Град

skolska-suma

Ministarstvo za zaštite životne sredine sa 7,3 miliona sufinansiraće projekat pošumljavanja u cilju zaštite i očuvanja predeonog diverziteta u 2025. godini na teritoriji našeg grada. Novac je dodeljen za nabavku sadnica i za pošumljavanje zemljišta autohtonim vrstama drveća i žbunja, na javnom zemljištu koje je na teritoriji jedinice lokalne samouprave.

Pošumljavanjem će biti obuhvaćeno podizanje vetrozaštitnog pojasa uz delove opštinskih puteva u Iđoša. Ovo je ujedno nastavak pošumljavanja ove trase.

Na Javni konkurs pristigle su ukupno 54 prijave, a 28 lokalnih samouprava dobilo je sredstva. Za ovu namenu ukupno je obezbeđeno 150 miliona dinara.

A.Đ.

 

bazen-bvs

Iz KSC „Jezero“ obaveštavaju građane da će letnja sezona na otvorenim bazenima  trajati sve dok vremenski uslovi to budu dozvoljavali.

-Na taj način želimo da našim korisnicima omogućimo da što duže uživaju u kupanju i boravku na bazenima. Od 1. septembra radno vreme bazena biće od 10 do 17 časova, kako bismo izašli u susret klubovima koji koriste naše bazene za treninge – navode u ovoj ustanovi.

Ovogodišnja sezona bila je izuzetno uspešna.

– Zabeležena je velika posećenost, što potvrđuje da su bazeni prepoznati kao mesto kvalitetnog odmora, rekreacije i druženja. Posebno nas raduje što su među posetiocima bili i brojni gosti iz drugih gradova i iz inostranstva, što povoljno utiče na razvoj turizma našeg grada. Zahvaljujemo se svim posetiocima na ukazanom poverenju i podršci. Javnost ćemo blagovremeno obavestiti o završetku letnje sezone – zaključuje se u saopštenju KSC „Jezero“.

cipcici-(2)

Zrenjanin je bio domaćin četvorodnevnog Svetskog prvenstva u raketnom modelarstvu. Perjanice reprezentacije Srbije, Kikinđani, brat i sestra Miodrag i Kristina Čipčić, ponovo su osvojili pregršt medalja.

U konkurenciji 17 zemalja i preko dve stotine takmičara iz svih krajeva sveta, opet su naši takmičari opravdali epitet favorita.

-Ja sam postao svetski vicešampion u kategoriji S6, to su rakete sa trakom, a prošle godine sam bio evropski prvak u istoj kategoriji. Ovaj put mi je izmaklo zlato za 5 sekundi, navodi Miodrag Čipčić, dodajući i da je ovaj put u ekipnoj konkurenciji osvojio zlato u kategoriji S4, a to su raketoplani, odnosno aviončići koji poleću kao raketa, a potom se otvaraju i lete kao mala jedrilica, a takođe se okitio i prvim mestom ekipno u pomenutoj S6 kategoriji.

Njegova sestra Kristina je osvojila pehar za najboljeg seniora na prvenstvu. Ovaj put je morala da se zadovolji bronzom u kategoriji S3, koju čine rakete sa padobranom, ali joj je zato pripalo prvo mestu ekipno u istoj kategoriji, kao i u konkurenciji S6, to jest, u konkurenciji raketa sa trakom..

N.S.

djaci-skola

Prvi radni dan u novoj školskoj godini je ponedeljak, 1. septembar. Na teritoriji grada je 16 osnovnih škola, računajući i „6. oktobar“, četiri srednje škole i Osnovna muzička škola „Slobodan Malbaški“. Tu je i Predškolska ustanova „Dragoljub Udicki“, koja, takođe, u punom kapacitetu počinje sa radom. Ovim povodom razgovarali smo sa članom Gradskog veća zaduženim za obrazovanje Tihomirom Farkašem.

– Na teritoriji grada prvi put će u školske klupe sesti oko 450 prvaka i sve njih dočekaće uređene učionice za rad i sticanje novih znanja. Grad Kikinda će i ove, kao i prethodnih godina, svima njima poželeti srećan početak u novoj etapi života. Organizovan je i sastanak sa Aktivom direktora Svaki direktor izneo je kakvo je stanje u školi, a tema o kojoj se najviše pričalo je početak rada. Siguran sam da će u svim školama na teritoriji grada školska godina početi nesmetano i bez problema. Najveći deo priprema je završen, a osvrnuli smo se i na kadrovska rešenja, te mogu da kažem da su sve naše obrazovne ustanove spremne – kaže naš sagovornik.

 

Leto je period koji se svake godine iskoristi za sanacije, adaptacije, uređenje u školama. Naš sagovornik istakao je i kojom dinamikom teče sveobuhvatna rekonstrukcija Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i Ekonomsko -trgovinske škole:

– Ponosni smo na činjenicu da se jedna od najvećih investicija u obrazovanje u našoj  zemlji realizuje u Kikindi. Svi koji prođu pored zgrade Gimnazije i Ekonomsko-trgovinske škole svedoci su da se tamo radi tokom čitavog leta. Podsetiću da u ovoj zgradi ima ozbiljnog posla za izvođača radova, da je ukupna vrednost obe faze radova nešto više od šest miliona evra sa PDV-om i da je sredstva obezbedilo Ministarstvo za javna ulaganja. Svi sa nestrpljenjem očekujemo završetak radova i da objekat dobije izgled kakav zaslužuje. Smatram da je naš grad to i zaslužio zahvaljujući uspesima koje ostvaruju naši đaci na takmičenjima iz svih oblasti. I u svim ostalim školama obavljeni su neophodni radovi, a uspeli smo i da obezbedimo, zahvaljujući pokrajini, 18 miliona dinara za kompletnu rekonstrukciju fasade u školi „Vuk Karadžić“, sedam miliona za rekonstrukciju krova u SSŠ „Miloš Crnjanski“ i šest miliona dinara za zvučnu izolaciju i nabavku najsavremenijih nastavnih sredstava u OMŠ „Slobodan Malbaški“. Tu je i znatan broj manjih investicija. Ozbiljna sredstva izdvajaju se iz budžeta za ulaganje u školstvo i u kvalitet obrazovanja. Ne stajemo na ovome, nego već pripremamo projekte koje planiramo da realizujemo u narednom periodu.

Pored toga što u čitavoj državi nedostaje pojedinih profesora i nastavnika, pre svega fizike i matematike,  u našem gradu doći će i do prirodnog odliva učitelja. Čitava jedna generacija odlazi u penziju što, takođe, treba premostiti u godinama koje dolaze.

– Analiza, koju smo uradili na nivou grada, pokazuje da će nam četrdesetak učitelja otići u zasluženu penziju u naredne dve do tri godine. Napravili smo bazu podataka o onima koji imaju Učiteljski fakultet, a trenutno su zaposleni na drugim radnim mestima kako bismo premostili ovu situaciju. Već sada razmišljamo nekoliko godina unapred i lično smatram, a da ne uvredim nikoga, da su učitelji stub i da sve počinje od njih, kada govorimo o osnovnom obrazovanju. Potrudićemo se da sve raspoložive kadrove usmerimo u obrazovanje. Učitelj je poziv i posao je vrlo kreativan, ali mladi se sve manje odlučuju za njega i mi ih pozivamo da razmisle o njemu. Nije Kikinda jedina u kojoj će oni nedostajati nego je slična situacija i u ostalim gradovima u našoj zemlji, te smo uputili nadležnom Ministarstvu predlog da se ponude konkretne mere i predlozi da se ona prevaziđe – naveo je Tihomir Farkaš.

Obavljen je i razgovor sa nadležnima u JP „Autoprevoz“ i svi srednjoškolci sa sela imaće besplatan prevoz. Mera koju finansira grad velika je pomoć porodicama. Kako bi svi učenici sa sela stizali na vreme na nastavu i đaci iz Gimnazije koji su u školi „Jovan Popović“ i Ekonomsko-trgovinske škole koji su u „Vuku Karadžiću“ imaće dvosmenski rad, kako je i bilo dok nisu promenili zgradu u kojoj su.

A.Đ.

 

 

bazar-nocni

Turistička organizacija poziva na Avgustovski bazar koji će biti održan u subotu, 30. avgusta. Kako saznajemo prijavljeno je četrdesetak izlagača, a tezge će se nalaziti na Gradskom trgu.

-Cilj je da afirmišemo lokalne proizvođače koji imaju šta da ponude svojim sugrađanima – navode u Turističkoj organizaciji grada. – Ponuda će, kao i uvek biti raznovrsna. Od hrane, pića, suvenira, odeće, ručno rađenih predmeta i mnogo toga drugog.

Bazar će trajati od 10 do 16 časova, a organizuje se u okviru Kikindskog leta.

kud-petar-kocic

Članovi Kulturno-umetničkog društva „Petar Kočić“ iz Novih Kozaraca ostvarili su zapažen uspeh na manifestaciji „Markovi dani“ koja se održava u opštini Boljevac, u mestu Valakonje-Bukovo. Na ovom festivalu narodnog stvaralaštva Novokozarčani su osvojili dve prve, jednu drugu i jednu treću nagradu, kao i titulu sveukupnog pobednika ovogodišnje manifestacije.

– Hvala divnom domaćinu na vrhunskoj organizaciji i trudu, žiriju na ukazanom poverenju i potvrdi rada, hvala divnoj publici i preko 1000 učesnika festivala koji čuvaju zavet i ostavljaju svetle tragove. Pod Rtnjom se ostvaruju snovi. Hvala mesnoj zajednici Novi Kozarci na nesebičnoj podršci i organizaciji prevoza, na vetru u jedra. Svi smo dali sve od sebe i više od sebe – ponosno ističu u KUD-u „Petar Kočić“.

Umetnički rukovodilac i koreograf KUD-a Milan Vašalić proglašen je za najboljeg instrumentalistu festivala, dok je Vid Vašalić u istoj kategoriji osvojio treću nagradu. Izvođački folklorni ansambl je osvojio prvo mesto, a muška pevačka grupa, u sastavu Milan Vašalić, Vid Vašalić, Nedeljko Lakić i Branko Đenić, drugo.

Takođe, Novokozarčani su se plasirali na festival tradicionalnog kulturnog nasleđa „Orfej“ koji će biti održan u novembru u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu.

Pomenimo i to da je u okviru 18. Markovih dana, u izboru za najlepšu čobanicu koji podrazumeva scenski izgled, članica KUD-a Maja Banjac, bila druga, dok je Branko Đenić bio uspešan i u bacanju kamena s ramena.

172ee0c1-ffa3-45d0-abc8-11326b46c382

Srednja stručna škola „Miloš Crnjanski“, po završetku školske godine, konkurisala je sa nekoliko projekata ka Pokrajini i Republici. Podržana su tri koja će poboljšati uslove rada, istakao je direktor Milorad Karanović.

-Odobreno nam je sedam miliona dinara za rekonstrukciju dela krova iznad školske zgrade. Dobili smo sredstva i za tehničku dokumentaciju za izradu gromobranske instalacije za brzo startovanje koji će pokriti širi krug škole i ulice tako da će učenici i zaposleni biti zaštićeni od atmosferskog pražnjenja – naveo je naš sagovornik.

Za program „Maštamo lepšu školu“ opredeljeno je 107.000 dinara.

-Uredićemo prostor unutar škole. U zidovima u hodnicima postoje stari, ugradni, ormari. Naša želja je da ih pripremimo kako bi učenici mogli da ih oslikaju. Na njima će se naći poruke i crteži kojima će naši đaci prikazati svoja razmišljanja. Predviđeno je i da se ormara zastakli i da se u njima izlože radovi, koji u najvećoj meri nastaju na časovima arhitektonskog smera. Imaju veliki broj maketa i mnoge od njih su izrazito lepe, te je šteta da ih ne izložimo. Na ovaj način dobićemo lepši prostor, uređen po meri naših učenika – pojasnio je Karanović.

Projekte je podržao Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu, nacionalne manjine-nacionalne zajednice.

-Prethodnih meseci uredili smo čitav sprat. Radi se o četiri učionice koje su okrečene, drvenarija je ofarbana, a ugrađene su i dve velike klime. Sada su sve prostorije u našoj zgradi klimatizovane i imamo odlične uslove za rad. Očekujem da će prvi školski dani biti topli i da će biti neophodno hlađenje. Osim tog, vrlo brzo doći će i hladni dani, tako da će klime grejati učionice u prelaznom periodu do početka grejne sezone – pojasnio je Milorad Karanović.

I na drvenim klupama u dvorištu zamenjene su polomljene daske, a umesto starih neon svetiljki u hodnicima škole sada je led osvetljenje.

-Od septembra ćemo imati pet odeljenja. Sva tri četvorogodišnja smera su popunjena, dok u dva trogodišnja, pekar-operater i medicinski negovatelj, ima nekoliko slobodnih mesta. Medicinski negovatelj je novi smer i prvi put je otvoren. Obično u prvoj generaciji bude skromno interesovanje, da bi kasnije ono bilo znatno veće  – zaključio je Karanović.

A.Đ.

gusle-makedonija-1

Ansambl narodnih pesama i igara i veliki narodni orkestar  Akademskog društva za negovanje muzike „Gusle“ učestvovali su na 6. Međunarodnom festivalu folklora u  Makedoniji u Kumanovu.  Organizator festivala je KUD „Panče Pešev”, a pokrovitelji opština Kumanovo i Ministarstvo kulture i turizma.

-Sjajna organizacija, kvalitetan festival i odličan nastup našeg ansambla, ostavili su utisak na sve prisutne – rekao je umetnički rukovodilac Igor Popov. – Predstavili smo se brojnim  koreografijama iz bogatog programa, sa posebnim naglaskom na igre i pesme iz Banata. Nismo propustili priliku da afirmišemo bogato kulturno nasleđa Srbije koje najbolje opisuje naše poreklo i identitet. Na poziv velikog makedonskog umetnika, Nina Veličkovskog, članovi Velikog narodnog orkestra „Gusala“ i solisti, produžili su svoj boravak u Makedoniji,  jer su učestvovali i na Muzičkom festivalu „Tumba fest 2025“ te smo još jednom predstavili tradicionalne kompozicije i pesme iz Srbije i regiona.

Na festivalu su, osim domaćina i „Gusala“ koji su bili jedini predstavnici Srbije, učestvovali i predstavnici Meksika, Poljske i Rumunije.

Podsetimo i to da su jednog od najpoznatijih pevača makedonske tradicionalne muzike  Nina Veličkovskog, koji je bio domaćin Kikinđanima, naši sugrađani su imali priliku da vide na prošlogodišnjem FENOK-u.

A.Đ.

suncana-jesen-(2)

Članovi Kulturno umetničkog društva „Sunčana jesen“ nastupili su u dvorištu Kurije. Sugrađani okupljeni u ovom društvu, ne propuštaju priliku da se u okviru Kikindskog leta, predstave svojoj vernoj publici.

-Imamo pet sekcija i jedino smo društvo u Vojvodini koje, u okviru Udruženja penzionera, ima kontinuirani rad. Našim sugrađanima predstavili su se članovi hora, folklora, solisti, recitatori i članovi literarne sekcije. I naša kreativna sekcija učestvovala je u pripremi nastupa s obzirom na to da su nam izradili bedževe koje ponosno nosimo na reverima. Rad članova  kreativnog tima biće izložen na bazaru koji je planiran pretposlednjeg avgustovskog dana – istakla je Radojka Grujić, predsednica KUD-a „Sunčana jesen“.

Uspešna je i sportska sekcija. Nedavno su njeni članovi bili učestvovali na susretu sportista Severnobanatskih udruženja penzionera i kvalifikovali su se za učešće na 4. Sportsku smotru trećeg doba u Vrnjačkoj Banji koja će okupiti timove iz čitave Srbije.

-Rukovodimo se motom: „Nismo stari, samo nam je mladost umnožena“. Upravo ova krilatica je i srž našeg rada u društvu koje okuplja 120 članova. Jednom mesečno odlazimo na izlet, tako smo ovog proleća i leto posetili Jagodinu, Aranđelovac, Banju Koviljaču, Srebrno, jezero, Palić, Apatin – navela je Radojka Grujić.

Već u narednom periodu očekuju ih nova druženja.

-Za „Dane ludaje“ bićemo dobri domaćini gostima iz Temišvara sa čijim udruženjem penzionera imamo odličnu saradnju. Tokom oktobra, meseca starijih, obići ćemo gerontološke centre u gradu, a već 16. oktobra očekuje nas smotra horova Srbije u Aranđelovcu – dodala je naša sagovornica.

KUD „Sunčana jesen“ radi svakog radnog dana.

-Pozivam sve penzionere, ali i one koji će se uskoro pridružiti našem klubu da ne pristaju na usamljenost. Neka dođu kod nas da zajedno pevamo, igramo i putujemo – precizirala je predsednica „Sunčane jeseni“.

Gradsko udruženje penzionera ima oko 1.500 članova.

A.Đ.

a0d87832-705d-4989-a9ec-1d3cd177f174

Korisnici kuvanih obroka Narodne kuhinje Crvenog krsta danas i sutra, umesto svakodnevnih kuvanih obroka, dobijaće pakete namirnica koje su dovoljne za njihove potrebe. Danijela Bjeljac, sekretarka Crvenog krsta i Mladen Bogdan, gradonačelnik istakli su da je do promene u distribuciji hrane došlo usled iseljenja kuhinje u kojoj se pripremala hrana i da je trenutna situacija privremena.

-Topli obroci pripremani su u kuhinji nekadašnjeg Doma učenika u ulici Đure Jakšića. Kako će ovaj prostor u narednom periodu biti rekonstruisan u okviru prekograničnog IPA projekta Srbija – Rumunija, kuhinja je iseljena. Tražimo adekvatan prostor za ovu namenu jer je neophodno da on odgovara svim standardima i propisima za pripremu hranu. Siguran sam da ćemo vrlo brzo pronaći adekvatno rešenje, a do tada će korisnici Narodne kuhinje dobijati lanč pakete. Razmatramo više objekata i nedavno nam je u gostima bio i glavni sekretar Crvenog krsta Srbije Ljubomir Miladinović sa kojim smo razgovarali o iznalaženju novog prostora za pripremu toplih obroka. Želim da poručim korisnicima Narodne kuhinje da neće ostati bez namirnica i da aktivno radimo na tome da što pre ponovo dobijaju kuvanu hranu na koju su navikli. Znatna sredstva izdvajamo za ovu pomoć i to će se nastaviti i u narednom periodu jer je ovo konkretna pomoć koja puno znači najugroženijima – istakao je gradonačelnik Bogdan.

Crveni krst raspolaže dovoljnim količinama namirnica i nijedan korisnik Narodne kuhinje neće ostati bez hrane i hleba. Kuvane obroke dobijaju 223 porodice odnosno 536 osoba. U paketima će se nalaziti osnovne životne namirnice, bez brašna s obzirom da će se hleb i dalje distribuirati.

-U starom Domu učenika pored kuhinje bio je i magacin koji je takođe iseljen. Pakete hrane odobrio je Crveni krst Srbije, a donirani su od strane Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja. Hleb, koji se proizvodi u prostoru Crvenog krsta, će se deliti radnim danima, kao i do sada. Odgovorićemo korisnicima u skladu sa njihovim potrebama.

Distribucija hleba obavljaće se po sledećem rasporedu: u Hajduk Veljkovoj od 10 sati, u Rade Trnića ispred broja 99 u 10.15, u Jovana Jovanovića Zmaja broj 135 u 10.30 časova, ugao ulica Braće Sredojev i Mali Bedem hleb će se distribuirati u 10.45 sati, a na uglu ulica Nakovački drum i Livadska u 11 časova.

Novi program u okviru Crvenog krsta formiran je 1992, a Narodna kuhinja u našem gradu funkcioniše od 1993. godine. Cilj je da odgovori na direktno siromaštvo u lokalnoj zajednici. Korisnike programa delegira Centar za socijalni rad, a finansira se iz gradskog budžeta.

A.Đ.

error: Content is protected !!