Град

d3d02e78-b9a1-49b4-ac6e-8ed385d038a6

Сајан је прославио Дан и славу села, Светог Стефана. У Римокатоличкој цркви одржана је свечана миса и освећен је хлеб, након чега су положени венци на бисту, а потом је у позоришној сали Дома културе приређен свечани програм, у којем су учествовали чланови КУД-а „Ади Ендре“ и гости из околних места.

-Дан Светог Стефана је за мађарску заједницу велики национални празник – истакао је председник Савета МЗ Сајан Золтан Тот. – Свети Стефан био је краљ који је извукао Мађаре из паганства и попримио хришћанство те је тако успео да сачува мађарски народ у Европи. Сматра се да је он положио темељ за основање модерне мађарске државе.

 

Римокатоличка  црква у Сајану посећена је овом свецу тако да је организована Света миса коју је предводио свештеник из Чоке Тибор Конц, а ту су били и свештеници из Новог Кнежевца.

-Овај дан, 20. август је и празник новог хлеба. У оквиру мисе благословљен је хлеб који је направљен од овогодишњег рода пшенице и сви верници који су присуствовали добили су део хлеба од овогодишњег рода.

После мисе венце су на споменик Светог Стефана, који је 2020. године подигнут у башти парохије сајанске цркве, положили Золтан Тот, Рамона Тот, чланица Извршног одбора Националног савета  мађарске националне мањине и Мелита Гомбар, чланица Градског већа. Свечаности су присуствовали и високи републички и покрајински функционери.

-Овај дан има велики значај за живот мештана Сајана, јер је посвећен заштитнику овог места. Свети Стефан је симбола одлучности, истрајности и снаге вере – вредности које житељи овог места негују и преносе с генерације на генерацију – навела је Мелита Гомбар.

У оквиру програма обележавања у Дому културе организован је пригодан културни програм који су извели чланови КУД-а „Ади Ендре“ из Сајана са гостима из Телечке, Остојићева, Нове Црње. Учествовале су фолклорне групе, рецитатори, солисти који су певали, али и свирали на традиционалним инструментима. У обележавање важног датума учествовала су  и сва удружења у Сајану.

-Већ сада се припремамо за наредну годину када свечано планирамо да обележимо 220 година од поновног настањивања Сајана. Наиме, 1806. година значајна је за наше место јер је оно поново насељено те године – напоменуо је Тот.

Током послеподнева организован је и забавни програм за децу. Дан и слава села обележавао се више дана тако су у петак и суботу биле приређене диско вечери док је у недељу организован вашар у центру села и концерт оркестра „Курунци“ из Кикинде.

Према званичном попису у Сајану има 890 становника, међутим реално их је око 800. Највише млади, у претходним годинама одселили су се у иностранство, али су задржали пребивалиште у родном селу.

А.Ђ.

 

sekretar-ck
У посети Кикинди боравио је генерални секретар Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић, са којим је градоначелник Младен Богдан са сарадницима Маријаном Мирков и Жељком Раду одржао радни састанак у Градској кући. Догађају је присуствовала и Данијела Бјељац, секретарка кикиндског Црвеног крста.
На састанку је потврђена изузетно успешна сарадња између Црвеног крста Србије и локалне самоуправе, која се огледа у заједничким активностима усмереним ка унапређењу квалитета живота наших суграђана. Посебна пажња посвећена је даљем развоју и унапређењу услуга Црвеног крста Кикинда, са циљем да оне буду што доступније, ефикасније и у најбољем интересу корисника.
Град остаје поуздан партнер Црвеном крсту Србије и наставиће да пружа пуну подршку у реализацији свих хуманитарних и друштвено одговорних активности.
slika-1

Грађани широм Србије данас ће се мирно и достојанствено окупити како би поручили да више не желе да трпе насиље и блокаду живота.

Народу је доста терора. Мирно, достојанствено, људи траже нормалан живот.

У 50 градова и општина у земљи, међу којима је и Кикинда, најављени су скупови на којима ће грађани изразити своје незадовољство вишемесечним блокадама и насиљем које прати те протесте.

У Кикинди је окупљање најављено за 18.30 часова на Градском тргу.

Подсетимо, током јучерашњег дана на друштвеним мрежама кружио је видео у коме се истиче јасна порука да грађани желе нормалан живот и мир, без мржње и насиља, без малтретирања и терора.

“Бесан сам, отели су нам нормалан живот! Нападају ми кућу, хоћу мир! Хоћу да радим, хоћу да се крећем! Хоћу да учим! Хоћу моју Србију назад! Бори се, против блокада”, стоји у снимку који се масовно дели на друштвеним мрежама.

 

505808856-1270885045045334-4268909341009626444-n

Суграђанин Алекса Томић освојио је сребрну медаљу на Интернационалној јуниорској географској олимпијади односно светској олимпијади за основце која се претходних неколико дана одржавала у Београду.

Такмичари су имали практични део, мултимедијални тест који се односиo на то да на фотографијама које су  добили препознају географске појаве или процесе  и тест са питањима.

Наш суграђанин представљао је Србију појединачно, а учесници на овој олимпијади били су најбољи основци из својих земаља.

Подсетимо и да је Алекса два пута заредом освајао прва места на Националној географској олимпијади, као и да је прошлог месеца на Европској географској олимпијади у Литванији освојио бронзану медаљу. За такмичења га је припремао професор Мирослав Грујић.

Алекса је ове године завршио Основну школи „Свети Сава“ као ђак генерације и уписао је природно-математички смер у Гимназији „Душан Васиљев“.

saobracjaka-centa

Никола Галић, Даниел Дражић  из Кикинде и браћа Вук и Милан Кесић из Нових Козарца спасили су животе тешко повређенима на путу између Зрењанина и Београда

У близини Ченте у петак на суботу 40 минута после поноћи дошло је до судара између аутомобила пежо и фијат. Први на месту несреће стигао је суграђанин Никола Галић, иначе фудбалер новокозарачке Слободе. Убрзо после њега стигли су и Даниел Дражић из Кикинде, који је био у аутомобилу заједно са браћом Вуком и Миланом Кесићем из Нових Козараца.

Никола истиче да се са  трудном девојком враћао са мора и промашивши пут ка Ковиљу ишао је преко Београда и Ченте.

-У последњем моменту заобишао сам аутомобил који је почео да гори и наишао сам на место несреће буквално минут после судара. Одмах сам изашао из свог аутомобила и дотрчао до пежоа који се већ запалио. Осим сувозача, сви у фијату су били свесни и док сам покушавао да их извучем стигли су и Даниел, Вук и Милан који су ми помогли – прича Никола.

Пежо у ком је био сам возач био је неосветљен и он је налетео на фијат у коме су била четворица путника, причају очевици.

-Фијат је већ био запаљен када смо стигли – присећа се Вук Кесић. –  Када смо пришли једино сувозач је био без свести и иако смо покушали да отворимо његова врата нисмо успели. Баш на његовој страни је дошло до ударца и аутомобил је био непрепознатљив. Успели смо да отворимо задња врата и извукли смо момке који су били на задњем седишту. Нашли смо скалпел, од људи који су се зауставили уз пут када су видели несрећу, и извукли и возача. Опет смо покушали да извучемо сувозача, међутим ватра је већ толико захватила аутомобил да нисмо могли да га извучемо него смо се одмакли и померили младиће које смо претходно извукли.

Даниел Дражић додаје да је у први мах помислио да гори њива.

-Тек када смо се приближили видели смо да је у питању аутомобил. Притекли смо у помоћ Николи који је први стигао. Док смо извлачили момке из фијата, константно смо комуницирали са возачем из пежоа. Он је био свестан, а аутомобил се налазио у њиви – прича Даниел.

Док су извукли возача из фијата , аутомобил је већ до половине захватио пожар.

-Након тога кренули смо, брже боље да извучемо и возача из пежоа, који се такође у међувремену запалио. И тај аутомобил је врло брзо изгорео. Када су се појавили полиција и ватрогасци оба аутомобила су била толико захваћена ватром да им није било спаса – напоменуо је Даниел.

Док су извлачили повређене позвали су ватрогасце и полицију који су стигли на место несреће. На жалост сувозач у фијату остао је у аутомобилу јер није било начина да га суграђани хероји извуку.

Наши саговорници истичу да се у тим моментима не размишља о сопственој безбедности, него им је једина мисао била како да помогну повређенима.

-Телефоном сам се чуо са младићима које смо извукли. Сви су имали тешке телесне повреде и након операција су ван животне опасности. Имали су поломљене бутне кости, ноге, а један од њих и вилицу. Драго ми је што смо помогли, али остаје жал што нисмо спасили и петог путника који је преминуо – закључио је Никола Галић.

 

 

prvaci

За све ученике првог разреда на територији града локална самоуправа обезбедила је бесплатне уџбенике. Они су већ почели да стижу у школе, тако да ће прваци већ са првим даном имати све потребне књиге неопходне за стицање нових знања.

Поред уџбеника најмлађи основци, такође од града Кикинде, добиће и опрему за физичко васпитање. Поклони ће стићи и у виду школског прибора неопходног за прве школске дане, за шта је средства такође обезбедила локална самоуправа.

Ово је велика помоћ породицама. Значајна средства потребна су да се малишани припреме за школу и део финансијског терета родитеља, на себе ће преузети локална самоуправа. И на овај начин град показује да брига о деци и породици није само декларативна.

bazen-bvs

Мало које село може да се похвали купалишном оазом каква је у центру Банатског Великог Села. Расхлађивање и уживање на отвореним базенима радо потраже све генерације.

Од 15. августа, радно време базена је од 10 до 18 сати. Овако је у преподневним сатима, по отварању.

 

aska-i-vuk-(4)

У оквиру Кикиндског лета за најмлађе је у дворишту Курије изведена представа „Аска и Вук“. Глумци Дејан Стојаковић и Биљана Митровић су кроз комад, рађен по мотивима приповетке Иве Андрића, представили борбу лошег и доброг кроз уметност.

-Ово нам је треће гостовање у Кикинди са представама за децу и увек се радујемо сусрету са кикиндском публиком – навео је Стојаковић. – Комад симболизује борбу уметности као позитивног стваралаштва уз помоћ игре против негативних особина. Трудимо се да едукативно утичемо на малишане, да другачије размишљају.

Аска је необична и весела овчица која на стрмим ливадама вежба своје балетске кораке не слутећи да ће је балет, вештина и дар који поседује спасити од гладног вука. Претварајући се да је он добронамерни меда, Вук несвесно постаје опчињен њеном игром и лепотом.

-До сада је комад одигран 400 пута и наши гледаоци интерактивни су учесници. Увлачимо децу у представу, причамо са њима, јер желимо да чујемо на који начин би они решили поједине ситуације у којима се нађу Аска и Вук. Задовољни смо гостовањима у вашем граду и радо ћемо се одазвати сваки пут када будемо позвани – закључио је Дејан Стојаковић.

Главна порука је да право, искрено пријатељство побеђује све недаће.

А.Ђ.

saobracajna-policija-1

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се две саобраћајне незгоде и којима су  две особе задобила повреде и то једна теже, а друга лакше. У незгодама је настала материјална штета у износу од 115.000 динара.

Саобраћајна незгода се догодиле због незаустављање испред пешачког прелаза  и неприлагођене брзине.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 11 учесника у саобраћају и издато је 129 прекршајних налога. Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено осам возача, од чега је шест  задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 прмила алкохола у организму.

Такође, откривено је 20 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 37 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 75 осталих прекршаја.

sunockret-kukuruz-avgust-2025-(5)

На појединим парцелама у кикиндском атару почела је жетва сунцокрета. На газдинству породице Радуловић из Нових Козараца овај посао започет је почетком недеље и најпре је усев скидан са парцела са ранијим роковима сетве.

-Под сунцокретом имамо 120 јутара. Сејемо га у два рока, половину парцела заснивамо у раним роковима, а остатак у каснијим, како би стигли све да покосимо на време – каже пољопривредник Дамир Радуловић. – На лакшим, песковитијим, теренима сунцокрет је посејан раније и тренутно стање је такво да ће принос бити катастрофалан. На жалост, моја процена да неће бити више од 700 килограма рода по јутру, показала се као тачна. Услед суше, биљка није имала снаге да отвори бутон. На осталим њивама очекујем принос до 1.500 килограма по јутру.

Јунска тропска клима без капи кише оставила је последице на примарне пољопривредне културе кукуруз и сунцокрет. Зрно није успело да се налије, па нема ни рода.

-Поред свих потешкоћа са временским (не)приликама, борили смо се и са вранама. Када је сунцокрет завршавао са цветањем и када се формирало зрно, није било воде и вране су „нападале“ парцеле свакодневно тако да су повадиле знатан број зрна. На неколицини парцела, које обрађујем, нема ниједног зрна сунцокрета. Толика је штета коју су нанеле – појаснио је наш саговорник.

Ситуација није боља ни са каснијом сетвом. На овим површинама род ће зависити од примене агротехничких мера.

-Обиласком њива приметио сам да има и оболелих биљака. Очекујем нешто бољи принос, али све зависи од тога колико се улагало и колико је ко минералног ђубрива дао земљи. Какво је сада стање жетва сунцокрета биће у јеку око 20. августа – процењује Дамир Радуловић.

Већ трећу годину за редом рак рана пољопривредника је кукуруз. „Златно зрно“ Радуловићу су засновали, такође, на 120 јутара.

-Кукуруза неће бити више од 200 килограма по јутру. Висина му је од 120 до 150 центиметара, а он треба да буде од два до три метра. Ове године радили смо силажу и приликом скидања усева наилазили смо на круг од 10 до 15 метара где је било клипова, а на осталим деловима парцеле нема ништа. По јутру, некада је било осам Змајевки приколица силаже, а ове је максимално четири – каже Радуловић.

Наш саговорник пита се и како ће ратарство бити исплативо произвођачима који немају своју механизацију и морају да плате све услуге.

-Решење видим у другачијем приступу. Ми ћемо мењати сетвену структуру. Наредне године сејаћемо уљану репицу на више парцела, а кукуруз дефинитивно смањујемо. Суво ратарење је прошлост тако да ћемо конкурисати за средства за заливне системе, како би нам се вратио бар део уложеног  – закључио је овај пољопривредник.

На њивама овог газдинства ранијих година традиционално се сејала шећерна репа.

-Прошле године сам се „опростио“ са овом културом. У мом газдинству је више никада нећу засновати. Донела нам је велике проблеме и иако сам био решен да истрајем у производњи „краљице“ ратарства, одустао сам од ње – открио нам је Дамир Радуловић.

Једини усев који није подбацио је пшеница која је имала солидан род. Стога ће све више пољопривредника тежити ка сетви озимих култура. Током зиме и пролећа оне добију влагу те и, какви, такви приноси не изостају.

А.Ђ.

error: Content is protected !!