Sportski savez Kikinde na svečanosti u Gradskoj kući, proglasio je večeras najbolje sa šire teritorije grada u odlazećoj 2025. i dodelio im godišnje nagrade. Kao i minule godine, u ženskoj klupskoj konkurenciji priznanje je otišlo u ruke Kuglaškom klubu Kika 0230, a isto tako i u muškoj, uručeno je Muškom rukometnom klubu Kikinda. U pojedinačnoj konkurenciji, strelkinja Kikinde Jelena Tomić proglašena je najboljom, a džudista kikindskog Partizana Nemanja Milić najboljim u ovoj kalendarskoj godini.
Podsetimo, kuglašice Kike, u aprilu, drugu sezonu zaredom, okončale su sezonu Superlige na drugom mestu i opet se plasirale u Eurokup, a onda su oktobra nastupile u hrvatskom gradu Osijeku u pomenutom, drugom po značaju evropskom klupskom nadmetanju i zauzele petu poziciju. U tekućoj sezoni Superlige Srbije pak Kika je završila ovoga decembra prvi krug nadmetanja ponovo na drugoj poziciji. Pre toga, u maju, pobedom u finalu Kupa Srbije na male set-poene, nakon što je rezultat bio izjednačen 4:4, nad ekipom novosadskog Radničkog, kuglašice Kike osvojile su u Banji Junaković, pokraj Apatina, prvi trofej u istoriji kluba koji je osnovan 2018. godine, a vredno je još napomenuti, u junu, tri kuglašice kikindske Kike 0230: Nada Komanov, Ljiljana Frenc i Jelena Santo, nastupile su kao reprezentativke Srbije na Svetskom prvenstvu u Sekešfehervaru (Mađarska).
Rukometaši MRK Kikinde završili su prošlu sezonu kao drugi u severno-centralnoj grupi „B” lige, potom su poraženi u tromeču od prvoplasiranog zrenjaninskog Proletera, onda su u dodatnom preddoigravanju savladali Loznicu pa u konačnom doigravanju za popunu Superlige, juna, posle boljeg izvođenja sedmeraca pobedili beogradski Obilić i plasirali se u najjaču konkurenciju. Trenutno na tabeli ARKUS lige, nakon prvog kruga sezone i još dva kola drugog dela, zauzimaju 10. mesto odnosno treće odozdo, sa sedam bodova, pošto su ostvarili tri pobede i remi i pretrpili devet poraza.
Kada je reč o pojedincima, na Prvenstvu Srbije vazdušnim oružjem u konkurenciji miks parova, februara u Novom Sadu, strelci Kikinde u disciplini pištolj, Jelena Tomić i kolega joj Petrov, osvojili su prvo mesto, a Tomić je bila druga u pojedinačnoj konkurenciji. Tomić je u maju, u Smederevu, zauzela takođe drugo mesto pucajući iz vazdušnog pištolja i u finalu Kupa Srbije. Večeras se nije pojavila na dodeli.
Konačno, Nemanja Milić, džudista Partizana postao je marta državni prvak u najlakšoj težinskoj kategoriji, do 60kg, na pojedinačnom Prvenstvu Srbije u Beogradu, pošto je pobedio u tri borbe.
Priznanja su uručili gradonačelnik Kikinde Mladen Bogdan, predsednica Sportskog saveza Vojvodine Jasmina Juras i predsednica Sportskog saveza Kikinde Jelena Čudanov, a ovoga puta, za razliku od minulih nekoliko godina, izostala su proglašenja najtalentovanijih u mlađim uzrastima kao i dodela plaketa ili zahvalnica zaslužnim trenerima i sportskim delatnicima.
D. P.
Најновије
U Narodnom muzeju organizovana je promocija knjige „Nekropola bakarnog doba Podlokanj – Južne bašte“ autora Snežane Grčki Stanimirov i Save Stanimirov Grčki. U publikaciji su predstavljena istraživanja i rezultati analiza kompletnog materijala pronađenog na ovom značajnom lokalitetu iz perioda bakarnog doba. Arheološki lokalitet u Podlokanju istraživan je u periodu od 1996. do 2001. godine pod rukovodstvom tadašnjeg direktora i kustosa arheologa Narodnog muzeja Kikinda Stevana Vojvodića.

-Knjiga je dobra podloga za istraživanje bakarnog doba ovog dela naše zemlje – rekao je Sava Stanimirov Grčki. – Arheološka iskopavanje počela su nakon što je stanovnik Podlokanja Mile Klepić pronašao posudu za koju se ispostavilo da je deo najveće bakarne nekropole u Srbiji. U knjizi ima i zanimljivih podataka poput toga da su svi pokojnici sahranjivani pod određenim uglom u odnosu na položaj sunca odnosno obred je obavljan u večernjim satima. Otkrili smo i dva zlatna visuljka za uši koji su u stvari dve minijaturne preslice koje imaju zaštitno antropijsko značenje.
Na osnovu tipologije keramike određen je i vremenski okvir nastanka nekropole, koji je i potvrđen na Rimskom univerzitetu.

-Materijal u knjizi predstavlja osnovu za druge tipološke analize. Prilikom istraživanja pronađeno je više od 150 predmeta u 53 groba. To su grobne posude, ima i jedna bakarna sekira, kremeni noževi koji su svedoci na koji način se živelo. Nekropola pripada mešovito zemljoradničko-stočarskoj komponenti – dodao je Stanimirov Grčki.
Dr Miloš Spasić iz Muzeja grada Beograda je recenzent knjige naveo je da knjigu prati veliki broj ilustracija nastalih tokom istraživanja lokaliteta.

-Često se dešava da publikacije o arheološkim istraživanjima izostanu tako da je ova knjiga značajna. Tema koja je obrađena prevazilazi granice naše zemlje jer će značiti istraživačima iz celog sveta – zaključio je Spasić.
Izdavač publikacije je Narodni muzej Kikinda, a finansijsku podršku pružilo je Ministarstvo kulture.
A.Đ.
Prvo polugodište za đake u Vojvodini završava se danas, 23. decembra, posle čega počinje dugo iščekivani zimski raspust.
U školske klupe učenici se vraćaju se 12. januara 2026, kada startuje drugo polugodište.
U ostatku Srbije nastava u drugom delu školske godine počinje 19. januara 2026.
Tokom sedmodnevne međunarodne akcija pojačane kontrole saobraćaja na otkrivanju i sankcionisanju prekršaja, upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, na području Policijske uprave Kikinda kontrolisano je 1.850 vozila i vozača. Otkriveno je ukupno 408 prekršaja od kojih je 65 prekršaja upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i pet prekršaja upravljanja vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
U istoj akciji na području Republike Srbije otkriveno je preko 20.000 prekršaja i kontrolisano preko 81.250 vozila i vozača. Otkriveno je 1.884 prekršaja upravljanja vozilom dejstvom alkohola i 125 prekršaja pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Zbog predstojećih novogodišnjih i božićnih praznika na svim važnijim putnim pravcima očekuje se pojačan intenzitet saobraćaja, uključujući granične prelaze i naplatne stanice, pa iz policije apeluju na vozače da budu strpljivi i da ne ugrožavaju sebe i druge učesnike u saobraćaju prebrzom vožnjom i nepropisnim preticanjem.
Posebno se skreće pažnja na odgovorno konzumiranje alkohola.
-Alkohol i neodgovorno ponašanje naročito u saobraćaju, mogu imati ozbiljne i tragične posledice. Vožnja pod dejstvom alkohola, kao i bilo koji oblik rizičnog ponašanja, ugrožava živote i zdravlje svih učesnika – ističe se u policijskom apelu.
Učenici i zaposleni u Osnovnoj školi „Milivoj Omorac“ iz Iđoša organizovali su novogodišnji bazar. Događaj je okupio decu, roditelje i prijatelje škole, a ove godine svoj doprinos dali su i mališani iz vrtića „Zlatna ribica“ i članice udruženja žena.

Đaci su, zajedno sa roditeljima, pravili novogodišnje ukrase i dekoracije na radionicama u školi koje su prodavali na bazaru. Odziv meštana je bio odličan i svako ko je došao kupio je nešto od ponuđene praznične dekoracije. Sredstva dobijena od prodaje namenjena su učenicima i iskoristiće se za ekskurziju, za odlazak u bioskop ili neku drugu aktivnost za koju učenici izraze želju.

Bazar je ulepšao predstojeće praznike, a deca su kroz ovu aktivnost učila o pravim vrednostima solidarnosti, kreativnosti i brizi jednih za druge.

A.Đ.
Sednica Skupštine Sportskog saveza Kikinde biće održana danas sa početkom u 17 sati, u Svečanoj sali Gradske kuće.
Pored redovnih aktivnosti, tom prilikom biće uručene nagrade i priznanja najuspešnijim sportistima.
Podsetimo, prošle godine, nagrađeni su, u ženskoj ekipnoj konkurenciji kuglašice Kike 0230, u muškoj rukometaši MRK Kikinde, potom pojedinci Teodora Stančić, plivačica Velike Kikinde i rukometaš MRK Kikinde Luka Panić, a u konkurenciji sportista invalida Eržebet Budai (Sportsko društvo invalida Kikinda) i Dragiša Brandić (Odbojkaški klub invalida Feniks). Najperspektivniji su bile karatistkinja Feniksa Nina Stojnić i plivač Velike Kikinde Matija Tornjanski, a najorganizovaniji kolektiv Košarkaški klub Velika Kikinda.
Priznanja za dugogodišnji trenerski rad dobili su ga: Jožef Sili (karate), Dragiša Todorović (kik boks), Slobodan Bokanić, Dragan Markovljev, Ljiljana Rajkov (svi plivanje), Vladimir Toševski (stoni tenis), Milan Radosavčev (odbojka), Saša Pilipović (košarka), Ilija Grubor (fudbal), Dragan Grbić (streljaštvo) i Stojče Đorđevski (gimnastika).
Zbog radova na uličnom vodu bez vode će danas (utorak), od 9 do 13 sati, biti domaćinstva u Bašaidu u ulicama Svetozara Miletića 20, Rade Budurina 20 i Jovana Jovanovića Zmaja 82
Na takmičenju u dvoranskom streličarstvu, u Banatskom Novom Selu u organizaciji SK Pančevo, koje je istovremeno bilo i kvalifikaciono, drugi je to turnir u sezoni, kikindski Apolo nastupio je s 11 streličara, a seniorska ekipa Kikinđanki u sastavu: Ana Lukić, Sara Zamurović, Marija Margareta Pancel, uzela je srebrnu medalja u stilu olimpijski luk.
Juniorka Tamara Petkov bila je bronzana u golom luku. Veteran Dragan Čobić osvojio je zlato u stilu olimpijski luk, a Borislav Stankić bronzu dok je Snežana Zamurović bila prva u golom luku, a Ljubomir Zamurović treći.
Nastupili su još: Dušan Stankić, Mihailo Tanackov i Zaviša Lučić.
Veliki novogodišnji konvoj kamiona, okićenih prazničnim lampicama, u okviru humane akcije „Konvoj sa srcem” obišao je i teritoriju našeg grada. Njihov cilj je da obiđu čitavu Srbiju, da sa paketićima obraduju više od 1.200 dece čiji su roditelji profesionalni vozači nastradali u saobraćajnim nezgodama ili su teško povređeni i bolesni. U Kikindi su posetili bolesnog kolegu Aleksandra Stajića i njegovo dvoje dece.

-Moje kolege, vozači kamiona, ulepšali su mi predstojeće praznike. Do pre dve godine i ja sam, kao i oni, živeo na točkovima. Imao sam udes tokom kog mi je pukao mišić na srcu, aorta i kičmena moždina, ali ne dam se. Borim se, prvenstveno, zbog svojih dvoje dece. Kada me kolege ovako obraduju, to se pamti i za to se živi. Najveće želje su mi da su mi deca živa i zdrava i da ponovi sednem za volan kamiona. Trudio sam se da ozdravim dovoljno da uđem u kamion i da me kolege provozaju, međutim stanje mi se pogoršalo i doktori su mi to zabranili. Verujte mi dolazim u iskušenje da zagrlim gume, akumulator, karoseriju – sa setom priča Stajić i otkriva nam da je sa puta uvek donosio kesu punu slatkiša i to toliko da deca mogu da uđu u nju.

Akciju organizuje udruženje profesionalnih vozača „Drug sa druma” koje još zovu vozači sa srcem. Konvoj, koji je u nedelju krenuo iz Bečeja, predvodi predsednik Vladimir Blagojević.

-Do 7. januara obići ćemo sve bolesne kolege i svu decu nastradalih kolega. Osim za njih, paketiće smo pripremili i za decu sa smetnjama u razvoju. Bili smo u Ruskom Selu kod kolege Kristijana koji je okupio svoju, ali i decu iz komšiluka, kao i u Nakovu kod kolege Milorada koji danas slavi dan svoj rođenja, a 1. septembra proslaviće rođendan jer je tog dana imao lančani udes u Češkoj koji je jedva preživeo. Ovo je peta godina da na ovaj način obeležavamo predstojeće praznike – rekao nam je Blagojević.

Svako dete koje priđe ukrašenim kamionima dobiće pune džepove bombone i slatkiše. U konvoju su i Šofer Mraz i Šofer Mrazica, potpredsednica udruženja Radica Blagojević, vilenjaci, meda, ali i deca vozača. Osnovni konvoj čini pet vozila, a u svakom mestu prate ih domaćini. Kamiondžije će u svojoj humanoj misiji preći ukupno 3.500 kilometara.

Udruženje broji oko 600 članova, a osnovano je sa ciljem da pomogne onima kojima je pomoć potrebna. Tu su i da podsete sve građane na neophodnost poštovanja propisa u saobraćaju.
A.Đ.
Osnovci sa teritorije grada učestvovali su u ekološkom projektu pod nazivom „Najzelenija jelka u Srbiji“, koju organizuje kompanija „Jaffa“. Simbol dolaska Nove godine okićen je na Starom jezeru, a ovakva akcija prvi put je organizovana u našem gradu istakao je Andrija Srećković, senior menadžer u kompaniji „Jafa“ Crvenka.

-Pre dve godine pokrenuli smo platformu „Zelena dela“ sa idejom da podržimo sve ekološke inicijative. Cilj nam je da pred novogodišnje praznike, kada se kupuju plastične jelke, promovišemo jelke sa busenom. Učenici iz svih 16 osnovnih škola pravili su ukrase od recikliranih materijala, čime je data nova vrednost predmetima koji bi bili bačeni, i svi su zajedno okitili jelku. Na ovaj način uticali smo na formiranje ekološke svesti. Kompanija „Jaffa“ donirala je 80 sadnica jelki od kojih će najveći deo biti zasađen oko Starog jezera. Na ovaj način pomoći ćemo pošumljavanje sredine u kojoj poslujemo s obzirom na to da je Kikinda najnepošumljenija lokalna samouprava u našoj zemlji – naveo je Srećković.

Velika novogodišnja jelka sastavljena od više manjih, i one će nakon praznika biti presađene na odabranoj lokaciji u gradu.
Kako navode u pomenutoj kompaniji želja im je da uključe čitavu zajednicu i da, pored škola, deo projekta budu i udruženja, organizacije, sugrađani.
A.Đ.