Најновије

јиллwеллингтон-пицкинг-флоwерс-2432972

Лето за становнике северне Земљине полулопте почиње у недељу, 21. јуна у 10 часова и 24 минута, док ће истовремено за становнике јужне полулопте почети зима, саопштило је Астрономско друштво “Руђер Бошковић”.

На дан када почиње лето, Сунце у Београду изаћи ће у 4 часа и 51 минут, а заћи у 20 часова и 27 минута, што значи да ће обданица трајати 15 часова и 36 минута, а ноћ 8 часова и 24 минута.

Обданица ће се потом скраћивати до 21. децембра, када почиње зима.

наково-зеленије-сколе-(2)

У Покрајинској влади уручене су награде представницима 53 најуспешније васпитно-образоване установе у оквиру програма ,,За чистије и зеленије школе у Војводини“.

На овом конкурсу награђене су и основне школе „Петар Кочић“ из Накова и „Мора Карољ“ из Сајана. Обе школе су дуго година у овом пројекту, а награду који су ученици и наставници освојили је једнодневни излет у заштићена подручја: Национални парк „Фрушка гора“ и Специјални резерват природе „Ковиљско-петроварадински рит“. Поред тога, обезбеђен је и промотивни материјал као и семинари намењени наставницима.

 

-У нашој школи посебна пажња посвећује се развијању еколошке свести код ученика кроз различите активности, пројекте и радионице – сазнајемо од директорице ОШ „Мора Карољ“ Лидије Кикић Бари. – Ђаци, заједно са својим учитељима и наставницима, активно учествују у реализацији садржаја који подстичу љубав према природи и одговорности према животној средини. Кроз креативне радионице и предавања на занимљив и интерактиван начин стичу знања о значају очувања природе, правилног односа према околини и развијању еколошких навика. Кроз игру и истраживање, тимски рад и сарадњу са учитељима наставницима , код деце развијамо еколошку свест и учимо их да и мали кораци могу донети велике промене за лепшу и здравију будућност.

Наставница географије из наковачке школе Бранка Керкез напомиње да се све активности одвијају у оквиру еколошке секције:

-Различитим активностима, интересантним пројектима и у оквиру радионица промовишемо и указујемо на значај природе која нас окружују. Код ученика се трудимо да развијемо еколошку свест и одговоран однос према природи. Ово нам је други пут да освајамо награду, а у оквиру секције имамо двадесетак ученика. Осим мене у рад су укључене и учитељица Биљана Новаковић и наставница биологије Весна Бурсаћ.

 

У Сајану су у програм највише укључене наставнице Ибоља Молнар, Анита Будаи Ђемант и Јелена Кнежевић , а подршка су им сви остали запослени који својим трудом, идејама и залагањем доприносе очувању природе и стварању лепшег и здравијег окружења.

А.Ђ.

фцц-амбалазни-отпад-(1)

Компанија ФЦЦ Кикинда обавештава грађане да се наставља организована додатна подела посуда за комунални отпад и посуда за мешани амбалажни отпад.

Подела ће бити организована од 22. до 26. јуна, у периоду од 8 до 16 часова, на адреси Генерала Драпшина 20 у Кикинди. Грађани који до сада нису преузели своје посуде или им је потребна заменска могу то учинити у наведеном термину.

Из компаније ФЦЦ Кикинда захваљују грађанима на досадашњој сарадњи и указаном поверењу.

Истовремено, из компаније подсећају кориснике на радно време информационог центра за кориснике комуналних услуга на истој адреси. На овом месту се грађани могу детаљније информисати о услугама које компанија пружа, али и преузети посуде за комунални и рециклабилни отпад.

Радно време информационог центра за кориснике комуналних услуга је:

  • средом од 16 до 20 часова,
  • петком од 9 до 13 часова.

ФЦЦ Кикинда позива грађане да искористе могућност преузимања посуда и допринесу ефикаснијем управљању отпадом и унапређењу система раздвајања отпада у граду.

мала-матура-полагање-(1)

Прелиминарни резултати завршног испита који су полагали ученици осмог разреда биће доступни данас, на нивоу школа и преко портала Моја средња школа.

Током данашњег дана ученицима и родитељима биће омогућено и подношење евентуалних приговора на резултате тестова и то електронским путем и непосредно у основној школи.

Коначни резултати мале матуре биће објављени у понедељак, 22. јуна 2026. године.

Одмах након тога, 23. и 24. јуна, следи подношење листе опредељења (листа жеља) за упис у средње школе, што се може обавити електронским путем преко портала Моја средња школа или непосредно у матичним основним школама.

Објављивање коначних резултата расподеле по школама и образовним профилима предвиђено је за 29. јун 2026. године, наводе из Министарства просвете.

богдан-експо

Градоначелник Младен Богдан обишао градилиште највећег развојног пројекта у Србији и поручио да ће Кикинда активно учествовати у приликама које доноси међународна изложба

Кикинда ће имати прилику да своје привредне, туристичке и културне потенцијале представи милионима посетилаца из целог света на међународној специјализованој изложби ЕКСПО 2027, која ће бити одржана у Београду.

Тим поводом градоначелник Младен Богдан и начелник Севернобанатског управног округа Небојша Јованов обишли су данас градилиште ЕКСПО комплекса у Сурчину, у оквиру посете коју је за представнике градова и општина организовала министарка државне управе и локалне самоуправе Снежана Пауновић.

Током обиласка представљена је динамика радова на једном од највећих инфраструктурних и развојних подухвата у новијој историји Србије. Будући изложбени комплекс већ сада показује размере пројекта који ће 2027. године окупити учеснике, инвеститоре и посетиоце из целог света.

Министарка Снежана Пауновић истакла је да је ЕКСПО 2027 развојна шанса за целу Србију, нагласивши да ће локалне самоуправе имати важну улогу у представљању својих потенцијала пред међународном публиком, у делу „Српска кућа”.

Градоначелник Младен Богдан оценио је да ЕКСПО 2027 представља значајну прилику за развој Кикинде и њено снажније позиционирање на домаћој и европској мапи.

– Кикинда ће бити део велике приче која превазилази границе једног града и једног региона. ЕКСПО 2027 није само догађај у Београду, већ пројекат целе Србије и прилика да свету покажемо све оно што нас чини препознатљивим, од привреде и пољопривреде до културе, традиције и иновација. Уверен сам да ће користи од овог пројекта осетити и грађани Кикинде кроз нове инвестиције, јачање туристичке понуде и додатно позиционирање нашег града. Зато је важно да будемо активни учесници овог процеса и да спремно дочекамо прилике које ЕКСПО доноси – поручио је Богдан.

За Кикинду, ЕКСПО 2027 представља прилику да своје адуте представи глобалној публици, због чега и учешће у припремама за овај догађај отвара врата новим партнерствима, инвестицијама и промоцији града какву до сада није имао.

 

саран-дрзавно-(2)

На Државном првенству у шаранском риболову екипа „Шаран 1“ освојила је треће место и стекла право да учествује на Светском првенству које ће се у септембру одржати у Македонији. Екипа коју су чинили Лука Јегарски, Ратко Ромић, Дарко Цуцин и Вук Босанчић на језеру Борковац код Руме упецала је 32 килограма и 675 рибе.

Иза успеха на Државном првенству у шаранском риболову стоје дани и ноћи испуњени очекивањем, хиљаде забачаја и небројене одлуке .Стоје пријатељство, поверење и снага тима који није одустајао ни када је било најтеже, наводе из бронзаног тима.

На поменутом такмичењу Кикинду, односно удружење спортских риболоваца „Шаран“ представљала је и екипа „Шаран 2“ у саставу Зоран Попов, Зоран Кајла, Миодраг Трнић и Лука Врача, и они су заузели осмо место.

 

-За наше удружење ово је огроман успех – каже Зоран Попов, председник УСР „Шаран“. – Посебно јер је ова година у знаку јубилеја, 70 година нашег удружења. Прослава је у суботу на Риболовачком царству када ћемо доделити плакете појединцима у установама.

А.Ђ.

18.6.-10.00-боцар-1

Заједништвом, грађењем карактера младих рукометаша, искреним односом према себи, али и другима, уз прескромна средства, а с великим прегором и љубављу према спорту, у Рукометном клубу Јединство, из Бочара, показујемо и доказујемо да се у сваком, па и овом времену, које многи оцењују тешким, може битисати, прича на почетку разговора Мирољуб Маћош (на горњој слици, стоји први здесна), иначе из суседног Новог Милошева, који је годинама унатраг радио с најмлађима у рукомету, у Кикинди па у Новом Бечеју. Сада је у Бочару и заједно с управом клуба чува овај спорт у селу које је има рукометну традицију.
Дакле, ко хоће, нађе начин; ко неће, нађе изговор.
– Управо тако, а све је започело спонатно. Пре годину и по дана ти моји млади играчи, међу којима је било највише Бочараца, играли су ревијалну утакмицу с ветеранима Јединства и потом, реч по реч, предложише нама ветерани да се сви региструјемо за Јединство, рекоше: „ево вам клуб, држите тренинге, играјте”. Прву екипу чинили су кадети, а првобитна идеја била је само да ти дечаци имају где да наставе свој рукометни пут. И тако је кренуло.
Момцима је требало времена за прилагођавање на сениорски рукомет.
– У почетку смо и ми старији били с њима у екипи да бисмо им разбили трему, али овога пролећа све су сами изнели на плећима и заузели треће место у трећем војвођанском рангу, а петом у Србији, што је премашило сва очекивања и сада, после реорганизације, пласирали смо се у виши степен – Другу лигу Војводине.
Занимљив је податак, готово половина млађих школараца из Бочара заправо тренира минирукомет.
– Око шездесеторо деце, од првог до четвртог разреда, похађа месну школу, а од њих у клубу је 20 дечака и осам девојчица. Одиграли су шест турнира, а један смо и ми организовали у Бочару. Они старији, селекција кадета такмичила се с Кикиндом, новобечејским Јединством, зрењанинском Граднулицом, која је заправо имала играче угашеног Пролетера и против сваке од ових екипа забележили смо по победу. Пролетер је под именом Граднулице освојио лигу, а, рецимо, 15 разлике тукао је Банатски Карловац. Нама резултат није био у првом плану, али сигурно да годе све ове чињенице.
Клуб предводе председник УО Бранислав Поповић, председник Скупштине Јанош Танди, потом Драган Кубет и Милан Дошен.
– Амбиције су реалне, сваке године желимо да се „изградимо”, али помало. Поред рада и наптредовања момака у првој екипи, предстојеће сезоне пријавићемо и екипу дечака до 12 година, а планирамо и учешћа на великим турнирима, кадети ће у августу на „Бијељина куп”, једно од највећих такмичења на Балкану за поменути узраст. Учествовали смо и опет ћемо и на капму „Растимо”, који је кроз минуле деценије изнедрио преко 400 репрезентативаца и којем су сви наши позанти тренери радили. Клуб помажу и мештани, Драго Шкорић тако је даровао најмлађима спортске торбице – закључује Маћош.
За прву екипу Јединства играли су пролетос: Предраг Поповић (капитен), Михајло Илић, Александар Малуцков (голмани), Лука Танди, Димитрије Марковић, Андреј Сувајџић, Лазар Дајић, Давид Бјељац, Милан Видовић, Драган Медић, Милан Малуцков, Вук Радаковић, Мирослав и Михајло Грујић.
Д. П./ФОТО: Архива РК Јединство Бочар 

ВРАТИЛИ ОТПИСАНЕ КИКИНЂАНЕ
Колико је свако сачувано дете у спорту важно, илуструје пример којег износи Маћош.
– Кикинђане Сувајџића и Марковића тренирао сам у МРК Кикинда још када су имали 10 година. У међувремену сам отишао у Нови Бечеј, а када су поменута двојица постали такорећи отписани и прекобројни у МРК Кикинда повео сам и њих са собом, а онда смо сви прешли у Бочар. Заједно смо доказали да су талентовани и да би била штета да их је рукометни спорт изгубио. Много су напредовали и тек ће.

 

 

саобрацајка-кикинда-мокрин

На путу Кикинда- Мокрин, код фарме, око 10 часова, догодила се саобраћајна несрећа између комбија и трактора са приколицом.

Како сазнајемо са лица места, три особе повређене су у овој незгоди и Хитна помоћ одвезла их је у Општу болницу.

Увиђај је још увек у току, а пошто се заврши, знаће се и узрок због којег је дошло до несреће на путу.

Током трајања увиђаја, саобраћај је био блокиран на овом делу пута.
борац-идос-1
Заједничком вечером, у Борцу из Иђоша обележили су крај сезоне која није задовољила. Оцена је то и председника клуба Марка Челекетића, након што је овај спортски колектив у Међуопштинској лиги, 12 клубова, заузео 10. место.
– Након претходне такмичарске године у којој смо били други и онда нисмо прошли бараж за попуну Подручне лиге, од сениора смо ове сезоне више очекивали и ми у клубу и навијачи, без обзира што је тим био знатно измењен и што су носиоци игре из 2024/25. летос напустили клуб. Било је и пораза несрећним сплетом околности па овај пласман сигурно није реалан, али желимо да све те играче који су отишли, вратимо и онда опет будемо барем други и поново покушамо да уђемо у Подручну лигу – каже Челекетић.
Ако првотимци нису испунили очекивања, у Борцу имају разлога за оптимизам, а реч је о млађим категоријама.
– Када је ова управа организовала први тренинг, дошла су нам петорица дечака, а сада смо стигли до бројке од 60 малишана. Из Иђоша имамо 45, а осталих 15 су из Кикинде, Сајана и Бочара. Јесенас смо укључили млађе пионире у такмичење, сада ћемо и пионире, а онда 2027. и кадете. Тако ћемо, с три млађе селекције и првим тимом, заокружити причу и имати јасну визију и то у селу које има само 1.500 становника.
Иначе, од 2018. до 2023. клуб се није такмичио и та блиска прошлост не сме се више поновити.
– То смо, као управа, обећали и сами себи и целом селу, а дугорочни циљ нам је да најкасније 2032. године, када ће клуб навршити 100 година постојања, уђемо у Подручну лигу, тада с овим клинцима који су сада још увек деца од 10 до 13 година – јасан је Челекетић.
Д. П. 
плави-цуперак

Дојавни системи уграђени су у вртићима „Колибри“, „Мики“ и „Плави чуперак“, а и остали вртићи биће обухваћени.

-На конкурсу Покрајинског секретаријата за енергетику, грађевинарство и саобраћај одобрено нам је око пет милиона динара за пројекат енергетске ефикасности у „Плавом чуперку“. Биће уграђене соларне плоче које ће служити за грејање и хлађење. То ће довести до значајних уштеда. У претходном периоду окречен је и комплетан вртић „Невен“, а урађена је и фасада.

Током лета уредиће се и објекти где је то неопходно.

error: Content is protected !!