Град

сколска-сума

Министарство за заштите животне средине са 7,3 милиона суфинансираће пројекат пошумљавања у циљу заштите и очувања предеоног диверзитета у 2025. години на територији нашег града. Новац је додељен за набавку садница и за пошумљавање земљишта аутохтоним врстама дрвећа и жбуња, на јавном земљишту које је на територији јединице локалне самоуправе.

Пошумљавањем ће бити обухваћено подизање ветрозаштитног појаса уз делове општинских путева у Иђоша. Ово је уједно наставак пошумљавања ове трасе.

На Јавни конкурс пристигле су укупно 54 пријаве, а 28 локалних самоуправа добило је средства. За ову намену укупно је обезбеђено 150 милиона динара.

А.Ђ.

 

базен-бвс

Из КСЦ „Језеро“ обавештавају грађане да ће летња сезона на отвореним базенима  трајати све док временски услови то буду дозвољавали.

-На тај начин желимо да нашим корисницима омогућимо да што дуже уживају у купању и боравку на базенима. Од 1. септембра радно време базена биће од 10 до 17 часова, како бисмо изашли у сусрет клубовима који користе наше базене за тренинге – наводе у овој установи.

Овогодишња сезона била је изузетно успешна.

– Забележена је велика посећеност, што потврђује да су базени препознати као место квалитетног одмора, рекреације и дружења. Посебно нас радује што су међу посетиоцима били и бројни гости из других градова и из иностранства, што повољно утиче на развој туризма нашег града. Захваљујемо се свим посетиоцима на указаном поверењу и подршци. Јавност ћемо благовремено обавестити о завршетку летње сезоне – закључује се у саопштењу КСЦ „Језеро“.

ципцици-(2)

Зрењанин је био домаћин четвородневног Светског првенства у ракетном моделарству. Перјанице репрезентације Србије, Кикинђани, брат и сестра Миодраг и Кристина Чипчић, поново су освојили прегршт медаља.

У конкуренцији 17 земаља и преко две стотине такмичара из свих крајева света, опет су наши такмичари оправдали епитет фаворита.

-Ја сам постао светски вицешампион у категорији С6, то су ракете са траком, а прошле године сам био европски првак у истој категорији. Овај пут ми је измакло злато за 5 секунди, наводи Миодраг Чипчић, додајући и да је овај пут у екипној конкуренцији освојио злато у категорији С4, а то су ракетоплани, односно авиончићи који полећу као ракета, а потом се отварају и лете као мала једрилица, а такође се окитио и првим местом екипно у поменутој С6 категорији.

Његова сестра Кристина је освојила пехар за најбољег сениора на првенству. Овај пут је морала да се задовољи бронзом у категорији С3, коју чине ракете са падобраном, али јој је зато припало прво месту екипно у истој категорији, као и у конкуренцији С6, то јест, у конкуренцији ракета са траком..

Н.С.

дјаци-скола

Први радни дан у новој школској години је понедељак, 1. септембар. На територији града је 16 основних школа, рачунајући и „6. октобар“, четири средње школе и Основна музичка школа „Слободан Малбашки“. Ту је и Предшколска установа „Драгољуб Удицки“, која, такође, у пуном капацитету почиње са радом. Овим поводом разговарали смо са чланом Градског већа задуженим за образовање Тихомиром Фаркашем.

– На територији града први пут ће у школске клупе сести око 450 првака и све њих дочекаће уређене учионице за рад и стицање нових знања. Град Кикинда ће и ове, као и претходних година, свима њима пожелети срећан почетак у новој етапи живота. Организован је и састанак са Активом директора Сваки директор изнео је какво је стање у школи, а тема о којој се највише причало је почетак рада. Сигуран сам да ће у свим школама на територији града школска година почети несметано и без проблема. Највећи део припрема је завршен, а осврнули смо се и на кадровска решења, те могу да кажем да су све наше образовне установе спремне – каже наш саговорник.

 

Лето је период који се сваке године искористи за санације, адаптације, уређење у школама. Наш саговорник истакао је и којом динамиком тече свеобухватна реконструкција Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско -трговинске школе:

– Поносни смо на чињеницу да се једна од највећих инвестиција у образовање у нашој  земљи реализује у Кикинди. Сви који прођу поред зграде Гимназије и Економско-трговинске школе сведоци су да се тамо ради током читавог лета. Подсетићу да у овој згради има озбиљног посла за извођача радова, да је укупна вредност обе фазе радова нешто више од шест милиона евра са ПДВ-ом и да је средства обезбедило Министарство за јавна улагања. Сви са нестрпљењем очекујемо завршетак радова и да објекат добије изглед какав заслужује. Сматрам да је наш град то и заслужио захваљујући успесима које остварују наши ђаци на такмичењима из свих области. И у свим осталим школама обављени су неопходни радови, а успели смо и да обезбедимо, захваљујући покрајини, 18 милиона динара за комплетну реконструкцију фасаде у школи „Вук Караџић“, седам милиона за реконструкцију крова у ССШ „Милош Црњански“ и шест милиона динара за звучну изолацију и набавку најсавременијих наставних средстава у ОМШ „Слободан Малбашки“. Ту је и знатан број мањих инвестиција. Озбиљна средства издвајају се из буџета за улагање у школство и у квалитет образовања. Не стајемо на овоме, него већ припремамо пројекте које планирамо да реализујемо у наредном периоду.

Поред тога што у читавој држави недостаје појединих професора и наставника, пре свега физике и математике,  у нашем граду доћи ће и до природног одлива учитеља. Читава једна генерација одлази у пензију што, такође, треба премостити у годинама које долазе.

– Анализа, коју смо урадили на нивоу града, показује да ће нам четрдесетак учитеља отићи у заслужену пензију у наредне две до три године. Направили смо базу података о онима који имају Учитељски факултет, а тренутно су запослени на другим радним местима како бисмо премостили ову ситуацију. Већ сада размишљамо неколико година унапред и лично сматрам, а да не увредим никога, да су учитељи стуб и да све почиње од њих, када говоримо о основном образовању. Потрудићемо се да све расположиве кадрове усмеримо у образовање. Учитељ је позив и посао је врло креативан, али млади се све мање одлучују за њега и ми их позивамо да размисле о њему. Није Кикинда једина у којој ће они недостајати него је слична ситуација и у осталим градовима у нашој земљи, те смо упутили надлежном Министарству предлог да се понуде конкретне мере и предлози да се она превазиђе – навео је Тихомир Фаркаш.

Обављен је и разговор са надлежнима у ЈП „Аутопревоз“ и сви средњошколци са села имаће бесплатан превоз. Мера коју финансира град велика је помоћ породицама. Како би сви ученици са села стизали на време на наставу и ђаци из Гимназије који су у школи „Јован Поповић“ и Економско-трговинске школе који су у „Вуку Караџићу“ имаће двосменски рад, како је и било док нису променили зграду у којој су.

А.Ђ.

 

 

базар-ноцни

Туристичка организација позива на Августовски базар који ће бити одржан у суботу, 30. августа. Како сазнајемо пријављено је четрдесетак излагача, а тезге ће се налазити на Градском тргу.

-Циљ је да афирмишемо локалне произвођаче који имају шта да понуде својим суграђанима – наводе у Туристичкој организацији града. – Понуда ће, као и увек бити разноврсна. Од хране, пића, сувенира, одеће, ручно рађених предмета и много тога другог.

Базар ће трајати од 10 до 16 часова, а организује се у оквиру Кикиндског лета.

куд-петар-коциц

Чланови Културно-уметничког друштва „Петар Кочић“ из Нових Козараца остварили су запажен успех на манифестацији „Маркови дани“ која се одржава у општини Бољевац, у месту Валакоње-Буково. На овом фестивалу народног стваралаштва Новокозарчани су освојили две прве, једну другу и једну трећу награду, као и титулу свеукупног победника овогодишње манифестације.

– Хвала дивном домаћину на врхунској организацији и труду, жирију на указаном поверењу и потврди рада, хвала дивној публици и преко 1000 учесника фестивала који чувају завет и остављају светле трагове. Под Ртњом се остварују снови. Хвала месној заједници Нови Козарци на несебичној подршци и организацији превоза, на ветру у једра. Сви смо дали све од себе и више од себе – поносно истичу у КУД-у „Петар Кочић“.

Уметнички руководилац и кореограф КУД-а Милан Вашалић проглашен је за најбољег инструменталисту фестивала, док је Вид Вашалић у истој категорији освојио трећу награду. Извођачки фолклорни ансамбл је освојио прво место, а мушка певачка група, у саставу Милан Вашалић, Вид Вашалић, Недељко Лакић и Бранко Ђенић, друго.

Такође, Новокозарчани су се пласирали на фестивал традиционалног културног наслеђа „Орфеј“ који ће бити одржан у новембру у Коларчевој задужбини у Београду.

Поменимо и то да је у оквиру 18. Маркових дана, у избору за најлепшу чобаницу који подразумева сценски изглед, чланица КУД-а Маја Бањац, била друга, док је Бранко Ђенић био успешан и у бацању камена с рамена.

172ее0ц1-ффа3-45д0-абц8-11326б46ц382

Средња стручна школа „Милош Црњански“, по завршетку школске године, конкурисала је са неколико пројеката ка Покрајини и Републици. Подржана су три која ће побољшати услове рада, истакао је директор Милорад Карановић.

-Одобрено нам је седам милиона динара за реконструкцију дела крова изнад школске зграде. Добили смо средства и за техничку документацију за израду громобранске инсталације за брзо стартовање који ће покрити шири круг школе и улице тако да ће ученици и запослени бити заштићени од атмосферског пражњења – навео је наш саговорник.

За програм „Маштамо лепшу школу“ опредељено је 107.000 динара.

-Уредићемо простор унутар школе. У зидовима у ходницима постоје стари, уградни, ормари. Наша жеља је да их припремимо како би ученици могли да их осликају. На њима ће се наћи поруке и цртежи којима ће наши ђаци приказати своја размишљања. Предвиђено је и да се ормара застакли и да се у њима изложе радови, који у највећој мери настају на часовима архитектонског смера. Имају велики број макета и многе од њих су изразито лепе, те је штета да их не изложимо. На овај начин добићемо лепши простор, уређен по мери наших ученика – појаснио је Карановић.

Пројекте је подржао Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу, националне мањине-националне заједнице.

-Претходних месеци уредили смо читав спрат. Ради се о четири учионице које су окречене, дрвенарија је офарбана, а уграђене су и две велике климе. Сада су све просторије у нашој згради климатизоване и имамо одличне услове за рад. Очекујем да ће први школски дани бити топли и да ће бити неопходно хлађење. Осим тог, врло брзо доћи ће и хладни дани, тако да ће климе грејати учионице у прелазном периоду до почетка грејне сезоне – појаснио је Милорад Карановић.

И на дрвеним клупама у дворишту замењене су поломљене даске, а уместо старих неон светиљки у ходницима школе сада је лед осветљење.

-Од септембра ћемо имати пет одељења. Сва три четворогодишња смера су попуњена, док у два трогодишња, пекар-оператер и медицински неговатељ, има неколико слободних места. Медицински неговатељ је нови смер и први пут је отворен. Обично у првој генерацији буде скромно интересовање, да би касније оно било знатно веће  – закључио је Карановић.

А.Ђ.

гусле-македонија-1

Ансамбл народних песама и игара и велики народни оркестар  Академског друштва за неговање музике „Гусле“ учествовали су на 6. Међународном фестивалу фолклора у  Македонији у Куманову.  Организатор фестивала је КУД „Панче Пешев”, а покровитељи општина Куманово и Министарство културе и туризма.

-Сјајна организација, квалитетан фестивал и одличан наступ нашег ансамбла, оставили су утисак на све присутне – рекао је уметнички руководилац Игор Попов. – Представили смо се бројним  кореографијама из богатог програма, са посебним нагласком на игре и песме из Баната. Нисмо пропустили прилику да афирмишемо богато културно наслеђа Србије које најбоље описује наше порекло и идентитет. На позив великог македонског уметника, Нина Величковског, чланови Великог народног оркестра „Гусала“ и солисти, продужили су свој боравак у Македонији,  јер су учествовали и на Музичком фестивалу „Тумба фест 2025“ те смо још једном представили традиционалне композиције и песме из Србије и региона.

На фестивалу су, осим домаћина и „Гусала“ који су били једини представници Србије, учествовали и представници Мексика, Пољске и Румуније.

Подсетимо и то да су једног од најпознатијих певача македонске традиционалне музике  Нина Величковског, који је био домаћин Кикинђанима, наши суграђани су имали прилику да виде на прошлогодишњем ФЕНОК-у.

А.Ђ.

сунцана-јесен-(2)

Чланови Културно уметничког друштва „Сунчана јесен“ наступили су у дворишту Курије. Суграђани окупљени у овом друштву, не пропуштају прилику да се у оквиру Кикиндског лета, представе својој верној публици.

-Имамо пет секција и једино смо друштво у Војводини које, у оквиру Удружења пензионера, има континуирани рад. Нашим суграђанима представили су се чланови хора, фолклора, солисти, рецитатори и чланови литерарне секције. И наша креативна секција учествовала је у припреми наступа с обзиром на то да су нам израдили беџеве које поносно носимо на реверима. Рад чланова  креативног тима биће изложен на базару који је планиран претпоследњег августовског дана – истакла је Радојка Грујић, председница КУД-а „Сунчана јесен“.

Успешна је и спортска секција. Недавно су њени чланови били учествовали на сусрету спортиста Севернобанатских удружења пензионера и квалификовали су се за учешће на 4. Спортску смотру трећег доба у Врњачкој Бањи која ће окупити тимове из читаве Србије.

-Руководимо се мотом: „Нисмо стари, само нам је младост умножена“. Управо ова крилатица је и срж нашег рада у друштву које окупља 120 чланова. Једном месечно одлазимо на излет, тако смо овог пролећа и лето посетили Јагодину, Аранђеловац, Бању Ковиљачу, Сребрно, језеро, Палић, Апатин – навела је Радојка Грујић.

Већ у наредном периоду очекују их нова дружења.

-За „Дане лудаје“ бићемо добри домаћини гостима из Темишвара са чијим удружењем пензионера имамо одличну сарадњу. Током октобра, месеца старијих, обићи ћемо геронтолошке центре у граду, а већ 16. октобра очекује нас смотра хорова Србије у Аранђеловцу – додала је наша саговорница.

КУД „Сунчана јесен“ ради сваког радног дана.

-Позивам све пензионере, али и оне који ће се ускоро придружити нашем клубу да не пристају на усамљеност. Нека дођу код нас да заједно певамо, играмо и путујемо – прецизирала је председница „Сунчане јесени“.

Градско удружење пензионера има око 1.500 чланова.

А.Ђ.

а0д87832-705д-4989-а9ец-1д3цд177ф174

Корисници куваних оброка Народне кухиње Црвеног крста данас и сутра, уместо свакодневних куваних оброка, добијаће пакете намирница које су довољне за њихове потребе. Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста и Младен Богдан, градоначелник истакли су да је до промене у дистрибуцији хране дошло услед исељења кухиње у којој се припремала храна и да је тренутна ситуација привремена.

-Топли оброци припремани су у кухињи некадашњег Дома ученика у улици Ђуре Јакшића. Како ће овај простор у наредном периоду бити реконструисан у оквиру прекограничног ИПА пројекта Србија – Румунија, кухиња је исељена. Тражимо адекватан простор за ову намену јер је неопходно да он одговара свим стандардима и прописима за припрему храну. Сигуран сам да ћемо врло брзо пронаћи адекватно решење, а до тада ће корисници Народне кухиње добијати ланч пакете. Разматрамо више објеката и недавно нам је у гостима био и главни секретар Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић са којим смо разговарали о изналажењу новог простора за припрему топлих оброка. Желим да поручим корисницима Народне кухиње да неће остати без намирница и да активно радимо на томе да што пре поново добијају кувану храну на коју су навикли. Знатна средства издвајамо за ову помоћ и то ће се наставити и у наредном периоду јер је ово конкретна помоћ која пуно значи најугроженијима – истакао је градоначелник Богдан.

Црвени крст располаже довољним количинама намирница и ниједан корисник Народне кухиње неће остати без хране и хлеба. Куване оброке добијају 223 породице односно 536 особа. У пакетима ће се налазити основне животне намирнице, без брашна с обзиром да ће се хлеб и даље дистрибуирати.

-У старом Дому ученика поред кухиње био је и магацин који је такође исељен. Пакете хране одобрио је Црвени крст Србије, а донирани су од стране Министарства за рад, борачка и социјална питања. Хлеб, који се производи у простору Црвеног крста, ће се делити радним данима, као и до сада. Одговорићемо корисницима у складу са њиховим потребама.

Дистрибуција хлеба обављаће се по следећем распореду: у Хајдук Вељковој од 10 сати, у Раде Трнића испред броја 99 у 10.15, у Јована Јовановића Змаја број 135 у 10.30 часова, угао улица Браће Средојев и Мали Бедем хлеб ће се дистрибуирати у 10.45 сати, а на углу улица Наковачки друм и Ливадска у 11 часова.

Нови програм у оквиру Црвеног крста формиран је 1992, а Народна кухиња у нашем граду функционише од 1993. године. Циљ је да одговори на директно сиромаштво у локалној заједници. Кориснике програма делегира Центар за социјални рад, а финансира се из градског буџета.

А.Ђ.

error: Content is protected !!