Најновије

preduzetnici-(2)

На захтев својих чланова, Опште удружење предузетника Кикинда (ОУПК) организовало је данас представљање новог Закона о безбедности и здрављу на раду. У Регионалној привредној комори са новим одредбама и обавезама предузетнике су упознали представници фирме „First Leader“ из Зрењанина.

Приватници су, пре свега, незадовољни због одредбе по којој су сада сви, без обзира на број запослених и делатност, осим самозапослених без других радника, у обавези да имају одговорну особу са лиценцом задужену за безбедност или да сами положе стручни испит у Управи за безбедност надлежног министарства.

– Потребно им је тумачење Закона, али их највише мучи цена услуга лиценцираних одговорних лица за заштиту и безбедност на раду и агенција, који траже пет хиљада месечно, што је на годишњем нивоу око 500 евра. То је велики издатак за једног приватника, рецимо власника продавнице половне робе који има само једног запосленог. Агенција коју смо позвали ове услуге нуди много повољније – каже Синиша Пашић, председник ОУПК.

Нови закон, донесен после 18 година у потпуности је усаглашен са европским стандардима, на снагу је ступио 7. маја прошле године, а послодавци су дужни да испоштују све одредбе у року од две године, што подразумева и израду нормативних аката.

Све се своди на примену превентивних мера како би се предупреди ризици од настанка професионалних обољења, инвалидитета или чак смрти.

– У последњих десет година подигла се свест послодаваца о значају заштите и безбедности и здравља запослених – оцењује Вера Лазаров, руководилац за безбедност у зрењанинској фирми. – С друге стране, број инспектора јесте смањен али се постиже спровођење надзора и едукација послодаваца. Новина је и успостављање јединственог регистра повреда на раду, да би се пратило у којој делатности се дешава највише више повреда и у вези с тим усклађивали правилници.

Генерално, по новом закону, послодавци ће морати да омогуће много већи ниво безбедности на раду. Први пут је препознат појам рада од куће и рада на даљину и за спровођења мера заштите и у овим случајевима одговоран је послодавац. Прописане су и превентивне мере за високоризичне послове, обавезна обука код заснивања радног односа, увођења нових технологија, средстава за рад, опреме и процеса, затим систематски лекарски прегледи запослених, већа надлежност инспекција и више казне за непоштовање законских одредби.

Опште удружење предузетника Кикинда, по речима председника Пашића, прати најновије законске регулативе и помаже својим члановима, и у овом домену, да се што боље и брже прилагоде. На територији града Удружење има око 80 чланова, док је, на истом подручју, регистровано око 1.300 око предузетника, највише самосталних занатских и угоститељских радњи и фирми са пет до десет запослених.

С. В. О.

gradska kuca

Градска изборна комисија утврдила је збирну изборну листу учесника на локалним изборима у Кикинди 2. јуна. За места у Скупштини града надмеће се пет одборничких листа.

Прва листа је „Александар Вучић- Кикинда сутра” коју чине Српска напредна странка, Социјалистичка партија Србије, Покрет социјалиста, ПУПС, Социјалдемократска партија Србије, Српска радикална странка и Заветници. Први на листи је градоначелник Никола Лукач.

На другом месту је мањинска листа „Савеза војвођанских Мађара др Балинт Пастор”, на којој је први Золтан Тот, иначе председник Савета Месне заједнице Сајан.

Под бројем три је листа „Изабери промену- Уједињена опозиција Кикинде- Мирко Шоћ”, а у овој опозиционој коалицији су Странка слободе и правде, Лига социјалдемократа Војводине, Социјалдемократска странка, Србија центар, Народни покрет Србије, ДЗВМ, ПОКС, Двери, Покрет за преокрет. Први на листи је Мирослав Грујић, професор географије.

Четврта изборна листа је „Бирам борбу! Бирам Кикинду!” а у тој опозиционој коалицији су Демократска странка, Зелено леви фронт и Покрет слободних грађана. Ову листу предводи Оливера Кантар, адвокат.

Под бројем пет је листа „Кикинда против насиља- Милорад Мики Алексић”, а први на тој листи је уједно и њен носилац Милорад Алексић, дипломирани професор спорта и физичког васпитања.

Ј. Ц.

 

stomatoloska-stolica-(3)

Стоматолошка амбуланта Дома здравља има боље услове за рад, захваљујући локалној самоуправи и фирми „Калцедонија“. Нову стоматолошку столицу донирала је поменута фирма јер је стара била неусловна.

-Хвала градоначелнику Николи Лукачу и компанији „Калцедонија“ на помоћи и, нама, преко потребној опреми. Стоматолошка столица коју смо имали била је стара 27 година и било ју је потребно заменити. Било је питање дана када више неће моћи да се користи и тада више не би могли да примамо пацијенте. Захваљујући донацији сада ће суграђани имати врхунску  стоматолошку негу – истакао је др Милош Радловић, начелник Стоматологије.

Столица је у употреби од пре две недеље, а градоначелник Никола Лукач, члан Градског већа Саша Танацков и Адриано Зони, директор фирме „Калцедонија Гордон“ у Кикинди, Суботици и Сенти, посетили су Стоматолошку службу.

-Имамо доста запослени и у разговору са нашим радницима чули смо да је Стоматолошкој служби потребна столица. Није било дилеме да ли ћемо помоћи и драго ми је када видим да су и запослени, али и грађани поздравили ову донацију – навео је Адриано Зони.

„Калцедонија“ у нашем граду послује од 2019. године и од самог почетка показала је висок степен друштвенe одговорност према средини у којој послује, напоменуо је Саша Танацков, члан Градског већа.

-„Калцедонија“ је међу лидерима у помоћи кикиндском здравству. Када год смо, као локална самоуправа замолили за помоћ, радо су се одазвали. Стоматолошка столица вредна је 620.000 динара и налази се ординацији која је отворена сваког дана у години. Сада не постоје препреке да, услед техничких проблема, грађани остану без услуге зубара – казао је Танацков.

Ова компанија, у ранијем периоду, помогла је медицинским установама куповином вредних дијагностичких медицинских апарата, а своје опредељење да помажу локалној заједници показали су и у време пандемије.

Зубарска столица која је служила 27 година

А.Ђ.

 

 

 

ofk-kikinda

Искључењем Бељића у раној фази, банатски дерби ОФК Кикинда – Раднички, добио је другачији ток, барем када је реч о домаћину, па је на крају окончан најнепопуларнијим резултатом. Седми пут ове сезоне Кикинђани су ремизирали 0:0, а укупно то им је девети нерешени исход. Голман Јован Опарница двапут је у првом делу спасавао ОФК Кикинду, дефинитвно потврдивши епитет најбољег појединца у редовима своје екипе ове сезоне.

– Врло тешка утакмица, јер смо рано добили црвени картон. Момци су међутим схватили шта им је чинити и пружили максимум у датим околностима. Сада ћемо код „1. маја”, који је у проблемима одиграо целу сезону, али нас занима искључиво победа да бисмо у добром расположењеу дочекали последње коло и дерби с Инђијцима – каже Опарница.

Тренер Владимир Шпоња напомиње да је, због Бељића, нападачки план убрзо пао у воду.

– Прилагодили смо се ситуацији, што против одличног тима, какав је у овој полусезони Раднички, није било лако. Изврсно су Зрењанинци вођени и покривени на свим позицијама, а велики проблем представљала нам је разлика у висини. У првом делу ривал је из прекида створио неколико озбиљних шанси и чудо је шта је голман Опарница одбранио у два наврата. На полувремену смо се консолидовали, можда чак у неким тренутцима били и опаснији и заслужено стигли до бода – резимира Шпоња.

Нема шеф струке ни превелики фонд играча нити квалитетних решења, а у једном тренутку и озледе и картони озбиљно су уздрмали севернобанатски брод.

– Нисмо били комплетни током пролећа ни у једном мечу. Играчи стоички подносе напоре па и мене који сам им већ досадио причом како је битан сваки гол. Остају нам још две препреке, „1. мај” је испао, али то нам ништа неће значити ако не будемо пружили максимум. Враћају нам се Ђукић и Станаћев, али због картона изостају Рафаел и Бељић. Покушаћемо да извучемо максимум из преостала два дуела и да већ сада полако доносимо битне одлуке када је реч о летњем прелазном року – јасан је Шпоња.

Д. П.

savrsen-partner

Прва реприза представе Народног позоришта „Савршен партнер“ коју је, по тексту Мира Гаврана, режирала Тијана Васић биће одиграна сутра (петак, 24. мај), од 20 сати. У представи на малој сцени играју Марина Воденичар, Мина Стојковић и Владимир Максимовић.

У уторак, 28. маја, на репертоару ће бити “Облаци”, представа о Душану Васиљеву.

Dejan-Petrovic-(6)

Друге вечери и централног дана прославе Славе Града на бини испред Градске куће наступили су, Кикинђанима већ добро познати Дејан Петровић и његов „Биг бенд“. Упркос киши која је померила концерт за пола сата, велики број суграђана на тргу уживао је у сјајном наступу маестралног оркестра под вођством вишеструко награђиваног, изузетно талентованог трубача. Петровић није крио задовољство због поновног сусрета са овдашњом публиком.

– Ово нам је трећи наступ у вашем граду. Публика је фантастична, добијамо повратну енергију и јако уживамо да свирамо овде. Свирамо све оно што људи и очекују од нас, тај спој неспојивог са трубама, у обрадама домаћих и страних хитова, као и нашу ауторску музику – рекао је Петровић.

За апсолутно уживање биле су, на звуку трубе и српског, балканског етноса засноване обраде домаћих и страних хитова. Чули су се многи хитови народне музике, али и традиционалне и песме група „ABBА“ и „Eurythmics“, „Идола“, „Рибље чорбе“, Здравка Чолића, тема из „Отписаних“, у аутентичним, изузетним, брзим и ритмичним изведбама.

Петровић, који је четврта генерација из породице трубача из околине Ужица, вишеструко је награђиван на Сабору трубача у Гучи. Пошто је, са својим оркестром освојио све награде, 2010. године одлучује да прекине са такмичењем на Сабору и уступи место новим, младим саставима.

Већ етаблиран на самом врху српске трубачке сцене, првобитној постави дувачких инструмената прикључио је гитару, клавијатуре, бубањ, перкусије, вокал. „Биг бенд“ је учествовао, са великим успехом, на свим већим фестивалима, спортским и културним догађајима широм света, представљајући српски мелос, и потпуно нови звук који осваја срца публике на свим меридијанима.

Кикинђанима је, поводом Славе Града, Петровић пожелео да имају најважније.

– Желим вам љубави, здравља, среће, благостања и да имамо више поштовања једни према другима, да гледамо једни друге у очи. Да се вратимо свом народу и нацији и да останемо људи – рекао је.

Киша је почињала и престајала, грмело је и, од половине концерта над градом се надвила олуја коју је зауставила сјајна енергија музичара и публике која је, са овог догађаја, сасвим сигурно, понела пуно срце музике.

С. В. О.

slava-grada

У Градској кући слава је обележена резањем славског колача, а овом догађају присуствовали су представници, републичких и покрајинских органа, као и привредног, друштвеног, политичког, културног и спортског живота града. Јереј Бобан Петровић је истакао да славећи славу развијамо духовни, физички, привредни и сваки други сегмент живота.

-Радост је овако прославити славу, уз подршку нашег града. Благодат Божија се излива свакодневно на нас који смо се окупили у великом броју и на Светој Литургији и литији. Што више волимо Кикинду и оно што она има , то ће нам наш град више дати  – додао је јереј Петровић.

Окупљене је поздравио градоначелник Никола Лукач.

-Окупили смо се да ,као велика породица, прославимо славу и да се сви заједно подсетимо правих вредности као што су поштовање, посвећеност, толеранција. Све нас чува Свети Никола, као и мудрост предака који су пре 250 година заболи крст у нашем граду, и сабране око славе нас опомињу да чувамо једни друге, али и нашу Кикинду и да је учинимо још бољим местом за живот. Наши млади кумови и њихови вршњаци су наша покретачка снага и мотив да још више радимо, градимо и успешно решавамо проблеме које наша средина има и више деценија – истакао је први човек града.

Кумови славе били су успешни гимназијалци Милица Томић, која је освојила две златне медаље на Светском такмичењу у истраживачким радовима у природним наукама и најбољи млади астрофизичар Андреј Поповић.

-Почаствована сам што сам позвана да, као кума, увеличам славу нашег града. Она нас све окупља на једном месту и чини да се осећамо као велика и снажна породица – навела је Милица.

И Андреј је истог мишљења.

-Драго ми је што сам међу великим бројем успешних младих људи одабран да будем кум славе. Ово је, уједно, начин да се захвалим мом граду и свим људима на дугогодишњој подршци која је пуно допринела да остварим успехе на такмичењима – сазнали смо од Андреја.

Обележавање славе града прати и богат програм. У уторак је гостовао глумац Ненад Јездић са представом „Књига о Милутину“, вечерас је концерт Дејана Петровића, а сутра, 23. маја од 19 сати у Народном позоришту је наступ браће Теофиловић.

А.Ђ.

ИВАНА МУНЋАН УМЕСИЛА НАЈ КОЛАЧ

Организовано је и такмичење за најбољи славски колач и ове године у конкуренцији је био 31 колач. Према оцени стручног жирија, председнице Наде Крстоношић, кувара Радована Субина и  Браниславе Зарић, прошлогодишње победнице, титулу за најбољи колач освојила је Ивана Мунћан (30).

-Први пут сам славски колач правила за Божић и сада други пут. Рецепт и начин на који се израђује колач научила сам од свекрве коју је научила њена свекрва. Рецептура се преноси са колена на колено. Нисам очекивала да ће бити најбољи, а најважнији састојци су љубав и воља и пошто је награђен сада ће пуно чешће бити на мојој трпези – сазнали смо од Иване Мунћан.

За најлепши изглед награђен је славски колач Дома ученика „Никола Војводић“, док је колач најлепшег укуса направила Љиљана Кери из Банатског Великог Села. Све учеснице такмичења су добиле захвалнице.

litija-(6)

Црквену славу града, летњег Светог Николу заједнички прослављају Град и Српска православна црква. Обележавање је почело службом у православном храму Светог оца Николе којој су присуствовали грађани и градоначелник Никола Лукач са сарадницима.

Литија је прошла централним улицама града. У свечаној поворци, предвођеној је свештенством и челницима Града, са крстовима, хоругвама и иконама, која је праћена је молитвом за друге, окупио се знатан број суграђана. Част да носе икону Светог Николе припала је рукометашима „Кикинде Гриндекс“.

Током литије изговаране су молитве за Кикинду и певане су црквене песме, тропари, посвећени празнику. У прошлости, литија је служила и за престанак кише, суше, рата, неке заразне болести. Стога су у цркви грађанима дељени струкови пшенице како би род „хлебног“ зрна био што богатији.

У литији је била и Косана Татомир из Иђоша.

-Заједништво је најважније и када смо сви на окупу. Наше жеље су услишене и после дугог сушног периода пала је киша уочи и на сам дан славе. Ово је прави начин да се окупе и стари и млади, да прошетају улицама и помоле се за благостање. Велика је радост видети све ово – рекла је Косана Татомир.

И Боја Ољача из Нових Козараца сваке године је у литији.

 

-Слава је важан дан за наш град и ово је прави начин да сви буду део обележавања. Свечана поворка нас уједињује и подстиче да допринесемо нашој заједници, да сарађујемо, дружимо се – казала је Боја Ољача.

Молитвена поворка носила је поруку мира, љубави, истине, радости.

A.Ђ.

 

445423781-472353958652551-4739304611852640778-n

Женска певачка група КУД-а  „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села на Међународном вокалном етно фестивалу младих у Неготину освојила је треће место у категорији традиционалног певања. Успех резултат је њиховог напорног рада, посвећености и љубави према етно музици.  Извођење  су пратили и оцењивали  врсни етномузиколози који су чинили жири: професор  др Димитрије Големовић, професор др Сања Радиновић и професор др Јасмина Новокмет.

Такмичарској вечери претходиле су музичке радионице на којима су Великоселке имале прилику да обогате своје знање из области етно певања.

Вокални етно фестивал младих окупио је десет певачких и вокално инструменталних група из Србије, Републике Српске, Бугарске и Северне Македоније.

veterani

Кикиндско Удружење Ветерани 1994, учествовало је у Брчком на међународном турниру ветерана у малом фудбалу. Било је то треће гостовање наших ветерана у граду средишту истоименог босанскохерцеговачког Дистрикта, а на турниру је наступило шест екипа, међу којима, први пут, и састав из румунског Жомбоља.

– Наши пријатељи дочекали су нас најбољи могући начин, а, иако резултат у оваквим приликама није у првом плану, освојили смо прво место – каже члан Удружења Драгољуб Репац.

Наредног месеца, 15. јуна, на распореду је Меморијал „Жељко Лазић” у Кикинди.

– Организоваћемо још један у низу, сада већ, нажалост, традиционални меморијални турнир посвећен Жељку који је био оснивач Удружења Ветерани 1994. Истовремено, обележићемо и 30 година постојања, а у госте ће нам доћи пријатељи из Брчког, Жомбоља и Београда – додаје Зоран Милијевић, председник УВ 1994.

Д. П.

error: Content is protected !!