Најновије

cvrcak-koncert-(5)

Dečiji hor „Crvčak“, koji funkcioniše u okviru Akademskog društva za negovanje muzike „Gusle“, održao je u Kulturnom centru svoj prvi samostalni koncert. Dirigentkinja hora, Branislava Gecić, po zanimanju vaspitač, ovaj ansambl vodi zajedno sa Olgom Mandić iz Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“.

– Kroz hor je prošlo mnogo dece, a trenutno brojimo 20 članova uzrasta od četiri do jedanaest godina. Na repertoaru imamo starogradske, rok i dečije pesme. Velika nam je čast što smo imali priliku da nastupamo prošle godine na otvaranju „Suvača demo festa“. Ovim putem, pozivamo zainteresovane mališane da budu deo naše priče, da krenu sa nama da pevaju i uživaju- rekla je Branislava Gecić.

Gosti programa bili su Crkveno pevačko društvo „Kolo“ iz Melenaca osnovano 1872. godine.

-Ovo je prvi put da naš dečiji hor nastupa van Melenaca i njihovo prvo zvanično gostovanje. Sastav je promenljiv, a trenutno imamo 33 aktivna člana, dok u okviru KUD-a „Kolo“ funkcioniše i veliki crkveni hor od 25 članova. Nadamo se da je ovo tek početak jednog lepog i dugotrajnog prijateljstva- kaže Igor Adamov, rukovodilac tamburaške i pevačke sekcije.

mamutska-osa

Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj, na osnovu brojnih prijava o pojavi insekta koji podseća na stršljena, obaveštava građane da se radi o mamutskoj osi.

Reč je o veoma korisnom insektu koji nije agresivan i ne napada ljude. Mamutske ose pojavljuju se u periodu od polovine maja do polovine juna. Odrasle jedinke, veličine oko 6–7 cm, hrane se nektarom i značajni su oprašivači.

Mamutske ose se najčešće nalaze u blizini trulih panjeva, a njihova veća brojnost ukazuje na prenamnoženje neke vrste tvrdokrilaca, jer se upravo u njima razvijaju njihove larve.

slepi-poezija-(6)

U organizaciji slepih „Severni Banat“  organizovana je promocija knjiga poezije čiji su autori Ratomir Šćepić, Jelka Bota i Jagoda Nakrajkućin, više puta nagrađivani i objavljivani.

Jelka Bota piše pesme od rane mladosti i ima pet samostalnih zbirki. Poslednju pod nazivom „Sve moje“ je napisala sa Jagodom Nakrajkućin:

-Pišem različitu poeziju. Moje pesme govore o onome što je duboku u čoveku, o onome što osećamo, što svako od nas nosi, o životu. Volim da pišem o deci i za decu. Smatram da nema više dobrih bajki i naši najmlađi treba da čitaju priče koje će im razvijati maštu.  I haiku poezija je deo mog stvaralaštva.

Na evidenciji organizacije „Severni Banat“ je 150 članova od kojih je 20 odsto aktivno, okuplja se i učestvuje u radu organizacije, dodala je Jagoda Nakrajkućin koja je i predsednica organizacije.

-Moje pesme posvećenu su zavičaju i rodnom Banatu. U knjizi postoji i posveta – napomenula je Nakrajkućin.

Ratomir Šćepić predstavio je treću samostalnu knjigu „Ljubav je jača od svega“.

-Objedinio sam porodicu, ljubav, duhovnost, rodoljubivost. U zbirci je šezdesetak pesama i u prvom delu „Izdanci moje duše“ pišem o mojim praunucima, u drugom delu je ljubavna poezija i u trećem delu su rodoljubive pesme – istakao je Šćepić

Promociji knjiga prisustvovala je i članica Gradskog veća Marijana Mirkov .

-Umetnost i književnost ne poznaje prepreke i ovaj događaj to i potvrđuje. Dokaz je i da snaga emocije pronađe svoj put. Lokalna samouprava je tu da podrži ovo i slična udruženja – dodala je Marijana Mirkov.

Knjige su štampane su sredstvima Ministarstva kulture.

A.Đ.

policija-opste-(5)

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kikindi, podneli su krivičnu prijavu protiv D.D. (1995) iz Kikinde, zbog postojanja osnova sumnje da je počinila krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja, saopštila je Policijska uprava Kikinda.

Osumnjičena je, 10. maja ove godine, upravljajući putničkim vozilom na ulici u Kikindi, udarila dete koje je stupilo na kolovoz iz travnate površine, van pešačkog prelaza.

Od zadobijenih povreda, 23. maja 2026. godine, dečak je preminuo.

kolektvni-ugovori-grad-(2)

U Gradskoj kući organizovano je potpisivanje kolektivnih ugovora između Grada Kikinde i reprezentativnih sindikalnih organizacija u javnim ustanovama čiji je osnivač lokalna samouprava. Sa predstavnicima reprezentativnih sindikalnih organizacija Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“, Narodnog pozorišta, Narodne biblioteke „Jovan Popović“, Narodnog muzeja, Istorijskog arhiva, Kulturnog centra, Turističke organizacije, PU „Dragoljub Udicki“, Centra za stručno usavršavanje ugovore je potpisao gradonačelnik Mladen Bogdan.

Događaju su prisustvovali i predstavnici Veća Saveza samostalnog sindikata  za Kikindu, Čoku, Novu Crnju i Novi Kneževac. Predsednik Veća SSS Ilija Drljić kolektivni ugovor ocenio je kao vrlo dobar:

-Novine u kolektivnom ugovoru odnose se na prekovremeni rad koji je povećan za 30 odsto. Kada je reč o solidarnim davanjima postoje opcije kojih nema u državi, ali kako se očekuju zakonske izmene, očekujem i njihovu primenu. Kada se steknu uslovi biće primenljivo i isplaćivati topli obrok i regres. Uvedeno je i više plaćenih dana, primera radi, sada će pet dana imati i roditelji čije dete polazi u vrtić. U ugovoru postoji i mogućnost prevencije rekreativnog oporavka. Pošto se primeni sve što je u ugovoru kvalifikovano da poslodavac može, u poslodavac je dužan, kolektivni ugovor će biti izvrstan.

Potpisivanje kolektivnih ugovora predstavlja nastavak socijalnog dijaloga između lokalne samouprave i sindikalnih organizacija, sa ciljem unapređenja prava i položaja zaposlenih u ustanovama kulture, obrazovanja i javnih službi, naveo je gradonačelnik Bogdan.

-Pregovori su bili dugi i iscrpni jer smo želeli da dođemo do najboljeg rešenja za sve radnike. Prema izjavama sindikalaca imamo jedan od najboljih kolektivnih ugovora u zemlji. Na to smo ponosni. Novinama, koje smo uveli, unapredili smo prava zaposlenih poput plaćenih dana, godišnjeg odmora, solidarne pomoći koja će moći da se koristi i za vantelesnu oplodnju. Razmišljali smo dugoročno, ali smo bili i oprezni prilikom sastavljanja kolektivnog ugovora, i siguran sam da smo došli do najboljeg rešenja u ovom trenutku – zaključio je Mladen Bogdan.

A.Đ.

 

 

jovan-popovic-zdravo-rastimo

Savez za školski sport Srbije organizovao je akciju “Zdravo rastimo” u kojem su učenički timovi iz osnovnih škola sa teritorije cele republike trebali da snime kratki film o zdravom načinu života.

Ukupno se u završnici našlo osam kratkih filmova koje su snimili učenici osnovnih škola iz Batočine, Smedereva, Ostojićeva, Čačka, Karavukova i Kikinde. Boje našeg grada predstavljali su đaci Osnovne škole “Jovan Popović”, koji su uz pomoć nastavnika fizičkog Gorana Arnuša snimili dvominutni efektan film o značaju zdravog života.

-Naša škola već godinama učestvuje u svim akcijama koje organizuje Savez za školski sport Srbije, kaže Jelena Krvopić, direktorka osmoletke koja brani boje našeg grada. -Ove godine je Savez sproveo i konkurs koje je takmičarskog karaktera, a propozicije su predviđale da ekipe škole snime kratki film o značaju zdravog odrastanja. Film su snimili učenici 6. i 7. razreda naše škole uz pomoć nastavnika fizičkog Gorana Arnuša. Ovim filmom su objedinjeno prikazane naša eko bašta i značaj fizičke aktivnosti-navela je Jelena Krvopić.

Podsetimo, već nekoliko godina dvorište ove škole krasi lepa organska bašta. I ovog proleća ovaj vrt je doneo zdrave plodove u vidu organskog povrća. Pored aktivnosti koju zahteva uzganje bašte, učenici su u filmu naveli i značaj fizičke aktivnosti, kako na nastavi fizičkog vaspitanja, tako i na vanškolskim aktivnostima.

Konkurs za kratki film je nagradnog karaktera, a Savez za školski sport je predvideo vrlo vredne nagrade. Najuspešnija, odnosno škola čiji film bude imao najviše glasova, dobiće profesionalnu kameru vrednosti 1000 evra, drugoplasirani kameru i rekvizite u vrednosti 500 evra, dok treće mesto predviđa rekvizite u protivvrednosrti 200 evra.

Za sada, prema onlajn glasovima “Jovan Popović” vodi, a za leđima joj je škola iz Batočine. Da bi osigurali pobedu, potrebna je i podrška sugrađana.

Link koji će, nadamo se, uz glasove Kikinđana, da dovede do pobede školu “Jovan Popović” je OVDE. 

N.S.

 

balet-kck-(4)

Rotari klub iz Kikinde ovog četvrtka 28. maja organizuje humanitarnu predstavu pod nazivom „Deca za decu“.

Sugrađani će imati priliku da od 18 časova u Narodnom pozorištu podrže nastup najmlađih talenata Baletske škole. Ovu akciju mogu podržati kupovinom karte u iznosu od 1.000 dinara.

Prihod od prodatih ulaznica namenjen je Domu zdravlja Kikinda i Osnovnoj baletskoj školi u Kikindi.

sss-krov-gradonacelnik-(3)

U Srednjoj stručnoj školi „Miloš Crnjanski“ završena je rekonstrukcija dela krova. Investiciju je podržao Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice, a ovu obrazovnu ustanovu posetili su gradonačelnik Mladen Bogdan i član Gradskog veća Tihomir Farkaš.

Emil Hofgezang, v.d. direktor pomenute škole istakao je da je urađen krov na krilo zgrade koje se nalazi odmah do Tehničke škole „Mihajlo Pupin“:

-Stari krov je prokišnjavao, a datirao je iz šezdesetih godina prošlog veka. Na njemu su se nalazile eval ploče koje su zamenjene čeličnom konstrukcijom sa limenim krovom od pocinkovanog plastificiranog lima.

Gradonačelnik Bogdan još jednom je podvukao da je naša sredina jedno od najvećih gradilišta, kada je reč obrazovnoj infrastrukturi, u našoj zemlji:

-Završena je još jedna važna investicija za koju je izdvojeno 6,2 miliona dinara. I dalje nastavljamo sa ulaganjima u obrazovanje jer nam je cilj da naše škole budu što bolje. Svaka investicija donosi i bolje uslove za rad za učenike i zaposlene – precizirao je prvi čovek grada.

Kako je istaknuto ovom prilikom u narednom periodu neophodno je zameniti i okapnicu na fiskulturnoj sali. SSŠ „Miloš Crnjanski“ ima 357 učenika, od kojih je 84 maturanta.

A.Đ.

struja-1

Zbog radova na električnoj mreži sutra, 28. maja, od 8 do 12.30 sati bez struje će biti sledeće ulice u Kikindi: stadion FK Kikinda, Omladinsko naselje kod teniskih terena, sportski tereni iza hale Jezero, Distrička od Slobodanke Acigan do broja 49, Dragoljuba Udickog, Slobodanke Acigan od Distričke do Feješ Klare, Feješ Klare od Slobodanke Acigan do Dragoljuba Udickog, Milana Sivčeva od Dragoljuba Udickog do broja 21, Nićifora Brandića od Distričke do Milana Sivčeva, Distrička od broja 49 do Nićifora Brandića, Feješ Klare od Dragoljuba Udickog do broja 69, Nićifora Brandića od Slobodanke Acigan do Milana Sivčeva, Slobodanke Acigan od Dragoljuba Udickog do Nićifora Brandića, Milana Sivčeva od broja 21 do Mokrinskog druma, Mokrinski drum, Stara klanica, Metereolpška stanica, Distrička od Nićifora Brandića do Mokrinski drum.

surprising-media-girl-5087960-1920

Tokom prethodnog dana u Republici Srbiji dogodilo se 120 saobraćajnih nezgoda u kojima su povređena 64 lica. Tokom prethodnog dana na putevima koje pokriva Policijska uprava Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj je povređeno jedna osoba.

I dalje traje centralna akcija pojačane kontrole učesnika u saobraćaju, tokom koje saobraćajna policija maksimalno angažuje sve raspoložive resurse i opremu u cilju zaštite ranjivih kategorija učesnika u saobraćaju – pešaka i vozača dvotočkaša.

Od početka maja 28 lica je izgubilo život na našim putevima, od kojih je šest u svojstvu pešaka, što je svako peto poginulo lice.

-Budite vidljivi vozaču. Dobro osmotrite, ne budite iznenađenje, uverite se da možete bezbedno da stupite i pređete kolovoz. Ne koristite slušalice niti mobilni telefon. Budite uočljivi i noću – nije svejedno koje je boje odeća. Ne zaboravite, dobra vidljivost i oprez čuvaju život. Ni na pešačkom prelazu niste potpuno zaštićeni – svaki peti pešak pogine na pešačkom prelazu. Uvek provirite i budite sigurni da vas je vozač uočio i počeo da koči. Budite dobar primer drugima, a pre svega deci, koji svoje samostalno učešće u saobraćaju započinju prvo kao pešaci. Smanjite brzinu u naselju, na prolasku puta kroz naselje, u zonama škola, igrališta, u blizini pešačkih prelaza, autobuskih stajališta, kao i na trasama povećanog kretanja pešaka i dece – kažu u MUP-u.

error: Content is protected !!