Најновије

sportski-savez

Спортски савез Кикинде на свечаности у Градској кући, прогласио је вечерас најбоље са шире територије града у одлазећој 2025. и доделио им годишње награде. Као и минуле године, у женској клупској конкуренцији признање је отишло у руке Куглашком клубу Кика 0230, а исто тако и у мушкој, уручено је Мушком рукометном клубу Кикинда. У појединачној конкуренцији, стрелкиња Кикинде Јелена Томић проглашена је најбољом, а џудиста кикиндског Партизана Немања Милић најбољим у овој календарској години.
Подсетимо, куглашице Кике, у априлу, другу сезону заредом, окончале су сезону Суперлиге на другом месту и опет се пласирале у Еурокуп, а онда су октобра наступиле у хрватском граду Осијеку у поменутом, другом по значају европском клупском надметању и заузеле пету позицију. У текућој сезони Суперлиге Србије пак Кика је завршила овога децембра први круг надметања поново на другој позицији. Пре тога, у мају, победом у финалу Купа Србије на мале сет-поене, након што је резултат био изједначен 4:4, над екипом новосадског Радничког, куглашице Кике освојиле су у Бањи Јунаковић, покрај Апатина, први трофеј у историји клуба који је основан 2018. године, а вредно је још напоменути, у јуну, три куглашице кикиндске Кике 0230: Нада Команов, Љиљана Френц и Јелена Санто, наступиле су као репрезентативке Србије на Светском првенству у Секешфехервару (Мађарска).
Рукометаши МРК Кикинде завршили су прошлу сезону као други у северно-централној групи „Б” лиге, потом су поражени у тромечу од првопласираног зрењанинског Пролетера, онда су у додатном преддоигравању савладали Лозницу па у коначном доигравању за попуну Суперлиге, јуна, после бољег извођења седмераца победили београдски Обилић и пласирали се у најјачу конкуренцију. Тренутно на табели АРКУС лиге, након првог круга сезоне и још два кола другог дела, заузимају 10. место односно треће одоздо, са седам бодова, пошто су остварили три победе и реми и претрпили девет пораза.
Када је реч о појединцима, на Првенству Србије ваздушним оружјем у конкуренцији микс парова, фебруара у Новом Саду, стрелци Кикинде у дисциплини пиштољ, Јелена Томић и колега јој Петров, освојили су прво место, а Томић је била друга у појединачној конкуренцији. Томић је у мају, у Смедереву, заузела такође друго место пуцајући из ваздушног пиштоља и у финалу Купа Србије. Вечерас се није појавила на додели.
Коначно, Немања Милић, џудиста Партизана постао је марта државни првак у најлакшој тежинској категорији, до 60кг, на појединачном Првенству Србије у Београду, пошто је победио у три борбе.
Признања су уручили градоначелник Кикинде Младен Богдан, председница Спортског савеза Војводине Јасмина Јурас и председница Спортског савеза Кикинде Јелена Чуданов, а овога пута, за разлику од минулих неколико година, изостала су проглашења најталентованијих у млађим узрастима као и додела плакета или захвалница заслужним тренерима и спортским делатницима.
Д. П. 

muzej-nekropola-podlokanj-(1)

У Народном музеју организована је промоција књиге „Некропола бакарног доба Подлокањ – Јужне баште“ аутора Снежане Грчки Станимиров и Саве Станимиров Грчки. У публикацији су представљена истраживања и резултати анализа комплетног материјала пронађеног на овом значајном локалитету из периода бакарног доба. Археолошки локалитет у Подлокању истраживан је у периоду од 1996. до 2001. године под руководством тадашњег директора и кустоса археолога Народног музеја Кикинда Стевана Војводића.

-Књига је добра подлога за истраживање бакарног доба овог дела наше земље – рекао је Сава Станимиров Грчки. – Археолошка ископавање почела су након што је становник Подлокања Миле Клепић пронашао посуду за коју се испоставило да је део највеће бакарне некрополе у Србији. У књизи има и занимљивих података попут тога да су сви покојници сахрањивани под одређеним углом у односу на положај сунца односно обред је обављан у вечерњим сатима. Открили смо и два златна висуљка за уши који су у ствари две минијатурне преслице које имају заштитно антропијско значење.

На основу типологије керамике одређен је и временски оквир настанка некрополе, који је и потврђен на Римском универзитету.

-Материјал у књизи представља основу за друге типолошке анализе. Приликом истраживања пронађено је више од 150 предмета у 53 гроба. То су гробне посуде, има и једна бакарна секира, кремени ножеви који су сведоци на који начин се живело. Некропола припада мешовито земљорадничко-сточарској компоненти – додао је Станимиров Грчки.

Др Милош Спасић из Музеја града Београда је рецензент књиге навео је  да књигу прати велики број илустрација насталих током истраживања локалитета.

-Често се дешава да публикације о археолошким истраживањима изостану тако да је ова књига значајна. Тема која је обрађена превазилази границе наше земље јер ће значити истраживачима из целог света – закључио је Спасић.

Издавач публикације је Народни музеј Кикинда, а финансијску подршку пружило је Министарство културе.

А.Ђ.

skola-novi-kozarci

Прво полугодиште за ђаке у Војводини завршава се данас, 23. децембра, после чега почиње дуго ишчекивани зимски распуст.

У школске клупе ученици се враћају се 12. јануара 2026, када стартује друго полугодиште.

У остатку Србије настава у другом делу школске године почиње 19. јануара 2026.

1710420647656

Током седмодневне међународне акција појачане контроле саобраћаја на откривању и санкционисању прекршаја, управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, на подручју Полицијске управе Кикинда контролисано је 1.850 возила и возача. Откривено је укупно 408 прекршаја од којих је 65 прекршаја управљања возилом под дејством алкохола и пет прекршаја управљања возилом под дејством психоактивних супстанци.

У истој акцији на подручју Републике Србије откривено је преко 20.000 прекршаја и контролисано преко 81.250 возила и возача. Откривено је 1.884 прекршаја управљања возилом дејством алкохола  и 125 прекршаја под дејством психоактивних супстанци.

Због предстојећих новогодишњих и божићних празника на свим важнијим путним правцима очекује се појачан интензитет саобраћаја, укључујући граничне прелазе и наплатне станице, па из полиције апелују на возаче да буду стрпљиви и да не угрожавају себе и друге учеснике у саобраћају пребрзом вожњом и непрописним претицањем.

Посебно се скреће пажња на одговорно конзумирање алкохола.

-Алкохол и неодговорно понашање нарочито у саобраћају, могу имати озбиљне и трагичне последице. Вожња под дејством алкохола, као и било који облик ризичног понашања, угрожава животе и здравље свих учесника – истиче се у полицијском апелу.

idjos-novogodisnji-bazar-(3)

Ученици и запослени у  Основној школи „Миливој Оморац“ из Иђоша организовали су новогодишњи базар. Догађај је окупио децу, родитеље и пријатеље школе, а ове године свој допринос дали су  и малишани из вртића „Златна рибица“ и чланице удружења жена.

Ђаци су, заједно са родитељима, правили новогодишње украсе и декорације на  радионицама у школи које су продавали на базару. Одзив мештана је био одличан и свако ко је дошао купио је нешто од понуђене празничне декорације. Средства добијена од продаје намењена су ученицима и искористиће се за екскурзију, за одлазак у биоскоп или неку другу активност за коју ученици изразе жељу.

Базар је улепшао предстојеће празнике, а деца су кроз ову активност учила о правим вредностима солидарности, креативности и бризи једних за друге.

А.Ђ.

 

gradska-kuca-(2)

Седница Скупштине Спортског савеза Кикинде биће одржана данас са почетком у 17 сати, у Свечаној сали Градске куће.

Поред редовних активности, том приликом биће уручене награде и признања најуспешнијим спортистима.

Подсетимо, прошле године, награђени су, у женској екипној конкуренцији куглашице Кике 0230, у мушкој рукометаши МРК Кикинде, потом појединци Теодора Станчић, пливачица Велике Кикинде и рукометаш МРК Кикинде Лука Панић, а у конкуренцији спортиста инвалида Ержебет Будаи (Спортско друштво инвалида Кикинда) и Драгиша Брандић (Одбојкашки клуб инвалида Феникс). Најперспективнији су биле каратисткиња Феникса Нина Стојнић и пливач Велике Кикинде Матија Торњански, а најорганизованији колектив Кошаркашки клуб Велика Кикинда.

Признања за дугогодишњи тренерски рад добили су га: Јожеф Сили (карате), Драгиша Тодоровић (кик бокс), Слободан Боканић, Драган Марковљев, Љиљана Рајков (сви пливање), Владимир Тошевски (стони тенис), Милан Радосавчев (одбојка), Саша Пилиповић (кошарка), Илија Грубор (фудбал), Драган Грбић (стрељаштво) и Стојче Ђорђевски (гимнастика).

 

vodovod-baranda-1

Због радова на уличном воду без воде ће данас (уторак), од 9 до 13 сати, бити домаћинства у Башаиду у улицама Светозара Милетића 20, Раде Будурина 20 и Јована Јовановића Змаја 82

strelicarstvo

На такмичењу у дворанском стреличарству, у Банатском Новом Селу у организацији СК Панчево, које је истовремено било и квалификационо, други је то турнир у сезони, кикиндски Аполо наступио је с 11 стреличара, а сениорска екипа Кикинђанки у саставу: Ана Лукић, Сара Замуровић, Марија Маргарета Панцел, узела је сребрну медаља у стилу олимпијски лук.

Јуниорка Тамара Петков била је бронзана у голом луку. Ветеран Драган Чобић освојио је злато у стилу олимпијски лук, а Борислав Станкић бронзу док је Снежана Замуровић била прва у голом луку, а Љубомир Замуровић трећи.

Наступили су још: Душан Станкић, Михаило Танацков и Завиша Лучић.

kamioni-akcija-(6)

Велики новогодишњи конвој камиона, окићених празничним лампицама, у оквиру хумане акције „Конвој са срцем” обишао је и територију нашег града. Њихов циљ је да обиђу читаву Србију, да са пакетићима обрадују више од 1.200 деце чији су родитељи професионални возачи настрадали у саобраћајним незгодама или су тешко повређени и болесни. У Кикинди су посетили болесног колегу Александра Стајића и његово двоје деце.

-Моје колеге, возачи камиона, улепшали су ми предстојеће празнике. До пре две године и ја сам, као и они, живео на точковима. Имао сам удес током ког ми је пукао мишић на срцу, аорта и кичмена мождина, али не дам се. Борим се, првенствено, због својих двоје деце. Када ме колеге овако обрадују, то се памти и за то се живи. Највеће жеље су ми да су ми деца жива и здрава и да понови седнем за волан камиона. Трудио сам се да оздравим довољно да уђем у камион и да ме колеге провозају, међутим стање ми се погоршало и доктори су ми то забранили. Верујте ми долазим у искушење да загрлим гуме, акумулатор, каросерију – са сетом прича Стајић и открива нам да је са пута увек доносио кесу пуну слаткиша и то толико да деца могу да уђу у њу.

 

Акцију организује удружење професионалних возача „Друг са друма” које још зову возачи са срцем. Конвој, који је у недељу кренуо из Бечеја, предводи председник Владимир Благојевић.

-До 7. јануара обићи ћемо све болесне колеге и сву децу настрадалих колега. Осим за њих, пакетиће смо припремили и за децу са сметњама у развоју. Били смо у Руском Селу код колеге Кристијана који је окупио своју, али и децу из комшилука, као и у Накову код колеге Милорада који данас слави дан свој рођења, а 1. септембра прославиће рођендан јер је тог дана имао ланчани удес у Чешкој који је једва преживео. Ово је пета година да на овај начин обележавамо предстојеће празнике – рекао нам је Благојевић.

Свако дете које приђе украшеним камионима добиће пуне џепове бомбоне и слаткише. У конвоју су и Шофер Мраз и Шофер Мразица, потпредседница удружења Радица Благојевић, вилењаци, меда, али и деца возача.  Основни конвој чини пет возила, а у сваком месту прате их домаћини. Камионџије ће у својој хуманој мисији прећи укупно 3.500 километара.

Удружење броји око 600 чланова, а основано је са циљем да помогне онима којима је помоћ потребна. Ту су и да подсете све грађане на неопходност поштовања прописа у саобраћају.

А.Ђ.

 

jelka-jaffa-(4)

Основци са територије града учествовали су у  еколошком пројекту под називом „Најзеленија јелка у Србији“, коју организује компанија „Jaffa“. Симбол доласка Нове године окићен је на Старом језеру, а оваква акција први пут је организована у нашем граду истакао је Андрија Срећковић, сениор менаџер у компанији „Јафа“ Црвенка.

-Пре две године покренули смо платформу „Зелена дела“ са идејом да подржимо све еколошке иницијативе. Циљ нам је да пред новогодишње празнике, када се купују пластичне јелке, промовишемо јелке са бусеном. Ученици из свих 16 основних школа правили су украсе од рециклираних материјала, чиме је дата нова вредност предметима који би били бачени, и сви су заједно окитили јелку. На овај начин утицали смо на формирање еколошке свести. Компанија „Jaffa“ донирала је 80 садница јелки од којих ће највећи део бити засађен око Старог језера. На овај начин помоћи ћемо пошумљавање средине у којој послујемо с обзиром на то да је Кикинда најнепошумљенија локална самоуправа у нашој земљи – навео је Срећковић.

Велика новогодишња јелка састављена од више мањих, и оне  ће након празника бити пресађене на одабраној локацији у граду.

Како наводе у поменутој компанији жеља им је да укључе читаву заједницу и да, поред школа, део пројекта буду и удружења, организације, суграђани.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!