Најновије

preduzetnici-(2)

Na zahtev svojih članova, Opšte udruženje preduzetnika Kikinda (OUPK) organizovalo je danas predstavljanje novog Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu. U Regionalnoj privrednoj komori sa novim odredbama i obavezama preduzetnike su upoznali predstavnici firme „First Leader“ iz Zrenjanina.

Privatnici su, pre svega, nezadovoljni zbog odredbe po kojoj su sada svi, bez obzira na broj zaposlenih i delatnost, osim samozaposlenih bez drugih radnika, u obavezi da imaju odgovornu osobu sa licencom zaduženu za bezbednost ili da sami polože stručni ispit u Upravi za bezbednost nadležnog ministarstva.

– Potrebno im je tumačenje Zakona, ali ih najviše muči cena usluga licenciranih odgovornih lica za zaštitu i bezbednost na radu i agencija, koji traže pet hiljada mesečno, što je na godišnjem nivou oko 500 evra. To je veliki izdatak za jednog privatnika, recimo vlasnika prodavnice polovne robe koji ima samo jednog zaposlenog. Agencija koju smo pozvali ove usluge nudi mnogo povoljnije – kaže Siniša Pašić, predsednik OUPK.

Novi zakon, donesen posle 18 godina u potpunosti je usaglašen sa evropskim standardima, na snagu je stupio 7. maja prošle godine, a poslodavci su dužni da ispoštuju sve odredbe u roku od dve godine, što podrazumeva i izradu normativnih akata.

Sve se svodi na primenu preventivnih mera kako bi se predupredi rizici od nastanka profesionalnih oboljenja, invaliditeta ili čak smrti.

– U poslednjih deset godina podigla se svest poslodavaca o značaju zaštite i bezbednosti i zdravlja zaposlenih – ocenjuje Vera Lazarov, rukovodilac za bezbednost u zrenjaninskoj firmi. – S druge strane, broj inspektora jeste smanjen ali se postiže sprovođenje nadzora i edukacija poslodavaca. Novina je i uspostavljanje jedinstvenog registra povreda na radu, da bi se pratilo u kojoj delatnosti se dešava najviše više povreda i u vezi s tim usklađivali pravilnici.

Generalno, po novom zakonu, poslodavci će morati da omoguće mnogo veći nivo bezbednosti na radu. Prvi put je prepoznat pojam rada od kuće i rada na daljinu i za sprovođenja mera zaštite i u ovim slučajevima odgovoran je poslodavac. Propisane su i preventivne mere za visokorizične poslove, obavezna obuka kod zasnivanja radnog odnosa, uvođenja novih tehnologija, sredstava za rad, opreme i procesa, zatim sistematski lekarski pregledi zaposlenih, veća nadležnost inspekcija i više kazne za nepoštovanje zakonskih odredbi.

Opšte udruženje preduzetnika Kikinda, po rečima predsednika Pašića, prati najnovije zakonske regulative i pomaže svojim članovima, i u ovom domenu, da se što bolje i brže prilagode. Na teritoriji grada Udruženje ima oko 80 članova, dok je, na istom području, registrovano oko 1.300 oko preduzetnika, najviše samostalnih zanatskih i ugostiteljskih radnji i firmi sa pet do deset zaposlenih.

S. V. O.

gradska kuca

Gradska izborna komisija utvrdila je zbirnu izbornu listu učesnika na lokalnim izborima u Kikindi 2. juna. Za mesta u Skupštini grada nadmeće se pet odborničkih lista.

Prva lista je „Aleksandar Vučić- Kikinda sutra” koju čine Srpska napredna stranka, Socijalistička partija Srbije, Pokret socijalista, PUPS, Socijaldemokratska partija Srbije, Srpska radikalna stranka i Zavetnici. Prvi na listi je gradonačelnik Nikola Lukač.

Na drugom mestu je manjinska lista „Saveza vojvođanskih Mađara dr Balint Pastor”, na kojoj je prvi Zoltan Tot, inače predsednik Saveta Mesne zajednice Sajan.

Pod brojem tri je lista „Izaberi promenu- Ujedinjena opozicija Kikinde- Mirko Šoć”, a u ovoj opozicionoj koaliciji su Stranka slobode i pravde, Liga socijaldemokrata Vojvodine, Socijaldemokratska stranka, Srbija centar, Narodni pokret Srbije, DZVM, POKS, Dveri, Pokret za preokret. Prvi na listi je Miroslav Grujić, profesor geografije.

Četvrta izborna lista je „Biram borbu! Biram Kikindu!” a u toj opozicionoj koaliciji su Demokratska stranka, Zeleno levi front i Pokret slobodnih građana. Ovu listu predvodi Olivera Kantar, advokat.

Pod brojem pet je lista „Kikinda protiv nasilja- Milorad Miki Aleksić”, a prvi na toj listi je ujedno i njen nosilac Milorad Aleksić, diplomirani profesor sporta i fizičkog vaspitanja.

J. C.

 

stomatoloska-stolica-(3)

Stomatološka ambulanta Doma zdravlja ima bolje uslove za rad, zahvaljujući lokalnoj samoupravi i firmi „Kalcedonija“. Novu stomatološku stolicu donirala je pomenuta firma jer je stara bila neuslovna.

-Hvala gradonačelniku Nikoli Lukaču i kompaniji „Kalcedonija“ na pomoći i, nama, preko potrebnoj opremi. Stomatološka stolica koju smo imali bila je stara 27 godina i bilo ju je potrebno zameniti. Bilo je pitanje dana kada više neće moći da se koristi i tada više ne bi mogli da primamo pacijente. Zahvaljujući donaciji sada će sugrađani imati vrhunsku  stomatološku negu – istakao je dr Miloš Radlović, načelnik Stomatologije.

Stolica je u upotrebi od pre dve nedelje, a gradonačelnik Nikola Lukač, član Gradskog veća Saša Tanackov i Adriano Zoni, direktor firme „Kalcedonija Gordon“ u Kikindi, Subotici i Senti, posetili su Stomatološku službu.

-Imamo dosta zaposleni i u razgovoru sa našim radnicima čuli smo da je Stomatološkoj službi potrebna stolica. Nije bilo dileme da li ćemo pomoći i drago mi je kada vidim da su i zaposleni, ali i građani pozdravili ovu donaciju – naveo je Adriano Zoni.

„Kalcedonija“ u našem gradu posluje od 2019. godine i od samog početka pokazala je visok stepen društvene odgovornost prema sredini u kojoj posluje, napomenuo je Saša Tanackov, član Gradskog veća.

-„Kalcedonija“ je među liderima u pomoći kikindskom zdravstvu. Kada god smo, kao lokalna samouprava zamolili za pomoć, rado su se odazvali. Stomatološka stolica vredna je 620.000 dinara i nalazi se ordinaciji koja je otvorena svakog dana u godini. Sada ne postoje prepreke da, usled tehničkih problema, građani ostanu bez usluge zubara – kazao je Tanackov.

Ova kompanija, u ranijem periodu, pomogla je medicinskim ustanovama kupovinom vrednih dijagnostičkih medicinskih aparata, a svoje opredeljenje da pomažu lokalnoj zajednici pokazali su i u vreme pandemije.

Zubarska stolica koja je služila 27 godina

A.Đ.

 

 

 

ofk-kikinda

Isključenjem Beljića u ranoj fazi, banatski derbi OFK Kikinda – Radnički, dobio je drugačiji tok, barem kada je reč o domaćinu, pa je na kraju okončan najnepopularnijim rezultatom. Sedmi put ove sezone Kikinđani su remizirali 0:0, a ukupno to im je deveti nerešeni ishod. Golman Jovan Oparnica dvaput je u prvom delu spasavao OFK Kikindu, definitvno potvrdivši epitet najboljeg pojedinca u redovima svoje ekipe ove sezone.

– Vrlo teška utakmica, jer smo rano dobili crveni karton. Momci su međutim shvatili šta im je činiti i pružili maksimum u datim okolnostima. Sada ćemo kod „1. maja”, koji je u problemima odigrao celu sezonu, ali nas zanima isključivo pobeda da bismo u dobrom raspoloženjeu dočekali poslednje kolo i derbi s Inđijcima – kaže Oparnica.

Trener Vladimir Šponja napominje da je, zbog Beljića, napadački plan ubrzo pao u vodu.

– Prilagodili smo se situaciji, što protiv odličnog tima, kakav je u ovoj polusezoni Radnički, nije bilo lako. Izvrsno su Zrenjaninci vođeni i pokriveni na svim pozicijama, a veliki problem predstavljala nam je razlika u visini. U prvom delu rival je iz prekida stvorio nekoliko ozbiljnih šansi i čudo je šta je golman Oparnica odbranio u dva navrata. Na poluvremenu smo se konsolidovali, možda čak u nekim trenutcima bili i opasniji i zasluženo stigli do boda – rezimira Šponja.

Nema šef struke ni preveliki fond igrača niti kvalitetnih rešenja, a u jednom trenutku i ozlede i kartoni ozbiljno su uzdrmali severnobanatski brod.

– Nismo bili kompletni tokom proleća ni u jednom meču. Igrači stoički podnose napore pa i mene koji sam im već dosadio pričom kako je bitan svaki gol. Ostaju nam još dve prepreke, „1. maj” je ispao, ali to nam ništa neće značiti ako ne budemo pružili maksimum. Vraćaju nam se Đukić i Stanaćev, ali zbog kartona izostaju Rafael i Beljić. Pokušaćemo da izvučemo maksimum iz preostala dva duela i da već sada polako donosimo bitne odluke kada je reč o letnjem prelaznom roku – jasan je Šponja.

D. P.

savrsen-partner

Prva repriza predstave Narodnog pozorišta „Savršen partner“ koju je, po tekstu Mira Gavrana, režirala Tijana Vasić biće odigrana sutra (petak, 24. maj), od 20 sati. U predstavi na maloj sceni igraju Marina Vodeničar, Mina Stojković i Vladimir Maksimović.

U utorak, 28. maja, na repertoaru će biti “Oblaci”, predstava o Dušanu Vasiljevu.

Dejan-Petrovic-(6)

Druge večeri i centralnog dana proslave Slave Grada na bini ispred Gradske kuće nastupili su, Kikinđanima već dobro poznati Dejan Petrović i njegov „Big bend“. Uprkos kiši koja je pomerila koncert za pola sata, veliki broj sugrađana na trgu uživao je u sjajnom nastupu maestralnog orkestra pod vođstvom višestruko nagrađivanog, izuzetno talentovanog trubača. Petrović nije krio zadovoljstvo zbog ponovnog susreta sa ovdašnjom publikom.

– Ovo nam je treći nastup u vašem gradu. Publika je fantastična, dobijamo povratnu energiju i jako uživamo da sviramo ovde. Sviramo sve ono što ljudi i očekuju od nas, taj spoj nespojivog sa trubama, u obradama domaćih i stranih hitova, kao i našu autorsku muziku – rekao je Petrović.

Za apsolutno uživanje bile su, na zvuku trube i srpskog, balkanskog etnosa zasnovane obrade domaćih i stranih hitova. Čuli su se mnogi hitovi narodne muzike, ali i tradicionalne i pesme grupa „ABBA“ i „Eurythmics“, „Idola“, „Riblje čorbe“, Zdravka Čolića, tema iz „Otpisanih“, u autentičnim, izuzetnim, brzim i ritmičnim izvedbama.

Petrović, koji je četvrta generacija iz porodice trubača iz okoline Užica, višestruko je nagrađivan na Saboru trubača u Guči. Pošto je, sa svojim orkestrom osvojio sve nagrade, 2010. godine odlučuje da prekine sa takmičenjem na Saboru i ustupi mesto novim, mladim sastavima.

Već etabliran na samom vrhu srpske trubačke scene, prvobitnoj postavi duvačkih instrumenata priključio je gitaru, klavijature, bubanj, perkusije, vokal. „Big bend“ je učestvovao, sa velikim uspehom, na svim većim festivalima, sportskim i kulturnim događajima širom sveta, predstavljajući srpski melos, i potpuno novi zvuk koji osvaja srca publike na svim meridijanima.

Kikinđanima je, povodom Slave Grada, Petrović poželeo da imaju najvažnije.

– Želim vam ljubavi, zdravlja, sreće, blagostanja i da imamo više poštovanja jedni prema drugima, da gledamo jedni druge u oči. Da se vratimo svom narodu i naciji i da ostanemo ljudi – rekao je.

Kiša je počinjala i prestajala, grmelo je i, od polovine koncerta nad gradom se nadvila oluja koju je zaustavila sjajna energija muzičara i publike koja je, sa ovog događaja, sasvim sigurno, ponela puno srce muzike.

S. V. O.

slava-grada

U Gradskoj kući slava je obeležena rezanjem slavskog kolača, a ovom događaju prisustvovali su predstavnici, republičkih i pokrajinskih organa, kao i privrednog, društvenog, političkog, kulturnog i sportskog života grada. Jerej Boban Petrović je istakao da slaveći slavu razvijamo duhovni, fizički, privredni i svaki drugi segment života.

-Radost je ovako proslaviti slavu, uz podršku našeg grada. Blagodat Božija se izliva svakodnevno na nas koji smo se okupili u velikom broju i na Svetoj Liturgiji i litiji. Što više volimo Kikindu i ono što ona ima , to će nam naš grad više dati  – dodao je jerej Petrović.

Okupljene je pozdravio gradonačelnik Nikola Lukač.

-Okupili smo se da ,kao velika porodica, proslavimo slavu i da se svi zajedno podsetimo pravih vrednosti kao što su poštovanje, posvećenost, tolerancija. Sve nas čuva Sveti Nikola, kao i mudrost predaka koji su pre 250 godina zaboli krst u našem gradu, i sabrane oko slave nas opominju da čuvamo jedni druge, ali i našu Kikindu i da je učinimo još boljim mestom za život. Naši mladi kumovi i njihovi vršnjaci su naša pokretačka snaga i motiv da još više radimo, gradimo i uspešno rešavamo probleme koje naša sredina ima i više decenija – istakao je prvi čovek grada.

Kumovi slave bili su uspešni gimnazijalci Milica Tomić, koja je osvojila dve zlatne medalje na Svetskom takmičenju u istraživačkim radovima u prirodnim naukama i najbolji mladi astrofizičar Andrej Popović.

-Počastvovana sam što sam pozvana da, kao kuma, uveličam slavu našeg grada. Ona nas sve okuplja na jednom mestu i čini da se osećamo kao velika i snažna porodica – navela je Milica.

I Andrej je istog mišljenja.

-Drago mi je što sam među velikim brojem uspešnih mladih ljudi odabran da budem kum slave. Ovo je, ujedno, način da se zahvalim mom gradu i svim ljudima na dugogodišnjoj podršci koja je puno doprinela da ostvarim uspehe na takmičenjima – saznali smo od Andreja.

Obeležavanje slave grada prati i bogat program. U utorak je gostovao glumac Nenad Jezdić sa predstavom „Knjiga o Milutinu“, večeras je koncert Dejana Petrovića, a sutra, 23. maja od 19 sati u Narodnom pozorištu je nastup braće Teofilović.

A.Đ.

IVANA MUNĆAN UMESILA NAJ KOLAČ

Organizovano je i takmičenje za najbolji slavski kolač i ove godine u konkurenciji je bio 31 kolač. Prema oceni stručnog žirija, predsednice Nade Krstonošić, kuvara Radovana Subina i  Branislave Zarić, prošlogodišnje pobednice, titulu za najbolji kolač osvojila je Ivana Munćan (30).

-Prvi put sam slavski kolač pravila za Božić i sada drugi put. Recept i način na koji se izrađuje kolač naučila sam od svekrve koju je naučila njena svekrva. Receptura se prenosi sa kolena na koleno. Nisam očekivala da će biti najbolji, a najvažniji sastojci su ljubav i volja i pošto je nagrađen sada će puno češće biti na mojoj trpezi – saznali smo od Ivane Munćan.

Za najlepši izgled nagrađen je slavski kolač Doma učenika „Nikola Vojvodić“, dok je kolač najlepšeg ukusa napravila Ljiljana Keri iz Banatskog Velikog Sela. Sve učesnice takmičenja su dobile zahvalnice.

litija-(6)

Crkvenu slavu grada, letnjeg Svetog Nikolu zajednički proslavljaju Grad i Srpska pravoslavna crkva. Obeležavanje je počelo službom u pravoslavnom hramu Svetog oca Nikole kojoj su prisustvovali građani i gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima.

Litija je prošla centralnim ulicama grada. U svečanoj povorci, predvođenoj je sveštenstvom i čelnicima Grada, sa krstovima, horugvama i ikonama, koja je praćena je molitvom za druge, okupio se znatan broj sugrađana. Čast da nose ikonu Svetog Nikole pripala je rukometašima „Kikinde Grindeks“.

Tokom litije izgovarane su molitve za Kikindu i pevane su crkvene pesme, tropari, posvećeni prazniku. U prošlosti, litija je služila i za prestanak kiše, suše, rata, neke zarazne bolesti. Stoga su u crkvi građanima deljeni strukovi pšenice kako bi rod „hlebnog“ zrna bio što bogatiji.

U litiji je bila i Kosana Tatomir iz Iđoša.

-Zajedništvo je najvažnije i kada smo svi na okupu. Naše želje su uslišene i posle dugog sušnog perioda pala je kiša uoči i na sam dan slave. Ovo je pravi način da se okupe i stari i mladi, da prošetaju ulicama i pomole se za blagostanje. Velika je radost videti sve ovo – rekla je Kosana Tatomir.

I Boja Oljača iz Novih Kozaraca svake godine je u litiji.

 

-Slava je važan dan za naš grad i ovo je pravi način da svi budu deo obeležavanja. Svečana povorka nas ujedinjuje i podstiče da doprinesemo našoj zajednici, da sarađujemo, družimo se – kazala je Boja Oljača.

Molitvena povorka nosila je poruku mira, ljubavi, istine, radosti.

A.Đ.

 

445423781-472353958652551-4739304611852640778-n

Ženska pevačka grupa KUD-a  „Marija Bursać“ iz Banatskog Velikog Sela na Međunarodnom vokalnom etno festivalu mladih u Negotinu osvojila je treće mesto u kategoriji tradicionalnog pevanja. Uspeh rezultat je njihovog napornog rada, posvećenosti i ljubavi prema etno muzici.  Izvođenje  su pratili i ocenjivali  vrsni etnomuzikolozi koji su činili žiri: profesor  dr Dimitrije Golemović, profesor dr Sanja Radinović i profesor dr Jasmina Novokmet.

Takmičarskoj večeri prethodile su muzičke radionice na kojima su Velikoselke imale priliku da obogate svoje znanje iz oblasti etno pevanja.

Vokalni etno festival mladih okupio je deset pevačkih i vokalno instrumentalnih grupa iz Srbije, Republike Srpske, Bugarske i Severne Makedonije.

veterani

Kikindsko Udruženje Veterani 1994, učestvovalo je u Brčkom na međunarodnom turniru veterana u malom fudbalu. Bilo je to treće gostovanje naših veterana u gradu središtu istoimenog bosanskohercegovačkog Distrikta, a na turniru je nastupilo šest ekipa, među kojima, prvi put, i sastav iz rumunskog Žombolja.

– Naši prijatelji dočekali su nas najbolji mogući način, a, iako rezultat u ovakvim prilikama nije u prvom planu, osvojili smo prvo mesto – kaže član Udruženja Dragoljub Repac.

Narednog meseca, 15. juna, na rasporedu je Memorijal „Željko Lazić” u Kikindi.

– Organizovaćemo još jedan u nizu, sada već, nažalost, tradicionalni memorijalni turnir posvećen Željku koji je bio osnivač Udruženja Veterani 1994. Istovremeno, obeležićemo i 30 godina postojanja, a u goste će nam doći prijatelji iz Brčkog, Žombolja i Beograda – dodaje Zoran Milijević, predsednik UV 1994.

D. P.

error: Content is protected !!