Најновије

манастир-св-тројице-слава-2026-(4)

Манастир Свете Тројице прославио је славу, други Дан духова. У присуству великог броја верника, свештеника и монахиња из околних места, свету архијерејску Литургију служио је митрополит банатски Никанор.

-Честитам славу манастира и придружујем се свим молитвама Богу. Господ на данашњи дан испуњава све оно што је Бог, отац Син и Дух свети на сабору Свете Тројице одлучио да се догоди са светом и свему што је у свету– рекао је митрополит банатски Никанор.

Слави је присуствовао и градоначелник Младен Богдан. Ове године кумови славе била је породица Фијатов из Зрењанина.

– Манастир Свете Тројице пружа  утеху и благодет нашој породици. Поштујемо манастир и мајку Василију – сазнајемо од породице Љубише Фијатова.

Протојереј Бобан Петровић, старешина храма Светих Козме и Дамјана даровао је кумове славе и пожелео им напредак. Додао је и да према манастиру гаји посебну емоцију:

-Ове године започињемо прославу јубилеја с обзиром на то да наредне године дочекујемо 160 година од изградње ове светиње. Манастир је задужбина и на то треба скренути пажњу. До наредне године планирамо да адаптирамо манастир који је комплетно обновљен у претходном периоду. Потребно га је окречити и рестаурирати иконе и иконостас. Свечаним академијама и предавањима скренућемо пажњу и Меланију Гаичић која је живела испред свог времена. Потребно је пробудити свест о задужбинарству код данашњих генерација. Немамо сви могућности да изградимо целу цркву, али имамо да себе уградимо.

У њему тренутно живе две монахиње Василија и Магдалена.

-Мати Магдалена је у Болници и сама сам у манастиру. Даће Бог да нас буде више. Кикинђани треба да знају какво благо имају у овом манастиру – навела је сестра Василија.

Свештенство и монахиње константно подсећају да је велико богатство у овом манастиру какво нема у Војводини, а можда ни у Србији. Постоји веровање да када загрми и спрема се олуја звона која се чују из овог манастира терају невреме и град. Зато и данас када долази невреме монахиње звоне из манастира.

Како обичају налажу приликом служење Литургије  манастирски под прекривен је травом и цвећем, а по завршетку плели су се венчићи.

У години јубилеја кумови славе биће суграђани Иван Гаврилов, Игор Голијанин и Мирослав Вуколић.

А.Ђ.

полиција-опсте-(8)

Стање безбедности саобраћаја од почетка године је повољније у односу на исти период претходне године, јер је на нашим путевима забележено девет одсто мање погинулих и пет процената мање повређених лица, што представља позитиван тренд смањења страдања и значајно унапређење безбедности саобраћаја.

Овакви резултати потврђују да активности свих субјеката система безбедности саобраћаја дају ефекте, али и да одговорно понашање учесника у саобраћају има пресудан значај. И поред повољнијих показатеља, сваки изгубљени живот и свака повреда представљају озбиљно упозорење да нема места опуштању. Поштовање прописа из области безбедности саобраћаја није само законска обавеза, већ и потреба сваког учесника у саобраћају.

-Одговорним понашањем, поштовањем ограничења брзине, коришћењем сигурносног појаса и
избегавањем алкохола током вожње чувамо свој живот и животе других – поручују у МУП-у.

Током претходне недеље у Републици Србији догодиле су се 722 саобраћајне незгоде у којима је погинуло осам, а повређена су 424 лица. Током претходне недеље на подручју Полицијске управе Кикинда догодило се шест саобраћајних незгода у којима је повређено 6 лица.

кристина-раду-(2)

Кристина Раду, ученица шестог разреда  ОШ „Свети Сава“, на 52. смотри литерарног стваралаштва „Извор живе речи“ освојила је друго место за причу „Мрачна тајна броја 5“.

Литерарни конкурс организује Основна школа „Илија Милосављевић Коларац“ у Коларима, Кристини је ово био први пут да учествује, на шта ју је подстакла наставница српског језика Зита Херцег.

Манифестација, која се традиционално одржава у месту Колари код Смедерева, деценијама представља једну од најзначајнијих тачака на мапи школских књижевних такмичења у Србији. Смотра има за циљ неговање српског језика, културе читања и подстицање деце на ауторски рад, окупљајући најбоље младе литерате из целе земље.

рцт-дрзавнно-2026-(1)

На 68. Државном такмичењу талената одржаном у су Панчеву 11 полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ освојило је 17 републичких награда.

Гимназијалка Доротеа Бореновић из физике је освојила прво место и прву награда за најбољи научно- истраживачки рад, Марија Попов, матуранткиња Гимназије и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца из енглеског језика била је прва и другу награду добила је за најбољи научно- истраживачки рад. Илија Цвијан, гимназијалац, први је из српског језика и другу награду добио је за најбољи научно-истраживачки рад.

Милана Баштованов ученица Гимназије „Душан Васиљев“ била је друга из књижевности. Из исте школе Теодора Иветић била је друга  из психологије. Наум Игњатов из Гимназије и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца из географије је био други и прву награду добио је за најбољи научно- истраживачки рад.

 

Матурант кикиндске Гимназије Богдан Завишин трећи је из историје. Такође гимназијалка Мајда Хелдрих трећа је из биологије и исто место освојила је за научно- истраживачки рад. И Ђурђина Петровић из исте школе такође је трећа из биологије. Треће место припало је, али из психологије, и гимназијалки Владислави Петровић. Треће место и прву награду за најбољи научно-истраживачки рад добила је Јелена Попов из географија из Гимназије и стручне школа „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца треће место и

На 68. Државном такмичењу талената основаца одржаном у Бору, Марко Блажић из ОШ Вук Караџић, освојио је друго место из географије.

Куриозитет овогодишњег Државног такмичења талената средњошколаца јесте стопроцентна успешност полазника кикиндског Центра − сви полазници освојили су државне награде, што ову генерацију полазника издваја од свих претходних.

црња-дан-полиције-2026

Простор испред дворца у Српској Црњи данас је био испуњен посетиоцима свих генерација који су присуствовали централној свечаности Полицијске управе Зрењанин поводом обележавања Дана полиције и Дана Министарства унутрашњих послова. Грађани су имали прилику да изблиза виде полицијска возила, опрему и материјално-техничка средства, као и да се упознају са радом ватрогасно-спасилачких јединица.

Посебно одушевљење најмлађих изазвало је несвакидашње „језеро од пене“, а међу садржајима који су посебно привукли малишане биле су и бојанке посвећене полицајцима и ватрогасцима. Уз дружење, игру и едукацију, малишани су имали прилику да на занимљив начин упознају оне који свакодневно брину о безбедности грађана.

Председник општине Нова Црња Драган Даничић истакао је да је ово први пут да се централна прослава Дана полиције за Полицијску управу Зрењанин организује ван града Зрењанина.

– Имамо част да будемо домаћини обележавања Дана полиције за Полицијску управу Зрењанин. Ово је први пут да је нека општина ван Зрењанина домаћин оваквог догађаја и драго ми је што је избор пао на Српску Црњу и простор испред овог прелепог дворца – рекао је Даничић.

Он је нагласио да је циљ манифестације да се грађанима приближи рад полиције, ватрогасаца и других служби које свакодневно брину о безбедности грађана.

– Желели смо да прикажемо возила, опрему и рад полиције, као и рад ватрогасно-спасилачких јединица. У организацију су се укључили и Црвени крст, који је спровео акцију добровољног давања крви, као и Агенција за безбедност саобраћаја, која је припремила показне вежбе и едукативне садржаје – додао је Даничић.

Велики број посетилаца потврдио је да је оваква манифестација пун погодак.

– Драго нам је што је оволико људи дошло. То показује да годинама успешно сарађујемо са институцијама Републике Србије и да заједнички можемо да организујемо догађаје који су значајни за локалну заједницу. Ово је прилика да покажемо резултате те сарадње са полицијом, сектором за ванредне ситуације, Црвеним крстом и Агенцијом за безбедност саобраћаја – поручио је председник општине.

Обележавање Дана полиције организује се широм Србије, са циљем неговања традиције и јачања поверења између полиције и грађана.

хансмартинпаул-нон-смокинг-2497308-1920

Светски дан без дуванског дима обележава се и данас, 31. маја са циљем подизања свести о штетним последицама коришћења дуванских производа, а под слоганом “Разоткривање привлачности: супротстављање зависности од никотина и дувана”.
Светска здравствена организација наводи да 40 милиона адолесцената, узраста 13 до 15 година, широм света користи дуван. Према њиховим подацима, 15 милиона адолесцената широм света већ користи електронске цигарете. У земљама са доступним подацима, адолесценти су у просеку девет пута склонији вејпингу него одрасли.

Овогодишња кампања тежи да укаже на начине на које индустрија дувана и никотина наставља да изнова осмишљава и преобликује своје производе како би привукла нову генерацију корисника, посебно децу и адолесценте, истовремено избегавајући строже мере контроле дувана широм света.

Студије показују да употреба електронских цигарета може повећати вероватноћу преласка на класичне цигарете, посебно међу младима који претходно нису пушили, готово три пута, чиме се озбиљно подривају досадашњи глобални напори у области контроле дувана.

Последњих година тржиште су преплавили нови дувански и никотински производи који представљају значајан изазов у области контроле дувана, а према подацима истраживања 18,4 одсто одраслих становника Србије је макар једном пробало електронске цигарете, при чему је највећа заступљеност забележена у старосној групи од 25 до 34 године (26,9 одсто).

Државе чланице Светске здравствене организације установиле су Светски дан без дуванског дима 1987. године како би скренуле глобалну пажњу на епидемију коришћења дувана и смртне случајеве и болести које он изазива.

младост-омољица-офк-кикинда

Омољица – Судија: Урош Радиновић (Беочин). Стрелци: Радисављевић 17, Да. Новићевић (казнени ударац) 28. и 44. за Младост, Вујовић 12, Лекај 31, Трифуновић 34. и Пашић 75. за ОФК Кикинду. Жути картони: Радисављевић (Младост).
МЛАДОСТ: Максимовић (Лукић), Ђурић (Ђокић), Ракић, Самуровић, Крстић, Радисављевић, Ди. Новићевић (Петровић), Да. Новићевић, Цетић, Обрадовић, Јуришић.
ОФК КИКИНДА: Адамовић, Зечевић, Чутовић (Пашић), Кецман (Степанчев), Молнар, Трифуновић (Чудан), Лекај, Белош, Милосављевић, Ћировић, Вујовић.
У сусрету клубова који ће и од предстојећег августа бити ривали, али надметаће се у Војвођанској лиги „Исток”, славили су Кикинђани, прекинувши црни низ од седам пораза. У првом полувремену – голеада, а у наставку, тренутак одлуке у 75. минуту, забио је за наше млађани Александар Пашић.
Д. П.

месаровиц-(7)

У оквиру акције „Србија наша породица – Кикинђани Кикинђанима“, посвећене представљању резултата рада, развојних пројеката и планова за будућност града и државе, наш град посетила је потпредседница Владе Србије и министарка привреде Адријана Месаровић. Заједно са домаћинима Миленком Јовановим, шефом посланичке групе Српске напредне странке у Народној скупштини, Станиславом Хрњак, шефом посланичке групе Српске напредне странке у Скупштини Војводине, градоначелником Младеном Богданом, грађанима, представницима државних, покрајинских и локалних институција разговарано је о ономе што је урађено у претходних 13 година, али и о пројектима који ће тек бити реализовани.

-Као Кикинђанин могу да сведочим о томе да су нам до пре 13 година говорили да у граду нема потребе за изградњом Индустријске зоне јер неће доћи ниједан инвеститор пошто смо далеко од ауто пута и зато што нису заинтересовани за долазак у наш град – прецизирао је Миленко Јованов. –   Показало се да то није тачно. Када имате способне људе, какав је председник Александар Вучић, који има план, програм, идеју и који се бори за сваки део Србије, онда имате и инвеститоре. Сада размишљамо о томе како да попунимо нову Индустријску зону, на улазу у град, а пре 13 година је стара зона код ЖАК-овог стадиона, била затрављена. Вода, која је годинама била супротна дефиницији, имала је и укус и мирис и боју, данас је хемијски и бактериолошки исправна за пиће, захваљујући Влади Србије која је инвестирала у фабрику воде. Покрајинска влада сада улаже у изградњу мини постројења за пречишћавање пијаће воде у селима, тако да ће сви имати квалитетну воду. Није изостало ни инвестирање у објекте. Комплетно се реконструише Општа болница за коју је бивша власт предвидела затварање. У сваком смислу су је деградирали у жељи да је затворе и сведу на већи Дом здравља, а да се велики број пацијената усмерава на Сенту и Зрењанин. Свака просторија у Болници биће потпуно реновирана од пода до плафона и биће модеран здравствени центар. Обнавља се зграда Културног центра, реконструише се Гимназија „Душан Васиљев“. Очекује нас изградња брзе саобраћајнице „Осмех Војводине“ која ће допринети да коначно Кикинда постане транзитно место. Свако ко из Румуније жели да иде на запад овуда ће бити најкраћи пут. Потребне су нам још две фабрике како би незапосленост била још мања, а већ наредне недеље министарка Адријана Месаровић имаће разговоре о овој теми.

Министарка Месаровић прецизирала је да је императив политике владајуће структуре Србије да се са грађанима што више разговара, како би Кикинда имала још боље услове живота:

-Од 2012. године, урушавање Кикинде је заустављено, захваљујући политици председника Александра Вучића. Посебно се то односи на привредни амбијент јер смо успели да отворимо нова радна места и доведемо инвеститоре. Данас смо поносни на привредно – економску слику Кикинде, а како би била још боља већ наредне недеље разговараћемо са потенцијално великим инвеститором који може да уложи у нову Индустријску зону јер је капацитет постојећих зона попуњен. „Смајли“ ће ваш град учинити конкурентнијим и на нама је да се боримо да испунимо сва очекивања грађана са којима смо данас разговарали. Кикинђани најбоље знају шта им је најпотребније везано за инфраструктурна и друга улагања. Свака породица и сваки појединац нам је важан и важно је да ослушкујемо њихове потребе.

Градоначелник Богдан истакао је одличну сарадњу са Републиком и Покрајином и додао:

-Подсетили смо на то како је катастрофално изгледала Кикинда некада, а како је данас потпуно другачије. Поред свега набројаног ту је и реконструкција Основне школе „Фејеш Клара“, као и изградња фекалне канализације у насељу Стрелиште, што нам је било међу приоритетима. По завршетку радова очекујемо да се овај посао настави и у Железничком Новом Реду. Са нестрпљењем чекамо да започну радови на брзој саобраћајници који ће оживети наш град. Надам се да ћу ускоро моћи своје суграђане да обрадујем синформацијом да нам долази значајан инвеститор. Важно нам је и да квалитетне, младе људе, вратимо у родни град, по завршетку студија.

 

Скупу је присуствовало и више покрајинских секретара у Влади Војводине, као и челници покрајинских институција, представници локалне власти, јавних институција и предузећа. Организован је и базар домаћих произвођача, занатлија и удружења, који су представили своје производе и активности.

-Са произвођачима сам разговарала о томе на који начин држава може да помогне њихово пословање и на која тржишта могу да пласирају робу. Свако од њих истакао је да је у претходних неколико година користио подршку Министарства привреде, а посебно бих истакла оне који се баве старим занатима. Од 2012. године у Кикинди расте број привредника. Сада их је 1.864 регистрована предузетника, мимо привредних субјеката. Међу њима је 700 жена предузетница и 400 је младих до 35 година. Влада Републике Србије чврсто стоји и уз Метанолско-сирћетни комплекс, разматрамо развојне планове и радимо на томе како да се промени део технологије која се примењује, а самим тим доћи ћемо до новог технолошког производа и конкурентности.Чекамо анализу у ком технолошком правцу ћемо га развијати. Циљ је да за крајњим производом постоји потреба. Запослени у МСК редовно добијају зараде без дана кашњења, а све захваљујући стабилној држави – навела је министарка Адријана Месаровић.

Спортски колективи промовисали су спорт, тимски дух и здрав начин живота, за најмлађе је бити организован посебан дечији кутак „Кикинда какву желим“, где су деца цртала, играла се и учествовала у креативним радионицама уз аниматоре.

 

 

позористе-5

Народно позориште Кикинда током јуна 2026. године публици доноси репертоар који обухвата савремене и класичне драмске комаде, као и гостујућу представу Културног центра Кула. На програму су четири извођења, која ће бити играна у термину од 20 часова.

Јунски програм отвара представа „Херој нације“ Ивана М. Лалића, у режији Дајане Јосиповић, која ће бити изведена у уторак, 2. јуна у 20 сати.

У суботу, 6. јуна, на сцени Народног позоришта биће одиграна представа „Сумња“ Џона Патрика Шенлија, у режији Слободана Станковића, у оквиру гостовања Културног центра Кула.

Наредне недеље, у уторак, 9. јуна, публика ће имати прилику да погледа Стеријину комедију „Лажа и паралажа“, у режији Стевана Бодроже.

Представа „Сироти мали хрчки“ Гордана Михића, у режији Марка Ђурића, заказана је за суботу, 13. јун у 20 часова.

Кикиндско Народно позориште позива публику да ужива у богатом и разноврсном јунском програму.

нато-венци-14
Чланови удружења „Српски ратни ветерани“ сутра, 31. маја у 19 сати испред споменика „Туга”, паљењем свећа и ношењем знака „Таргет“ обележиће  годишњицу бомбардовања Кикинде од стране НАТО агресора.

У ноћи између 31. маја и 1. јуна 1999. године Кикинда је ракетирана са четири бомбе, а мета су били објекти у некадашњој касарни „Серво Михаљ”.

Наш град бомбрдован је у току НАТО агресије на СР Југославију. Из Авиана у Италији полетели су авиони који су ушли у нашу земљу из правца Хрватске, дошли до Кикинде и гађали касарну.

 

error: Content is protected !!