Најновије

vladica-saksofon-(4)

Концерт Владице Љубичић, ученице четвртог разреда Средње музичке школе „Исидор Бајић“ из Новог Сада, одржан у Народном музеју у Кикинди одушевио је публику.

Талентована саксофонисткиња истиче да избор Кикинде за одржавање концерта није био случајан.

-Одлучила сам да свирам у Кикинди, јер ми се прошле године током излета и заједничког концерта са ученицима из Музичке школе „Слободан Малбашки“ из Кикинде, изузетно допао овај музеј и простор у коме наступамо. Било је лепо дружење- рекла је Владица Љубичић која завршава одсек за саксофон у класи професорке Сандре Дропо Рамаји.

Она истиче да јој је ово четврти по реду солистички концерт и да је ово вече обележено класичном музиком различитог периода. Клавирска пратња на концерту била је професорка Ела Банковић Савчук.

-Родом сам иначе из Кикинде и предајем у средњој музичкој школи „Исидор Бајић“ у Новом Саду. Мислим да је овај програм мало необичан и модеран- рекла је професорка Ела Банковић Савчук.

Владица планира да настави школовање на Академији уметности у Новом Саду, на одсеку за дувачке инструменте- саксофон.

cvrcak-koncert-(5)

Дечији хор „Црвчак“, који функционише у оквиру Академског друштва за неговање музике „Гусле“, одржао је у Културном центру свој први самостални концерт. Диригенткиња хора, Бранислава Гецић, по занимању васпитач, овај ансамбл води заједно са Олгом Мандић из Основне музичке школе „Слободан Малбашки“.

– Кроз хор је прошло много деце, а тренутно бројимо 20 чланова узраста од четири до једанаест година. На репертоару имамо староградске, рок и дечије песме. Велика нам је част што смо имали прилику да наступамо прошле године на отварању „Сувача демо феста“. Овим путем, позивамо заинтересоване малишане да буду део наше приче, да крену са нама да певају и уживају- рекла је Бранислава Гецић.

Гости програма били су Црквено певачко друштво „Коло“ из Меленаца основано 1872. године.

-Ово је први пут да наш дечији хор наступа ван Меленаца и њихово прво званично гостовање. Састав је променљив, а тренутно имамо 33 активна члана, док у оквиру КУД-а „Коло“ функционише и велики црквени хор од 25 чланова. Надамо се да је ово тек почетак једног лепог и дуготрајног пријатељства- каже Игор Адамов, руководилац тамбурашке и певачке секције.

mamutska-osa

Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој, на основу бројних пријава о појави инсекта који подсећа на стршљена, обавештава грађане да се ради о мамутској оси.

Реч је о веома корисном инсекту који није агресиван и не напада људе. Мамутске осе појављују се у периоду од половине маја до половине јуна. Одрасле јединке, величине око 6–7 цм, хране се нектаром и значајни су опрашивачи.

Мамутске осе се најчешће налазе у близини трулих пањева, а њихова већа бројност указује на пренамножење неке врсте тврдокрилаца, јер се управо у њима развијају њихове ларве.

slepi-poezija-(6)

У организацији слепих „Северни Банат“  организована је промоција књига поезије чији су аутори Ратомир Шћепић, Јелка Бота и Јагода Накрајкућин, више пута награђивани и објављивани.

Јелка Бота пише песме од ране младости и има пет самосталних збирки. Последњу под називом „Све моје“ је написала са Јагодом Накрајкућин:

-Пишем различиту поезију. Моје песме говоре о ономе што је дубоку у човеку, о ономе што осећамо, што свако од нас носи, о животу. Волим да пишем о деци и за децу. Сматрам да нема више добрих бајки и наши најмлађи треба да читају приче које ће им развијати машту.  И хаику поезија је део мог стваралаштва.

На евиденцији организације „Северни Банат“ је 150 чланова од којих је 20 одсто активно, окупља се и учествује у раду организације, додала је Јагода Накрајкућин која је и председница организације.

-Моје песме посвећену су завичају и родном Банату. У књизи постоји и посвета – напоменула је Накрајкућин.

Ратомир Шћепић представио је трећу самосталну књигу „Љубав је јача од свега“.

-Објединио сам породицу, љубав, духовност, родољубивост. У збирци је шездесетак песама и у првом делу „Изданци моје душе“ пишем о мојим праунуцима, у другом делу је љубавна поезија и у трећем делу су родољубиве песме – истакао је Шћепић

Промоцији књига присуствовала је и чланица Градског већа Маријана Мирков .

-Уметност и књижевност не познаје препреке и овај догађај то и потврђује. Доказ је и да снага емоције пронађе свој пут. Локална самоуправа је ту да подржи ово и слична удружења – додала је Маријана Мирков.

Књиге су штампане су средствима Министарства културе.

А.Ђ.

policija-opste-(5)

Припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди, поднели су кривичну пријаву против Д.Д. (1995) из Кикинде, због постојања основа сумње да је починила кривично дело тешко дело против безбедности јавног саобраћаја, саопштила је Полицијска управа Кикинда.

Осумњичена је, 10. маја ове године, управљајући путничким возилом на улици у Кикинди, ударила дете које је ступило на коловоз из травнате површине, ван пешачког прелаза.

Од задобијених повреда, 23. маја 2026. године, дечак је преминуо.

kolektvni-ugovori-grad-(2)

У Градској кући организовано је потписивање колективних уговора између Града Кикинде и репрезентативних синдикалних организација у јавним установама чији је оснивач локална самоуправа. Са представницима репрезентативних синдикалних организација Центра за ликовну и примењену уметност „Тера“, Народног позоришта, Народне библиотеке „Јован Поповић“, Народног музеја, Историјског архива, Културног центра, Туристичке организације, ПУ „Драгољуб Удицки“, Центра за стручно усавршавање уговоре је потписао градоначелник Младен Богдан.

Догађају су присуствовали и представници Већа Савеза самосталног синдиката  за Кикинду, Чоку, Нову Црњу и Нови Кнежевац. Председник Већа ССС Илија Дрљић колективни уговор оценио је као врло добар:

-Новине у колективном уговору односе се на прековремени рад који је повећан за 30 одсто. Када је реч о солидарним давањима постоје опције којих нема у држави, али како се очекују законске измене, очекујем и њихову примену. Када се стекну услови биће применљиво и исплаћивати топли оброк и регрес. Уведено је и више плаћених дана, примера ради, сада ће пет дана имати и родитељи чије дете полази у вртић. У уговору постоји и могућност превенције рекреативног опоравка. Пошто се примени све што је у уговору квалификовано да послодавац може, у послодавац је дужан, колективни уговор ће бити изврстан.

Потписивање колективних уговора представља наставак социјалног дијалога између локалне самоуправе и синдикалних организација, са циљем унапређења права и положаја запослених у установама културе, образовања и јавних служби, навео је градоначелник Богдан.

-Преговори су били дуги и исцрпни јер смо желели да дођемо до најбољег решења за све раднике. Према изјавама синдикалаца имамо један од најбољих колективних уговора у земљи. На то смо поносни. Новинама, које смо увели, унапредили смо права запослених попут плаћених дана, годишњег одмора, солидарне помоћи која ће моћи да се користи и за вантелесну оплодњу. Размишљали смо дугорочно, али смо били и опрезни приликом састављања колективног уговора, и сигуран сам да смо дошли до најбољег решења у овом тренутку – закључио је Младен Богдан.

А.Ђ.

 

 

jovan-popovic-zdravo-rastimo

Савез за школски спорт Србије организовао је акцију “Здраво растимо” у којем су ученички тимови из основних школа са територије целе републике требали да сниме кратки филм о здравом начину живота.

Укупно се у завршници нашло осам кратких филмова које су снимили ученици основних школа из Баточине, Смедерева, Остојићева, Чачка, Каравукова и Кикинде. Боје нашег града представљали су ђаци Основне школе “Јован Поповић”, који су уз помоћ наставника физичког Горана Арнуша снимили двоминутни ефектан филм о значају здравог живота.

-Наша школа већ годинама учествује у свим акцијама које организује Савез за школски спорт Србије, каже Јелена Крвопић, директорка осмолетке која брани боје нашег града. -Ове године је Савез спровео и конкурс које је такмичарског карактера, а пропозиције су предвиђале да екипе школе сниме кратки филм о значају здравог одрастања. Филм су снимили ученици 6. и 7. разреда наше школе уз помоћ наставника физичког Горана Арнуша. Овим филмом су обједињено приказане наша еко башта и значај физичке активности-навела је Јелена Крвопић.

Подсетимо, већ неколико година двориште ове школе краси лепа органска башта. И овог пролећа овај врт је донео здраве плодове у виду органског поврћа. Поред активности коју захтева узгање баште, ученици су у филму навели и значај физичке активности, како на настави физичког васпитања, тако и на ваншколским активностима.

Конкурс за кратки филм је наградног карактера, а Савез за школски спорт је предвидео врло вредне награде. Најуспешнија, односно школа чији филм буде имао највише гласова, добиће професионалну камеру вредности 1000 евра, другопласирани камеру и реквизите у вредности 500 евра, док треће место предвиђа реквизите у противвредносрти 200 евра.

За сада, према онлајн гласовима “Јован Поповић” води, а за леђима јој је школа из Баточине. Да би осигурали победу, потребна је и подршка суграђана.

Линк који ће, надамо се, уз гласове Кикинђана, да доведе до победе школу “Јован Поповић” je OВДЕ. 

Н.С.

 

balet-kck-(4)

Ротари клуб из Кикинде овог четвртка 28. маја организује хуманитарну представу под називом „Деца за децу“.

Суграђани ће имати прилику да од 18 часова у Народном позоришту подрже наступ најмлађих талената Балетске школе. Ову акцију могу подржати куповином карте у износу од 1.000 динара.

Приход од продатих улазница намењен је Дому здравља Кикинда и Основној балетској школи у Кикинди.

sss-krov-gradonacelnik-(3)

У Средњој стручној школи „Милош Црњански“ завршена је реконструкција дела крова. Инвестицију је подржао Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице, a ову образовну установу посетили су градоначелник Младен Богдан и члан Градског већа Тихомир Фаркаш.

Емил Хофгезанг, в.д. директор поменуте школе истакао је да је урађен кров на крило зграде које се налази одмах до Техничке школе „Михајло Пупин“:

-Стари кров је прокишњавао, а датирао је из шездесетих година прошлог века. На њему су се налазиле евал плоче које су замењене челичном конструкцијом са лименим кровом од поцинкованог пластифицираног лима.

Градоначелник Богдан још једном је подвукао да је наша средина једно од највећих градилишта, када је реч образовној инфраструктури, у нашој земљи:

-Завршена је још једна важна инвестиција за коју је издвојено 6,2 милиона динара. И даље настављамо са улагањима у образовање јер нам је циљ да наше школе буду што боље. Свака инвестиција доноси и боље услове за рад за ученике и запослене – прецизирао је први човек града.

Како је истакнуто овом приликом у наредном периоду неопходно је заменити и окапницу на фискултурној сали. ССШ „Милош Црњански“ има 357 ученика, од којих је 84 матуранта.

А.Ђ.

struja-1

Због радова на електричној мрежи сутра, 28. маја, од 8 до 12.30 сати без струје ће бити следеће улице у Кикинди: стадион ФК Кикинда, Омладинско насеље код тениских терена, спортски терени иза хале Језеро, Дистричка од Слободанке Ациган до броја 49, Драгољуба Удицког, Слободанке Ациган од Дистричке до Фејеш Кларе, Фејеш Кларе од Слободанке Ациган до Драгољуба Удицког, Милана Сивчева од Драгољуба Удицког до броја 21, Нићифора Брандића од Дистричке до Милана Сивчева, Дистричка од броја 49 до Нићифора Брандића, Фејеш Кларе од Драгољуба Удицког до броја 69, Нићифора Брандића од Слободанке Ациган до Милана Сивчева, Слободанке Ациган од Драгољуба Удицког до Нићифора Брандића, Милана Сивчева од броја 21 до Мокринског друма, Мокрински друм, Стара кланица, Метереолпшка станица, Дистричка од Нићифора Брандића до Мокрински друм.

error: Content is protected !!