Најновије

policija-automobil

На подручју Полицијске управе у Кикинди у току викенда догодиле су се две саобраћајне незгоде у којима није било повређених. Настала је материјална штета у износу од 205 хиљада динара. Саобраћајне незгоде су се догодиле због дивљачи на путу и радње возилом.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 50 учесника у саобраћају и издато је 316 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја су, због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, искључена 32 возача, од којих је седморо задржано у трајању до 12 сати, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 промила, и двоје је  задржано јер су управљали возилом под дејством недозвољених психоактивних супстанци.

Такође, откривена су 62 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 319 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и осталих прекршаја – 141.

drop-of-water-g3d12ff612_1920

Због радова на отклањању квара на прикључном воду деветоспратнице, од 9 до 13 сати повремено ће без воде бити потрошачи у улици Бранка Радичевића, од Хајдук Вељкове до Војводе Путника, саопштено је из ЈП “Кикинда”.

За све додатне информације на располагању су бројеви Позивног центра: 422-760 и 0628844888.

milica-latkovic-bronza-(2)

Кикинђанка Милица Латковић (19) освојила је бронзану медаљу на Европском џудо купу одржаном протеклог викенда у Хрватској. Јуниорско такмичење у Ријеци окупило је 250 такмичара из 20 земаља, а наша суграђанка, која се због студија преселила у Београд, и годину дана је чланица београдског „Партизана“, борила се у категорији до 63 килограма.

-Такмичење је било тешко и напорно. Имала сам шест борби од којих сам у пет победила и једну сам изгубила и то од Италијанке која је на 13. месту Светске ранг листе јуниора. У финалном надметању за бронзану медаљу изборила сам победу. Противница ми је била  такмичарка из Мађарске и борба је трајала 11 минута – каже Милица.

Одлазак у нови клуб донео јој је нови начин рада и напредак.

-Ово је други пут да учествујем на европском такмичењу. Први пут сам била као кадеткиња 2019. године. Освојена медаља допринела је да се квалификујем на Европско првенство које се септембра одржава у Естонији. Већ сам почела припреме за првенство и надам се најбољем исходу – открила нам је млада џудисткиња.

А.Ђ.

 

slavski-kolaci

Поводом славе Града летњег Светог Николе, 22. маја, и ове године локална самоуправа организује такмичење за најбољи славски колач, најбољи изглед славског колача и најбољу структуру и укус славског колача.

Позив да учествују упућен је грађанима, удружењима грађана и осталим заинтересованим појединцима. Пријављивање је најкасније до 17. маја на бројеве телефона 426-300 и 064/857-40-44.

Славски колачи предаваће се на сам дан славе Града од 10 до 11 сати у Свечаној сали Градске куће.

internirci-(1)

Представници локалне самоуправе, градоначелник Никола Лукач, председник Скупштине града Младен Богдан и члан Градског већа Небојша Јованов, борачких удружења и Друштва српско-норвешког пријатељства положили су венце на споменик интернирцима у знак сећања на Кикинђане који су послати у концентрационе логоре. На Ђурђевдан пре 82 године немачки фашисти интернирали су 46-оро суграђана у концентрационе логоре у Норвешкој.

– Највише Кикинђана било је заробљено у логору Бејсфорд који се налази на десетак километара од града Нарвика. Старији и болесни стрељани су половином јула, а многи су пресељени у друге логоре где су мучени. Велике страхоте доживели су у заточеништву, о чему су сведочила седморица суграђана који су преживели голготу. Град је у њихову славу подигао споменик који подсећа на њихову храброст и страдања – подсетио је Тибор Фиреди, секретар кикиндског Друштва српско-норвешког пријатељства.

Ника Бањин, Славко Вукић, Чеда Ђомпарин, Стеван Михаилов, Стеван Сивчев, Јоца Станић и Жарко Стојков, вратили су се из Норвешке и истицали помоћ локалног живља и пријатељства. У знак сарадње два народа прва Декларација о пријатељству између Нарвика и Кикинде потписана 6. октобра 1966, а обновљена је 2017. године.

– Одали смо почаст нашим суграђанима који су насилно депортовани у логоре широм Норвешке. Трудимо се да одржавамо везе између братских градова узвратним посетама и потписивањем посебних протокола о сарадњи. Нарвик и Кикинда имају посебне, историјске, везе. Потенцијал за сарадњу је велики, а циљ је просперитет и заједнички интереси – казао је Младен Богдан.

Из некадашње Југославије у логоре је интернирао око 4.500 људи међу којима су били и становници Кикинде, Руског Села, Мокрина, Иђоша и Банатског Аранђелова. Око 1.500 њих је преживело и вратило се својим породицама.

А.Ђ.

 

 

 

 

sara-bruner-(4)

Сара Брунер (60), рођена у Сан Франциску, у Енглеској живи 24 године. Дуго година радила је као инжењер, али и као дилер старог намештаја, након чега је решила да паузира пословни део живота и да се посвети путовањима. У свом комбију обилази Европу у потрази за, како је истакла, малим градовима пуним духа и неистражених знаменитости.

-У јануару сам започела путовање из Енглеске. Најпре сам боравила у Холандији у Амстердаму код пријатеља. Преко Немачке сам стигла до Аустрије где углавном проводим зимске месеце чувајући кућу брачном пару који зиму проводи на Флориди. Пут ме је нанео у Словенију на језеро Блед које ме је одушевило. Мини одмор направила сам и у Хрватској на Рабу, те сам кроз Босну и Херцеговину, где сам видела све ружно што је рат оставио за собом, стигла до Србије и до Кикинде – сазнајемо од Саре Брунер.

Другог дана њеног боравка у нашем граду, затекли смо Сару на Градском тргу. Дивила се архитектури и градском језгру.

-Дугогодишња стабла, али и зграде „говоре“ о историји вашег града. Имате и једну од најлепших улица на свету коју сам посетила и са пуним правом носи тај епитет. Монументалне скулптуре од теракоте први пут сам видела у Кикинди и жао ми је што није време да посматрам и сове по којима сте познати – каже ова путница.

Сара напомиње да воли да путује. Километре и километре прелази у свом комбију који јој служи и као соба за спавање. Личну хигијену одржава у спортским центрима где има тушева, а тада одради и тренинг на базенима јер је врсна пливачица.

 

-Путујем полако. Никуда не журим и имам пуно времена. Оно што ћу памтити из Кикинде и Србије су људи који су пријатељски настројени. Изненађена сам колико су гостољубиви и желе да помогну. Одушевљена сам и ћевапима и буреком. Трудим се да у свакој земљи пробам локалну кухињу. Сигурно ћу поново доћи у Србију јер планирам да видим Београд и Нови Сад – открила нам је наша саговорница и истакла да је њен комби за све изненађење јер је волан са десне стране.

Запратила је и наш портал како би на путу чула све новости из Кикинде.

Из Кикинде, план јој је да отпутује на црногорско приморје. Жеља јој је да путује читаву годину и то време искористиће да осмисли план шта ће даље да ради у животу.

А.Ђ.

 

 

 

 

rasin-sesir

Удружење грађана „Раша Попов” из Мокрина, поводом седме манифестације „Дан Раше Попова”, расписало је песнички конкурс на тему „Не дирај ми снове” . Право да  учествују имају ученици основних школа. Уз песму је потребно послати: име и презиме ученика, име предметног наставника, назив школе, контакт телефон и свој мејл.

Жири ће за победничку песму доделити награду „Рашин шешир”, и поред ње две друге и три треће награде. Песме је потребно послати до 5. јуна на ћириличком писму, у фонту Times New Roman, величина 12 и у Word формату. Стихове  слати искључиво електронским путем на имејл-адресу: danrasepopova@gmail.com.

Награђени учесници читаће своје стихове на завршној манифестацији „Дан Раше Попова” у Мокрину.

koncert-Ivana-Selakov

Васкрс у Мокрину није обележило само традиционално Светско првенство у туцању фарбаним ускршњим јајима које је, и ове године, показало да су Мокринчани добри домаћини јединственог надметања.

Фото: МЗ Мокрин

У вечерњим сатима, бројна публика на Варошком тргу уживала је у концерту Иване Селаков. Сјајном атмосфером уз наступ познате певачице завшене су 34. Васкршње свечаности.

uskrs-skola

У Основној  школи „Братство- јединство” у Банатској Тополи од прошле године организују новогодишњу и ускршњу продајну изложбу. Ове године, пред ускршњи распуст, уприличили су и прву школску туцанијаду, а победнику је обезбеђена награда.

– Од новца који зарадимо на овим изложбама частимо ученике излетом. Прошле године смо ишли у биоскоп у Зрењанин, а ове године планирамо посету базенима у Ади, у велнес центру Адице. Поједини ученици наше школе су први пут посетили биоскоп, а поједини ће први пут отићи на базен. Од ове школске године у нашим активностима учествује и вртић „Јежева кућица” из Банатске Тополе, а деца из вртића ће такође ићи са нама на излет- каже Јадранка Чавић, психолог у школи.

Додаје да изложбе подржава Месна заједница, удружење жена Банатске Тополе, локални маркет „Уна” и родитељи, тако што обезбеде храну и пиће за све госте и учеснике.

– Посебно смо поносни на наше пријатеље из Кикинде из Мото клуба „Банатски бајкери” на челу са председником клуба Тамаш Ференцом- Ферком који се радо одазову сваком позиву и обрадују наше ученике пакетићима и слаткишима- наводи наша саговорница.

Од Јадранке Чавић је и потекла идеја за овакве активности. Она води и Креативну радионицу на којој се израђују украси за продају, а у изради, поред ђака, учествују учитељице и поједини наставници, као и родитељи.

Запослени, родитељи и ученици велику подршку за организацију и реализацију ових садржаја који употпуњују школске дане и улепшавају празнична дружења, имају од  директора школе Владимира Дејановића.

crkva (2)

Други дан васкршњег празника, у Србији је нерадни дан. Васкршњим понедељком започиње такозвана Светла недеља, која се сматра продужетком Васкрса. Данас се настављају гозбе и весеља, дочекују се рођаци, кумови, комшије и пријатељи, родбина из удаљенијих крајева. Сваки гост добија обојено јаје.

Српска православна црква и верници данас славe и Светог Георгија, једног од девет великомученика и првих страдалника за хришћанску веру. Једна је од најчешћих слава код Срба.

Славни светитељ родио се у кући богатих родитеља у Кападокији. Његов отац је страдао као хришћанин, након чега се мајка преселила у Палестину, где је одрастао. Као младић, доспева до чина трибуна у служби цара Диоклецијана. У то време, цар је започео велики прогон хришћана. Тамница, окови и сва друга страшна мучења нису поколебали младића.

Када је Ђорђе молитвом васкрсао једног мртваца, многи су примили Христову веру, међу њима и царева жена Александра. Цар је најзад одлучио да Ђорђа и своју жену осуди на смрт сечењем главе. Царица је издахнула на стратишту пре погубљења, а Свети Ђорђе посечен је 303. године.

Свети Георгије се на иконама представља у војводском оделу, на коњу, са којег копљем пробада страшну аждају. Аждаја на икони представља многобожачку силу која је „прождирала” бројне невине хришћане.

Поштован је као заштитник многих држава и градова у Европи, али и заштитник коњице, витезова и витештва и крсташких похода. Српска православна црква га слави два пута годишње. Главни празник је Ђурђевдан и празнује се 6. маја по грегоријанском календару, а други је пренос моштију и обновљење Храма Светог Георгија – Ђурђиц, који се слави 16. новембра.

 

error: Content is protected !!