Најновије

kikinda-trg

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), Kikinda je do 12 sati bila najtopliji grad u Srbiji sa izmerenih 36 stepeni, dok je na Kopaoniku zabeleženo svega 21 stepen.

Toplotni talas ne popušta i prema najavama, trajaće tokom vikenda i početkom naredne sedmice, uz sunčano i veoma toplo vreme i temperature koje će u većini mesta ići od 35 do 39 stepeni.

RHMZ upozorava i na povećan rizik od požara na otvorenom, posebno u područjima gde je zemljište već suvo i bez dovoljno padavina.

tuga-spomenik

Povodom Vidovdana – Dana sećanja na poginule branioce srpskog naroda od Kosovske bitke do danas, koji se ujedno obeležava i kao slava srpskih ratnih veterana, u nedelju, 28. juna, biće organizovan prigodan program.

Obeležavanje će početi u 11.30 časova pomenom poginulim borcima na Trgu srpskih dobrovoljaca, ispred spomenika „Tuga“, podignutog u znak sećanja na poginule vojnike i policajce u ratovima devedesetih.

Nakon toga, u 12 časova, na istom mestu biće položeni venci uz prigodan program, dok je za 13 časova planirano rezanje slavskog kolača u velikoj sali Doma penzionera.

Organizatori pozivaju građane da svojim prisustvom odaju poštu svim stradalim braniocima i zajedno obeleže jedan od najznačajnijih datuma u srpskoj istoriji.

crkva-nakovoo

Hram Svetog kneza Lazara u Nakovu svečano će 28. juna obeležiti svoju hramovnu slavu – Vidovdan, jedan od najznačajnijih praznika u srpskom narodu i Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

Ovogodišnja proslava imaće poseban značaj jer će svečanosti prisustvovati i mitropolit banatski Nikanor, koji će predvoditi svetu arhijerejsku liturgiju.

Program počinje u 7.30 časova svečanim dočekom mitropolita Nikanora, nakon čega će biti služena sveta arhijerejska liturgija. Vernici će potom imati priliku da se poklone svetim moštima koje se čuvaju u hramu, a predviđena je i litija oko crkve, kao i tradicionalno rezanje slavskog kolača.

Starešina Hrama Svetog kneza Lazara, jerej Srđan Vučanović, pozvao je meštanei goste  da prisustvuju proslavi i zajedno obeleže Vidovdan u duhu molitve, zajedništva i očuvanja duhovnih vrednosti.

-Tog dana biće iznesene čestice moštiju Svetog kneza Lazara i Svete prepodobnomučenice Jelene, zaštitnice Kijevske, na celivanje. Pozivamo vas da se tog dana okupimo iz svih krajeva kako bismo proslavili velikog svetitelja i zaštitnika celokupnog srpstva- poručio je jerej Vučanović.

Nakon bogosluženja, druženje će biti nastavljeno uz slavski ručak i bratsko sabranje u Vatrogasnom domu.

 

rasa-popov-2026

Na devetim „Danima Raše Popova” u Mokrinu, nagrada za izuzetan doprinos stvaralaštvu za decu, uručena je književniku, satiričaru i dugogodišnjem direktoru Zmajevih dečijih igara, Dušanu Pop Đurđevu, koji je svojim višedecenijskim radom obeležio dečju književnu scenu.

Đurđev je istakao da ga sa Rašom Popovim vezuju godine prijateljstva i zajedničkog rada, naglašavajući da nagrada za njega ima i duboku ličnu notu. U emotivnom obraćanju sa publikom je podelio i anegdote iz zajedničkih dana, kao i pesmu posvećenu Raši Popovu, duhovito nazvanu “Raša tudej”.

-Srećan sam zbog ove nagrade, ali postoji i  određena nelagoda kada su u pitanju ljudi sa kojima ste godinama drugovali, prošli mnogo festivala, koji su vam bili desna ruka, kao Raša meni jer je bio saom godina bio predsednik Upravnog odbora Zmajevih dečijih igrada. I kada bi mi neko rekao: ‘Znaš, ja nisam dobio nagradu’, ja sam im govorio: ‘I iznad Popa ima Popov’“- ispričao je Đurđev, ispraćen aplauzima publike.

Predsednik Udruženja građana „Raša Popov“ Živko Ugrenović, podsetio je da je ovogodišnja manifestacija otvorena izložbom ilustracija Bogdana Taneta Ibrajtera „Tragovi u vremenu“, koja  osvetljava stvaralački opus i Rašino nasleđe. Ovogodišnji „Rašin šešir“ otišao je u Lebane, a pripao je Srni Milovanović, čiji je rad prepoznat kao najuspešniji na konkursu.

-Ove godine, kao i prethodnih, imali smo konkurs, na koji je pristiglo preko 300 radova. Manifestacija iz godine u godinu raste i postala je značajan prostor za dečje stvaralaštvo i slobodno umetničko izražavanje- rekao je Ugrenović.

Značaj manifestacije istakao je i pesnik Tode Nikoletić.

-Važno je da deca imaju priliku da uče kroz ovakve manifestacije. Treba baštiniti i Miku Antića i Rašu Popova i uzdizati ih, jer tako stvaramo njihove dostojne naslednike- poručio je Nikoletić.

Centralni večernji program na Varoškom trgu okupio je brojne učesnike.

Devetu manifestaciju „Raša Popov“ organizovalo je Udruženje građana „Raša Popov“a, uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Mesne zajednice Mokrin, i brojnih partnera.

djaci-takmicari-prijem-2026

U bašti Gradske kuće priređen je svečani prijem za 19 učenika osnovnih i srednjih škola sa teritorije Kikinde koji su tokom protekle školske godine nagrađeni na republičkim takmičenjima. Kao znak priznanja za njihov trud, znanje i postignute rezultate, Grad Kikinda uručio im je poklon-vaučere u vrednosti od 20.000 dinara- – za devojčice u DM-u, a za dečake u Sport Vision-u.

Jovana Lisulov, učenica sedmog razreda OŠ „Sveti Sava“, na republičkom takmičenju iz engleskog jezika osvojila je drugo mesto.

– Takmičenje je bilo lepo iskustvo, a mnogo su mi značile pripreme i podrška nastavnice Branislave Vujović. Poklon-vaučer je pravo iznenađenje i veoma sam srećna zbog ovog priznanja. Ovakvi gestovi su veliki podstrek za sve nas – istakla je Jovana.

Među nagrađenima je i učenica šestog razreda škole „Žarko Zrenjanin“ Sanja Davidović, koja je ostvarila zapažene rezultate iz više predmeta: fizike, matematike, srpskog jezika i biologije.

– Ponosna sam na sve što sam postigla, a posebno mi je drago što je Grad organizovao ovakav prijem. Bilo je lepo družiti se sa ostalim uspešnim učenicima i ovo je zaista divno priznanje – rekla je Sanja.

Gradonačelnik Mladen Bogdan istakao je da uspesi ovih učenika potvrđuju da Kikinda ima talentovane mlade ljude i kvalitetan obrazovni sistem.

– Imamo 19 učenika koji su ostvarili vrhunske rezultate, što pokazuje koliko u našem gradu ima talentovane dece, ali i koliko se ozbiljno radi u obrazovanju. Želeli smo da ih na ovaj način nagradimo, pokažemo da smo ponosni na njih i da im damo podstrek za nove uspehe. Nadam se da ćemo u godinama koje dolaze imati još više ovakvih povoda za slavlje – poručio je Bogdan.

U Gradskoj kući u ponedeljak biće upriličen prijem za učenike koji su poneli titulu đaka generacije.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

 

 

odbojka-kamp

Odbojkaški kamp „Jelena Nikolić“ u Kikindi je okupio 35 devojčica i dečaka uzrasta od 10 do 16 godina, iz Srbije i Mađarske, koji uz rad sa vrhunskim trenerima usavršavaju svoje znanje i stiču nova prijateljstva.

Kako ističe organizatorka kampa Jelena Nikolić, upravo činjenica da su se svi ponovo okupili najbolji je pokazatelj koliko su prošlogodišnja iskustva bila pozitivna.

–Domaćini su izuzetni, uslovi su odlični, smešteni smo u Domu učenika. Kikinda je prelep, miran grad i zaista uživamo ovde. Poseban akcenat je stavljen na individualni rad sa decom jer tokom sezone oni rade sa svojim trenerima i igraju utakmice, a kampovi služe da im se neko dodatno posveti. Za sedam dana ne može neko da postane vrhunski odbojkaš, ali može da nauči na kojim elementima treba da radi kada se vrati u svoj klub. To je i naš cilj, da deca odu sa jasnim smernicama kako da napreduju. Takođe, deca se odlično druže i van treninga, šetaju gradom, koriste spoljne terene i stvaraju nova prijateljstva- istakla je Nikolić.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Sa mladim odbojkašima rade iskusni stručnjaci, među kojima je i trener kadetske reprezentacije Srbije Ljubomir Galogaža. U stručnom timu su i Nikolina Tomić, koja radi sa najmlađim polaznicima, trener Nikola Ražnatović, čiji entuzijazam i energija dodatno motivišu decu, kao i Karolj Ferenc iz Mađarske, zadužen za kondiciju i fizioterapeutske obaveze.

Za najmlađe učesnike organizovana je i škola odbojke, gde kroz osnovne elemente igre prave prve korake u ovom sportu, uz stručni rad trenera iz Srbije i Mađarske.

– Najmalđe smo nazvali pahuljice, oni sSa starijom grupom više radimo na taktičkom delu, sistemima igre i donošenju odluka na terenu, dok je kod mlađih fokus gotovo isključivo na tehnici. Oni jedva čekaju da igraju i upravo kroz igru najlakše usvajaju nova znanja. Odbojka je izuzetno dinamičan i inteligentan sport. Igrači u deliću sekunde moraju da procene situaciju, donesu pravu odluku i reaguju. Upravo zbog toga odbojka razvija razmišljanje, brzinu odlučivanja i timski duh – smatra Nikolina Tomić.

antranias-to-go-biking-840975-(1)

Ljubitelji biciklizma u subotu 27. juna imaće priliku da se upuste u nesvakidašnju avanturu koja spaja dve države.

U okviru projekta Cycling ROSE, biće organizovana prekogranična biciklistička tura od Malog Komluša u Rumuniji do Kikinde, duž čuvene međunarodne rute EuroVelo 13 – Stazom gvozdene zavese.

Ovaj događaj, koji organizuje Županija Timiš u saradnji sa partnerima iz Srbije i Rumunije, namenjen je svim zainteresovanim učesnicima starijim od 18 godina. Cilj je promocija aktivnog i zdravog načina života, razvoj cikloturizma i jačanje saradnje pograničnih područja.

Učesnici će se okupiti u 10.30 časova kod „Ambara s knjigama“ u Malom Komlušu, a potom krenuti na putovanje koje ih vodi kroz živopisne banatske predele, preko Velikog Komluša, Lunge i graničnog prelaza Nakovo, sve do Kikinde.

Pored uživanja u vožnji, biciklisti će tokom puta moći da čuju zanimljive priče o mestima kroz koja prolaze, da se upoznaju sa bogatim kulturnim i istorijskim nasleđem ovog dela Banata i otkriju lepote regiona koji vekovima povezuje ljude sa obe strane granice.

Po dolasku u Kikindu, učesnike očekuje obilazak Narodnog muzeja, gde će moći da vide ostatke čuvene mamutice Kike, jednog od najznačajnijih arheoloških nalaza u Srbiji, kao i kratak film posvećen ovom simbolu grada. Nakon toga sledi vožnja kroz Ulicu generala Drapšina, jednu od najlepših i najprepoznatljivijih kikindskih ulica, a zatim i poseta muzeju „Tera“, jedinstvenom prostoru posvećenom monumentalnim skulpturama od terakote.

Projekat Cycling ROSE realizuje se kroz Interreg IPA Program prekogranične saradnje Rumunija–Srbija i ima za cilj unapređenje turističke infrastrukture, razvoj održivih vidova transporta i stvaranje zajedničke turističke ponude u pograničnom području.

Ova biciklistička tura predstavlja priliku da se na dva točka upoznaju prirodne lepote, istorija i kultura Banata, ali i da se još jednom potvrdi da granice nisu prepreka, već mesto susreta i povezivanja ljudi.

hero-books

Željka Aleksić, vizuelna umetnica iz Srbije koja živi i radi u Beču, pobednica je ovogodišnjeg konkursa za ediciju „Prva knjiga“, koji tradicionalno raspisuju Banatski kulturni centar iz Novog Miloševa i Grad Kikinda. Njen rukopis „Žena koja ima tremu“ izdvojio se među pristiglim radovima i biće objavljen kao nagrada na konkursu namenjenom mladim autorima.

Konkurs je bio otvoren za neobjavljene rukopise poezije, proze, eseja i književne kritike, a o pristiglim radovima odlučivao je žiri u sastavu dr Mladen Đuričić, književni kritičar, msr Andrea Beata Bicok, književna kritičarka, i Radovan Vlahović, književnik i direktor Banatskog kulturnog centra, koji je bio i predsednik žirija.

Nakon pažljivog čitanja i vrednovanja rukopisa, žiri je doneo odluku da ove godine napravi presedan i objavljivanjem prve knjige nagradi jednu autorku. Kako je navedeno u obrazloženju, rukopis „Žena koja ima tremu“ izdvojio se autentičnošću, savremenim senzibilitetom i upečatljivim pesničkim glasom.

U ovom delu lično iskustvo migracije, rada, odrastanja, ženskog identiteta i pripadanja pretočeno je u književno uverljiv i umetnički zaokružen svet. Autorka uspešno spaja intimnu ispovest sa društvenim opažanjem, stvarajući poeziju koja istovremeno svedoči o iskustvu pojedinca i progovara o univerzalnim temama savremenog doba.

Željka Aleksić diplomirala je 2023. godine na Akademiji likovnih umetnosti u Beču, gde je dobitnica više značajnih nagrada i stipendija. Poeziju piše od 2012. godine, a njena umetnička praksa danas povezuje vizuelnu umetnost, performans i poeziju, istražujući odnose između umetnosti, rada, migracije i društvenih struktura.

 

filip-zmaher-1

Pevač Filip Žmaher bio je gost Memorijala „Miroslav Mika Antić“ u Mokrinu, a u razgovoru za Kikindski portal otkrio nam je i svoj novi umetnički plan – pripremu poetske zbirke „Čovek van vremena“.

Žmaher je naglasio da ga je poziv na ovu manifestaciju posebno obradovao.

-Velika je čast što sam ovde, pozvao me je gospodin Tode Nikoletić nakon što sam prijatno iznenađen ovim kulturnim događajem i sjajnom ekipom umetnika. Atmosfera je divna, ovo je mesto gde se čovek oseća kao među svojima- rekao je Žmaher.

Kako je istakao, ovaj Memorijal predstavlja važan kulturni događaj koji čuva sećanje na velikog pesnika.

– Lepo je videti kako publika u Mokrinu živi ovu priču već 41 godinu. Mislim da sam imao obavezu da dođem i osetim tu energiju. Mika Antić je bio veliki boem, sjajan umetnik, čovek o kome Mokrinčani znaju mnoge anegdote. Danas je važno da se takve ličnosti ne zaborave- naglasio je Žmaher.

Popularni pevač u razgovoru nam je otkrio da priprema zbirku poezije „Čovek van vremena“.

– To je moj prvi korak u poeziji, nešto što sam dugo držao po strani. Nadam se da će se pojaviti u septembru ili oktobru- rekao je Žmaher.

Poznati pevač je dodao da treba stalno podsećati nove generacije na stvaralaštvo velikih imena poput Mike Antića.

-Njegova poezija je za svakoga,  jednostavna, duhovita, ljudska. To je nešto što ostaje i traje. Svaki narod treba da ima svoje heroje, i među pesnicima, a Mika je definitivno jedan od njih- poručio je Žmaher.

 

rashladjivanje-

Kikinda je u protekloj nedelji bila među najtoplijim gradovima u Srbiji, zajedno sa Loznicom, Beogradom, Pančevom.

Iako je leto kalendarski stiglo u nedelju, 21. juna, visoke temperature zabeležene su i ranije tokom meseca.

Već 3. juna u našem gradu temperatura je bila 29,6 stepeni Celzijusa, narednih dana je rasla da bi 10. juna dostigla 33,5 stepeni.

Temperaturni šok bio je najizraženiji 19. i 20. juna. Prvog dana bilo je 19,6, a već narednog deset stepeni više – 29,8 stepeni, nakon čega je temperatura nastavila da raste svakog dana.

Najtopliji dan, kako u našem gradu, tako i u čitavoj zemlji, bio je i prvi dan leta kada je izmereno maksimalnih 35,2 stepena.

I nije ovo najtopliji jun, iako mnogi misle tako, prošle godine 16. juna temperatura je bila 39 stepeni Celzijusa, a tropsko vreme trajalo je bez prestanka 14 dana.

Statistika Meteorološke službe u Kikindi pokazuje da je gore bilo i 2021. godine. Tada je 19 dana trajao toplotni udar, a te godine 24. juna u Kikindi je bilo 38 stepeni.

Stručnjaci savetuju da se izbegava boravak na suncu od 11 do 17 časova, da se unosi dovoljno tečnosti i nosi lagana i svetlu garderobu. U slučaju grmljavine i nevremena neophodno je skloniti se u zatvoren prostor. Poseban oprez preporučuje se starijim osobama, deci i hroničnim bolesnicima.

error: Content is protected !!