње школе. Другарица ме је убедила да одемо у школу глуме Александра Богдановића. До тада ме позориште није занимало, више сам волео да проводим време са друштвом напољу и да играм фудбал – каже Никола.

Ниси се вратио фудбалу, него си започео припреме за пријемни, решен да упишеш глуму.

– Да, и завршио сам Академију уметности у Београду, у класи професора Предрага Ејдуса 2008. године. Исте године запослио сам се у Народном позоришту у којем сам, као аматер, играо од 1999. године.

Како се сећаш свог дебија са првим ансамблом Позоришта?

– Прва представа са одраслима, с нашим великим глумцима, била је „Посета старе даме“. Играо сам црквењака и био сам јако поносан и срећан што делим сцену са таквим људима у кикиндском позоришту. Имао сам трему, имам је и данас, али то је позитивна трема, заправо је осећај одговорности.

Улога у “Сави Савановићу” приказала те је и као глумца који се лако и лепо трансформише. Да ли те зато редитељи теже стављају “у фиоку”?

– Сматрам да глума јесте трансформација и стално трагање за тим другим људима у нама које приказујемо на сцени и које редитељи од нас траже. Не могу да ме „ставе у фиоку“, нити желим да правим такве, једнообразне улоге. Увек настојим да нађем нешто ново, Није то сваки пут и могуће, зависи од разних ствари, али ја се трудим да увек буде друкчије, да дам печат свакој улози.

И у последњој премијери, “Џепови пуни камења”, играш више улога, највише до сада у једној представи. Колико је то тешко? И који од својих ликова највише волиш?

– Да, у тој представи играм седам улога. Није ми тешко, ништа није тешко ако човек воли то што ради, а ја заиста волим свој посао и уживам. И немам омиљену улогу, не могу ни од ових седам у једној представи да изаберем једну, свака ми је драга на свој начин. Уз то, никад нисам правио разлику између великих и малих улога.

Играо си и играш у различитим жанровима. А како ти себе видиш, као драмског глумца или као комичара?

– Сматрам да глумац, да би био комплетан, мора подједнако да буде добар у сваком жанру, а ја тежим томе да будем комплетан глумац, и волим да играм и у драмама и у комедијама. Некада су комедије много захтевније јер је публику много теже насмејати него расплакати.

У једном периоду био си и директор Позоришта.

Увек сам само хтео да се бавим глумом, определио сам се за то. Само томе и желим да будем посвећен.

Има та нека ствар између глумаца и публике, нека врста малог неспоразума, чини ми се. Публика се снебива у реакцијама, а глумци их, истовремено, жељно ишчекују. Тебе публика воли, а какву ти публику волиш?

– Ми постојимо због публике и осетимо њену енергију. Наша публика је пажљива, воли да прати представу и неће да реагује да не би ометали ни нас ни себе, такав је мој утисак. Чињеница је да је нашој публици тешко измамити смех и аплауз „на отвореној сцени“, али, ако је добра представа, на крају ће глумце увек наградити великим аплаузом.

Захваљујући дугогодишњем стажу и бројним улогама, у стању си да позоришне прилике ставиш у перспективу.

– Сматрам да имамо мало представа, требало би да их буде много више. Раније смо, годишње, имали по пет, шест премијера – четири вечерње и бар једну дечију. Ми имамо проблема са окупљањем ансамбла. Не знам шта се дешава са младим људима, као да немају воље и ентузијазма. Ја знам да ми, какве год прилике биле, нико и никада неће одузети радост игре.

Преданост, одговорност према свом послу и својој матичној кући, таленат и рад, није препознала само публика. Јоксимовић је у децембру добио Награду града за посебан допринос у области културе. Ово признање, како је изјавио, посветио је својим родитељима.

policija+10

Девојчица из Мокрина (15) чији је нестанак пријављен полицији 24. јануара, данас је пронађена. Како сазнајемо у Полицијској управи девојчица је у добром стању, није повређена и својевољно је отишла од куће.

О овом догађају обавештене су и надлежне службе, након што је након што је пријављено да је девојчица нестала.

error: Content is protected !!