Град

posadi-drvo

Акција „Посади стабло у свом комшилуку“, коју су покренули и организовали сами грађани,  уз подршку града и  Еко иницијативе грађана,  реализована је у парку вртића „Колибри“.

-Наш циљ је да заснујемо 30.000 стабала на различитим локалитетима – истакао је Младен Виловски из Еко иницијативе грађана. – Планирамо да обухватимо различите локације и да нам у овом значајном послу помогну најмлађи. Сматрам да је то најбољи начин да схвате колико су нам шуме важне и на који начин треба да их чувамо.

Озелењавању су се, поред мештана овог дела града, прикључили и основци школе “Вук Караџић” и предшколци, као и члан Градског већа Ђорђе Тешин и секретарка Секретаријата за заштиту животне средине пољопривреду и рурални развој Мирослава Наранчић.

-Град ће подржати сваку акцију која ће допринети да наша средина буде зеленија и боља за живот – навео је Тешин. – Позивам све да нам се прикључе и да већ у фебруару учинимо да наша Кикинда не буде више на зачељу када је пошумљеност у питању. Уједно ова стабла су залог за будућа поколења.

На поменутом потесу засађено је 80 стабала и то 50 црног бора, 20 сребрне смрче и 10 кугленог багрема. Из Еко грађанске ин ицијативе позвали су суграђане да им се прикључе и током пролећне садње када је у плану озелењавање прилаза ка граду и селима.

А.Ђ.

Kolundzija-foto-podkast

У оквиру своје турнеје по Србији, прошлог викенда, Кикинди је концерт даровао нас прослављени виолиниста Јован Колунџија.

Током своје импресивне каријере дуге скоро седам деценија одржао је преко 4000 концерата сиром света.

 

 

vakcina-grip

Завод за јавно здравље, данас (петак) потврдио је грип у Кикинди. Први лабораторијски потврђен грип је тип А, а након што се узорак пошаље Институту „Торлак“ знаће се и да ли је реч о Х1 или Х3 грипу сазнајемо од епидемиологa др Татјанe Пецарски, начелницe Центра за контролу и превенцију болести Завода за јавно здравље.

-Грип је изолован код мушкарца старог 73 године из Кикинде. Он је хоспитализован на Инфективном одељењу Опште болнице – навела је наша саговорница.

Надзор у домовима здравља траје од септембра и до сада је на грип тестирано 108 особа.

-Расте број суграђана код којих региструјемо обољења сличних грипу и акутних респираторних инфекција – додала је др Татјана Пецарски.

Амбуланте имају на располагању тровалентну вакцину „торлак флу“ за одрасле, коју је произвео Институт „Торлак“ и четворовалентна „ваксигрип тетра“ произвођача „Санофи Пастер“ за децу узраста од шест месеци до 18 година.

-Још увек није касно за вакцинацију и овим путем позивам суграђане да се вакцинишу, а посебно хроничне болеснике, дијабетичаре, старије од 65 година, као и оне који на својим радним местима долазе у контакт са великим бројем људи попут шалтерских радника, трговаца, запослени у банкама – казала је др Пецарски.

Имунитет се стиче две до три недеље након имунизације, док поствакцинални имунитет варира од шест до 12 месеци

А.Ђ.

elektricni-1

Електрични бицикли и тротинети постали су свакодневица на улицама Кикинде. Брзи, приступачни и еколошки прихватљиви, многима су практично превозно средство, али све чешће и извор опасности – нарочито због неодговорне вожње и недовољног поштовања правила.

Према проценама, у Србији електричне тротинете користи између 250.000 и 400.000 људи, док је званично регистрован далеко мањи број возила. Продавци потврђују да је потражња у сталном порасту, а да ова превозна средства користе сви – од тинејџера до пензионера.

Ипак, подаци Агенције за безбедност саобраћаја упозоравају: у првој половини 2025. године повређено је 39 особа у незгодама са лаким електричним возилима, међу њима и деветоро деце. Управо су деца и старији најугроженије категорије – деца због неискуства и недостатка надзора, а старији јер брзине често превазилазе њихове реакционе и моторичке способности.

Суграђани све чешће указују на проблем вожње по тротоарима и пешачким зонама, без сигнализације и заштитне опреме, што доводи у опасност пешаке.

-О електричним бицикловима и тротинетима немам баш позитивно мишљење зато што возе и тротоаром. Како дете или старија особа, било ко заправо, изађе из куће, реална је претња да неко налети на њих бициклом. И деца и одрасли јуре, и то поготово овом улицом, Генерала Драпшина – казала је наша суграђанка, Олга Јанић.

-Иду пребрзо, поготово када се возају по тргу. Требало би да имају обавезну универзалну сигнализацију, попут звонца на бициклу, јер све чешће излећу иза ћошка а не чују се уопште. Такође, требало би увести и малу дозволу, као што је некад постојала за мале моторе, она захтева барем основно познавање саобраћаја – сматра Душан Периз, саобраћајни инжењер у пензији.

Стручњаци сматрају да прописи не прате брз развој тржишта и да су неопходне додатне мере – од јасније регулације, преко обавезне заштитне опреме, до увођења основне обуке или дозволе за управљање снажнијим моделима.

Надлежне службе апелују на родитеље да не дозволе деци самосталну вожњу без надзора и кациге, као и на све возаче да прилагоде брзину условима и простору у ком се крећу. Истовремено, указује се и на потребу улагања у инфраструктуру – пре свега у безбедне бициклистичке стазе.

Електрична возила могу бити користан део савременог саобраћаја, али само ако се користе одговорно. Закон и инфраструктура јесу важни, али кључна остаје лична одговорност сваког појединца.

kozarci-ukrasi-(4)
Ученици и запослени у ОШ „Иво Лола Рибар“ из Нових Козараца прикључили су се еколошком пројекту под називом  „Најзеленија јелка у Србији“, коју организује компанија „Jaffa“. Представница поменуте компаније, Радмила Козомара посетила је школу, обрадовала ђаке слаткишима  и фолијама које су ученици, уз помоћ наставница Бранке Керкез и Зорице Павловић Кочиш, искористили за израду украса од рециклажног материјала.

Поменутој акцији прикључиле су се све основне школе са територије града. На Старом језеру биће постављена велика новогодишња јелка састављена од више мањих, које ће након празника бити пресађене на одабраној локацији у граду. Планирано је и заједничко кићење јелке у којем ће учествовати ученици свих школа.

 

А.Ђ.
 
talenti-pokrajina-(3)

На свечаности у оквиру програма Таленти 2025“, председница Покрајинске владе Маја Гојковић уручила је награде најуспешнијим ученицима и менторима из Војводине.

Међу 79 награђених су Андреј Поповић, студент прве године примењене математике на ПМФ у Београду и ђак генерације Гимназије „Душан Васиљев“ који је освојио прво место на републичком такмичењу из математике, а чији је ментор професорка др Милеса Срећковић, као и Лена Давидовић и Ана Војводић, средњошколке које су такође биле најбоље у држави из математике. Њима двема, као и Мини Радивојши и Тамари Ђорђевић, које су освојиле прва места из  физике у републици, ментор је наставница Марија Поповић.

Међу талентованим ученицима су и Богдан Завишин и Светлана Ћулафић са менторком, наставницом историје Драганом Француски који су били први из историје, док је прво место из географије на републичком такмичењу и покрајинску награду добио и Алекса Томић чији је ментор наставник географије Мирослав Грујић.

-Ученици из Кикинде, без лажне скромности, у прошлој школској години доминирали су на републичким такмичењима, што показују и остварени врхунски резултати – казала је наставница Марија Поповић. – На додели награда  били смо примећени и у односу на број школа на територији града у самом смо врху у Покрајини. Успех је постигнут је марљивим радом и трудом. Имамо талентоване ученике и одличне менторе.

Гојковић је истакла да су награђени ученици својим знањем, трудом и истрајношћу постали понос својих школа, породица и читаве Војводине, нагласивши да таленат не може да се развија без подршке окружења.

Програм „Таленти 2025“ реализује се преко Покрајинског секретаријата за спорт и омладину, а догађају је присуствовао и покрајински секретар за спорт и омладину Дане Баста.

posmljavanje

На основу одлуке о додели средстава из Годишњег програма коришћења средстава из буџетског фонда за шуме АП Војводине за 2025. годину, Јавном предузећу „Кикинда“ одобрено је 902.500 динара за реализацију пројеката пошумљавања на територији града. Укупна вредност пројекта је два милиона и 93 хиљаде динара, а остатак средстава обезбедиће кикиндско јавно предузеће.

Средства су додељена на конкурсу за подизања нових шума, а биће утрошена за пошумљавање три хектара у Банатском Великом Селу, где ће бити засађен багрем и 1,5 хектара у Кикинди, на којима ће бити засађен храст лужњак.

-Као управљач шумама на територији града, ЈП „Кикинда“ има значајну улогу у очувању шумских екосистема, који доприносе заштити земљишта, побољшању микроклиме и обогаћивању биодиверзитета у северном Банату. Пошумљавање ће бити изведено у најповољнијем периоду за садњу, од децембра до фебруара, када се постиже најбољи пријем садница и дугорочна стабилност засада. Избор багрема и храста лужњака у складу је са природним условима и циљем подизања отпорних и трајних шумских заједница- истичу у ЈП „Кикинда“.

Ова улагања представљају важан корак ка одрживом управљању шумама и јачању зелене инфраструктуре у Кикинди. ЈП „Кикинда“ наставља да спроводи активности обнове и заштите шума у сарадњи са Покрајинском владом и надлежним институцијама, у корист садашњих и будућих генерација.

Пошумљеност на територији града је око један одсто и наша средина спада међу најнепошумљеније у нашој земљи. Стога је свако стабло које се засади важно јер је циљ да се површине под шумама увећају.

А.Ђ.

books-8345017-1920

Град Кикинда и Банатски културни центар (БКЦ) расписују конкурс за објављивање три прве књиге младих аутора до 35 година. Конкурс се односи на ауторе који живе на територији Града Кикинде, на ауторе из Србије и ауторе из дијаспоре. Већ 17 година заједнички објављују прве књиге, а штампано је скоро 40 наслова у оквиру ове сарадње.

Аутори конкуришу са рукописима (поезија, проза, есеј, књижевна критика, научни и истраживачки радови и друго) од којих ће жири одабрати три рукописа за обајвљивање у едицији „Прва књига“ Банатског културног центра. Жириу саставу: др Младен Ђуричић, књижевни критичар, мср Андреа Беата Бицок, књижевна критичарка, и Радован Влаховић, књижевник и директор БКЦ-а (председник жирија) ће настојати да одабере један рукопис аутора из Кикинде, један рукопис аутора са територије Србије и један рукопис аутора из дијаспоре.

Пропозиције конкурса су следеће: рукописе у wорд формату, биографију аутора и контакт податке (адреса, мејл, телефон) послати на мејл banatskikulturnicentar@gmail.com.
Конкурс је отворен од 12. децембра ове до 1. априла наредне године. Резултати конкурса биће објављени 1. јуна 2026. године, а рукописи ће бити објављени до краја следеће године.

andrevlje-ets-2025-(2)

Ученици Економско-трговинске школе, њих осморо, са професорком Тањом Радованов боравило је на Андревљу, у оквиру програма обуке талентованих ученика који су подржали  покрајински секретаријати за високо образовање и научноистраживачку делатност и за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице. У Центру за привредно-технолошки развој „Цептор“, познатом по свом подстицајном окружењу за рад са младима, поред ученика из кикиндске били су и ђаци из школа из Новог Кнежевца, Бечеја и Вршца.

Осим едукативних радионица, петодневни програм обогаћен је стручним посетама, спортским активностима и друштвеним програмом. Већ првог дана ученици су се упознали са објектом и садржајима Центра – стазама за шетњу, спортским теренима, библиотеком и бројним просторијама за дружење и учење.

Наредног дана реализоване су теме од великог значаја за здравље и савремени технолошки развој. Ученици су присуствовали медицинској радионици „Утицај енергетских пића на здравље младих“, а затим и иновативној презентацији „3Д штампа лекова“. У оквиру радионице „Управљање дроном“, ученици су имали прилику да се упознају са основама пилотирања и применом дрон технологије.

Трећи дан био је резервисан за посету Научно-технолошком парку Нови Сад, где су такође организоване радионице из области графичког дизајна, развоја емпатије и самопоуздања. Уследила је још једна медицинска радионица, након чега су обишли Архив Војводине.

Уприличена је и посета манастиру Ковиљ, током које је свака школа  представила традиционалну ношњу свога краја. Тог дана настављен је и образовни програм кроз радионицу „Психолошке вештине за живот и образовање“. Ученици Економско-трговинске школе показали су и кулинарско умеће па су током боравка на Андревљу припремили палачинке и крофне. Учествовали су и у радионици посвећеној зависности од лекова и психоактивних супстанци.

 

Са Андревља су се вратили богатији за нова знања, вештине и пријатељства, а овакав вид образовних програма још једном се потврдио као значајан за лични развој младих.

policija+9

На улазу у Кикинду, у близини кружног тока, вечерас око 19.45 часова догодила се тешка саобраћајна несрећа у којој је повређена једна особа.

Возач аудија А6 прешао је у супротну коловозну траку и ударио у форд фијесту, који је, од силине удара слетео са пута. Повређени возач форда пребачен је у Општу болницу, а како незванично сазнајемо, возач аудија је побегао са лица места.

Током трајања увиђаја, саобраћај је био блокиран на овом делу пута.

 

error: Content is protected !!