Најновије

manastir-sv-trojice-slava-2026-(4)

Manastir Svete Trojice proslavio je slavu, drugi Dan duhova. U prisustvu velikog broja vernika, sveštenika i monahinja iz okolnih mesta, svetu arhijerejsku Liturgiju služio je mitropolit banatski Nikanor.

-Čestitam slavu manastira i pridružujem se svim molitvama Bogu. Gospod na današnji dan ispunjava sve ono što je Bog, otac Sin i Duh sveti na saboru Svete Trojice odlučio da se dogodi sa svetom i svemu što je u svetu– rekao je mitropolit banatski Nikanor.

Slavi je prisustvovao i gradonačelnik Mladen Bogdan. Ove godine kumovi slave bila je porodica Fijatov iz Zrenjanina.

– Manastir Svete Trojice pruža  utehu i blagodet našoj porodici. Poštujemo manastir i majku Vasiliju – saznajemo od porodice Ljubiše Fijatova.

Protojerej Boban Petrović, starešina hrama Svetih Kozme i Damjana darovao je kumove slave i poželeo im napredak. Dodao je i da prema manastiru gaji posebnu emociju:

-Ove godine započinjemo proslavu jubileja s obzirom na to da naredne godine dočekujemo 160 godina od izgradnje ove svetinje. Manastir je zadužbina i na to treba skrenuti pažnju. Do naredne godine planiramo da adaptiramo manastir koji je kompletno obnovljen u prethodnom periodu. Potrebno ga je okrečiti i restaurirati ikone i ikonostas. Svečanim akademijama i predavanjima skrenućemo pažnju i Melaniju Gaičić koja je živela ispred svog vremena. Potrebno je probuditi svest o zadužbinarstvu kod današnjih generacija. Nemamo svi mogućnosti da izgradimo celu crkvu, ali imamo da sebe ugradimo.

U njemu trenutno žive dve monahinje Vasilija i Magdalena.

-Mati Magdalena je u Bolnici i sama sam u manastiru. Daće Bog da nas bude više. Kikinđani treba da znaju kakvo blago imaju u ovom manastiru – navela je sestra Vasilija.

Sveštenstvo i monahinje konstantno podsećaju da je veliko bogatstvo u ovom manastiru kakvo nema u Vojvodini, a možda ni u Srbiji. Postoji verovanje da kada zagrmi i sprema se oluja zvona koja se čuju iz ovog manastira teraju nevreme i grad. Zato i danas kada dolazi nevreme monahinje zvone iz manastira.

Kako običaju nalažu prilikom služenje Liturgije  manastirski pod prekriven je travom i cvećem, a po završetku pleli su se venčići.

U godini jubileja kumovi slave biće sugrađani Ivan Gavrilov, Igor Golijanin i Miroslav Vukolić.

A.Đ.

policija-opste-(8)

Stanje bezbednosti saobraćaja od početka godine je povoljnije u odnosu na isti period prethodne godine, jer je na našim putevima zabeleženo devet odsto manje poginulih i pet procenata manje povređenih lica, što predstavlja pozitivan trend smanjenja stradanja i značajno unapređenje bezbednosti saobraćaja.

Ovakvi rezultati potvrđuju da aktivnosti svih subjekata sistema bezbednosti saobraćaja daju efekte, ali i da odgovorno ponašanje učesnika u saobraćaju ima presudan značaj. I pored povoljnijih pokazatelja, svaki izgubljeni život i svaka povreda predstavljaju ozbiljno upozorenje da nema mesta opuštanju. Poštovanje propisa iz oblasti bezbednosti saobraćaja nije samo zakonska obaveza, već i potreba svakog učesnika u saobraćaju.

-Odgovornim ponašanjem, poštovanjem ograničenja brzine, korišćenjem sigurnosnog pojasa i
izbegavanjem alkohola tokom vožnje čuvamo svoj život i živote drugih – poručuju u MUP-u.

Tokom prethodne nedelje u Republici Srbiji dogodile su se 722 saobraćajne nezgode u kojima je poginulo osam, a povređena su 424 lica. Tokom prethodne nedelje na području Policijske uprave Kikinda dogodilo se šest saobraćajnih nezgoda u kojima je povređeno 6 lica.

kristina-radu-(2)

Kristina Radu, učenica šestog razreda  OŠ „Sveti Sava“, na 52. smotri literarnog stvaralaštva „Izvor žive reči“ osvojila je drugo mesto za priču „Mračna tajna broja 5“.

Literarni konkurs organizuje Osnovna škola „Ilija Milosavljević Kolarac“ u Kolarima, Kristini je ovo bio prvi put da učestvuje, na šta ju je podstakla nastavnica srpskog jezika Zita Herceg.

Manifestacija, koja se tradicionalno održava u mestu Kolari kod Smedereva, decenijama predstavlja jednu od najznačajnijih tačaka na mapi školskih književnih takmičenja u Srbiji. Smotra ima za cilj negovanje srpskog jezika, kulture čitanja i podsticanje dece na autorski rad, okupljajući najbolje mlade literate iz cele zemlje.

rct-drzavnno-2026-(1)

Na 68. Državnom takmičenju talenata održanom u su Pančevu 11 polaznika Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev“ osvojilo je 17 republičkih nagrada.

Gimnazijalka Dorotea Borenović iz fizike je osvojila prvo mesto i prvu nagrada za najbolji naučno- istraživački rad, Marija Popov, maturantkinja Gimnazije i stručne škole „Dositej Obradović“ iz Novog Kneževca iz engleskog jezika bila je prva i drugu nagradu dobila je za najbolji naučno- istraživački rad. Ilija Cvijan, gimnazijalac, prvi je iz srpskog jezika i drugu nagradu dobio je za najbolji naučno-istraživački rad.

Milana Baštovanov učenica Gimnazije „Dušan Vasiljev“ bila je druga iz književnosti. Iz iste škole Teodora Ivetić bila je druga  iz psihologije. Naum Ignjatov iz Gimnazije i stručne škole „Dositej Obradović“ iz Novog Kneževca iz geografije je bio drugi i prvu nagradu dobio je za najbolji naučno- istraživački rad.

 

Maturant kikindske Gimnazije Bogdan Zavišin treći je iz istorije. Takođe gimnazijalka Majda Heldrih treća je iz biologije i isto mesto osvojila je za naučno- istraživački rad. I Đurđina Petrović iz iste škole takođe je treća iz biologije. Treće mesto pripalo je, ali iz psihologije, i gimnazijalki Vladislavi Petrović. Treće mesto i prvu nagradu za najbolji naučno-istraživački rad dobila je Jelena Popov iz geografija iz Gimnazije i stručne škola „Dositej Obradović“ iz Novog Kneževca treće mesto i

Na 68. Državnom takmičenju talenata osnovaca održanom u Boru, Marko Blažić iz OŠ Vuk Karadžić, osvojio je drugo mesto iz geografije.

Kuriozitet ovogodišnjeg Državnog takmičenja talenata srednjoškolaca jeste stoprocentna uspešnost polaznika kikindskog Centra − svi polaznici osvojili su državne nagrade, što ovu generaciju polaznika izdvaja od svih prethodnih.

crnja-dan-policije-2026

Prostor ispred dvorca u Srpskoj Crnji danas je bio ispunjen posetiocima svih generacija koji su prisustvovali centralnoj svečanosti Policijske uprave Zrenjanin povodom obeležavanja Dana policije i Dana Ministarstva unutrašnjih poslova. Građani su imali priliku da izbliza vide policijska vozila, opremu i materijalno-tehnička sredstva, kao i da se upoznaju sa radom vatrogasno-spasilačkih jedinica.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Posebno oduševljenje najmlađih izazvalo je nesvakidašnje „jezero od pene“, a među sadržajima koji su posebno privukli mališane bile su i bojanke posvećene policajcima i vatrogascima. Uz druženje, igru i edukaciju, mališani su imali priliku da na zanimljiv način upoznaju one koji svakodnevno brinu o bezbednosti građana.

Predsednik opštine Nova Crnja Dragan Daničić istakao je da je ovo prvi put da se centralna proslava Dana policije za Policijsku upravu Zrenjanin organizuje van grada Zrenjanina.

– Imamo čast da budemo domaćini obeležavanja Dana policije za Policijsku upravu Zrenjanin. Ovo je prvi put da je neka opština van Zrenjanina domaćin ovakvog događaja i drago mi je što je izbor pao na Srpsku Crnju i prostor ispred ovog prelepog dvorca – rekao je Daničić.

On je naglasio da je cilj manifestacije da se građanima približi rad policije, vatrogasaca i drugih službi koje svakodnevno brinu o bezbednosti građana.

– Želeli smo da prikažemo vozila, opremu i rad policije, kao i rad vatrogasno-spasilačkih jedinica. U organizaciju su se uključili i Crveni krst, koji je sproveo akciju dobrovoljnog davanja krvi, kao i Agencija za bezbednost saobraćaja, koja je pripremila pokazne vežbe i edukativne sadržaje – dodao je Daničić.

Veliki broj posetilaca potvrdio je da je ovakva manifestacija pun pogodak.

– Drago nam je što je ovoliko ljudi došlo. To pokazuje da godinama uspešno sarađujemo sa institucijama Republike Srbije i da zajednički možemo da organizujemo događaje koji su značajni za lokalnu zajednicu. Ovo je prilika da pokažemo rezultate te saradnje sa policijom, sektorom za vanredne situacije, Crvenim krstom i Agencijom za bezbednost saobraćaja – poručio je predsednik opštine.

Obeležavanje Dana policije organizuje se širom Srbije, sa ciljem negovanja tradicije i jačanja poverenja između policije i građana.

hansmartinpaul-non-smoking-2497308-1920

Svetski dan bez duvanskog dima obeležava se i danas, 31. maja sa ciljem podizanja svesti o štetnim posledicama korišćenja duvanskih proizvoda, a pod sloganom “Razotkrivanje privlačnosti: suprotstavljanje zavisnosti od nikotina i duvana”.
Svetska zdravstvena organizacija navodi da 40 miliona adolescenata, uzrasta 13 do 15 godina, širom sveta koristi duvan. Prema njihovim podacima, 15 miliona adolescenata širom sveta već koristi elektronske cigarete. U zemljama sa dostupnim podacima, adolescenti su u proseku devet puta skloniji vejpingu nego odrasli.

Ovogodišnja kampanja teži da ukaže na načine na koje industrija duvana i nikotina nastavlja da iznova osmišljava i preoblikuje svoje proizvode kako bi privukla novu generaciju korisnika, posebno decu i adolescente, istovremeno izbegavajući strože mere kontrole duvana širom sveta.

Studije pokazuju da upotreba elektronskih cigareta može povećati verovatnoću prelaska na klasične cigarete, posebno među mladima koji prethodno nisu pušili, gotovo tri puta, čime se ozbiljno podrivaju dosadašnji globalni napori u oblasti kontrole duvana.

Poslednjih godina tržište su preplavili novi duvanski i nikotinski proizvodi koji predstavljaju značajan izazov u oblasti kontrole duvana, a prema podacima istraživanja 18,4 odsto odraslih stanovnika Srbije je makar jednom probalo elektronske cigarete, pri čemu je najveća zastupljenost zabeležena u starosnoj grupi od 25 do 34 godine (26,9 odsto).

Države članice Svetske zdravstvene organizacije ustanovile su Svetski dan bez duvanskog dima 1987. godine kako bi skrenule globalnu pažnju na epidemiju korišćenja duvana i smrtne slučajeve i bolesti koje on izaziva.

mladost-omoljica-ofk-kikinda

Omoljica – Sudija: Uroš Radinović (Beočin). Strelci: Radisavljević 17, Da. Novićević (kazneni udarac) 28. i 44. za Mladost, Vujović 12, Lekaj 31, Trifunović 34. i Pašić 75. za OFK Kikindu. Žuti kartoni: Radisavljević (Mladost).
MLADOST: Maksimović (Lukić), Đurić (Đokić), Rakić, Samurović, Krstić, Radisavljević, Di. Novićević (Petrović), Da. Novićević, Cetić, Obradović, Jurišić.
OFK KIKINDA: Adamović, Zečević, Čutović (Pašić), Kecman (Stepančev), Molnar, Trifunović (Čudan), Lekaj, Beloš, Milosavljević, Ćirović, Vujović.
U susretu klubova koji će i od predstojećeg avgusta biti rivali, ali nadmetaće se u Vojvođanskoj ligi „Istok”, slavili su Kikinđani, prekinuvši crni niz od sedam poraza. U prvom poluvremenu – goleada, a u nastavku, trenutak odluke u 75. minutu, zabio je za naše mlađani Aleksandar Pašić.
D. P.

mesarovic-(7)

U okviru akcije „Srbija naša porodica – Kikinđani Kikinđanima“, posvećene predstavljanju rezultata rada, razvojnih projekata i planova za budućnost grada i države, naš grad posetila je potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović. Zajedno sa domaćinima Milenkom Jovanovim, šefom poslaničke grupe Srpske napredne stranke u Narodnoj skupštini, Stanislavom Hrnjak, šefom poslaničke grupe Srpske napredne stranke u Skupštini Vojvodine, gradonačelnikom Mladenom Bogdanom, građanima, predstavnicima državnih, pokrajinskih i lokalnih institucija razgovarano je o onome što je urađeno u prethodnih 13 godina, ali i o projektima koji će tek biti realizovani.

-Kao Kikinđanin mogu da svedočim o tome da su nam do pre 13 godina govorili da u gradu nema potrebe za izgradnjom Industrijske zone jer neće doći nijedan investitor pošto smo daleko od auto puta i zato što nisu zainteresovani za dolazak u naš grad – precizirao je Milenko Jovanov. –   Pokazalo se da to nije tačno. Kada imate sposobne ljude, kakav je predsednik Aleksandar Vučić, koji ima plan, program, ideju i koji se bori za svaki deo Srbije, onda imate i investitore. Sada razmišljamo o tome kako da popunimo novu Industrijsku zonu, na ulazu u grad, a pre 13 godina je stara zona kod ŽAK-ovog stadiona, bila zatravljena. Voda, koja je godinama bila suprotna definiciji, imala je i ukus i miris i boju, danas je hemijski i bakteriološki ispravna za piće, zahvaljujući Vladi Srbije koja je investirala u fabriku vode. Pokrajinska vlada sada ulaže u izgradnju mini postrojenja za prečišćavanje pijaće vode u selima, tako da će svi imati kvalitetnu vodu. Nije izostalo ni investiranje u objekte. Kompletno se rekonstruiše Opšta bolnica za koju je bivša vlast predvidela zatvaranje. U svakom smislu su je degradirali u želji da je zatvore i svedu na veći Dom zdravlja, a da se veliki broj pacijenata usmerava na Sentu i Zrenjanin. Svaka prostorija u Bolnici biće potpuno renovirana od poda do plafona i biće moderan zdravstveni centar. Obnavlja se zgrada Kulturnog centra, rekonstruiše se Gimnazija „Dušan Vasiljev“. Očekuje nas izgradnja brze saobraćajnice „Osmeh Vojvodine“ koja će doprineti da konačno Kikinda postane tranzitno mesto. Svako ko iz Rumunije želi da ide na zapad ovuda će biti najkraći put. Potrebne su nam još dve fabrike kako bi nezaposlenost bila još manja, a već naredne nedelje ministarka Adrijana Mesarović imaće razgovore o ovoj temi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Ministarka Mesarović precizirala je da je imperativ politike vladajuće strukture Srbije da se sa građanima što više razgovara, kako bi Kikinda imala još bolje uslove života:

-Od 2012. godine, urušavanje Kikinde je zaustavljeno, zahvaljujući politici predsednika Aleksandra Vučića. Posebno se to odnosi na privredni ambijent jer smo uspeli da otvorimo nova radna mesta i dovedemo investitore. Danas smo ponosni na privredno – ekonomsku sliku Kikinde, a kako bi bila još bolja već naredne nedelje razgovaraćemo sa potencijalno velikim investitorom koji može da uloži u novu Industrijsku zonu jer je kapacitet postojećih zona popunjen. „Smajli“ će vaš grad učiniti konkurentnijim i na nama je da se borimo da ispunimo sva očekivanja građana sa kojima smo danas razgovarali. Kikinđani najbolje znaju šta im je najpotrebnije vezano za infrastrukturna i druga ulaganja. Svaka porodica i svaki pojedinac nam je važan i važno je da osluškujemo njihove potrebe.

Gradonačelnik Bogdan istakao je odličnu saradnju sa Republikom i Pokrajinom i dodao:

-Podsetili smo na to kako je katastrofalno izgledala Kikinda nekada, a kako je danas potpuno drugačije. Pored svega nabrojanog tu je i rekonstrukcija Osnovne škole „Feješ Klara“, kao i izgradnja fekalne kanalizacije u naselju Strelište, što nam je bilo među prioritetima. Po završetku radova očekujemo da se ovaj posao nastavi i u Železničkom Novom Redu. Sa nestrpljenjem čekamo da započnu radovi na brzoj saobraćajnici koji će oživeti naš grad. Nadam se da ću uskoro moći svoje sugrađane da obradujem sinformacijom da nam dolazi značajan investitor. Važno nam je i da kvalitetne, mlade ljude, vratimo u rodni grad, po završetku studija.

 

Skupu je prisustvovalo i više pokrajinskih sekretara u Vladi Vojvodine, kao i čelnici pokrajinskih institucija, predstavnici lokalne vlasti, javnih institucija i preduzeća. Organizovan je i bazar domaćih proizvođača, zanatlija i udruženja, koji su predstavili svoje proizvode i aktivnosti.

-Sa proizvođačima sam razgovarala o tome na koji način država može da pomogne njihovo poslovanje i na koja tržišta mogu da plasiraju robu. Svako od njih istakao je da je u prethodnih nekoliko godina koristio podršku Ministarstva privrede, a posebno bih istakla one koji se bave starim zanatima. Od 2012. godine u Kikindi raste broj privrednika. Sada ih je 1.864 registrovana preduzetnika, mimo privrednih subjekata. Među njima je 700 žena preduzetnica i 400 je mladih do 35 godina. Vlada Republike Srbije čvrsto stoji i uz Metanolsko-sirćetni kompleks, razmatramo razvojne planove i radimo na tome kako da se promeni deo tehnologije koja se primenjuje, a samim tim doći ćemo do novog tehnološkog proizvoda i konkurentnosti.Čekamo analizu u kom tehnološkom pravcu ćemo ga razvijati. Cilj je da za krajnjim proizvodom postoji potreba. Zaposleni u MSK redovno dobijaju zarade bez dana kašnjenja, a sve zahvaljujući stabilnoj državi – navela je ministarka Adrijana Mesarović.

Sportski kolektivi promovisali su sport, timski duh i zdrav način života, za najmlađe je biti organizovan poseban dečiji kutak „Kikinda kakvu želim“, gde su deca crtala, igrala se i učestvovala u kreativnim radionicama uz animatore.

 

 

pozoriste-5

Narodno pozorište Kikinda tokom juna 2026. godine publici donosi repertoar koji obuhvata savremene i klasične dramske komade, kao i gostujuću predstavu Kulturnog centra Kula. Na programu su četiri izvođenja, koja će biti igrana u terminu od 20 časova.

Junski program otvara predstava „Heroj nacije“ Ivana M. Lalića, u režiji Dajane Josipović, koja će biti izvedena u utorak, 2. juna u 20 sati.

U subotu, 6. juna, na sceni Narodnog pozorišta biće odigrana predstava „Sumnja“ Džona Patrika Šenlija, u režiji Slobodana Stankovića, u okviru gostovanja Kulturnog centra Kula.

Naredne nedelje, u utorak, 9. juna, publika će imati priliku da pogleda Sterijinu komediju „Laža i paralaža“, u režiji Stevana Bodrože.

Predstava „Siroti mali hrčki“ Gordana Mihića, u režiji Marka Đurića, zakazana je za subotu, 13. jun u 20 časova.

Kikindsko Narodno pozorište poziva publiku da uživa u bogatom i raznovrsnom junskom programu.

nato-venci-14
Članovi udruženja „Srpski ratni veterani“ sutra, 31. maja u 19 sati ispred spomenika „Tuga”, paljenjem sveća i nošenjem znaka „Target“ obeležiće  godišnjicu bombardovanja Kikinde od strane NATO agresora.

U noći između 31. maja i 1. juna 1999. godine Kikinda je raketirana sa četiri bombe, a meta su bili objekti u nekadašnjoj kasarni „Servo Mihalj”.

Naš grad bombrdovan je u toku NATO agresije na SR Jugoslaviju. Iz Aviana u Italiji poleteli su avioni koji su ušli u našu zemlju iz pravca Hrvatske, došli do Kikinde i gađali kasarnu.

 

error: Content is protected !!