Најновије

AKCIJA-SAOBRACAJ-(5)

Od danas počinje sedmodnevna međunarodna akcija pojačane kontrole saobraćaja usmerena na otkrivanje prekršaja upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, a koja se istovremeno sprovodi u 34 zemlje, članice ROADPOL mreže saobraćajnih policija Evrope.

Saobraćajna policija će u kontroli angažovati sve raspoložive resurse, uređaje i opremu u cilju zaštite života na našim putevima.

U prvih pet meseci ove godine saobraćajna policija isključila iz saobraćaja više od 22.000 vozača zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola, od kojih je više od 3.000 vozača zadržano sa preko 1,2 promila, a više od 1.000 vozača zbog upravljanja vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.

Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na građane da ne upravljaju vozilom ukoliko su konzumirali alkohol ili psihoaktivne supstance i da odgovornim ponašanjem doprinesu očuvanju bezbednosti saobraćaja na putevima.

Tokom prethodne nedelje u Republici Srbiji dogodilo se 688 saobraćajnih nezgoda, u kojima su poginula tri, a povređeno je 343 lica. Tokom prethodne nedelje na području Policijske uprave Kikinda dogodilo se sedam saobraćajnih nezgoda u kojima je povređeno sedam lica.

klek-zak

Klek – Gledalca: 300. Sudija: Dejan Mijatović (Žitište). Strelci: Čimpokić 38, P. Bogdanović 56. i Vulović (kazneni udarac) 72. Crveni kartoni: M. Bogdanović (OFK Klek), Vidicki i Ratko (ŽAK), svi u 82. minutu.
OFK KLEK: Tomić, Dabčević (Grujić), M. Bogdanović, M. Mačkić (Grujesku), Stojanovski, L. Mačkić (Milanović), Čimpokić, Vulović, P. Bogdanović, Zorić (Ćurić), Ratković.
ŽAK: Vidicki, Baba, Stanković (Sivčev), Todorov, Utržen, Terek, Krnić (Malogajski), Boškov (Vrbaški), Ratko, Ćulafić, Hodik.
ŽAK je, nakon prošlonedeljnog poraza od 1:2 na Vašarištu, poražen i drugi put u doigravanju za popunu Područne lige „Zrenjanin”, danas u Kleku, pa su se tako Klečani plasirali u pomenuti rang, a „žuti mravi” i u narednoj sezoni igraće u Međuopštinskoj ligi „Kikinda-Žitište”.
D. P.

b4ab282c-3cd7-4b6c-a722-9936fe7dc6d4

Matursko veče Ekonomsko-trgovinske škole ni kiša nije pokvarila. Među 83 učenika najbolji u generaciji je Miloš Kresoja sa smera ekonomski tehničar.

-Bio sam odličan učenik tokom sve četiri godine školovanja, a učestvovao sam i na takmičenjima i u raznim školskim aktivnostima. Školu ću pamtiti po prijateljima, ali i znanju koje sam stekao. Profesori su nam uvek bili na raspolaganju i pripremili su nas za život. Planiram da upišem Ekonomski fakultet u Novom Sadu, smer poslovna informatika – rekao je Kresoja.

Titulu učenika koji je najviše doprineo afirmaciji škole dobio je Ognjen Gucul koji je završio smer ekonomski tehničar:

-Bio sam predsednik Učeničkog parlamenta tri godine i trudio sam se da organizujem veliki broj akcija kako za učenike, tako i humanih. Drago mi je zbog ove titule koje mi puno znači.

Kristijan Preljević, sa trogodišnjeg smera kuvar stekao je priznanje učenika sa najboljim prosekom.

-Oduvek sam voleo kuvarstvo, a nakon završene škole ta ljubav postala je još veća. U planu mi je da završim i četvrtu godinu u ovoj školi. Potrudiću se da budem još bolji u svom poslu jer ovo zanimanje je veoma traženo – saznajemo od Preljevića.

Direktor Robert Vunjak ima samo reči hvale za ovu generaciju:

-Đaci koje ispraćamo nose puno znanja, nagrada, pohvalnica, plaketa sa sobom. Trudili smo se da ih pripremimo za život koji ih očekuje i, siguran sam, da smo uspeli u tome. Već naredne školske godine imaćemo nove učenike u pet odeljenja i četiri obrazovna profila: ekonomski tehničar, komercijalista, kuvar, i konobar i trgovac.

 

ofk-kikinda

Posle tri sezone u društvu srpskoligaša, predstojećeg avgusta OFK Kikinda startovaće na vojvođanskom „Istoku”. Sportski direktor Marko Zečević posla se latio pre godinu dana, a nakon jeseni, kada je sakupljeno samo sedam, minulog proleća Kikinđani su pokušali nemoguće i nisu uspeli, završili su na poslednjoj poziciji, s ukupno 18 bodova.
– Od samog početka znali smo da je pred nama težak zadatak, ali kao i svi u sportu, optimistički smo krenuli, ponajviše zbog činjenice da smo uspeli da barem ne dozvolimo da se klub ugasi ili u surva u najniži stepen nadmetanja. Drugi deo sezone odigrali smo bolje, ali daleko ispod očekivanog nivoa, budući da smo doveli i nekoliko igrača s prvoligaškim iskustvom. Na nekim utakmicama nismo imali ni mrvu sreće, zatim sredinom proleća ušli smo u lošu seriju i više nije bilo mogućnosti da sakupimo dovoljan broj bodova za opstanak. Kako bilo, zahvaljujemo se treneru Ćulumu na angažovanom radu i želimo mu sreću u nastavku karijere – kaže Zečević.
Većina igrača koji su došli iz sa strane, takođe, napušta Gradski stadion.
– Pokušaćemo da se baziramo na fudbalere iz najbliže okoline, uz mlade iz naših selekcija. Gledaćemo i da u novu sezonu uđemo s nekim od kikindskih trenera koji najbolje poznaje igrače iz naše škole fudbala, a blizu smo odluke ko će predvoditi prvi tim. Brzo ćemo potom u dogovoru s trenerom i videti na koje igrače računamo i ko bi mogao da bude pojačanje s terena severnog Banata. Istovremeno, zadatak nam je i da se usredsredimo na što bolji rad u omladinskoj selekciji i razvijamo kikindske fudbalere iz naših brojnih mlađih selekcija.
Sportski direktor ima i poruku za sve koji gaje simpatije prema OFK Kikindi, a mogu pomoći na bilo koji način.
– Zaista, nije fraza kada šaljemo poziv svima da se priključe aktuelnoj upravi u radu i možda samo idejama doprinesu da klub bogate istorije napreduje, a kratkoročno gledano već u ovo vreme iduće godine vrati se među srpskoligaše – jasan je Zečević.
D. P.

jova-nagrada-(1)

U akciji „Zdravo rastimo”, koju je organizovao Savez za školski sport Srbije, edukativni kratki film koji su napravili učenici šestog i sedmog razreda OŠ „Jovan Popović” iz Kikinde i njihov nastavnik fizičkog vaspitanja Goran Arnuš, nakon onlajn glasanja, u konačnom plasmanu osvojili su drugo mesto.

Podsetimo, njihovo dvominutno filmsko ostvarenje govori o potrebi i značaju razvijanja ekološke svesti, a najbolji primer za to je očigledna nastava kroz eko baštu, koju ova škola gaji s uspehom već nekoliko godina.

Prvoplasirana, nakon glasanja, bila je beogradska škola „Đura Jakšić” sa 3.508 glasova, dok su Kikinđani sakupili 3.121. Te dve škole su dugo vodile mrtvu trku za čelo tabele, a njihov najbliži konkurent, škola iz Batočine, zaostala u konačnici za nepunih 2000 glasova. Takođe, jedna nagrada je dodeljena i po odluci stručne komisije, a ona je pripala smederevskoj školi „Jovan Jovanović Zmaj”.

Kikindskoj osmoletki kao drugoplasiranoj, Savez će dodeliti kameru i rekvizite u vrednosti 500 evra.

-Ova nagrada će nam biti vrlo korisna, kako za nastavu fizičkog vaspitanja, tako i za slobodne nastavne aktivnosti. Zahvaljujemo se svima na podršci-naglasila je direktorka OŠ „Jovan Popović” Jelena Krvopić, dodavši da će i u narednom periodu škola nastaviti sa aktivnostima koje su se pokazale uspešnim i kreativnim i u kojima đaci uživaju.

N.S.

fijakerijada

U nedelju, 14. juna, u 19 sati, počinje nedeljna vožnja fijakerom kroz Kikindu. Mesto okupljanja je Dositejeva ulica, kod pijace.

Vožnje fijakerom organizuje Turistička organizacija u saradnji sa Kikindskim konjičkim udruženjem „Banat”, a namenjene su kako sugrađanima tako i turistima koji žele da grad upoznaju iz drugačije perspektive – laganom vožnjom kroz najlepše gradske ulice.

Program je tokom prethodnih sezona privukao veliko interesovanje domaćih i stranih gostiju, a postao je i prepoznatljiv deo letnje turističke ponude Kikinde.

struja-isklj-(1)

Zbog radova na električnoj mreži, u ponedeljak, 15. juna od 12.30 do 13.30 sati, bez struje će biti sledeće ulice u Bašaidu i to: Živka Miškeljina od Đure Jakšića do Aleksandra Grujića i Rade Budurina od Raše Lazarevića do Živka Miškeljina.

 

matura-tehnicka-2026-(13)

Tehnička škola „Mihajlo Pupin“, već po tradiciji, otvorila je maturske večeri srednjih škola. Ove godine najveća srednja škola u gradu ispratila je 172 maturanata iz sedam odeljenja. Učenica generacije je Katarina Golić iz Mokrina, koja je titulu  stekla zahvaljujući takmičenjima i uspehu koji je postigla tokom četvorogodišnjeg školovanja na smeru tehničar informacionih tehnologija.

-Školu sam predstavljala na takmičenjima iz matematike i osnova elektrotehnike. Iz matematike sam u prvoj, drugoj i četvrtoj godini bila na republičkom  takmičenju, dok sam iz osnova elektrotehnike u prvoj i drugoj godini bila druga u državi – kaže Katarina koja se dvoumi između dva fakulteta PMF-a i FTN-a u Novom Sadu.

Titula sportista generacije na ravne časti podelili su Nemanja Balaban rukometaš, prvotimac „Kikinde Grindeksa“ i Nikola Isakov, džudista koji je završio smer elektrotehničar za elektroniku na vozilima.

-Bio sam drugi na šampionatu Srbije za juniore, a srebrnu medalju osvojio sam i na školskom takmičenju, takođe u juniorskoj kategoriji. Ove godine bio sam prvi na Školskoj olimpijadi Vojvodine. Džudo treniram već šest godina i planiram da nastavim da se bavim ovim sportom. Želja mi je da upišem fakultet u Nišu i pređem u klub „Kinezis“ – naveo je  Nikola.

Nemanja je završio smer tehničar za kompjutersko konstruisanje na CNC mašinama:

-Rukomet treniram osam godina i za školu sam osvojio treće mesto na olimpijadi, bili smo drugi i u republici i u Vojvodini. Nastaviću da se bavim ovim sportom, a u planu mi je i da upišem fakultet u Beogradu, smer IT.

Tehnička škola ove godine ima i najmaturanta Doma učenika „Nikola Vojvodić“. To je Branislav Gruborović iz Mola.On je takođe završio smer tehničar za kompjutersko konstruisanje na CNC mašinama.

-Najmaturant sam postao zahvaljujući zalaganju u Domu učenika u raznim aktivnostima. Predstavljao sam internat na muzičkim takmičenjima pošto sviram harmoniku i osvajao sam najčešće druga mesta. Ove četiri godine ostaće mi u najlepšem sećanju, iako je u početku bilo teško – rekao je Branislav.

Direktor Milorad Karanović kaže da su svi zaposleni u školi ponosni na ovu generaciju.

-Naredni korak je upis nove generacije učenika u našu školu. U sedam odeljenja mesta ima za 196 đaka. Sigurni smo da će upis proći odlično, kao i ranijih godina – zaključio je Karanović.

A.Đ.

 

beli-lokvanji-(2)

Staro jezero krase beli lokvanji koji se nalaze na dva mesta u delu nekadašnjeg bazena. Inicijativa da se vodena biljka zasnuje na omiljenoj zelenoj oazi potekla je od sugrađana.

-Pre tri godine sugrađani su nam ponudili lokvanje koje imaju u svojim jezerima u dvorištima, kako bi nikli i na Starom jezeru – saznajemo od Miroslave Narančić, sekretarke Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i razvoj. – Rizom biljke je postavljen u glinenu podlogu i tako spušten na dno jezera. Već na proleće 2024. godine ukorenjena i adaptirana biljka je na površini jezera  izbacila svoj prvi list.

Lokvanji se, kako pojašnjava naša sagovornica, postavljaju u dubinu, u glinene posude.

-Imali smo i pomoć od zaposlenih u „Teri“ od koje smo dobili glinu neophodnu za razmnožavanje lokvanja. Prve godine oni nisu bili primetni i mali broj sugrađana primetio je novinu u nekadašnjem olimpijskom bazenu – dodaje Narančić.

Beli lokvanj se raširio i ove godine zaokuplja pažnju sugrađana. Cveta i izgleda jako lepo. Miroslava Narančić napominje da sugrađani ne treba da diraju biljku koja je zaštićena vrsta u flori Srbije.

Cvet lokvanja je simbol nežnosti i čednosti, a deo imena potiče iz grčke mitologije u kojoj postoji priča o tome kako se jedna od nimfi preobratila u lokvanj. Pored toga što lepo miriše, biljka ima i lekovita svojstva te se koristi i u kozmetičke svrhe.

A.Đ.

pojas-bogorodice-portal

Časnom pojasu Presvete Bogorodice, jednoj od najpoštovanijih relikvija u pravoslavnom svetu, poklonilo se više od milion vernika u Hramu Svetog Save u Beogradu, gde je bio izložen 16 dana.

U višekilometarskim kolonama ljudi iz cele zemlje i inostranstva, koji su strpljivo čekali priliku da se poklone svetinji, bili su i Kikinđani. Svoje nezaboravne utiske, koji svedoče o posebnoj atmosferi zajedništva, vere i mira, podelili su sa čitaocima „Komune“ i KIKINDSKOG portala.

Nezaboravno i posebno emotivno iskustvo prenela nam je sugrađanka Jelena Sredić, koja je u Hramu Svetog Save bila sa svojim jednogodišnjim sinom Stefanom.
– U Beogradu smo bili od ranog jutra, a svetinji smo prišli tek uveče. Čekali smo više od 10 sati, ali mi to nije teško palo. Stefan je bio iznenađujuće miran. Taj trenutak kada uđete u Hram, taj mir i toplina, to se ne može opisati. Kada smo celivali pojas, osetila sam veliku radost i zahvalnost što smo imali tu priliku- priča Jelena.

– Iskreno, imala sam malo strah kako će sve izgledati, ali smo se ipak odlučili da krenemo. Porodica je bila uz mene, znala sam da će sve biti u redu. Stefan je uspeo i da odspava u kolicima. Bilo je lepo organizovano i sve je prošlo u miru i najboljem redu- prenosi nam svoje iskustvo mlada sugrađanka.

Darinka Maljugić iz Mokrina ističe da je ceo doživljaj bio izuzetan.
– Utisak je bio neverovatan, dostojanstven, miran, ispunjen nekim blaženstvom i spokojem. Niko nije bio nervozan, niko nije pravio probleme, čak ni porodice sa malom decom nisu želele da idu preko reda, iako im je to bilo omogućeno- ističe ona.

Dodaje da se ovakvo iskustvo ne može lako opisati rečima.
– To jednostavno mora da se doživi. To je zaista nešto što se pamti i jedinstvena prilika. Mi žene, na primer, ne možemo da odemo na Svetu Goru, ali je zato svetinja došla nama. Taj mali napor koji smo uložili uopšte nije bio teret, već blagoslovena prilika koju nisam želela da propustim- kaže Darinka Maljugić.

Posebne utiske u danu koji je protekao u dugom čekanju, ali i u strpljenju i razumevanju među vernicima, ima i Tanja Nožica.
– Mi smo čekali 12 sati. Stali smo u red u pola devet ujutru, a svetinji smo se poklonili oko pola devet uveče. Utisak je zaista neverovatan. Posebno me je dotaklo to strpljenje, jer se u Hramu zadržiš možda 10–15 minuta, a toliko sati čekaš da bi ušao i celivao pojas Presvete Bogorodice. Ljudi su dolazili iz Podgorice, Loznice, Sremske Mitrovice, Makedonije… Svi smo bili kao jedno- navodi Tanja Nožica.

Ističe da je čitava organizacija bila odlična i da su poneli utisak opšteg reda i mira.
– Svi smo došli sa istim ciljem, da uđemo u Hram, da se poklonimo i celivamo svetinju. Taj osećaj jedinstva i zajedništva se zaista osetio na svakom koraku. Svi su bili strpljivi i dostojanstveni- priča Nožica.

Prema predanju, Pojas Presvete Bogorodice jedina je sačuvana relikvija koja je pripadala Bogorodici, zbog čega ima posebno mesto u pravoslavnoj tradiciji. Vernici mu se vekovima obraćaju u molitvama, posebno za zdravlje, porod i duhovni mir.

Bogorodičin pojas čuva se u manastiru Vatoped na Svetoj Gori, gde predstavlja izuzetno važan deo duhovne baštine i tradicije pravoslavnog sveta.

J. C.

error: Content is protected !!