Најновије

АКЦИЈА-САОБРАЦАЈ-(5)

Од данас почиње седмодневна међународна акција појачане контроле саобраћаја усмерена на откривање прекршаја управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, а која се истовремено спроводи у 34 земље, чланице РОАДПОЛ мреже саобраћајних полиција Европе.

Саобраћајна полиција ће у контроли ангажовати све расположиве ресурсе, уређаје и опрему у циљу заштите живота на нашим путевима.

У првих пет месеци ове године саобраћајна полиција искључила из саобраћаја више од 22.000 возача због управљања возилом под дејством алкохола, од којих је више од 3.000 возача задржано са преко 1,2 промила, а више од 1.000 возача због управљања возилом под дејством психоактивних супстанци.

Министарство унутрашњих послова апелује на грађане да не управљају возилом уколико су конзумирали алкохол или психоактивне супстанце и да одговорним понашањем допринесу очувању безбедности саобраћаја на путевима.

Током претходне недеље у Републици Србији догодило се 688 саобраћајних незгода, у којима су погинула три, а повређено је 343 лица. Током претходне недеље на подручју Полицијске управе Кикинда догодило се седам саобраћајних незгода у којима је повређено седам лица.

клек-зак

Клек – Гледалца: 300. Судија: Дејан Мијатовић (Житиште). Стрелци: Чимпокић 38, П. Богдановић 56. и Вуловић (казнени ударац) 72. Црвени картони: М. Богдановић (ОФК Клек), Видицки и Ратко (ЖАК), сви у 82. минуту.
ОФК КЛЕК: Томић, Дабчевић (Грујић), М. Богдановић, М. Мачкић (Грујеску), Стојановски, Л. Мачкић (Милановић), Чимпокић, Вуловић, П. Богдановић, Зорић (Ћурић), Ратковић.
ЖАК: Видицки, Баба, Станковић (Сивчев), Тодоров, Утржен, Терек, Крнић (Малогајски), Бошков (Врбашки), Ратко, Ћулафић, Ходик.
ЖАК је, након прошлонедељног пораза од 1:2 на Вашаришту, поражен и други пут у доигравању за попуну Подручне лиге „Зрењанин”, данас у Клеку, па су се тако Клечани пласирали у поменути ранг, а „жути мрави” и у наредној сезони играће у Међуопштинској лиги „Кикинда-Житиште”.
Д. П.

б4аб282ц-3цд7-4б6ц-а722-9936фе7дц6д4

Матурско вече Економско-трговинске школе ни киша није покварила. Међу 83 ученика најбољи у генерацији је Милош Кресоја са смера економски техничар.

-Био сам одличан ученик током све четири године школовања, а учествовао сам и на такмичењима и у разним школским активностима. Школу ћу памтити по пријатељима, али и знању које сам стекао. Професори су нам увек били на располагању и припремили су нас за живот. Планирам да упишем Економски факултет у Новом Саду, смер пословна информатика – рекао је Кресоја.

Титулу ученика који је највише допринео афирмацији школе добио је Огњен Гуцул који је завршио смер економски техничар:

-Био сам председник Ученичког парламента три године и трудио сам се да организујем велики број акција како за ученике, тако и хуманих. Драго ми је због ове титуле које ми пуно значи.

Кристијан Прељевић, са трогодишњег смера кувар стекао је признање ученика са најбољим просеком.

-Одувек сам волео куварство, а након завршене школе та љубав постала је још већа. У плану ми је да завршим и четврту годину у овој школи. Потрудићу се да будем још бољи у свом послу јер ово занимање је веома тражено – сазнајемо од Прељевића.

Директор Роберт Вуњак има само речи хвале за ову генерацију:

-Ђаци које испраћамо носе пуно знања, награда, похвалница, плакета са собом. Трудили смо се да их припремимо за живот који их очекује и, сигуран сам, да смо успели у томе. Већ наредне школске године имаћемо нове ученике у пет одељења и четири образовна профила: економски техничар, комерцијалиста, кувар, и конобар и трговац.

 

офк-кикинда

После три сезоне у друштву српсколигаша, предстојећег августа ОФК Кикинда стартоваће на војвођанском „Истоку”. Спортски директор Марко Зечевић посла се латио пре годину дана, а након јесени, када је сакупљено само седам, минулог пролећа Кикинђани су покушали немогуће и нису успели, завршили су на последњој позицији, с укупно 18 бодова.
– Од самог почетка знали смо да је пред нама тежак задатак, али као и сви у спорту, оптимистички смо кренули, понајвише због чињенице да смо успели да барем не дозволимо да се клуб угаси или у сурва у најнижи степен надметања. Други део сезоне одиграли смо боље, али далеко испод очекиваног нивоа, будући да смо довели и неколико играча с прволигашким искуством. На неким утакмицама нисмо имали ни мрву среће, затим средином пролећа ушли смо у лошу серију и више није било могућности да сакупимо довољан број бодова за опстанак. Како било, захваљујемо се тренеру Ћулуму на ангажованом раду и желимо му срећу у наставку каријере – каже Зечевић.
Већина играча који су дошли из са стране, такође, напушта Градски стадион.
– Покушаћемо да се базирамо на фудбалере из најближе околине, уз младе из наших селекција. Гледаћемо и да у нову сезону уђемо с неким од кикиндских тренера који најбоље познаје играче из наше школе фудбала, а близу смо одлуке ко ће предводити први тим. Брзо ћемо потом у договору с тренером и видети на које играче рачунамо и ко би могао да буде појачање с терена северног Баната. Истовремено, задатак нам је и да се усредсредимо на што бољи рад у омладинској селекцији и развијамо кикиндске фудбалере из наших бројних млађих селекција.
Спортски директор има и поруку за све који гаје симпатије према ОФК Кикинди, а могу помоћи на било који начин.
– Заиста, није фраза када шаљемо позив свима да се прикључе актуелној управи у раду и можда само идејама допринесу да клуб богате историје напредује, а краткорочно гледано већ у ово време идуће године врати се међу српсколигаше – јасан је Зечевић.
Д. П.

јова-награда-(1)

У акцији „Здраво растимо”, коју је организовао Савез за школски спорт Србије, едукативни кратки филм који су направили ученици шестог и седмог разреда ОШ „Јован Поповић” из Кикинде и њихов наставник физичког васпитања Горан Арнуш, након онлајн гласања, у коначном пласману освојили су друго место.

Подсетимо, њихово двоминутно филмско остварење говори о потреби и значају развијања еколошке свести, а најбољи пример за то је очигледна настава кроз еко башту, коју ова школа гаји с успехом већ неколико година.

Првопласирана, након гласања, била је београдска школа „Ђура Јакшић” са 3.508 гласова, док су Кикинђани сакупили 3.121. Те две школе су дуго водиле мртву трку за чело табеле, а њихов најближи конкурент, школа из Баточине, заостала у коначници за непуних 2000 гласова. Такође, једна награда је додељена и по одлуци стручне комисије, а она је припала смедеревској школи „Јован Јовановић Змај”.

Кикиндској осмолетки као другопласираној, Савез ће доделити камеру и реквизите у вредности 500 евра.

-Ова награда ће нам бити врло корисна, како за наставу физичког васпитања, тако и за слободне наставне активности. Захваљујемо се свима на подршци-нагласила је директорка ОШ „Јован Поповић” Јелена Крвопић, додавши да ће и у наредном периоду школа наставити са активностима које су се показале успешним и креативним и у којима ђаци уживају.

Н.С.

фијакеријада

У недељу, 14. јуна, у 19 сати, почиње недељна вожња фијакером кроз Кикинду. Место окупљања је Доситејева улица, код пијаце.

Вожње фијакером организује Туристичка организација у сарадњи са Кикиндским коњичким удружењем „Банат”, а намењене су како суграђанима тако и туристима који желе да град упознају из другачије перспективе – лаганом вожњом кроз најлепше градске улице.

Програм је током претходних сезона привукао велико интересовање домаћих и страних гостију, а постао је и препознатљив део летње туристичке понуде Кикинде.

струја-искљ-(1)

Због радова на електричној мрежи, у понедељак, 15. јуна од 12.30 до 13.30 сати, без струје ће бити следеће улице у Башаиду и то: Живка Мишкељина од Ђуре Јакшића до Александра Грујића и Раде Будурина од Раше Лазаревића до Живка Мишкељина.

 

матура-техницка-2026-(13)

Техничка школа „Михајло Пупин“, већ по традицији, отворила је матурске вечери средњих школа. Ове године највећа средња школа у граду испратила је 172 матураната из седам одељења. Ученица генерације је Катарина Голић из Мокрина, која је титулу  стекла захваљујући такмичењима и успеху који је постигла током четворогодишњег школовања на смеру техничар информационих технологија.

-Школу сам представљала на такмичењима из математике и основа електротехнике. Из математике сам у првој, другој и четвртој години била на републичком  такмичењу, док сам из основа електротехнике у првој и другој години била друга у држави – каже Катарина која се двоуми између два факултета ПМФ-а и ФТН-а у Новом Саду.

Титула спортиста генерације на равне части поделили су Немања Балабан рукометаш, првотимац „Кикинде Гриндекса“ и Никола Исаков, џудиста који је завршио смер електротехничар за електронику на возилима.

-Био сам други на шампионату Србије за јуниоре, а сребрну медаљу освојио сам и на школском такмичењу, такође у јуниорској категорији. Ове године био сам први на Школској олимпијади Војводине. Џудо тренирам већ шест година и планирам да наставим да се бавим овим спортом. Жеља ми је да упишем факултет у Нишу и пређем у клуб „Кинезис“ – навео је  Никола.

Немања је завршио смер техничар за компјутерско конструисање на ЦНЦ машинама:

-Рукомет тренирам осам година и за школу сам освојио треће место на олимпијади, били смо други и у републици и у Војводини. Наставићу да се бавим овим спортом, а у плану ми је и да упишем факултет у Београду, смер ИТ.

Техничка школа ове године има и најматуранта Дома ученика „Никола Војводић“. То је Бранислав Груборовић из Мола.Он је такође завршио смер техничар за компјутерско конструисање на ЦНЦ машинама.

-Најматурант сам постао захваљујући залагању у Дому ученика у разним активностима. Представљао сам интернат на музичким такмичењима пошто свирам хармонику и освајао сам најчешће друга места. Ове четири године остаће ми у најлепшем сећању, иако је у почетку било тешко – рекао је Бранислав.

Директор Милорад Карановић каже да су сви запослени у школи поносни на ову генерацију.

-Наредни корак је упис нове генерације ученика у нашу школу. У седам одељења места има за 196 ђака. Сигурни смо да ће упис проћи одлично, као и ранијих година – закључио је Карановић.

А.Ђ.

 

бели-локвањи-(2)

Старо језеро красе бели локвањи који се налазе на два места у делу некадашњег базена. Иницијатива да се водена биљка заснује на омиљеној зеленој оази потекла је од суграђана.

-Пре три године суграђани су нам понудили локвање које имају у својим језерима у двориштима, како би никли и на Старом језеру – сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и развој. – Ризом биљке је постављен у глинену подлогу и тако спуштен на дно језера. Већ на пролеће 2024. године укорењена и адаптирана биљка је на површини језера  избацила свој први лист.

Локвањи се, како појашњава наша саговорница, постављају у дубину, у глинене посуде.

-Имали смо и помоћ од запослених у „Тери“ од које смо добили глину неопходну за размножавање локвања. Прве године они нису били приметни и мали број суграђана приметио је новину у некадашњем олимпијском базену – додаје Наранчић.

Бели локвањ се раширио и ове године заокупља пажњу суграђана. Цвета и изгледа јако лепо. Мирослава Наранчић напомиње да суграђани не треба да дирају биљку која је заштићена врста у флори Србије.

Цвет локвања је симбол нежности и чедности, а део имена потиче из грчке митологије у којој постоји прича о томе како се једна од нимфи преобратила у локвањ. Поред тога што лепо мирише, биљка има и лековита својства те се користи и у козметичке сврхе.

А.Ђ.

појас-богородице-портал

Часном појасу Пресвете Богородице, једној од најпоштованијих реликвија у православном свету, поклонило се више од милион верника у Храму Светог Саве у Београду, где је био изложен 16 дана.

У вишекилометарским колонама људи из целе земље и иностранства, који су стрпљиво чекали прилику да се поклоне светињи, били су и Кикинђани. Своје незаборавне утиске, који сведоче о посебној атмосфери заједништва, вере и мира, поделили су са читаоцима „Комуне“ и КИКИНДСКОГ портала.

Незаборавно и посебно емотивно искуство пренела нам је суграђанка Јелена Средић, која је у Храму Светог Саве била са својим једногодишњим сином Стефаном.
– У Београду смо били од раног јутра, а светињи смо пришли тек увече. Чекали смо више од 10 сати, али ми то није тешко пало. Стефан је био изненађујуће миран. Тај тренутак када уђете у Храм, тај мир и топлина, то се не може описати. Када смо целивали појас, осетила сам велику радост и захвалност што смо имали ту прилику- прича Јелена.

– Искрено, имала сам мало страх како ће све изгледати, али смо се ипак одлучили да кренемо. Породица је била уз мене, знала сам да ће све бити у реду. Стефан је успео и да одспава у колицима. Било је лепо организовано и све је прошло у миру и најбољем реду- преноси нам своје искуство млада суграђанка.

Даринка Маљугић из Мокрина истиче да је цео доживљај био изузетан.
– Утисак је био невероватан, достојанствен, миран, испуњен неким блаженством и спокојем. Нико није био нервозан, нико није правио проблеме, чак ни породице са малом децом нису желеле да иду преко реда, иако им је то било омогућено- истиче она.

Додаје да се овакво искуство не може лако описати речима.
– То једноставно мора да се доживи. То је заиста нешто што се памти и јединствена прилика. Ми жене, на пример, не можемо да одемо на Свету Гору, али је зато светиња дошла нама. Тај мали напор који смо уложили уопште није био терет, већ благословена прилика коју нисам желела да пропустим- каже Даринка Маљугић.

Посебне утиске у дану који је протекао у дугом чекању, али и у стрпљењу и разумевању међу верницима, има и Тања Ножица.
– Ми смо чекали 12 сати. Стали смо у ред у пола девет ујутру, а светињи смо се поклонили око пола девет увече. Утисак је заиста невероватан. Посебно ме је дотакло то стрпљење, јер се у Храму задржиш можда 10–15 минута, а толико сати чекаш да би ушао и целивао појас Пресвете Богородице. Људи су долазили из Подгорице, Лознице, Сремске Митровице, Македоније… Сви смо били као једно- наводи Тања Ножица.

Истиче да је читава организација била одлична и да су понели утисак општег реда и мира.
– Сви смо дошли са истим циљем, да уђемо у Храм, да се поклонимо и целивамо светињу. Тај осећај јединства и заједништва се заиста осетио на сваком кораку. Сви су били стрпљиви и достојанствени- прича Ножица.

Према предању, Појас Пресвете Богородице једина је сачувана реликвија која је припадала Богородици, због чега има посебно место у православној традицији. Верници му се вековима обраћају у молитвама, посебно за здравље, пород и духовни мир.

Богородичин појас чува се у манастиру Ватопед на Светој Гори, где представља изузетно важан део духовне баштине и традиције православног света.

Ј. Ц.

error: Content is protected !!